środa, 18 lipca 2018 10:56

Co odkryto na terenie zajezdni?

 

Granatniki typu Panzerfaust, amunicja strzelecka, wyposażenie wojsk niemieckich oraz szkielet dużego zwierzęcia znaleziono w trakcie prac saperów na terenie zajezdni MPK na os. Grunwaldzkim. 

W miniony wtorek w godzinach wieczornych donosiliśmy o odkryciu, którego dokonali pracownicy wykonujący prace ziemne na terenie przebudowywanej zajezdni Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Tuż pod nawierzchnią placu postojowego, gdzie przez wiele lat parkowały autobusy, na stosunkowo niewielkiej głębokości odnaleziono liczne "pamiątki" po II wojnie światowej. Tego samego dnia, około godziny 21:00, na teren zajezdni przyjechali saperzy z inowrocławskiej jednostki, którzy zabezpieczyli znalezisko.

Jak udało się nam ustalić, istnieje duże prawdopodobieństwo iż jest to dół z pozostałościami, które mogły tu zostać zrzucone już po zajęciu Gniezna przez Armię Czerwoną. Wśród przedmiotów, które odkryto we wtorkowy wieczór, znajdują się m.in. granatniki typu Panzerfaust wersja klein (pocisk przeciwpancerny), granaty nasadkowe, amunicja strzelecka, ampułki z nieznaną substancją, przedmioty osobiste żołnierzy niemieckich oraz standardowe elementy wyposażenia wojskowego, m.in. puszki po maskach przeciwgazowych, a także części od takowych (jednakże z uwagi na upływ czasu, tworzywo je tworzące uległo rozpadowi). Ponadto odkryto butelki i tłuczeń szklany, a także... szkielet dużego zwierzęcia, prawdopodobnie konia. Z dat odczytanych na opakowaniach, które zachowały się w dole, wynika iż militaria zostały wyprodukowane w 1943 roku. To także prawdopodobny okres ukończenia budowy całego osiedla baraków. 

Przedmioty po zebraniu przez saperów z Inowrocławia, zostały przetransportowane na teren poligonu w celu neutralizacji.


Przybliżmy nieco szerszą historię tego miejsca - dzisiejsze osiedle Grunwaldzkie to kompleks parterowych budynków, wzniesionych w trakcie II wojny światowej. Wszystkie one zostały wybudowane siłami polskich robotników przymusowych w latach 1941-1943 na tyłach przedwojennych koszar artylerii, znajdujących się przy ul. Wrzesińskiej.

We wspomnianym okresie, na południowych rubieżach ówczesnego Gniezna, postawiono kilkadziesiąt budynków, głównie parterowych, ulokowanych prostopadle lub równolegle do zaprojektowanej siatki dróg wewnętrznych. Spośród nich wyróżniają się dwa piętrowe gmachy z poddaszem, ustawione od strony ul. Grunwaldzkiej, które były wartowniami. Ponadto przy dzisiejszej ulicy Kruczej (obecnie siedziba poczty), znajdowała się komendantura. Jak zawarł to w swojej książce Tajemnice Gniezna Tomasz Tomkowiak, w nowych koszarach stacjonowały m.in. jednostki Waffen SS (do 1942 roku ich dowódcą był Juergen Stroop - w 1943 roku likwidator warszawskiego getta), a w późniejszym okresie także ranni żołnierze z niemieckich oddziałów górskich.

Ponadto, na terenie koszar zlokalizowano także niewielki obóz dla jeńców z wojsk alianckich, głównie Anglików. Niemcy opuścili kompleks w styczniu 1945 roku, tuż przed nadejściem Armii Czerwonej. Przez krótki czas w barakach stacjonowały prawdopodobnie jej oddziały, a zaraz potem zaczęto tu przydzielać mieszkania gnieźnianom. W latach 50., na działce przy ul. Wesołej urządzono zajezdnię MPK.

6 komentarzy

 • Link do komentarza Redakcja Gniezno24.com wtorek, 24 lipca 2018 17:06 napisane przez Redakcja Gniezno24.com

  Bo os. Grunwaldzkie nie zostało zbudowane w kształcie swastyki. To legenda miejska, co potwierdzają mapy z okresu wojny.

  Trzy lata temu o tym także pisaliśmy:
  http://www.gniezno24.com/aktualnosci/item/4908-gnieznienski-zloty-pociag

 • Link do komentarza moher wtorek, 24 lipca 2018 15:42 napisane przez moher

  Aż się dziwię, że nikt nie zauważył, iż Majdan z lotu ptaka przypomina niemiecki hakenkreuz.

 • Link do komentarza Jam_Jest piątek, 20 lipca 2018 08:16 napisane przez Jam_Jest

  ...aż dziw, że niczego nie znaleziono podczas stawiania Stacji Diagnostycznej? Kiedy tam jeszcze pracowałem jako kierowca, miałem okazję widzieć wiele prac związanych z naruszaniem gruntu, na którym znajduje się MPK, ale żeby coś znaleziono, to nie słyszałem. Może warto by teren poddać bardziej wnikliwego przeszukania, a mogłoby się okazać, że kryje jeszcze wiele więcej pamiątek minionego okresu wojny, a może i nawet późniejszego czasu historii tego terenu.

 • Link do komentarza bleee środa, 18 lipca 2018 14:36 napisane przez bleee

  Bardzo dobrze zachowana kolba od karabinu Mg :) ciekawe gdzie reszta ;)

 • Link do komentarza bart środa, 18 lipca 2018 11:14 napisane przez bart

  Co będzie z tymi przedmiotami? Piękna kolba od MG

 • Link do komentarza Aloch środa, 18 lipca 2018 11:12 napisane przez Aloch

  Całe to osiedle powinno być dokładnie sprawdzone. No i teren szkoły i boiska także!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane