poniedziałek, 10 września 2018 11:00

Nierentowność kontra konieczność połączeń. Co czeka PKS Gniezno?

 
Nierentowność kontra konieczność połączeń. Co czeka PKS Gniezno? archiwum redakcji

Likwidacja kursów w niektórych kierunkach i ograniczenie innych sprawiły iż mieszkańcy powiatu gnieźnieńskiego zaczęli zwracać się z apelami do samorządowców z prośbą o reakcję. Czy włodarze gmin "sypną gotówką"? 

Na problemy, które wyraźnie dotyczą Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej w Gnieźnie, zareagował poseł Krzysztof Ostrowski, który w tym celu spotkał się z prezesem spółki Tomaszem Zielińskim w celu wyjaśnienia całej sytuacji. W tym temacie wypowiedzieli się w trakcie konferencji prasowej, kierując też apel do samorządowców.

- Wszystkie działania PKS Gniezno, które zostały zapoczątkowane z końcem wakacji, miały na celu jedną rzecz. Na prezesa zostałem powołany 25 lipca bieżącego roku i przychodząc do spółki spotkałem się z trudnościami, które PKS miał i do tej pory ma - są to nierentowne kursy na komunikacji otwartej - przyznał Tomasz Zieliński, prezes PKS Gniezno, który to przewoźnik obsługuje dwa powiaty - gnieźnieński i wrzesiński. Jak przyznał, założeniem od początku było to, by nie zamykać żadnych kursów realizowanych na tym obszarze, ale jednocześnie zwrócono się do włodarzy z gmin powiatu gnieźnieńskiego i wrzesińskiego celem dofinansowania kursów na ich terenie: - Nasza propozycja wynika z tego iż mała ilość pasażerów przekłada się na nierentowne kursy. Te dopłaty mają być w granicach 85 groszy do końca roku i chcieliśmy podjąć rozmowy, jak miałaby wyglądać komunikacja od nowego roku, żeby nie wprowadzać niepotrzebnego chaosu i zamieszania. Włodarze wszystkich mniejszych miejscowości mieli określić, na jakich trasach dokładnie mamy jechać i z którego miejsca zabrać pasażerów, bo to oni powinni znać te miejscowości, tzw. białe plamy, skąd tych pasażerów nie zabieramy - przyznał Tomasz Zieliński i jak dodał, przykład braku innego, prywatnego przewoźnika na terenie powiatu wrzesińskiego pokazuje iż komunikacja autobusowa jest nierentowna: - Tam, gdzie pojawiłaby się konkurencja i dodatkowe firmy transportowe, znaczyłoby iż nasz apel do włodarzy byłby bezzasadny. Konkurencji jednak nie ma żadnej, a wozić ludzi do pracy musimy. 

Jak przyznał prezes PKS, w związku z powyższym zlikwidowane zostało 8 linii, 31 kursów, co stanowiło 7% obecnego rozkładu jazdy: - Mamy taki przykład z Gminy Łubowo, gdzie wójt po skasowaniu linii na jego terenie, zgłosił się do nas bezpośrednio po zapoznaniu się z rozkładem jazdy i poprosił nas o wznowienie tych kursów, zobowiązując się do dopłaty. Czyli ta komunikacja od 3 września ruszyła i nie miało to żadnego wpływu negatywnego na ludzi - stwierdził Tomasz Zieliński, przyznając iż to przykład iż można pomyśleć o dopłatach w innych gminach. Jak dodał jednak, aby utrzymać kursy na odpowiednim poziomie, gminy musiałyby składać się na miesięczną kwotę w wysokości 100 tysięcy złotych - miesięcznie gminy mogłyby przeznaczać ze swoich środków budżetowych od 5 do 10 tys. złotych miesięcznie: - Bez takich dopłat PKS Gniezno będzie musiało w dalszym stopniu szukać oszczędności i będziemy zmuszeni w dalszym ciągu eliminować kursy, które są nierentowne. To, że takie są, widać chociażby między Gnieznem a Wrześnią, co jest spowodowane uruchomieniem komunikacji kolejowej. Informowaliśmy włodarzy we Wrześni iż ta komunikacja może zostać w najbliższym czasie zamknięta, jeśli nie będzie porozumienia - przyznał prezes, dodając iż jedynym wyjściem jest spotkanie i rozmowa.

Za koniecznością utrzymania niektórych kursów przy wsparciu gmin, zdaniem prezesa przemawia pewien przykład: - Rozkład jazdy, kiedy jest robiony przez spółkę i sami typujemy, w których miejscach mogą być pasażerowie itd. Ten nasz rozkład nie zawsze idzie za pasażerami, co było widać, kiedy po zlikwidowaniu połączenia, pewne panie powiedziały iż obcięliśmy im możliwość zarobkowania. My nie wiedzieliśmy, że te panie nie mają jak dojechać, bo my tych pań nie znamy i nie znamy ich potrzeb. Wiedzieliśmy tylko na podstawie rachunku ekonomicznego, że te dziesięć pań nie dadzą rentowności na tym kursie - stwierdził Tomasz Zieliński.

Prezes PKS Gniezno przyznał iż obecnie jest za wcześnie, by określić, czy jakieś kolejne kursy będą likwidowane, gdyż dopiero minął pierwszy tydzień po wprowadzonych zmianach i należy przeanalizować dotychczasowe wyniki. Krzysztof Ostrowski zwrócił się z apelem do włodarzy gmin oraz powiatu o konieczności podjęcia decyzji w najbliższym czasie z uwagi na dopinanie budżetów na kolejny rok. Spotkanie w tym temacie z samorządowcami ma się odbyć niedługo w Starostwie Powiatowym.

 

15 komentarzy

 • Link do komentarza Dorota czwartek, 10 stycznia 2019 15:06 napisane przez Dorota

  Mnie, jako mieszankę Wrześni nie interesuje kto jest winien tej absurdalne sytuacji. Połączeń na trasie Września-Gniezno jest jak na lekarstwo, zwłaszcza w weekend, gdy chętnie odwiedziłoby się znajomych, wypiło kawę i kieliszek wina... I spokojnie wróciło pkp lub pksem do domu. Proszę zauważyć, że nie w każdym domu jest po kilka samochodów, by każdy mógł dojeżdżać w pasujących mu godzinach np. do pracy. Są też ludzie, którzy nie mogą z różnych przyczyn kierować samochodem,(zdrowie, wiek, przekonania) to mają być uwięzieni? Na zachodzie Europy włodarze dopłacają ludziom, by jak najmniej korzystali z prywatnych aut, by przesiadalu się na komunikację zbiorową lub rowery(względy ekologiczne), a w naszym wrzesińskim powiecie odwrotnie...

 • Link do komentarza użytkownik czwartek, 13 września 2018 09:37 napisane przez użytkownik

  Szkoda ; PKS zarządzany nieudolnie przez lata...a ma potencjal. Może rzeczywiście czas na kobietę

 • Link do komentarza Spostrzegawczy  reformator wtorek, 11 września 2018 07:27 napisane przez Spostrzegawczy reformator

  KRÓTKO MÓWIĄC Panie prezesie kiepska jakość rozłożyła pana firmę PKS.. Może już pora by prezesem PKS Gniezno, została w końcu jakaś schludna, dbająca o czystość KOBIETA?

 • Link do komentarza PKSIK poniedziałek, 10 września 2018 21:56 napisane przez PKSIK

  Jak PKS Gniezno ma np. bilety za 9 zł do dworca a PKS Żnin 7,50 no to który lepiej się opłaca? PKS Gniezno za dużo podnosi ceny i tak ma teraz. Jeszcze trochę i plajta.

 • Link do komentarza jermak poniedziałek, 10 września 2018 21:44 napisane przez jermak

  Miałem "przyjemność" jeździć PKS z Gniezna do Wrześni do pracy przez 4 miesiące, dopóki PKP nie uruchomiła od czerwca połączenia kolejowego. Niech się Pan Prezes nie dziwi, że skoro bilet miesięczny na PKS kosztuje 307 zł. a na kolej 175 zł. to się ludzie poprzesiadali. Czas dojazdu 23 minuty wobec 40 minut. Klimatyzacja, czysto a nie zapierd ... fotele w ikarusach i autosanach sprzed 30 lat.
  Drugi przykład - w wakacje MKP uruchomiło kursy autobusem na plaże także o 30% taniej (do Powidza 8 zł. MPK Gniezno a PKS 11 zł.) i taborem o dwie klasy lepszym.
  I trzecia uwaga, tych co to pytają co na do Budasz, a co na to Powiat - przecież to jest przewoźnik powiatowy a nie miejski. Prezydent miasta jest od MPK a nie od przewozów na terenie Powiatu czy to sąsiedniego powiatu wrzesińskiego. Pomyślcie trochę, zanim coś naskrobiecie, byle dowalić. Rozumiem, że zdanie Lipy Buda ma sponsorować z budżetu miasta przejazdy do Wrześni? Niech też przejmie Koleje Wielkopolskie, bo przecież "władze miasta Gniezna powinny wspierać komunikację"

 • Link do komentarza Widż poniedziałek, 10 września 2018 19:49 napisane przez Widż

  Gdyby kierowcy PKS nie wozili ludzi na lewo za pół ceny to problemu by nie było.... zamontowac im kamerki na wejście i kasy...

 • Link do komentarza LIPA 2 poniedziałek, 10 września 2018 18:22 napisane przez LIPA 2

  Lipa. Ty wiesz co komentujesz chyba nie za bardzo rozumiesz co czytasz i na jaki temat. Chodzi o PKS a nie MPK.

 • Link do komentarza artysta malarz poniedziałek, 10 września 2018 16:03 napisane przez artysta malarz

  a po co tam Ostrowski ? kiełbasa wyborcza trwa żeby tylko się pokazać

 • Link do komentarza endriu poniedziałek, 10 września 2018 14:32 napisane przez endriu

  Jedynie likwidacja PKS pomoże,szkoda dofinansowywac tej firmie.

 • Link do komentarza Statler poniedziałek, 10 września 2018 13:27 napisane przez Statler

  Bardzo rozsądne stanowisko Prezesa Zarządu.

 • Link do komentarza micio poniedziałek, 10 września 2018 13:09 napisane przez micio

  Może gdyby kierowcy PKS normalnie nabijali na kasę to by było lepiej...

 • Link do komentarza komar poniedziałek, 10 września 2018 12:56 napisane przez komar

  Dotować? A z jakiej racji? Jak już będzie kasa na dotowanie, to może na pełnej petardzie, by PKS był przynajmniej o połowę tańszy i stał się alternatywą dla samochodu.

 • Link do komentarza ABC poniedziałek, 10 września 2018 11:36 napisane przez ABC

  Łubowa ma,to da

 • Link do komentarza Mieszkanka poniedziałek, 10 września 2018 11:07 napisane przez Mieszkanka

  A władze miasta Gniezna powinny wspierać komunikację.

 • Link do komentarza Lipa poniedziałek, 10 września 2018 11:04 napisane przez Lipa

  Co nam zaproponuje pan Budasz ?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane