poniedziałek, 17 września 2018 12:10

Idea Dębowej Alei Niepodległości zawitała do Gniezna

 
Idea Dębowej Alei Niepodległości zawitała do Gniezna fot. Rafał Wichniewicz

Na Placu św. Wojciecha zasadzono dzisiaj dąb, który tym samym wpisuje się w przedsięwzięcie realizowane przez Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce.

W poniedziałkowe przedpołudnie w Gnieźnie zagościły przedstawicielki wspomnianej organizacji - prezes Ewa Koch oraz wiceprezes Helena Sołtys. Do Grodu Lecha przyjechały podziękować za dotychczasową współpracę powiatowi gnieźnieńskiemu, miastu Gnieznu, Muzeum Początków Państwa Polskiego, senatorowi Robertowi Gawłowi oraz Małgorzacie Tomczak, prezes gnieźnieńskiego Klubu Nauczycieli Polskich i Polonijnych. 

- Uczyć historii poza granicami kraju dzieci, które wychowywane są w systemie edukacji amerykańskiej jest dość trudne. Dzieci tej polskiej historii na lekcjach się nie uczą w szkołach amerykańskich, a także w domach, bo nie wszyscy rodzice są zainteresowani przeszłością Polski. Na nas więc spoczywa ogromny obowiązek i przyjemność, że możemy być promotorami tej wiedzy wśród dzieci, których większość jest już amerykanami drugiego czy trzeciego pokolenia - mówiła Ewa Koch. 

Po wspólnym spotkaniu w biurze senatora, jego uczestnicy udali się na Plac św. Wojciecha, gdzie dokonano zasadzenia dębu: - To drzewo ma dla nas wymiar szczególny, bo to tu narodziła się Polska i my, nauczyciele polonijni, bo któż jak nie my, niesiemy misję edukacyjną. Kiedy zaczyna się historia w szkole polonijnej w klasie piątej, rozpoczynamy od średniowiecza i od kolebki polskiej państwowości i chrześcijaństwa, a więc od Gniezna. Ten dąb ma więc wymiar szczególny - przekazała Helena Sołtys.

W trakcie spotkania goście ze Stanów Zjednoczonych mieli okazję nie tylko wymienić się swoimi spostrzeżeniami nt. edukacji w amerykańskich i polskich placówkach oświatowych, ale także by poznać Gniezno i jego atrakcje.

 

2 komentarzy

  • Link do komentarza edukacja wtorek, 18 września 2018 00:04 napisane przez edukacja

    Jak z tymi dębami będzie tak, jak na Dolinie Pojednania, to nadzieja, że ich nie będzie.

  • Link do komentarza Marek poniedziałek, 17 września 2018 13:31 napisane przez Marek

    mm. Mam pytanie . Czy Plac Świętego Wojciecha nie został stworzony z myślą o tym, że będzie on służył otwartym uroczystościom kościelnym i otwartym imprezom miejskim? Czy nie powinien on być w związku z tym całkowicie pozbawiony drzew? Po co? By z każdego miejsca można było dokładnie widzieć to, co dzieje się przy ołtarzu lub na ustawionej w pobliżu scenie lub estradzie ????????? Czy dobrze dedukuję ?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane