czwartek, 13 września 2018 12:09

III Powiatowe Dni Cichociemnych

 
III Powiatowe Dni Cichociemnych archiwum redakcji

Już w połowie września odbędzie się trzecia edycja wydarzenia, przypominającego o lokalnych postaciach związanych z niepodległością Polski.

W roku stulecia odzyskania wolności przez Rzeczpospolitą, przygotowane zostały III Powiatowe Dni Cichociemnych, które odbędą się w dniach od 14 do 16 września br. W ramach tego przygotowano kilka wydarzeń.

W piątek 14 września o godzinie 10:00 odbędzie się uroczystość przy Tablicy Pamiątkowej Cichociemnych przy ZSP Witkowo (ul. Warszawka), gdzie po przemówieniach gości, złożeniu kwiatów nastąpi wręczenie nagród i dyplomów oraz podziękowań. Po tym zaplanowany został program artystyczny i poczęstunek w wykonaniu uczniów ZSP.

W międzyczasie na Skwerze Stanisława Gaworzewskiego w godzinach od 10:00 do 18:00 znajdować się będą wojskowe punkty promocyjne, wystawy statyczne, odbywać się będzie prezentacja uzbrojenia, pojazdów i rekonstruktorów historycznych, a także kuchnia polowa.

W sobotę 15 września o godzinie 12:00 w kościele parafialnym odprawiona zostanie msza święta - pogrzeb "Gonta" ppor. Tadeusza Jaworskiego, witkowianina i Cichociemnego - spadochroniarza Armii Krajowej, zamęczonego w obozie koncentracyjnym w Buchenwaldzie. Po nabożeństwie odbędzie się uroczysty przemarsz na cmentarz, a tam złożenie w grobie rodzinnym urny z symbolicznymi prochami według ceremoniału wojskowego, należnego Kawalerowi Orderu Wojennego Virtuti Militari.

W niedzielę 16 września w Mielżynie o godzinie 13:30 odbędzie się uroczystość pt. "Rozstrzelani powstańcy/ochotnicy 1939 r.", przy pomniku przy drodze do Janowa. Wspomniani zostaną w formie inscenizacji rozstrzelani przez Niemców 15 września 1939 roku powstańcy wielkopolscy: Adam Szczepański oraz Franciszek Świerkowski. Po tym odbędzie się przemarsz do kościoła parafialnego, gdzie o 15:00 odprawiona zostanie msza święta. Tuż po nabożeństwie w miejscowym Zespole Szkolno-Przedszkolnym odbędzie się uroczystość szkolna połączona z odsłonięciem murala poświęconego powstańcom wielkopolskim. 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane