czwartek, 11 października 2018 16:51

Akcja krwiodawstwa w I LO

  mn
Akcja krwiodawstwa w I LO zdjęcie nadesłane

Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego po raz kolejny honorowo podzielili się najcenniejszym darem, jakim jest krew. 

W czwartek 11 października uczniowie gnieźnieńskiego "Pomnika" wzięli udział w pierwszej w tym roku szkolnym akcji krwiodawstwa. Młodzież tej placówki już od roku 2005 uczestniczy w prowadzonym przez Polski Czerwony Krzyż turnieju szkół policealnych, pomaturalnych i ponadgimnazjalnych „Młoda Krew Ratuje Życie”, w którym ilość oddanej krwi oceniana jest przez Zarząd Okręgowy PCK w Poznaniu w stosunku do liczby pełnoletnich uczniów w placówce.

W bieżącym roku szkolnym już po raz siódmy akcja ta połączona jest z projektem „Błękitna Krew” realizowanym przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie, którego celem jest upowszechnienie idei honorowego krwiodawstwa oraz świadomość posiadanej grupy krwi. Szczególne działania skierowane są do uczniów o najrzadszej grupie krwi z czynnikiem Rh- promując ich gotowość do systematycznego oddawania krwi. Dzięki korelacji obu projektów młodzież, która dwa razy odda krew otrzyma wartościowy dokument identyfikacyjny – Kartę Identyfikacyjną Grupy Krwi wydawaną przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu.

Tym razem do oddania kwi zgłosiło się 41 pełnoletnich osób, z czego 25 zostało zakwalifikowanych do poboru. Na uruchomionych stanowiskach w czytelni szkoły, łącznie zebrano ok. 11 litrów krwi. Ponadto kilka osób zdecydowało zgłosić się do bazy dawców szpiku. Po raz kolejny okazało się, że młodzież gotowa jest nieść pomoc potrzebującym, dzieląc się najcenniejszym lekiem, jakim jest krew. Zaangażowanie w tego typu projekty to ważna lekcja wrażliwości i otwarcia na potrzeby innych. Społeczność naszej szkoły po raz kolejny zaliczyła ją na szóstkę.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane