sobota, 28 lipca 2018 17:45

Krew szczególnie potrzebna w wakacje - ochotników nie brakowało

 
Krew szczególnie potrzebna w wakacje - ochotników nie brakowało fot. Rafał Wichniewicz

Kolejka chętnych do podzielenia się swoją krwią ustawiła się w sobotnie południe przed Galerią Gniezno, gdzie odbywała się kolejna w tym roku zbiórka organizowana przez Carrefour i koło PCK.

O życiodajnej wartości krwi, która jest pobierana od donatorów, nie trzeba się szczególnie rozpisywać. Nagłe wypadki, a także skomplikowane operacje to główne przyczyny zapotrzebowania na ten życiodajny płyn, na który do dziś nie stworzono zamiennika. Szczególne zapotrzebowanie pojawia się w wakacje, kiedy to wzrasta ilość różnych zdarzeń, zagrażających życiu, ale też wielu dawców wyjeżdża i banki krwi bardzo szybko pustoszeją. Dlatego akcje krwiodawstwa organizowane w tym okresie mają szczególne znaczenie.

W trakcie sobotniej zbiórki, zorganizowanej przez Carrefour Gniezno oraz koło Polskiego Czerwonego Krzyża przy Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej, mimo upalnego słońca i wysokiej temperatury, zgłosiło się kilkudziesięciu chętnych do oddania krwi. Ostatecznie zakwalifikowano 46 dawców, którzy przekazali 20,7 litrów krwi. Przy okazji zarejestrowano także dwóch dawców szpiku. Wszyscy mogli liczyć na zwrot utraconych kalorii oraz prezenty przygotowane na tę okazję. Kolejna zbiórka krwi odbędzie się w połowie września br.

zdjęcia także: Krzysztof Wiśniewski

2 komentarzy

 • Link do komentarza micio poniedziałek, 30 lipca 2018 08:18 napisane przez micio

  Zawsze mnie zastanawia co skłania ludzi do oddawania krwi w krwiobusie- stoi się kilkadziesiąt minut na gorączce, człowiek osłabiony już od tego upału...
  Nie lepiej iść normalnie w tygodniu do szpitala na Jana oddać krew? Tam są komfortowe warunki- nigdzie nie musisz się grzać i pocić (kobiety- błyszczeć;)
  Pozdrawiam wszystkich krwiodawców
  (oczywiście- cel szczytny- nie neguję tego)

 • Link do komentarza Chudzik Leszek niedziela, 29 lipca 2018 15:38 napisane przez Chudzik Leszek

  Witam, bardzo dziękuję wszystkim krwiodawcom którzy mimo żaru lejącego się z nieba postanowili oddać najcenniejszy lek jakim jest krew.Już teraz zapraszam na kolejną akcję poboru krwi,organizowaną przez klub Honorowych Dawców Krwi w Gnieźnie, 15 września na terenie ciepłowni PEC, szczegóły ogłosimy w późniejszym terminie.Prezes klubu HDK Chudzik Leszek.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane