czwartek, 06 września 2018 09:20

Miejsc dla rowerów przy dworcu brakuje, ale ma być ich więcej

 
Miejsc dla rowerów przy dworcu brakuje, ale ma być ich więcej fot. Rafał Wichniewicz

Do balustrad, drzew albo znaków - tak gnieźnianie mocują rowery przy dworcu kolejowym, przy którym dość często nie ma wolnych stanowisk dla jednośladów.

Gnieźnianie uczęszczający pociągami do pracy lub szkół w Poznaniu, których pierwszy etap dojazdu polega na dotarciu rowerem z domu na dworzec kolejowy, znają ten problem dobrze. Po remoncie z 2014 roku, kiedy to uporządkowano otoczenie wokół stacji, ustawiono piętnaście stojaków na jednoślady. Jak się jednak okazuje, tychże od pewnego czasu jest po prostu za mało i wiele osób, które wcześnie rano przyjeżdżają rowerami, nie ma gdzie ich przymocować - jest ich o wiele więcej niż samych stanowisk. W efekcie jednoślady są "przypinane" do pobliskich balustrad, znaków drogowych, a także rosnących w pobliżu drzew. Tych możliwości jest jednak i tak mało, co rodzi problemy w momencie, kiedy ktoś się spieszy na pociąg. Także Straż Ochrony Kolei zwraca uwagę iż nie można mocować rowerów chociażby do lamp czy znaków stojących już na peronie.

Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z zarządcą dworca - Polskimi Kolejami Państwowymi z zapytaniem o to, czy jest możliwe zwiększenie liczby stanowisk dla rowerów na gnieźnieńskiej stacji. Jak poinformował nas wczoraj rzecznik prasowy Michał Stilger: - PKP S.A. zleciła już wykonanie dodatkowych miejsc na rowery przy dworcu w Gnieźnie. Oczekujemy, że prace te zostaną zrealizowane w ciągu około 1,5 miesiąca. Nie wiadomo jednak ile nowych stanowisk pojawi się koło budynku dworca.

W zapytaniu poruszyliśmy także kwestię budowy dodatkowej infrastruktury. Podróżni jadący pociągami do Poznania na pewno zwrócili uwagę iż na niektórych stacjach (m.in. Pobiedziska, Pobiedziska Letnisko czy Biskupice) znajdują się postoje dla rowerów kryte wiatami. Takie rozwiązanie na pewno pomaga ochronić jednoślady przed szkodliwym (chociażby dla mechanizmów napędowych) opadami deszczu. Na razie jednak wszystko wskazuje iż w Gnieźnie nie ma na to szans, gdyż wiaty w rejonie ww. dworców zostały wykonane w latach 2016-2017 nie przez kolej, ale przez pobiedziski samorząd w ramach programu budowy lokalnych węzłów przesiadkowych. 

 

13 komentarzy

 • Link do komentarza kolarz piątek, 07 września 2018 09:14 napisane przez kolarz

  Gniezno nie jest przyjazne rowerzystom. Nawet prostej ścieżki rowerowej wzdłuż lasu do granicy miasta w kierunku Cielimowa nie potrafią zrobić, nie wspominając już o innych ścieżkach a zwłaszcza o połączeniu z trasami rowerowymi w gminie Łubowo. Miasto które nie jest przyjazne rowerzystom traci również na turystyce.

 • Link do komentarza Pawel czwartek, 06 września 2018 22:29 napisane przez Pawel

  Wreszcie gnieźnianie polubili ten środek transportu. Szkoda tylko, że trzeba przeciskać się między przechodniami a samochodami, nadal ścieżek dla rowerów brak...

 • Link do komentarza pasażer czwartek, 06 września 2018 22:17 napisane przez pasażer

  Rowery rowerami, ale nich ta władza zobaczy ścisk na dworcu, a jak przyjdzie słota i zima, to ten dworzec będzie odstraszał każdego przybysza. Ciasno, duszno, ludzie siedzą na........posadzce. Tak ma wyglądać hala dworcowa XXI wieku w stołecznym mieście Gnieźnie?

 • Link do komentarza rowerzysta czwartek, 06 września 2018 20:32 napisane przez rowerzysta

  Marek ZYGMUNT - ścieżki rowerowe dają pozorne bezpieczeństwo... zazwyczaj powodują więcej niebezpiecznych sytuacji kolizyjnych niż jazda po ulicy... oczywiście w przypadku dzieci to jest dużo bezpieczniej, ale zagłębiając się w bezpieczeństwo to chyba aż tak źle nie jest bo o potrąceniach rowerzystów bardzo mało w Gnieźnie słychać.
  Mądrze poprowadzone ścieżki w paru miejscach by się przydały... ale jak będą miały być robione z kostki brukowej, bez przejazdów rowerowych to niech sobie z tym lepiej dadzą spokój.

 • Link do komentarza Belzebiusz Lucyferowicz czwartek, 06 września 2018 19:03 napisane przez Belzebiusz Lucyferowicz

  Widzę, że radny Marek Zygmunt chyba bardzo nudzi się w pracy mając czas na komentowanie artykułów na Gniezno24.

 • Link do komentarza rower czwartek, 06 września 2018 15:40 napisane przez rower

  Panie Marek ZYGMUNT - jaka to wspaniała wiadomość, wokół dworca wszystko zajęte przez samochody , miejsc dla rowerów też brakuje, to wszystko świadczy że coraz więcej ludzi wyjeżdża z tego miasta. O potrzebie rozwiązań komunikacyjnych dla rowerzystów to już ludzie tu piszą od kilku kadencji , więc to żadne odkrycie że potrzeba ścieżek rowerowych. Rowerzyści jeżdżą po chodnikach co jest niebezpieczne dla nich i pieszych. Czas żebyście się w tym samorządzie obudzili , chociaż nie bo to już koniec i zaraz wybory i miejmy nadzieję że wyborcy zmienią tego prezydenta i tą całą radę!

 • Link do komentarza micio czwartek, 06 września 2018 14:40 napisane przez micio

  No i super. Koszt znikomy a bardzo potrzebne. Swoją drogą widać ile osób jeździ rowerami, dojeżdża do pracy, szkół- pewnie to mieszkańcy Winiar i innych odległych krańców miasta. Może czas znów pomyśleć o ścieżkach dla rowerów (np w kierunku winiar?) Marzenia....

 • Link do komentarza Marek ZYGMUNT czwartek, 06 września 2018 12:33 napisane przez Marek ZYGMUNT

  Wspaniała wiadomość. Jeżeli miejsc dla rowerów przy dworcu PKP brakuje to znaczy, że gnieźnianie korzystają z tego rodzaju, bezsilnikowego transportu. Chwała im za to. Czyli ścieżki rowerowe, też są w mieście Gnieźnie bardzo potrzebne ! Ale ich brakuje jeszcze bardziej, niż stojaków dla rowerów. AI są dużo ważniejsze od stojaków. Bo ..... zwiększają bezpieczeństwo osób jeżdżących na rowerach. A przede wszystkim dają bezpieczeństwo naszym dzieciom, które dużo częściej korzystają z rowerów niż my dorośli. !

 • Link do komentarza Zenek czwartek, 06 września 2018 10:48 napisane przez Zenek

  Tylko brac przykład z z gminy Pobiedziska, powstały piękne węzły przesiadkowe. Obok wspomnianych w artykule wiat dla rowerów gmina zapewniła miejsca parkingowe dla samochodów oraz co ważne darmową (także dla dorosłych) komunikację autobusową do węzłów przesiadkowych. Autobusy "zbierają" mieszkańców z okolicznych miejscowości do węzłów przesiadkowych. A co w naszym Gnieźnie, tylko obiecanki wyborcze.
  Widać nawet problem dostawić kilka stojaków do rowerów. Nie wspomnę by z peronu III zrobić przejście do ul. Składowej. Dojeżdżający na dworzec autami z południowej część Gniezna mogli by tam parkować nie tworzyły by się korki. Cóż prościej, łatwiej i praktycznie bez kosztowo naobiecywać podczas kampanii, niż później zrealizować swoje obietnice. Niestety niedługo zacznie się kolejny wyścig do koryta, kolejne obietnice.

 • Link do komentarza edi czwartek, 06 września 2018 10:28 napisane przez edi

  w Pobiedziskach działa również wypożyczalnia rowerów " Pobiedziski rower gminny" https://rowery.pobiedziska.pl
  To proste , jaki gospodarz miasta takie rozwiązania komunikacyjne, czyste powietrze, wiaty rowerowe, ścieżki rowerowe...............................

 • Link do komentarza zając czwartek, 06 września 2018 10:15 napisane przez zając

  I takie Pobiedziska przebiły Gniezno pod wieloma względami . Nawet chodniki mają równiejsze, wygodniejsze, czyściejsze. Zieleń też jest zgrabniej skomponowana i lepiej utrzymana . No cóż, w Pobiedziskach samorząd zrobił coś w ramach programu budowy lokalnych węzłów przesiadkowych, w Gnieźnie zrobiono w ramach programu budowy lokalnych królików.

 • Link do komentarza hahah czwartek, 06 września 2018 09:52 napisane przez hahah

  Za te króliki to by zrobili tyle stanowisk dla rowerów i tras rowerowych że tysiące turystów by tu przyjechało na rowerach ale rowerzyści się boją przyjechać bo jak w internecie sprawdzą że tu nie ma dla nich miejsca.

 • Link do komentarza rowerowiec czwartek, 06 września 2018 09:46 napisane przez rowerowiec

  Oto smutna gnieźnieńska rzeczywistość , tu nawet nie ma gdzie rowerów zaparkować . Co tam jakieś ubogie rowery , jakieś ścieżki rowerowe, jacyś ludzie wyjeżdżający za chlebem.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane