niedziela, 02 września 2018 16:13

Dożynki powiatowo-gminne w Piekarach

 
Dożynki powiatowo-gminne w Piekarach fot. Rafał Wichniewicz

Wspólną modlitwą w intencji rolników oraz w podziękowaniu za tegoroczne zbiory, rozpoczęło się tegoroczne święto plonów, organizowane we wsi Piekary koło Gniezna.

W tym roku powiatowe dożynki zostały wspólnie zorganizowane z gminą Gniezno, która będąc gospodarzem wsi Piekary, przygotowała na tę okazję dużo atrakcji. Najpierw jednak uroczystości rozpoczęły się od krótkiego, ale równie barwnego jak za każdym razem korowodu z wieńcami dożynkowymi, przywiezionymi przez delegacje wszystkich gmin oraz wsi leżących na terenie gminy Gniezno. 

Po złożeniu wieńców przed sceną, na której zaplanowane zostały obchody, rozpoczęła się msza święta polowa pod przewodnictwem ks. kan. Krzysztofa Woźniaka, który w swojej homilii nawiązał do wagi, jaką pełni chleb nie tylko w życiu codziennym: - Święci pozostawili nam wspaniałe dary, przykłady chrześcijańskiej postawy, czy to święta Faustyna czy święty brat Albert. Pan Jezus powiedział siostrze Faustynie, że jeśli dusza nie czyni miłosierdzia w jakikolwiek sposób, nie dostąpi miłosierdzia mojego w dzień sądu. Choć wszystko się wokół zmieniło, bo inaczej wygląda wieś, inaczej wygląda rolnictwo i pola, to chleb tak samo smakuje i tak samo potrzeba jak kiedyś. Dawno zniknęły konie z pól, nawet bat przestał być potrzebny. Inaczej wyglądają narzędzia rolnicze, a rolnik ogląda ziemię najczęściej z wysokości siodełka maszyny. Dawno harmonia została zachwiana, a chleb pozostał ten sam. I głód pozostał ten sam. Można dziś zadać sobie pytanie, jak to jest, że mimo ogólnego dobrobytu, wielkiej produkcji żywności, ogromnego marnotrawstwa pożywienia, ludzie na świecie wciąż głodują, a ten chleb upieczony z ziarna zebranego w trakcie tegorocznych plonów, jest wciąż symbolem miłości chrześcijańskiej - mówił kapłan, który po wygłoszeniu kazania, poświęcił wszystkie wieńce dożynkowe.

Po nabożeństwie rozpoczęła się druga część oficjalnych uroczystości - tradycyjny obrządek z udziałem Zespołu Tańca Ludowego "Gniezno", w trakcie którego starostowie dożynkowi Sylwia Domagalska oraz Mariusz Staszak przekazali na ręce władz powiatu i gminy chleb oraz owoce z tegorocznych zbiorów. Tuż po tym chleb został rozdany uczestnikom uroczystości.

- Dożynki są świętem wszystkich pracujących na roli, wyraźnie podkreślających przywiązanie do polskiej ziemi i tradycji. To jeden z najpiękniejszych dni w roku dla każdego rolnika, mogącego cieszyć się owocami swojej pracy. Rolniczy wysiłek sprawia, że na naszych stołach nie brakuje chleba. Dzięki rolnikom gospodarującym na terenie powiatu gnieźnieńskiego możemy się pochwalić rolnictwem opartym na nowoczesnych zasadach produkcji, prowadzonym w zgodzie z naturą i poszanowaniem przyrody - mówił wójt Włodzimierz Leman.

- Dziękuję wójtowi Lemanowi i wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że dzisiejsze dożynki mają taki wymiar. Wiemy, że w zeszłym roku nawiedziła nas klęska w postaci wichury, w której sporo strat poniosło rolnictwo i leśnictwo, a w tym roku jest tak iż tę gminę nawiedziła susza. Dożynki są jednak świętem rolników. To święto chleba i ciężkiej pracy ludzkich rąk, które jest głęboko zakorzenione w polskiej tradycji, stanowiąc nieodłączny element naszej kultury - przekazała starosta Beata Tarczyńska. Wicestarosta Jerzy Berlik przyznał: - W tym ludowym święcie najważniejszym jest to, by podziękować Bogu za ten coroczny plon. Jako PSL i samorządowcy zawsze co roku za ten plon dziękujemy, nawet jeśli jest on w tym roku niższy niż w latach poprzednich, ale za każdy należy dziękować.

 

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane