piątek, 12 października 2018 07:50

Kolejna makieta pojawiła się w centrum

 

Tym razem obrazująca najstarszy wizerunek Gniezna w formie stołecznego zespołu grodowego z początku XI wieku - trzecia makieta pojawiła się na trasie Traktu Królewskiego.

Obok schematu ukazującego współczesne rozwiązania urbanizacyjne, postawionego na deptaku, a także prezentacji rozbudowy katedry na Wzgórzu Lecha na przełomie kilku wieków, pojawiła się już trzecia z czterech makiet, zaplanowanych w ramach nowej trasy turystycznej. 

Makieta prezentująca zespół grodowy, składający się już z czterech członów otoczonych wałami, a więc najbardziej prawdopodobny wizerunek Gniezna z I połowy XI wieku, pojawiła się na Skwerze Miasta Speyer, u zbiegu ul. Łaskiego i Poznańskiej. Ukazany na niej schematyczny układ zabudowy Pierwszej Stolicy Polski sprzed tysiąca lat, jest próbą odzwierciedlenia dotychczasowych ustaleń archeologów i historyków. Jest to też najbardziej oczekiwana przez przewodników turystycznych makieta, gdyż do tej pory zarysowanie wyglądu grodu w terenie nastręczało znaczniejszych trudności. 

 

1 komentarz

  • Link do komentarza Andrzej Kamyszek, Suwałki niedziela, 14 października 2018 11:35 napisane przez Andrzej Kamyszek, Suwałki

    "najbardziej prawdopodobny wizerunek Gniezna z I połowy XI wieku, pojawiła się na Skwerze Miasta Speyer" Mam inne zdanie. Jest to widok Gniezna z końca XI wieku, a nie z początku, świadczy o tym sylwetka katedry. Jest to świątynia oddana w 1096 r. Natomiast w pierwszej połowie XI wieku była rotunda, w której to złożono ciało bp. Adalberta. Na czas przygotowania w Gnieźnie grobu, przechowywano tymczasowo ciało w sąsiednim Trzemesznie. Te fakty znajdują potwierdzenie, dziwne, że w obecnym Gnieźnie są pomijane. W Muzeum Archidiecezjalnym jest plansza z sylwetkami i rzutami fundamentów świątyń, katedr gnieźnieńskich.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane

Wybory 2018 Kujawski