wtorek, 25 września 2018 08:05

Kuropatwy wypuszczone na wolność

 
Kuropatwy wypuszczone na wolność źródło: Starostwo Powiatowe

Cały czas trwa odbudowa populacji kuropatw, których niemal 650 sztuk zostało wypuszczonych w ramach akcji zagospodarowania terenów łownych.

Dzika zwierzyna, jaką bez wątpienia jest kuropatwa, stanowi niezbędny element ekosystemu, który nas otacza. Pozwala ona na zachowanie równowagi w przyrodzie, z czego dobrze sprawę sobie zdają zarówno myśliwi, jak i rolnicy oraz leśnicy. To dlatego też przy siedzibie Nadleśnictwa Gniezno odbyła się kolejna edycja przekazania dokładnie 648 sztuk kuropatw, które trafiły do rąk przedstawicieli z kół łowieckich, którzy następnie wypuszczą zwierzynę na wolność w wyznaczonych miejscach na terenie powiatu gnieźnieńskiego.

Zwierzyna znajdować się będzie pod swojego rodzaju ochroną leśniczych i myśliwych, którzy będą jednak bacznie obserwować rozwój osobników w nowej okolicy. Wszystkie kuropatwy zostały zakupione przez Starostwo Powiatowe dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Jest to jednocześnie kontynuacja programu, realizowanego już od kilku lat, obejmującego długotrwały program zapełniania dziką zwierzyną całego rejonu. W poprzednich latach na wolność wypuszczano także bażanty.

2 komentarzy

  • Link do komentarza poeta środa, 26 września 2018 07:12 napisane przez poeta

    A CO Z ZAJĄCZKAMI ? Też będzie ich jeszcze więcej ? Bo w Gnieźnie jest ich tylko kilka. Nie na wszystkich ulicach, można je na razie zobaczyć. Ciekawie by było, jak by jeszcze kilkanaście, ich do Gniezna przybyło. Gniezno jest przyjazne, tym uszatym zwierzątkom i każdy gnieźnianin sałatą się z nimi podzieli, każdej słonecznej niedzieli.

  • Link do komentarza humanista wtorek, 25 września 2018 15:17 napisane przez humanista

    Prośba do Pani Dyrektor wydziału ochrony i środowiska, proszę dopilnować, aby rolnicy wykonywali koszenie łąk od środka zagonu, podobno mniej zwierząt wtedy ginie.
    Introdukcja jest konieczna, dziękuję w imieniu miłośników ptaków.
    Jeśli byłoby 300 par, to teoretycznie za 2-3 lata mamy kuropatw wystarczająco.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane