Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 17 września 2018 19:13

Upamiętnili ofiary sowieckiej napaści sprzed 79 lat

 
Upamiętnili ofiary sowieckiej napaści sprzed 79 lat fot. Rafał Wichniewicz

W kolejną rocznicę, wspominającą zerwanie paktu o nieagresji i przyłączenie się do niemieckiego napastnika, odbyły się uroczystości upamiętniające poległych na wschodnich kresach II Rzeczypospolitej.

Spotkanie rozpoczęło się od mszy świętej, sprawowanej w kościele garnizonowym w asyście licznych pocztów sztandarowych oraz delegacji. Wkrótce po nabożeństwie, w trakcie którego modlono się m.in. w intencji poległych i pomordowanych 79. lat temu w trakcie obrony wrześniowej, wszyscy udali się we wspólnym przemarszu do Parku Miejskiego im. gen. W. Andersa przed tablicę ku pamięci policjantów z powiatu gnieźnieńskiego, zamordowanych na Wschodzie.

- Każdego roku gromadzimy się w tym miejscu, by wspólnie pielęgnować pamięć o bohaterstwie naszych przodków. Ich ofiara zobowiązuje nas do ciągłej troski o narodową tradycję edukacji najmłodszych pokoleń w duchu patriotyzmu, szacunku dla ojczyzny oraz dokonań wielkich Polaków, dzięki którym żyjemy dziś w niezależnym, wolnym, demokratycznym kraju - mówiła starosta Beata Tarczyńska, podkreślając postawę żołnierzy polskich podczas II wojny światowej.

Następnie ks. Jacek Orlik odmówił krótką modlitwę w intencji zmarłych w trakcie II wojny światowej, a następnie mjr Artur Chlebowski odczytał Apel Poległych. Po trzykrotnej salwie honorowej, oddanej przez kompanię Wojska Polskiego, uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty i wiązanki pod tablicą. Patriotyczny akcent uroczystości dodatkowo podkreślono krótkimi wierszami, wyrecytowanymi przez uczniów II LO. Uroczystość, którą urozmaicił chór oraz orkiestra, zakończyło wspólne odśpiewanie Roty.

Galeria

1 komentarz