poniedziałek, 06 sierpnia 2018 09:56

Migawki z miasta - „TW Bolek” zasłonił Rondo im. Lecha Wałęsy

 

Nieznany sprawca zamalował trzy tablice na rondzie u zbiegu ul. Żwirki i Wigury oraz Wiaduktu Solidarności, noszące imię Lecha Wałęsy.

O sprawie poinformowała nas jedna z Czytelniczek, która w miniony weekend przechodziła w rejonie ww. ronda. Na trzech tablicach, znajdujących się od strony każdej z dróg wjazdowych na skrzyżowanie o ruchu okrężnym (na których widnieje nazwa "Rondo im. Lecha Wałęsy"), nieznany sprawca czarnym sprayem namalował "TW Bolek" (Tajny Współpracownik Bolek). Jest to wyraźne nawiązanie do oskarżeń części historyków wobec byłego przewodniczącego Solidarności, którzy zarzucają mu współpracę ze służbami bezpieczeństwa PRL. 

Opinie w każdym temacie mogą być różne, jednakże demolowanie w powyższym przypadku mienia publicznego jest przejawem raczej braku świadomości co do możliwości - także oddolnych  - dokonywania zmian, również tych dotyczących nazewnictwa. 

Rondo u zbiegu ul. Żwirki i Wigury oraz Wiaduktu Solidarności powstało w 2007 roku i jeszcze w tym samym roku decyzją Rady Miasta Gniezna nadano mu imię Lecha Wałęsy. W dwa lata po tym, na skutek kolejnej dyskusji w sprawie nadawania nazw placom, ulicom czy skwerom imionami żyjących lub dopiero zmarłych osób, Rada Miasta podjęła uchwałę w myśl której może to nastąpić dopiero pięć lat po ich śmierci.

6 komentarzy

 • Link do komentarza zw37 poniedziałek, 06 sierpnia 2018 19:39 napisane przez zw37

  Nie widzę problemu. Nazwa w końcu jest poprawna i dla mnie mogło by tak zostać. Tajny współpracownik TW Bolek Lech Wałęsa.

 • Link do komentarza doris poniedziałek, 06 sierpnia 2018 19:08 napisane przez doris

  Biednego Wałęsy się uczepili , to człowiek symbol, dajcie mu już spokój .

 • Link do komentarza avalon poniedziałek, 06 sierpnia 2018 17:12 napisane przez avalon

  Wiadukt Gdański i Rondo Bydgoskie, tak dla przykładu powinny nazwywać sie te obiekty drogowe. Nazwy ulic nie powinny pochodzić od osób czy organizacji o szemranej przeszłości.

 • Link do komentarza pela poniedziałek, 06 sierpnia 2018 12:14 napisane przez pela

  dlatego nadawanie nazw za życia nazywanego jest głupie, bo zgoda na takie coś świadczy o małości tego co ją wyraża, a tak naprawdę jeśli historia jeszcze 5 lat po jego śmierci będzie go pamiętać to wiadomo zasługuje na bycie w nazwie czy to ulicy, czy to lotniska....

 • Link do komentarza adonim85 poniedziałek, 06 sierpnia 2018 11:20 napisane przez adonim85

  Będą za prawdę karać? :D L. Wałęsa to TW Bolek i nie podlega to negocjacjom.

 • Link do komentarza mjj poniedziałek, 06 sierpnia 2018 11:12 napisane przez mjj

  Wielkim nadużyciem było nazwanie ronda imieniem kontrowersyjnego i do dziś niejasnego w licznych powiązaniach Lecha Wałęsy. Zasadą jest, że nadawanie nazw ulicom, skwerom itd. nazwisk znanych ludzi odbywa się co najmniej 5 lat po ich odejściu z tego świata. Jeżeli pamięć po nich jest nieposzlakowana i nie wywołuje sporów, można taką procedurę wtedy wdrożyć. Tutaj pospieszono się całkiem niepotrzebnie i dzisiaj mamy niestety takie obrazki. Uważam takie zjawisko niszczenia tablic za demolowanie mienia publicznego i jako takie je potępiam. Może jednak wykonawca nie zna innych możliwości dochodzenia swoich obywatelskich praw w innym trybie? Może nie wierzy, że dochodzenie do prawdy jest trudne i często nie tylko niemożliwe, ale na skutek wielu wielbicieli takich "bohaterów" zmiany okazują się nie skuteczne? Przykładem może być słynna tablica przy ul. Witkowskiej o tym, że tą ulicą wkroczyła do Gniezna Armia Czerwona, która spaliła nam katedrę.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane