piątek, 12 października 2018 07:50

Kolejna makieta pojawiła się w centrum

 

Tym razem obrazująca najstarszy wizerunek Gniezna w formie stołecznego zespołu grodowego z początku XI wieku - trzecia makieta pojawiła się na trasie Traktu Królewskiego.

Obok schematu ukazującego współczesne rozwiązania urbanizacyjne, postawionego na deptaku, a także prezentacji rozbudowy katedry na Wzgórzu Lecha na przełomie kilku wieków, pojawiła się już trzecia z czterech makiet, zaplanowanych w ramach nowej trasy turystycznej. 

Makieta prezentująca zespół grodowy, składający się już z czterech członów otoczonych wałami, a więc najbardziej prawdopodobny wizerunek Gniezna z I połowy XI wieku, pojawiła się na Skwerze Miasta Speyer, u zbiegu ul. Łaskiego i Poznańskiej. Ukazany na niej schematyczny układ zabudowy Pierwszej Stolicy Polski sprzed tysiąca lat, jest próbą odzwierciedlenia dotychczasowych ustaleń archeologów i historyków. Jest to też najbardziej oczekiwana przez przewodników turystycznych makieta, gdyż do tej pory zarysowanie wyglądu grodu w terenie nastręczało znaczniejszych trudności. 

 

1 komentarz

  • Link do komentarza Andrzej Kamyszek, Suwałki niedziela, 14 października 2018 11:35 napisane przez Andrzej Kamyszek, Suwałki

    "najbardziej prawdopodobny wizerunek Gniezna z I połowy XI wieku, pojawiła się na Skwerze Miasta Speyer" Mam inne zdanie. Jest to widok Gniezna z końca XI wieku, a nie z początku, świadczy o tym sylwetka katedry. Jest to świątynia oddana w 1096 r. Natomiast w pierwszej połowie XI wieku była rotunda, w której to złożono ciało bp. Adalberta. Na czas przygotowania w Gnieźnie grobu, przechowywano tymczasowo ciało w sąsiednim Trzemesznie. Te fakty znajdują potwierdzenie, dziwne, że w obecnym Gnieźnie są pomijane. W Muzeum Archidiecezjalnym jest plansza z sylwetkami i rzutami fundamentów świątyń, katedr gnieźnieńskich.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane