wtorek, 04 września 2018 09:51

Rafał Spachacz: jeszcze nie podjąłem decyzji o kandydowaniu

 
Rafał Spachacz: jeszcze nie podjąłem decyzji o kandydowaniu fot. Rafał Wichniewicz

Były wiceprezydent Gniezna, a obecnie radny powiatowy niezrzeszony, podzielił się swoimi refleksjami na koniec obecnej kadencji samorządu - w tym przedstawił inicjatywy, przy których brał udział.

Zbliżające się wybory samorządowe, zaplanowane na 21 października, są okazją do pewnych podsumowań osób, które w tym czasie trzymały "w ręku" mandat otrzymany głosami wyborców w 2014 roku. Rafał Spachacz, obecnie niezrzeszony w żadnym z klubów (wcześniej PO), postanowił podsumować ostatnie cztery lata swojej działalności. 

- Jedną ze spraw była kontrowersyjna kwestia sprzedaży budynku po szkole przy ul. Gdańskiej. Wówczas apelowałem, aby odłożyć tę sprzedaż do czasu zmiany planu w celu pozyskania dodatkowych środków do powiatu. Na początku były z tym problemy, natomiast wiele interpelacji oraz wypowiedzi na sesji spowodowało to, że przetarg ten ze znacznie obniżoną ceną nieruchomości został odwołany. Wstrzymano się ze sprzedażą do czasu zmiany planu zagospodarowania przestrzennego i mogę powiedzieć z radością, że dzięki temu podziałowi było możliwe powstanie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii przy ul. Gdańskiej wraz z infrastrukturą, a oprócz tego sprzedano działkę z przeznaczeniem wystawienniczo-usługowym za 1 mln 120 tys. złotych. Uważam to za duży sukces i cieszę się iż moje zaangażowanie przyniosło takie efekty - mówił Rafał Spachacz. Jak dodał, jego zdaniem odpowiednie zarządzanie i gospodarowanie mieniem należącym do powiatu, jest jednym z kluczowych zadań administracji samorządowej, stąd też należy do tego przywiązywać szczególną uwagę. 

Radny zwrócił uwagę jednak na nie do końca wystarczające informowanie o woli sprzedaży majątku. Jego zdaniem taki przypadek dotyczy pałacu w Mielnie: - Ogłoszenie tylko w Biuletynie Informacji Publicznej i prasie to za mało, bo nieruchomość ta ma już znacznie obniżoną cenę, a gdyby ktoś był zainteresowany kupnem, to w internecie trudno jest znaleźć zdjęcia tego budynku. Myślę, że racjonalne podejście i promocja sprzedaży przyniosłaby wymierny efekt - mówił radny, dodając iż przykładem podobnym jest dawna przychodnia przy ul. Wyszyńskiego. Problem tego obiektu jest zgoła inny, gdyż nieruchomość jest do zbycia jedynie po obrysie, bez przylegającej doń działki, na której znajduje się baza zespołów ratownictwa medycznego. Zdaniem radnego trzeba jak najszybciej stworzyć możliwości przeniesienia ZRM w inne miejsce (o krokach podejmowanych w tych kierunkach informowaliśmy już swojego czasu). 

Radny przyznał też iż koniec kadencji to okazja do podsumowań pozytywnych działań, których był orędownikiem, jak chociażby spraw dotyczących polityki i profilaktyki zdrowotnej, możliwości utworzenia ośrodka rehabilitacji onkologicznej wraz z hospicjum (co mogłoby nastąpić po rozbudowie szpitala i przeniesieniu części oddziałów z placówki przy ul. św. Jana), zakupu automatycznych defibrylatorów zewnętrznych oraz szkoleń z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. 

Jak przyznał Rafał Spachacz, na tę chwilę nie podjął jeszcze decyzji odnośnie kandydowania w najbliższych wyborach samorządowych. Nieoficjalnie jednak wiadomo, że zainteresowany prowadził rozmowy z Gnieźnieńskim Porozumieniem Samorządowym.

25 komentarzy

 • Link do komentarza dobrze poinformowany sobota, 15 września 2018 19:29 napisane przez dobrze poinformowany

  Szkoda ,ze RAFAŁ Spachacz nie bedzie mógł powalczyć o miejsce w Radzie ze Zdzisławem KUJAWĄ. To dopiero była by wojenka .

 • Link do komentarza melchior środa, 12 września 2018 20:52 napisane przez melchior

  Piesi w Gnieźnie chodzą po przejściach dla pieszych nie jak swięte krowy ale jak owce i barany. Po pierwsze w ogóle nie raczą spojrzec przed wtargnięciem na jezdnię, czy cokolwiek jedzie a po drugie urządzają sobie po przejściu dla pieszych spacery, najczęściej jeszcze gapiąc się w komóre albo przez nią rozmawiając. Najlepsze są mamuśki z wózkami, które wloką noga za nogą ,zamiast energicznym krokiem po prostu przejśc przez jezdnię. i nie dlatego się wloką bo im ciężko, tylko dlatego ,że myślą, że pasy to przedłużenie parku albo placu zabaw. i potem są skutki. Przeczytaj jeden z drugim kodeks drogowy - jak należy zachowywać się na przejściu. A pani , która pisze,że z dzieckiem w połowie drogi jest zaskoczona autem jadącym po drugim pasie to się w ogóle dziwię, że weszła na to przejście , jeśli widziała samochód na drugim pasie. Ja bym takiej odwagi (tfu- głupoty) n, tym bardziej z własnym dzieckiem, nie zrobił.

 • Link do komentarza ciekawy poniedziałek, 10 września 2018 07:12 napisane przez ciekawy

  Hanno A jak ty mierzyłaś tą aktywność radnego ? Na podstawie ilości wystąpień na sesjach ? Na podstawie długości tych wystąpień ? Na podstawie ilości interpelacji ? Na podstawie ilości wystąpień na komisjach ? czy jeszcze wg innego licznika?

 • Link do komentarza melchior niedziela, 09 września 2018 19:52 napisane przez melchior

  kumaty, jeśli masz coś konkretnego na myśli, co jest faktem, prawdą a nie pomówieniem, to nie bój się i po prostu napisz. co to za podpuchy i sianie zamętu???

 • Link do komentarza qmaty sobota, 08 września 2018 09:41 napisane przez qmaty

  Melchior, zapytaj działaczy w powiecie wągrowieckim, dlaczego Spachacz już tam nie jest dyrektorem, a potem sobie odpowiedz, jakim by był w Gnieźnie:)

 • Link do komentarza melchior piątek, 07 września 2018 18:02 napisane przez melchior

  Zgoda, pan Spachacz, jako osoba kompetentna , powinien zostać dyrektorem ZOZ. Dośś już oszołomstwa w wydaniu pisowskim.

 • Link do komentarza Hanna czwartek, 06 września 2018 09:22 napisane przez Hanna

  Nie pisz nieprawdy. Pan dr Spachacz zdobył ostatnio pół tysiąca głosów, to wszystko jest napisane a poza tym okazał się w tej kadencji najaktywniejszym radnym.

 • Link do komentarza jeleń czwartek, 06 września 2018 08:38 napisane przez jeleń

  pan Spachacz na dyrektora szpitala 3 Maja.

 • Link do komentarza Czytelnik środa, 05 września 2018 22:33 napisane przez Czytelnik

  Spachacz jest radnym dzięki głosom oddanym przez Budasza, bo inaczej skończył by jak Kruczek.

 • Link do komentarza melchior środa, 05 września 2018 14:29 napisane przez melchior

  baltazar, nie ma co się spierać na słowa - liczby mówią prawdę - jest do sprawdzenia w sprawozdaniach finansowych , ile szpital miał zadłużenia na koniec dyrekcji Pilarczyka, ile na koniec PO i będzie do sprawdzenia, ile zadłużenia ma teraz. Tak się składa,że obecny powiat nie chce ujawnić danych dotyczących długu szpitala i poszczególnych oddziałów - te dane były zawsze jawne na koniec każdego kwartału i roku - od 3 lat te dane nie są ujawniane, bo nie ma się czym chwalić - jest finansowa katastrofa. Pytanie - kto za to odpowie? Starosta,Rada Powiatu czy może Dolata?

 • Link do komentarza baltazar środa, 05 września 2018 13:48 napisane przez baltazar

  melchior masz chyba jakąś fobię, ale taką nieuleczalną :) Jeśli ktoś zadłużył szpital, to tylko poprzednia dyrekcja nadana z ramienia PO i SLD, co zresztą można łatwo sprawdzić przeszukując internet :) A jeśli zadłużenie szpitala ciebie razi, to w takim razie jak nazwiesz fakt iż za Budasza Gniezno jest bardziej zadłużone niż za Kowalskiego? Hę? :)

 • Link do komentarza melchior środa, 05 września 2018 10:46 napisane przez melchior

  GPS to nie jest partia i co z tego jak jest kryptopisem gnieźnieńskim. Jest to po prostu Ziemia Gnieźnieńska, która w powiecie poszła w koalicję z PISEm i tylko dlatego mamy katastrofę powiatową - potwornie zadłużony szpital, który zszedł na psy przez ostatnie 3 lata, bo właśnie przewodniczący z Ziemi nie umiał sobie poradzić z Dolatą posłem PIsu, który dośc już namieszał. Ten powiat pisowsko-pslowsko- ziemiognieźnieński był jak najbardziej nieudolny i politycznie powiązany z pisem. Wystarczy przypomnież żenujący spektakl ze zmianą nazwy szpitala - na POmnik Chrztu tylko po to, by z centrali rządowej kasę dostać. Tak przynajmniej Dolata przekonywał. Napisać na listach, że GPS to kryptopis. O co zakład, że ich radni wejdą w koalicję z pisem ? A jeśli nie mają takiego zamiaru, to niech od razu w kampanii to mówią, żeby nie oszukiwać ludzi ,że to są bezpartyjni działacze.

 • Link do komentarza doradca wtorek, 04 września 2018 23:33 napisane przez doradca

  Cytat jednego komentarza" W samorządzie powinna być możliwość startu dla osób bezpartyjnych, społeczników a nie konieczność startu z list partii politycznych i ugrupowań. Miasto i Powiat nie mają szyldow politycznych." Człowieku, przecież chcesz kandydować i to nie z listy partjnej, to idź do GPS i startuj.To nie jest żadna partia tylko grupa ludzi bez szyldu politycznego.

 • Link do komentarza myśliciel. wtorek, 04 września 2018 19:33 napisane przez myśliciel.

  Czy Gnieznu potrzeba, by przenoszono na nasz grunt z Warszawy, partyjne przepychanki? Czy my gnieźnianie nie mamy innej alternatywy ?

 • Link do komentarza Do pracy rodacy wtorek, 04 września 2018 17:06 napisane przez Do pracy rodacy

  Konkurencja obraża i hejtuje wylacznie bo się boi. To jasne. Alleluja zatem i pod prąd dla dobra mieszkańców.

 • Link do komentarza Koprowe oczka wtorek, 04 września 2018 16:37 napisane przez Koprowe oczka

  Gromada Pazernych Szarlatanów i skoczek pasują jak ulał do siebie. Tym bardziej że trudno listy zapełnić. Łapanka rozpoczęta...

 • Link do komentarza Im dalej od partii politycznych tym lepiej wtorek, 04 września 2018 16:35 napisane przez Im dalej od partii politycznych tym lepiej

  W samorządzie powinna być możliwość startu dla osób bezpartyjnych, społeczników a nie konieczność startu z list partii politycznych i ugrupowań. Miasto i Powiat nie mają szyldow politycznych.

 • Link do komentarza i wtorek, 04 września 2018 15:57 napisane przez i

  GPS to jedyna w sumie teraz odpowiedź na samorząd, bo reszta ugrupowań to partie polityczne. Abstrahuję od tego, kto w tym GPSie siedzi i jakie ma dokonania, bo smutne jest to, jak powiatyzacja kraju upolityczniła samorządy. Wszystko przez pryzmat centrali - złośliwość bije z lewej i prawej strony.

 • Link do komentarza Mieszkanka wtorek, 04 września 2018 15:53 napisane przez Mieszkanka

  Ale jednolity hejt. Spokojnie, do wyborów już niedługo. Prawda broni się sama a wam poza hejtem niewiele pozostało. Może warto piszący te komentarze na polityczne zlecenie opozycji sami pokazali swoje osiągnięcia. Bez kompleksów - do dzieła !

 • Link do komentarza z Gniezna wtorek, 04 września 2018 15:50 napisane przez z Gniezna

  to se ne vrati!!

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane