czwartek, 04 października 2018 14:52

Była dyrekcja do obecnej: „Mamy trochę inne zdanie i wiedzę o sytuacji szpitala”

 
Była dyrekcja do obecnej: „Mamy trochę inne zdanie i wiedzę o sytuacji szpitala” fot. Rafał Wichniewicz

Dyrektorzy gnieźnieńskiego szpitala z okresu poprzedniej kadencji wraz z jednym z lekarzy chirurgów, którzy odeszli z placówki, postanowili się odnieść do ostatniej sytuacji na sesji Rady Powiatu Gnieźnieńskiego.

Przypomnijmy iż w trakcie obrad, które miały miejsce w ubiegły czwartek (zobacz więcej) trwała dyskusja, miejscami bardzo ostra, na temat aktualnej sytuacji szpitala. Wówczas też zarzuty pod adresem obecnej dyrekcji, przytaczając cyfry i wyliczenia otrzymane z ZOZ-u, czyniła posłanka Paulina Hennig-Kloska. Jej zdaniem odpowiedzi obecnej dyrekcji na sesji były wymijające i niemerytoryczne i takie samo stanowisko podzielili teraz byli dyrektorzy tej placówki z poprzedniej kadencji PO i SLD - były dyrektor ZOZ Jacek Frąckowiak oraz były dyrektor ds. lecznictwa Mateusz Hen.

- Nie bawimy się w politykę, nikt z nas nie kandyduje i jesteśmy bliżsi definicji polityki, którą stosował Arystoteles, który rozumiał sztukę rządzenia dla dobra ogółu, a ostatnio widzimy iż współczesne definicje, tj. dążenie do udziału we władzy, ma tutaj zastosowanie. W naszym powiecie polityka nie służy dobru kreowania ogółu, tylko walce personalnej z ludźmi. Chcemy się od tego odciąć i dyskutować merytorycznie o faktach - stwierdził Mateusz Hen, który następnie dodał iż do Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego wpłynął program naprawczy szpitala, oparty na raporcie biegłego: - Na tym raporcie oparła się posłanka, która wystąpiła na sesji. Jej wystąpienie zostało potraktowane, szczególnie przez posła Dolatę, że to jest ignorancja, słowa wzięte z kapelusza, brak wiedzy. Sam dobrze wiedział iż ZOZ złożył dokument, w którym dokładnie było to samo napisane. Zarząd postanowił ten dokument utajnić, aby się on nie ukazał przed wyborami, bowiem wynika z niego jaka jest sytuacja. Zastanawiamy się, czy to nie jest działanie celowe, aby doprowadzić w perspektywie do prywatyzacji szpitala - dodał, stwierdzając iż obecny dyrektor Krzysztof Bestwina, będąc dyrektorem szpitala w Giżycku, prywatyzował go i wówczas samorząd tamtejszy zdecydował się odwołać go z pełnionej funkcji: - Prywatyzacja wyglądała tam w ten sposób, że za chwilę powiat zostałby bez szpitala. Stoimy przed tym faktem, na progu rozpoczęcia działań, które doprowadzą powiat do utraty szpitala - stwierdził Mateusz Hen.

- Jako poprzednia dyrekcja jesteśmy zarzucani faktami, że to była nasza wina, że my coś robiliśmy, że likwidowaliśmy urologię, laryngologię, a to nie jest prawda. Laryngologia była oddziałem, który przez dziesiątki lat był odcięty od bloku operacyjnego. Jest to oddział stricte zabiegowym i powinien być obok. Napotykaliśmy opór, aby do tych zmian doprowadzić i w końcu on się znalazł w pobliżu bloku operacyjnego i już można operować. Aktualna dyrekcja otrzymała szeroki wachlarz możliwości, aby go rozwijać i nie skorzystała z tego, obciążając nas - dodał dalej Mateusz Hen. Następnie głos zabrał Jacek Frąckowiak, który stwierdził iż obiekt rozbudowywany przy szpitalu jest za duży na możliwości finansowe tej lecznicy. Jednocześnie twierdzi iż nie będzie środków na jego ukończenie.

- Być może te wyniki finansowe, tak fatalne, rzucają nowe światło na kulisy przeprowadzenia tego konkursu na świadczenie usług lekarskich na oddziale chirurgicznym oraz na prawdziwe intencje tego postępowania. W 2016 roku dyrektor Krzysztof Bestwina oraz dyrektor Ewa Jachimczyk także przy współudziale czynników politycznych, które umocowały obecnąddyrekcję, przeprowadziły konkurs, który został przeprowadzony niezgodnie z prawem, na siłę, wbrew wielu opiniom. Dyrektor ewidentnie rozpisał konkurs na usługi lecznicze a jak się potem okazało, pan Sowier takiego podmiotu nie posiadał, a mimo to jego kandydatura została przyjęta i pilnie przyjęta - mówił Jacek Bembnista, lekarz chirurg, który pracował na oddziale w Gnieźnie do połowy 2016 roku: - Jak się okazało po ponad dwóch latach, funkcjonowanie oddziału chirurgicznego wiąże się z takimi kosztami, jakich wcześnie nie notowano. Pytanie, jaka jest prawdziwa intencja takiego stanu rzeczy? Dlaczego tak jest, że sponsorujemy prywaciarza, który można powiedzieć w drodze "partnerstwa publicznie-prywatnego" buduje swoją życiową pomyślność? Czy tylko on z tego korzysta, czy inne osoby też są wciągnięte w ten proceder? - pytał lekarz.

40 komentarzy

 • Link do komentarza T. poniedziałek, 08 października 2018 17:14 napisane przez T.

  ale ktos sie glupio rzuca o .prawde.
  a tu nie o to biega
  Wiado mo ze ile wiecej ma dostepu doktór do szpitala do sali operacyjne tym lepiej . a jak ktury z doktoruw ma moźliwosci tutej a drugi tam i jeszcze wzajem sobie mogą pomagac w pracy , w przyjenciu biednych chorych to jeszcze lepiej Trzeba gdzies operować pacjeta jak on przyjdzie do prywatnego gabinetu,a jeszcze jak bardzo chory to juz wogule. Kazdy byl kiedys pacjet i o tym wie. Idzie do doktora po rade a jak sie okarze ze konieczna jest operacja to tez kazdy chce zeby ten doktor ciebie zoperowal . no i idziesz do jego szpitala a nie jak do niego to poleci tobie szpital kolegi .ze tez dobry i tez ma miejsca na kase choryc.
  tak mnie sie wydaje . jak sie myle niech mie ktos poprawi
  i po co sie wnerwiac ze jeden w srodzie Wielk a drugi wrzesni jak i tak koledzy

 • Link do komentarza Kadrowy S. niedziela, 07 października 2018 09:02 napisane przez Kadrowy S.

  W Środzie wlkp.nadal pracuje Ziemowit.Odszedł tylko J.B. ZRESZTĄ NA MOCY POROZUMIENIA STRON.ZADEN inny chirurg z Gniezna nie pracował w Środzie. Kłamstwa rozpowszechnia ten który próbuje opinie publiczną wprowadzić w błąd. Nie kłam i nie matacz bo wszystko jest do sprawdzenia. Tylko takie metody Tobie pozostały.

 • Link do komentarza lakiernik sobota, 06 października 2018 14:45 napisane przez lakiernik

  reputacji ? reputację to trzeba mieć zeby było czego szkoda .
  gdzie dwoch tam juz tajemnicy nie ma... a co dopiero dwóch i pomagier...

 • Link do komentarza czytelnik sobota, 06 października 2018 12:29 napisane przez czytelnik

  Sroka, nawet średnio inteligentny czytelnik pojmie o co chodzi.

 • Link do komentarza Historia lubi się powtarzać sobota, 06 października 2018 11:02 napisane przez Historia lubi się powtarzać

  Panowie chirurdzy dlaczego nie pracujecie już w Środzie Wlkp? Może o tym opowiecie czytelnikom?

 • Link do komentarza sroka sobota, 06 października 2018 10:20 napisane przez sroka

  Szperacz - a co ma nam powiedzieć ten tekst, bo artykułem tego nie można nazwać, napisany na kolanie? Ani to merytoryczne, ani nie ma przedstawionych dowodów, a jedynie półsłówka, bajdurzenie bez argumentów i wypowiedzi. Tak to sobie każdy może napisać.

 • Link do komentarza Gnieznianin sobota, 06 października 2018 09:13 napisane przez Gnieznianin

  Nie jest dobrze ... Ale czy za czasów tych dwóch lekarzy i tego Dyrektora było lepiej? :) ... wygrają jedni nic sie nie zmieni ... Wygrają drudzy to wrócą stare układy ... Żal mi Gniezna ...

 • Link do komentarza szperacz piątek, 05 października 2018 22:26 napisane przez szperacz

  Może warto przeczytać:
  http://echoturku.net.pl/aktualnosci/pokaz/130

 • Link do komentarza Belzebiusz Lucyferowicz piątek, 05 października 2018 20:51 napisane przez Belzebiusz Lucyferowicz

  Panie Zdzisławie, jeżeli mamy takich lekarzy jak jeden z posłów gnieźnieńskich to nie ma czy się dziwić. Co PIS potrafi zrobić z człowieka, kiedyś świetny lekarz a teraz z trybuny sejmowej występuje przeciwko obowiązkowi szczepień co cofa nas do średniowiecza i to w momencie kiedy nadciąga do nas epidemia odry z Ukrainy.
  Zainteresowanych odsyłam do dzisiejszego wydania Faktu jak również do oficjalnej strony Sejmu RP gdzie można znaleźć całe wystąpienie posła.

 • Link do komentarza Ze szpitala piątek, 05 października 2018 19:26 napisane przez Ze szpitala

  Panowie byli dyrektorowie widać nie boją się występować publicznie, że ktoś tu w komentarzach opisze ich wybitne osiągnięcia w dziedzinie zarządzania, że o wyczynach „astronautycznych” nie wspomnę, a pracownicy pamiętają... Powinniście się zapaść pod ziemię ze wstydu. Dziwię się tylko że doktor Bembnista daje się fotografować w tym towarzystwie, nie szkoda Panu reputacji?

 • Link do komentarza miedek piątek, 05 października 2018 17:49 napisane przez miedek

  a Olo topi polską ortografię...

 • Link do komentarza alibi piątek, 05 października 2018 17:13 napisane przez alibi

  Będzie sie działo . Nowe dowody w starej sprawie z udzialem dwoch panów...Wstyd ... a gęby pelne frazesow ...

 • Link do komentarza Olo piątek, 05 października 2018 12:31 napisane przez Olo

  Bestwina topi już któryś szpital z koleji.

 • Link do komentarza Bonus piątek, 05 października 2018 12:27 napisane przez Bonus

  Czekam z utęsknieniem na starą ekipę. Pani Tarczynska qdzie w tym wszystkim dobro pacjenta.Wstyd.

 • Link do komentarza salowa piątek, 05 października 2018 10:12 napisane przez salowa

  @ humanista - nie jestem fanem Frąckowiaka, ale szpital to nie biuro wynajmu lokali i bardzo dobrze, ze pozbyto się niepotrzebnego dla szpitala balastu. Na uporządkowanie czekają także inne dzierżawy, ale poczekamy do wyborów.

 • Link do komentarza Pielęgniarka ze srody piątek, 05 października 2018 09:59 napisane przez Pielęgniarka ze srody

  W Środzie wielkopolskiej pracowało się z chłopakami wspaniałe. Nigdy nie ukrywali ze chcą wrócić do Gniezna. Teraz został Ziemowit.Cala kadra bardzo zyskala i się dużo nauczyła. Pacjenci również.

 • Link do komentarza Zdzislaw Krajniak piątek, 05 października 2018 08:44 napisane przez Zdzislaw Krajniak

  To co się dzieje w szpitalu wola o pomstę do nieba.
  Przykład
  Pacjent po wypadku drogowym wypisany ze szpitala opis ortopedycznie bez zmian.Po powtórnym badaniu rozwalony obojczyk.Kiedy chciał się zapisać na zabieg drutowania termin 2024rok
  Następnie (zlecenie prywatne) prześwietlenie stopy opis radiologa ortopedycznie bez zmian.Zlecenie prywatne odprysk kości śródstopia leczenie ponad pół roku.Kto tych ludzi zatrudnienia.
  Dokumenty do wglądu.

 • Link do komentarza micio piątek, 05 października 2018 07:18 napisane przez micio

  Oni już byli, nachapali się, nic dobrego nie zrobili. Dziękujemy, żegnamy, a mimo dalej się pchają oknami. Kurcze zatrudnijcie się w innych szpitalach i dajce spokój.

 • Link do komentarza humanista piątek, 05 października 2018 06:38 napisane przez humanista

  Proszę Pana Frąckowiaka aby przedstawił, jak on ratował szpital.
  Zwolnieniami, sprzedażą mienia.
  Czy było zasadne sprzedać pawilon na osiedlu Jagiellońskim, przecież z dzierżawy były wysokie wpływy?!

 • Link do komentarza POmarańczowa ekipa czwartek, 04 października 2018 23:30 napisane przez POmarańczowa ekipa

  Od kiedy i za ile wynajmowany jest od Miasta lokal w którym była ta konferencja ?

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane