poniedziałek, 10 września 2018 07:27

Nowa propozycja dla Gniezna

  red
Nowa propozycja dla Gniezna zdjęcie nadesłane

Kampania wyborcza powoli zaczyna się rozkręcać, komitety dopinają listy kandydatów na radnych, a uważni w mijający weekend mieli okazję zapoznać się z założeniami programowymi Pawła Kamińskiego, kandydata na prezydenta Gniezna z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Założenia programowe pojawiły się na stronie: www.pawel-kaminski.com.

Widać, że najczęściej pojawiającą się kwestią są baseny termalne, za którymi stoi szeroko pojęta geotermia, w której kandydat widzi dużą szansę na wyciągnięcie Gniezna z zastoju gospodarczego. Tanie i ekologiczne pozyskiwanie ciepła i wytwarzanie prądu wpisuje się w nowoczesne trendy gospodarki bezemisyjnej, co jest istotne przy zaostrzonym pakiecie na emisję dwutlenku węgla. Wymownie przy tym ma brzmieć porównanie cen ciepła wytwarzanego przez PEC i Geotermię Podhalańską. Według podanych danych, w Gnieźnie wszyscy korzystający z PEC-u (a jest to połowa mieszkańców) płacą dwa razy więcej niż na Podhalu.

Baseny termalne zdaniem kandydata miałyby stać się ofertą rekreacyjną dla mieszkańców, ale i atrakcją przyciągającą do Gniezna turystów. Wiemy doskonale, że gnieźnianie bardzo często wyjeżdżają do sąsiednich miast, by korzystać z oferty tamtejszych basenów, jak chociażby do Wrześni czy też Poznania. Na tym rysowana jest dalsza perspektywa powstania parku rozrywki „Chrobry Land”.

Propozycja bezpłatnej komunikacji miejskiej to temat powtórzony sprzed czterech lat z kampanii Krzysztofa Ostrowskiego, ale dzisiaj należy go rozumieć szerzej, także jako ograniczanie ruchu miejskiego na rzecz walki ze smogiem. Ma temu pomagać polityka budowa buforowych parkingów wielokondygnacyjnych czy koncepcja całościowego planu i wykonania dróg rowerowych we współpracy z ościennymi gminami, a w mieście wprowadzenie roweru miejskiego.

Specjalny program Senior+z Klubem Seniora w każdej dzielnicy i Dziennym Domem Seniora miałaby być odpowiedzią na – wciąż obecne – potrzeby starszego pokolenia gnieźnian, których co najmniej jedna czwarta stanowi mieszkańców naszego miasta. Podobnie szeroka propozycja ma z tego wypływać dla osób niepełnosprawnych.

Włączenie Gniezna do rządowego programu Mieszkanie+, oferta dla osiedli w postaci Programu 500+ Dla Każdego Osiedla, gdzie mieszkańcy każdego osiedla będą mieli zagwarantowaną roczną pulę 500 tys. zł i to oni wskażą, co chcą zmienić w swojej okolicy.

W dziale turystyki oprócz basenów termalnych pojawił się temat milenijnej rocznicy pierwszej koronacji i organizacji wielkiej inscenizacji historycznej z relacją w ogólnopolskiej telewizji. Co istotne kandydat także zamierza dążyć do realizacji czegoś w formie Narodowego Muzeum Techniki i Pary, stworzonego na bazie niszczejącej parowozowni.

To tylko skrótowy wypis wyzwań, stawianych przez kandydata, które jego zdaniem wydają się wielkie, ale też realne do przeprowadzenia. Czy program Pawła Kamińskiego stanie się być szansą dla Gniezna i czy dojdzie do jego realizacji? Przekonamy się w październiku.

76 komentarzy

 • Link do komentarza doi wtorek, 16 października 2018 18:43 napisane przez doi

  PO już tak długo rządzi w Gnieźnie że czas na zmianę, brak inwestorów, brak dobrze płatnej pracy za to same markety, jak na tak małe miasto zbyt dużo ich. Na dodatek dobrał sobie samych ludzi tzw. ciemnej strony, brak wizji brak programu, być może przyjdzie mu do głowy sprowadzić tzw. imigrantów islamskich zgodnie z modą innych włodarzy wielkich miast gdzie rządzi PO. Odpowiedzmy sobie na pytanie jak by to wyglądało (meczety które zakrywają naszą wspaniałą katedrę, meczety które niszczą wizerunkowo Pierwszą Stolicę Polski i być może zatrą pamięć gdzie mógł odbyć się Chrzest Polski) Co nam dał ... beznadziejne króliki, jezioro łazienki z wodnymi nartami na których nie można sobie popływać z powodu częstych kwitnięć , markety które niszczą małe firmy, basen drogi i w dodatku kryty (taka Września ma wstęp rodzinny na basen za 5 zł i jest odkryty), można by długo pisać. Kandydat PIS cóż pomysł dobry z termami, patrząc czego dokonał PIS w kraju można na nich liczyć (500+, dezubekizacja, cofniecie wieku emerytalnego, mieszkanie +, leki dla seniora itd.) trzeba dać innym szansę dla naszego miasta i obserwować jak nie da rady rozliczyć. TERAZ ROZLICZMY PO

 • Link do komentarza tutejszy środa, 19 września 2018 22:29 napisane przez tutejszy

  Panie "ciepłowniku". jako spec od PEC powinien Pan wiedzieć, ze elektrociepłownię na osiedlu Grębocin w Toruniu wybudowała francuska spółka EDF Toruń, która ogrzewa 59 proc. miasta i jest właścicielem toruńskiej sieci ciepłowniczej.Zatem toruńskie termy, które sa bardzo wydajne i które mogłyby z powodzeniem co najmniej w części zastąpić deficytowy w Polsce gaz byłyby świetnym źródłem ciepła dla tego PECu. No, ale skoro toruński PEC jest nie polski, to nie będzie wspierał polskich źródeł ciepła! Wadą toruńskiej elektrociepłowni jest spodziewany wzrost kosztów ogrzewania i ciepłej wody. A spodziewana podwyżka cen gazu jeszcze bardziej dotknie jego odbiorców. Elektrociepłownia ma oczywiście tło polityczne. To poprzedni rząd PO-PSL zdecydował o zaangażowaniu środków PIR w przedsięwzięcie francuskiej firmy, wymagające stałych dostaw gazu. A termalne źródła sa jak narazie pewne, nie potrzeba ich kupować, są za darmo, kosztem jest ich wydobywanie dla podgrzewania urządzeń. Nie grozi nam wtedy zatrzymanie dostawy paliwa. Więc strzał w ojca Rydzyka, który jest jak widać bardziej przewidujący niż Pan jest strzałem niecelnym i nietrafionym. Krytyki tez wymaga twierdzenie "ciepłownika" sprawa kosztów odwiertów. Szkoda, ze taki fachowiec, a nie zapoznał się z rządowym programem i nie doczytał bardzo prostej informacji, ze koszty pierwszych odwiertów pokrywa państwo. Zatem Miasto niczego nie traci, a tylko może zyskać! Dzisiejsza znakomita wypowiedź ministra Jędryska na konwencji kandydata na prezydenta Pawła Kamińskiego powinna rozwiać wszelkie wątpliwości "ciepłownika".

 • Link do komentarza nie PiS środa, 19 września 2018 21:34 napisane przez nie PiS

  Zadania nie na jedną kadencję, ale napewno do zrealizowania! Brawo za odwagę i powodzenia! Plany te są w naszym - gnieźnian - zasięgu!

 • Link do komentarza Miłosz środa, 19 września 2018 20:51 napisane przez Miłosz

  Przecież kwiatki i króliki mozna w nieskonczoność ustawiać i sadzić na każdym rogu. I co z tego nam przyjdzie, jak turysta od katedry nie ruszy sie na miasto ani o milimetr? Takie tam farmazony, jak budowa ulic, chodnikow i instalowanie lamp, to psie obowiazki urzednicze magistratu. Wstyd pisac o tym w "programie wyborczym" kandydata. Widać, ze ten "program"powstal na kolanach, zero pomysłu, żadnej logiki. A chwalenie się jakąs halą sportową zakrawa na śmiech. To normalna robota kazdego administratora miasta! Za co oni chcieliby brac pieniadze, jak by nawet tego nie robili? Za reprezentowanie mieszkanców na imprezach nie potrzeba tylu pracowników i za taka kasę.

 • Link do komentarza głos z Gniezna środa, 19 września 2018 13:14 napisane przez głos z Gniezna

  Te jęki i utyskiwania nad tą geotermią są zarazem żałosne i śmieszne. Przyjrzyjcie się uważnie programowi pana Kamińskiego . To program przemyślany, odważny i zdecydowany, który nie ogranicza się wyłącznie do typowych i bezpiecznych zadań ustawowych prezydenta miasta. Wnioski są proste, tutaj kandydat przedstawiając tak ogromne projekty zdaje sobie sprawę z ryzyka jakie niesie dla niego (i nie tylko) potknięcie się na tych realizacjach. Dlatego ufam i daję wiarę temu kandydatowi że jego program jako realny jest szansą dla autentycznego rozwoju miasta na długie lata.

 • Link do komentarza z Gniezna środa, 19 września 2018 12:39 napisane przez z Gniezna

  ciepołowniku ty się kosztami nie martw, kasa się znajdzie bez problemu bo za PISu uszczelniono VAT , to nie te lata 2007-2015 kiedy rządziła PO i kiedy rosła luka podatkowa i straty budżetu państwa liczone są na setki miliardów złotych. Ciepłowniku ty lepiej pytaj Budasza czy poprawił ściągalność opłat za śmieci i dlaczego od początku ustawy śmieciowej nie wprowadzili szczelnego poboru tej opłaty tylko że inni musieli się dołożyć żeby coś tam zbilansować. Zapytaj też na jaką kwotę teraz miasto jest zadłużone bo podobno że to ogromna kwota jakiej do tej pory nie było.

 • Link do komentarza Profesor środa, 19 września 2018 10:54 napisane przez Profesor

  @ciepłownik: zapomniał kolega dodać, że w Tarnowie Podgórnym otwór ma głębokość 1200 metrów...

 • Link do komentarza senior środa, 19 września 2018 10:30 napisane przez senior

  Ty, ciepłowniku, Kopernika i innych "wizjonerów' też wyśmiewano, a niektórych to nawet palono na stosach. Ty robisz to samo tylko ubierasz się w szatę wielkiego znawcy i dywagujesz nie mając zielonego pojęcia o tym, co piszesz. Jak taka władza rządzi Gnieznem to nie dziwota, ze Gniezno umiera i potrzebuje na gwałt nowych cmentarzy, czego orędownikiem jest własnie ta niemrawa władza! Strach tutaj mieszkać po reelekcji!

 • Link do komentarza patriota lokalny środa, 19 września 2018 09:25 napisane przez patriota lokalny

  ad. ciepłownik i ad. znajomy - jestem zwykłym gnieźnianinem, prostym czytelnikiem wielu gazet i portali lokalnych. Jestem lokalnym patriotą i nic co gnieźnieńskie nie jest mi obce. Dlatego ze zdumieniem przeczytałem wasze niemądre i nieprzyjazne komentarze krytykujące uznanych naukowców i z cynizmem ( ciepłownik - czyżby były szef firmy PEC ?) piszący o zasobach geotermalnych. Ucieszył mnie fakt zainteresowania kandydata Kamińskiego tym źródłem energii i nigdy nie odważyłbym się porównywać go do akcji ks. Rydzyka, co bardzo niegrzecznie i całkowicie niezgodnie z prawdą robi to "ciepłownik". Otóż proszę panów, geotermia jest sposobem na rozwój regionu, na uzyskanie źródeł ciepła w różnych celach i na smog. Przypadkowo w sobotnio-niedzielnycm wydaniu pewnej ogólnopolskiej gazety przeczytałem na ten temat artykuł i do niego jako laik się odniosę. Otóż pisze się tam, ze geotermia to najbardziej ekologiczne i perspektywiczne źródło energii cieplnej, docelowo także elektrycznej. Przykładem geotermalnego projektu realizowanego przez samorządy i wspieranego przez NFOŚiGW może być gmina Szaflary, która niedawno ogłosiła przetarg na przeprowadzenie badań poprzedzających wykonanie najgłębszego odwiertu w kraju sięgającego 5,2 km z możliwością pogłębienia do 7 km, gdzie temperatura ma sięgać 120 stopni C. Pieniądze na ten cel pochodzą z realizowanego przez fundusz programu "Geologia i górnictwo", w którego ramach na takie odwierty podpisane zostały już umowy z wielu innych miast Polski m.in/ Tomaszów Maz.Sochaczew, Turek, Sieradz,Koło, Lądek Zdrój i inne. Niestety, skutecznie uśpione Gniezno jak zwykle przespało te możliwości pozyskania funduszy , a obecnie ustami swoich fanów próbuje nieskutecznie (jak sądzę) krytykować odważne propozycje kandydata na prezydenta, któremu chce się spojrzeć na rozwój miasta inaczej, niż tylko przez pryzmat kwiatków i pomniczków. Mało to eleganckie z Waszej strony Panowie!

 • Link do komentarza wyborca środa, 19 września 2018 09:13 napisane przez wyborca

  o widzę, że znawcy na wszystkim się odezwali, ....

 • Link do komentarza heheheh środa, 19 września 2018 08:56 napisane przez heheheh

  cieplowniku - pewne to są tylko podatki śmierć. Piszesz o wielkiej niewiadomej , o niepewności , że to drogie , ryzykowne ? Też dlatego trzeba zrobić odwierty i badania a że nie ma 100% pewności i są ryzyka finansowe ? Tak to już jest w biznesie. Kto nie ryzykuje ten nic nie ma. No ale jak komuś jest wygodnie i bezpiecznie poleżeć sobie na piaseczku udającym plaże z południowych mórz zamiast zrobić interes i korzystać z prawdziwej plaży.

 • Link do komentarza znajomy wtorek, 18 września 2018 21:24 napisane przez znajomy

  O powadze Pana profesora Ryszarda Henryka Kozłowskiego, na którego powołuje się kandydat, świadczy wypowiedź sprzed kilku lat podczas Konwentu Narodowego Polski: " Pokażę Państwu jakim obszarem Lech zarządzał. Proszę. Nie było w ogóle Niemiec! Lechina Empir. Myśmy graniczyli z Francją! Nie było w ogóle jakichś tam Belgii, Holandii i tak dalej. To był obszar - Francja a tam morze Czarne, Ural itd. To są nasze korzenie. Z taką samą pewnością Pan profesor twierdzi, że w Gnieźnie mamy na 2500 metrów temperaturę 94 stopnie Celsjusza. I tego się boję ... bo to nie zabawa a ogromne pieniądze ... A jeśli nie będzie tych 94 stopni to co ... zapłacą mieszkańcy kilkakrotnie wyższe rachunki ...

 • Link do komentarza cieplownik wtorek, 18 września 2018 21:22 napisane przez cieplownik

  Śmieję się jak czytam te wpisy. Geotermia, jak i pozostałe źródła OZE są z pewnością analizowane przez PEC, podobnie jak wiele innych podmiotów w Polsce. Szkopuł w tym, że Profesor Ryszard Henryk Kozłowski, na którego powołuje się kandydat jest profesorem zwyczajnym z zakresu metalurgii. Geotermia to raczej hobby Pana profesora, choć wypowiada się dość odważnie i jednoznacznie nie mając wiedzy geologicznej. To on przekonał Redemptorystę z Torunia do geotermii, która mimo kilkudziesięciomilionowej praktycznie 100% dotacji jest droższa od energii cieplnej przez produkowaną energię cieplną przez toruńską ciepłownię -:). Czy PEC podobnie jak ojciec Rydzyk dostanie 100% dotacji.
  Kandydatowi radziłbym z dystansem podchodzić do rewelacji profesora, bo w Tarnowie Podgórnym temperatura jest na poziomie nie przekraczającym 70 stopni Celsjusza, czyli niższa niż deklaruje w Gnieźnie profesor na wskazanych głębokościach. Wielką niewiadomą jest też wydajność złoża. Coś pewnego będzie można powiedzieć dopiero po pierwszym odwiercie. Żeby uzyskać moc potrzebną PECowi w zależności od wydajności będzie potrzebne kilka do kilkunastu odwiertów. To są gigantyczne koszty, szczególnie że przy temperaturze niższej niż blisko 100 stopni Celsjusza w okresie szczytowym będzie trzeba dokonywać konwencjonalnego podgrzewu (kotłami węglowymi). Jeśli mówimy o cieple u tzw. podstawy co jest zdecydowanie bardziej realne, to należy zadać sobie pytanie, czy nie tańsze i obarczone mniejszym ryzykiem inwestycyjnym będzie ciepło z biomasy.
  Pamiętajmy, że kiedyś w łasce były wiatraki. Dzisiaj wszyscy, którzy w nie zainwestowali maja kłopoty. Od dojścia PIS do władzy i zdecydowanego wsparcia Ks. Rydzyka, mamy powrót do mody na geotermie.
  Są to inwestycje bardzo drogie, ryzykowne i niepewne a ktoś kto jednoznacznie stwierdza jakie temperatury będą w Gnieźnie powinien pojechać na termy Maltańskie, gdzie od pierwszego odwiertu do uzyskania wód termalnych minęło 30 lat. I tutaj temperatura nie zachwyca (nie przekracza 70 stopni). Tylko w Koninie ma ponad 80 stopni Celsjusza.
  Rewelacje profesora i kandydata trzeba brać z przymrużeniem oka. Bo nie można sobie tak rzucać milionowymi inwestycjami bez przeprowadzenia poważnych analiz. A profesor to człowiek z wizjami i to czasami odlotowymi.

 • Link do komentarza wilk wtorek, 18 września 2018 20:12 napisane przez wilk

  Uczciwy człowiek to i propozycje uczciwe,z perspektywami na przyszłość dla miasta,także i regionu!!! Przypomnę tylko,że Paweł Kamiński jest bodajże jednym z współorganizatorów i pomysłodawców turnieju szachowego poświęconym Żołnierzom Niezłomnym,który już chyba rozgłos zdobył w całym kraju,więc POMYSŁ był CELNY !!!! Mam też nadzieję,że podobnie będzie z pomysłami na nasze miasto jako....jego włodarz !!!! A przy okazji przypadających w tym roku 100 lecia dwóch rocznic państwowych,trzeba na tym stanowisku człowieka niezłomnego ,uczciwego i patriotę lokalnego,który będzie godnie reprezentować mieszkańców Pierwszej Stolicy,a NIE patrioty z musu z przypudrowaną postbolszewicką koalicją !!!!

 • Link do komentarza stan wtorek, 18 września 2018 09:04 napisane przez stan

  Gniezno to nie USA, a pan Paweł Kamiński to nie prezydent Donald Tramp. Ale nareszcie jest na kogo głosować. Popieram pana Pawła Kamińskiego, Świetna prezencja i uśmiech na twarzy oraz doświadczenie w biznesie może w końcu zmienią Gniezno.

 • Link do komentarza Karolina poniedziałek, 17 września 2018 09:37 napisane przez Karolina

  Program tego kandydata to wizja rozwoju ekonomicznego i gospodarczego dla Gniezna poparta projektami realnymi. Tu nie ma czarowania typu np. - pozyskam inwestora - bez podania kogo pozyska. Tu są realne plany inwestycyjne do tworzenia czegoś co siłą rzeczy przyciągnie innych inwestorów kiedy zwąchają "pieniądze".

 • Link do komentarza Jam_Jest niedziela, 16 września 2018 16:17 napisane przez Jam_Jest

  @:drwal:
  ***********
  Ja wyraźnie zaznaczyłem w swoim wpisie,że każdy ma niezbywalne prawo do swojej opinii - i dlatego, wielkie brawa dla drwala, który do Jam_Jest się prz******ala. Proszę sobie wyobrazić,że i ja mam w bardzo głębokim poszanowaniu POpulistyczną PO,oraz pozostałe grupy leniwców zasiadających w Sejmie, tak od prawa,aż po samą lewą stronę. Przestałem już wierzyć w cokolwiek, choćby nie wiem kto to deklarował. Żyję już na tym świecie tak długo,że nauczyłem sie jednego - ufać mogę tylko sobie....

 • Link do komentarza drwal niedziela, 16 września 2018 14:48 napisane przez drwal

  https://wpolityce.pl/polityka/257437-ile-zostalo-z-obietnic-platformy-obywatelskiej
  żeby nie było lista obietnic i Jam_Jest sam sobie odpowiedz
  https://www.bankier.pl/wiadomosc/10-nie-spelnionych-obietnic-premiera-Tuska-3035169.html

  nie twierdzę, że PiS zrealizuje wszystko, ale przynajmniej trzyma się jakiegoś swojego planu.... nihttps://businessinsider.com.pl/wiadomosci/rok-rzadow-pis-oto-co-udalo-sie-zrealizowac-z-obietnic/em48pxp
  a to był tylko rok po wyborach,
  nic dodać nic ująć

 • Link do komentarza Jam_Jest sobota, 15 września 2018 16:52 napisane przez Jam_Jest

  ...czego to już PiS nam nie obiecał, aby tylko dostać się do władzy. Nie będę tu wspominał i rozpisywał się, bo zapewne tych, co wierzą w potęgę kasty swoich wybrańców, mogą mieć zupełnie inne zdanie, i mają do tego niezbywalne prawo. Pozwolę sobie jedynie na przypomnienie tylko niektórych deklaracji wyborczych z - - 2015.

  https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1639099,1,przypominamy-obietnice-pis-wydrukuj-i-zachowaj.read

 • Link do komentarza Wiesiek sobota, 15 września 2018 16:37 napisane przez Wiesiek

  Świeżość w kandydaturze Kamińskiego jest dla Gniezna ożywcza i daje nadzieje i szanse na prawdziwe obudzenie miasta, a nie tylko na czcze gadanie. Mnie nie interesują kawałki budowanych ulic, nowe sale sportowe, jakis repertuar estradowy ryczących czterdziestek na Rynku. To nie powinno byc w ogole w programie żadnego kandydata, bo to jest zwykla robota kazdego gminnego urzedu. Ja chcę widzieć inwestycje, ktore podniosą to miasto z nizin, albo nawet dna, bo taki los zgotowali nam w ostatnich latach ci, którzy dorwali sie do wladzy. A program obecnego włodarza to po prostu kpina ze społeczeństwa. Jak mozna w programie wyborczym stawiać budowę cmentarza majac w zanadzru cztery duże cmentarze z miejscami na kilkadziesiąt lat a podobno i na dłużej.

startpoprz.1234nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane