środa, 01 sierpnia 2018 17:47

Gnieźnianie upamiętnili 74. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego

 
Gnieźnianie upamiętnili 74. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego fot. Rafał Wichniewicz

W środowe popołudnie odbyły się uroczystości upamiętniające największy zryw wyzwoleńczy, jaki miał miejsce w trakcie II wojny światowej na terenie okupowanej Europy.

Tegoroczne uroczystości, wzorem poprzednich, rozpoczęły się przy Szkole Podstawowej nr 9 na skwerze, który od 2017 roku nosi imię Adama Borysa pseudonim "Pług". Dowódca "Parasola" - jednego z najbardziej znanych batalionów powstańczych - urodził się w podgnieźnieńskim Niechanowie i postać ta przez lata związana była z naszym regionem. 

Po złożeniu kwiatów pod tablicą upamiętniającą syna ziemi gnieźnieńskiej, wszyscy uczestnicy udali się w przemarszu na Skwer Orląt Lwowskich, gdzie pod Pomnikiem Poległych i Pomordowanych Harcerzy, odbył się krótki, ale uroczysty apel, po czym także złożono kwiaty. Tam też hm. Gabriela Jaskulska w kilku słowach przypomniała hasło "Dziś, jutro, pojutrze", które przyświecało harcerzom biorącym udział w konspiracji pod znakiem Szarych Szeregów.

Po tej części uroczystości, wszyscy udali się na deptak, gdzie tradycyjnie odbyła się ostatnia część wydarzenia. Tam, przed Starym Ratuszem, punktualnie o godzinie 17:00, o której to 1 sierpnia 1944 roku wybuchło powstanie warszawskie, wybrzmiały syreny alarmowe oraz sygnały radiowozu i karetki, a kibice Startu Gniezno odpalili race świetlne. Wkrótce po tym Natalia Braciszewska-Kijak wykonała przejmujący utwór Kolędy Warszawskiej autorstwa Zbigniewa Preisnera. Wkrótce po tym głos zabrał prezydent Tomasz Budasz, który następnie wręczył Medal Koronacyjny por. Wincentemu Kożuchowi za wieloletnie zasługi na rzecz krzewienia patriotyzmu wśród mieszkańców Pierwszej Stolicy Polski. 

13 komentarzy

 • Link do komentarza trzymam kciuki poniedziałek, 06 sierpnia 2018 12:39 napisane przez trzymam kciuki

  Jak myślicie czy kandydat PIS Kamiński Paweł przekroczy 5 %? Ja uważam, że tak. 6-10 % to byłby świetny wynik. Powodzenia Panie Kimiński Pawle.

 • Link do komentarza Stanisław poniedziałek, 06 sierpnia 2018 12:37 napisane przez Stanisław

  czy emeryci policyjni to zostali zatrudnieni do straży miejskiej do występowania w delegacjach na uroczystościach ? tak pytam bo częśto ich tam widuję . Przeciez to są strażnicy z urzędu to czemu Budaszz nie przyprowadza innych urzędników ? może ci strażnicy emeryci by się pokazali na ulicach gdzie siedzą te różne pijusy i coś z tym zrobili ?

 • Link do komentarza polakos poniedziałek, 06 sierpnia 2018 12:36 napisane przez polakos

  najlepszy jest kandydat pis teraz go wszedzie pelno hehehe i tak nie wygra z Lubbe

 • Link do komentarza Kkali poniedziałek, 06 sierpnia 2018 12:36 napisane przez Kkali

  Przecież sowicie byli agresorem w tej wojnie? To jak można mieć do nich pretensje, że nie pomogli Polakom? Kto was uczył historii! Osoby, które podjęły decyzję o narażeniu na śmierć tysięcy bezbronnych Polaków to skandal! Pamięć i cześć należy oddawać walczącym, ale decyzyjnym już nie. Jak można było podjąć decyzję o powstaniu mając wroga w Warszawie i za Wisłą?

 • Link do komentarza wilk poniedziałek, 06 sierpnia 2018 00:16 napisane przez wilk

  A towarzysze na czele z Bjudaszem,nawet biało czerwone opaski na rękach !!!!!! OOOOOO to się odmieniło przed wyborami..........a towarzyszka HGW partyjna koleżanka tow. Bjudasza zakazała w Warszawie świętować patriotom i odwołała marsz,bo........ mieli nieprawidłowo wysoko założone właśnie biało-czerwone opaski i szli w nie właściwym szyku,a także niektórzy posiadali czarne koszulki z przekreślonym sierpem i młotem !!!!!!! Ot wolność i demokracja w wykonaniu lewacko-liberalnych władz stolicy !!!!!!! Chyba my w Pierwszej Stolicy NIE CHCEMY PODOBNYCH jak i w całej Polsce ???

 • Link do komentarza wilk poniedziałek, 06 sierpnia 2018 00:16 napisane przez wilk

  A towarzysze na czele z Bjudaszem,nawet biało czerwone opaski na rękach !!!!!! OOOOOO to się odmieniło przed wyborami..........a towarzyszka HGW partyjna koleżanka tow. Bjudasza zakazała w Warszawie świętować patriotom i odwołała marsz,bo........ mieli nieprawidłowo wysoko założone właśnie biało-czerwone opaski i szli w nie właściwym szyku,a także niektórzy posiadali czarne koszulki z przekreślonym sierpem i młotem !!!!!!! Ot wolność i demokracja w wykonaniu lewacko-liberalnych władz stolicy !!!!!!! Chyba my w Pierwszej Stolicy NIE CHCEMY PODOBNYCH jak i w całej Polsce ???

 • Link do komentarza misiakisia czwartek, 02 sierpnia 2018 16:32 napisane przez misiakisia

  @Malkontent nikt nikomu niczego nie odmawia. Ci panowie maja swój "happy day" 21 stycznia i swój pomniczek (śmiech na sali ze to jeszcze tam szpeci miasto) na ul. Witkowskiej oraz na cmentarzu przy tej źe ulicy. Jakoś nikt oprócz nich tam sie nie pcha na siłę jak oni tutaj. Zrozum człowieku ze trzeba mieć swoj honor !!!!!

 • Link do komentarza Malkontent czwartek, 02 sierpnia 2018 12:47 napisane przez Malkontent

  Przestańcie odmawiać komuś prawa do złożenia kwiatów lub zapalenia znicza. To święto ma być dla wszystkich Polaków, również tych błądzących w przeszłości. Najciemniej pod latarnią jak mawia polskie porzekadło. A przykładem niech będą ponowne śluby czołowych działaczy prawicy w ostatnich dniach.

 • Link do komentarza misiakisia czwartek, 02 sierpnia 2018 09:14 napisane przez misiakisia

  Teź jestem zdziwiona źe te "czerwono-pomarańczowe" sprzedawczyki maszerowali z kwiatami- źenada w wykonaniu tych panów.Ale wszystko przebił post "polityka" na portalu społecznościowym. Pytam sie co to ma być ,bo chyba coś nie halo albo kiepskie samopoczucie z racji temperatury !!!

 • Link do komentarza Zirytowany czwartek, 02 sierpnia 2018 08:53 napisane przez Zirytowany

  Towarzysze tego nie robią dla uczczenia Powstańców tylko dla fotki, szkoda, że nie wyszło ich więcej, mogliby zaprezentować wszystkich do wyborów. Żałosne!!!

 • Link do komentarza czytelnik czwartek, 02 sierpnia 2018 00:27 napisane przez czytelnik

  Zdjęcie 40 bezcenne, to mój Prezydent Gniezna.

 • Link do komentarza Koryfeusz środa, 01 sierpnia 2018 22:21 napisane przez Koryfeusz

  Dobrze, że u nas takie uroczystości przebiegają spokojnie i upamiętniliśmy Bohaterów. W Warszawie niestety urzędnik rządzącej tam PO postanowił rozwiązać marsz upamiętniający Powstanie. Widocznie liberałowie nie lubią historii i wartości narodowych. Tą decyzją pokazali swoje negatywne oblicze. Społeczeństwo może teraz zobaczyć co to za ludzie i jaki jest ich stosunek do naszej Ojczyzny i historii. Mam nadzieję, że pójdą w niepamięć jak najszybciej. Dobrze, że Schetyna nie jest szefem MSWiA, bo obawiam się, że wtedy w Warszawie by strzelano do uczestników marszu, a mam prawo do takich obaw biorąc pod uwagę słynną akcję "Widelec". Nawet taką uroczystość ci ludzie z obecnej opozycji wykorzystują do walki politycznej, co jest dla nich wstydem, bo dzisiaj wspólnie powinni brać udział w tym marszu.

 • Link do komentarza Ww środa, 01 sierpnia 2018 20:49 napisane przez Ww

  Czerwona Zaraza dzis z kwiatami? Gdzie byliscie Towarzysze kiedy Warszawa tonęła w krwi- sowieci czekali.....bez wstydu ta gnieznienska lewyca.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane