piątek, 12 października 2018 18:46

O geotermii jako szansie dla regionu

 
O geotermii jako szansie dla regionu fot. Rafał Wichniewicz

W piątkowe popołudnie w Starostwie Powiatowym odbyło się spotkanie poświęcone odnawialnemu źródłu energii, jakim jest geotermia. 

Spotkanie rozpoczęło się od przywitania obecnych w sali, a także zaproszonych gości w postaci prof. Ryszarda Kozłowskiego i dra Marka Kaźmierczaka. Jak przekazano na początku, nie jest to pierwsza okazja do porozmawiania na temat geotermii, gdyż już w 2016 roku odbyła się konferencja, także w Starostwie Powiatowym, gdzie przybliżono ten temat i wskazywano możliwości wykorzystania tego potencjału, szczególnie w naszym regionie.

- Geotermia nie jest ani droga, ani tania, ale jest dla nas drogą na przyszłość. To jest energia, która może służyć pokoleniom tak długo, jak tylko możemy sobie to wyobrazić, korzystając z niej bez końca. W Polsce kojarzy się geotermię z basenami i to jest wspaniała rzecz, ale prawdziwa korzyść jest wtedy, kiedy uzyskamy z niej energię elektryczną, który będzie znacznie tańszy. Grozi nam płacenie kar za emisję CO2, a więc geotermia, która da nam prąd, ciepło do naszych potrzeb gospodarczych, będzie ratunkiem dla nas - mówił dr inż. Marek Kaźmierczak, prezes Stowarzyszenia Zrównoważony Rozwój Geotermia w Polsce zaznaczając iż Gniezno leży w jednym z lepszych miejsc ku temu, by właśnie potencjał geotermii wykorzystywać w praktyce, gdyż wody na głębokości 3 tys. metrów spodziewać się można temperatury powyżej 100 stopni. Jako przykład położony najbliżej przykład podał Uniejów, gdzie poza termami, ogrzewane jest także osiedle zamieszkałe przez kilka tysięcy osób.

Prof. zw. dr hab. inż. Ryszard Henryk Kozłowski przekazał iż wiedzę o aktualnym stanie geologicznym Polski zawdzięczać można wieloletniemu programowi badań, prowadzonych po II wojnie światowej, w trakcie których wykonano w całym kraju 36 tysięcy odwiertów, z czego 6 tysięcy o znacznej głębokości (powyżej 2 km): - Całą Polskę z prof. Sokołowskim podzieliliśmy na 10 basenów geotermalnych i są takie dwa baseny szczególne - od Stargardu Szczecińskiego aż po Łódź, po drodze jest Gniezno, a drugi obejmuje Toruń, Grudziądz i inne miasta. Okręg tzw. szczecińsko-łódzki o powierzchni 67 tys. kilometrów kwadratowych posiada wody geotermalne w kredzie, jurze i triasie o łącznych zasobach 2 mln 854 metry sześcienne. Posiadają one energię cieplną równoważną 18 mln ton paliwa umownego - przekazał, dodając iż jest to największy potencjał w całym kraju. Przyznał iż w wielu przypadkach skorzystać można niekoniecznie z nowych odwiertów, ale z tych, jakie już wykonano dawniej. 

46 komentarzy

 • Link do komentarza czytelnik piątek, 16 listopada 2018 21:17 napisane przez czytelnik

  Do Ł - Ale czy Grobelny i reszta to zrozumie?

 • Link do komentarza Ł piątek, 16 listopada 2018 19:54 napisane przez Ł

  Mapa jest dość wymowna:
  https://twitter.com/BartSaw/status/1061953520398749696

 • Link do komentarza nasturcja środa, 17 października 2018 17:24 napisane przez nasturcja

  Panie Jarek, zaplątałeś się Pan dokumentnie. Po co to Panu? Kłamstwo ma krótkie nogi, wszystkie sprawy, podkreślam wszystkie zawsze wychodzą na jaw. :-)

 • Link do komentarza Lady środa, 17 października 2018 15:46 napisane przez Lady

  Panie Grobelny i co?
  Pana prof.T. ciekawe rzeczy mówił ponad 10 lat temu o geotermii w Gnieźnie!!!W 2003 roku!!!! Ktoś tu kręci!!!Jest artykuł u p.Kamińskiego na profilu - nie wierzę. Kompromitacja p.Grobelnego z "ekspertem", jego tytułem i w ogóle. KOMPROMITACJA !!!

 • Link do komentarza muzyk wtorek, 16 października 2018 22:48 napisane przez muzyk

  na FB jednego z kandydatów jest artykuł pana Trzeperczyńskiego - eksperta ściągniętego przez towarzystwo PO+Nowoczesna czyli TB KO w którym to w naszej lokalnej gazecie /papierowe wydanie/ wskazuje na energię geotermalną jako przyszłość dla Gniezna.... cóż wiać poglądy zależą od tego kto płaci za ich głoszenie.... ale co tu gadać jaka koalicja taki ekspert....

 • Link do komentarza Marek wtorek, 16 października 2018 14:20 napisane przez Marek

  Nie należy zapomnieć o stanowiskach, które Tomasz Budasz osobiście załatwił kolegom z PO. Mam na myśli Dyrektora MOK-u, którym jest Dariusz Pilak. Jego stanowisko zostało przedłużone na 7lat!!! Na to stanowisko starało się kilka osób, które mają więcej wspólnego z kulturą i sztuką, problem polega w tym, że nie mają 'kolesiowych' układów z Tomaszem Budaszem.

 • Link do komentarza zwykły mieszkaniec Gniezna wtorek, 16 października 2018 12:08 napisane przez zwykły mieszkaniec Gniezna

  Według mnie jak coś jest dla dobra publicznego to mogą sobie łamać to prawo ile chcą . Byłem w Uniejowie , jestem oczarowany tym co widziałem i słyszałem na temat term. Oni tam wydobywają wodę co ma 60 kilka stopni i w zupełności wystarcza dla term, uzdrowiska i nawet w ciepłownictwie. Powiem tak , panie Budasz gdyby pan chciał też naszego dobra to by się pan przyłączył do tej inicjatywy a nie "rzucał kłody pod nogi" w tej materii swojemu kontrkandydatowi . Niby z pana człowiek taki obyty w świecie, może też pan bywał w miejscach podobnych do Uniejowa, to dlaczego pan nam czegoś podobnego nawet nie zaproponował , dlaczego nie zdobywał pan dotacji na próbne odwierty , dlaczego nie wykazywał pan żadnych chęci w tej sprawie ? Panie Budasz , czy pan nie rozumie że dla Gniezna niezbędne są śmiałe i konkretne działania inwestycyjne które rozruszają to miasto na wiele pokoleń. Pana króliki, kwiatki, makiety tak naprawdę są niestety powieleniem tego co zrobiono w innych miastach , tego co już się ludziom znudziło i opatrzyło, tego co nam zdrowia nie przywróci. Te króliki znikną z przestrzeni publicznej jak te wcześniejsze orły i inne tego typu pomysły. Tu potrzeba czegoś naprawdę trwałego i rozpoznawalnego oraz powodującego zainteresowanie dla miejscowych i przyjezdnych . Geotermia to również szansa na czyste powietrze dla mieszkańców miasta i okolic. Czy to wypali ? tego teraz nie wiemy . Wiadomo że potrzeba odwiertów i innych działań ale póki co istnieją spore szanse że to się uda. I co najważniejsze, że znalazł się kandydat na prezydenta miasta który nie obawia się ryzykować , który musi sobie zdawać sprawę z klęski jaką może jemu przynieść niepowodzenie w tej inwestycji. Mnie osobiście przekonują termy Uniejowa, przekonują mnie uczeni w tym temacie , przekonuje mnie wizja i determinacja pana Kamińskiego w tej sprawie. Przekonuje mnie potrzeba ogromu dalekosiężnych zmian jakich powinno doświadczyć Gniezno.

 • Link do komentarza jestem za tym wtorek, 16 października 2018 11:19 napisane przez jestem za tym

  O czym tu konferować . Wystarczy poczytać w internecie o tej geotermii. W 2008 roku w Uniejowie zostały uruchomione kąpieliska termalne. Obecnie to miasto jest pierwszym w Polsce uzdrowiskiem, które oferuje kąpiele w gorącej solance. Wody wydobywane z głębokości dwóch tysięcy metrów mają temperaturę 68 stopni Celsjusza. Zawarte w solankach składniki mineralne poprawiają elastyczność skóry, wzmacniają odporność, dodają sił witalnych, działają przeciwzapalnie i oczyszczająco, pomagają w gojeniu ran, czy redukcji zmarszczek . W Uniejowie powstał kompleks rekreacyjny, na który składają się zarówno baseny pod dachem, jak i pod gołym niebem. W sumie zajmują one powierzchnię przeszło 1500 metrów kwadratowych. Kompleks Term Uniejowskich wkrótce powiększy się o kolejne atrakcje. W Uniejowie wody wykorzystują w ciepłownictwie, ale też do podgrzewania murawy boisk piłkarskich. Dzięki temu nawet zimą mają zieloną trawę i w piłkę można grać przez okrągły rok . Kontrolowane przez samorząd termy wyrosły na jednego z największych pracodawców regionu. Zatrudniają przeszło 300 osób. Nadanie miasteczku statusu uzdrowiska stanowiło też jeden z impulsów do rozwoju turystycznej infrastruktury. Okolica pokryła się siecią ścieżek rowerowych, pieszych i konnych. Wśród nich są szlaki tematyczne. Moim zdaniem jest to temat wart każdych pieniędzy. Kamiński ma tutaj poparcie moje i mojej całej rodziny. Dosyć tej stagnacji Gniezna. Naszym dzieciom i wnukom musimy zapewnić lepszą przyszłość tutaj na miejscu w Gnieźnie !

 • Link do komentarza mieszkaniec wtorek, 16 października 2018 10:25 napisane przez mieszkaniec

  Nie wierze, ze radny móģłby pracę otrzymac w spólce zależnej od Miasta a w radzie być przewodniczacym komisji rewizyjnej ktorej zadaniem jest kontrola wspomnianej spólki. Jeżeli to prawda, to skandal nad skandale!

 • Link do komentarza Kizia Mizia wtorek, 16 października 2018 09:54 napisane przez Kizia Mizia

  Ile firm przeleciał w czasie gdy jest radnym radny Maslowski? I jakie lo sobie pozostawiał w nich wrażenie? Bylaby to ciekawa lektura dla wyborców.

 • Link do komentarza Trzeba zbadać tę sprawę na zewnątrz wtorek, 16 października 2018 06:28 napisane przez Trzeba zbadać tę sprawę na zewnątrz

  Jeśli to prawda że JAGODZIŃSKI i Masłowski w trakcie bycia radnymi dostali pracę w miejskich spółkach to to wymaga przekazania sprawy dalej.

 • Link do komentarza szperacz poniedziałek, 15 października 2018 23:26 napisane przez szperacz

  Warto poszperać w necie i wszystko się dowiemy. Dr Trzepierczyński jako wielki entuzjasta geotermii i o gorących źródłach w Wielkopolsce - artykuł pt. "A gdy węgla zabraknie"
  https://www.gosc.pl/files/old/gosc.pl/zalaczniki/2007/03/12/1173700992/1173701007.pdf
  Czy nagle po zaproszeniu geologa przez gnieźnieńską prezydencję wnętrze ziemi ostygło?

 • Link do komentarza demograf poniedziałek, 15 października 2018 19:17 napisane przez demograf

  Ad. wilk - pociągnę temat zaproponowany przez pana o cmentarzu dla Gniezna. Stawiam publiczne pytanie Tomaszowi Budaszowi, jakie ma prognozy zgonów na najbliższe lata dla Gniezna? Proszę o dokładne dane statystyczne, w jakim wieku, ile rocznie i po ilu latach Gniezno zniknie z mapy Polski? Biorąc pod uwagę przyrost naturalny oraz ucieczkę gnieźnian do okolicznych gmin i jednocześnie ilość miejsc grzebalnych na aktualnych cmentarzach można mieć nadzieję, że na końcu zostanie tylko wspomniany propagator tej idei wraz ze swoją drużyną. No to rzeczywiście dla tej garstki nie warto zajmować się energia odnawialną.

 • Link do komentarza wilk poniedziałek, 15 października 2018 14:53 napisane przez wilk

  Pani Basiu---KO owszem oferuje nam ----CMENTARZ KOMUNALNY---- to ma być ten rozwój Pierwszej Stolicy !!!Co niewątpliwie ma pewne znaczenie,bo gdy ta antypolska zgrają oszustów dojdzie z powrotem do władzy w Polsce,podniesie znowu podniesie wiek emerytalny pewno do 70 roku,wprowadzi umowy śmieciowe,więc ludzie sami będą się wykańczać,a w to miejsce sprowadzą tzw. "bezrobotnych" islamistów,jak w kalifacie niemieckim,francuskim,szwedzkim itp. !!!!A oni będą dalej mogli kręcić lody !!!!

 • Link do komentarza obserwatorka poniedziałek, 15 października 2018 10:38 napisane przez obserwatorka

  drogi uczestniku konferncji - profesor Trzepirczyński przyznał, że odwierty należy robić, a na konferencji w 2009 roku sam powiedział:
  Miasto, jak przekonuje dr Janusz Trzepierczyński z Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach, mogłoby z powodzeniem wykorzystywać energię geotermalną. Do tego pomysłu stara się przekonać władze Michał Glejzer, przewodniczący komisji gospodarki i ochrony środowiska Rady Miasta.
  i co?? /cytat z innego portalu lokalnego/

 • Link do komentarza inigo poniedziałek, 15 października 2018 10:34 napisane przez inigo

  @uczestnik konferencji: to chyba byliśmy na różnych konferencjach. Dla wszystkich zainteresowanych podam tylko, że mogą obejrzeć całą konferencję tutaj na stronie:
  http://gniezno24.com/aktualnosci/item/15586-o-geotermii-jako-szansie-dla-regionu
  A Pan dr Trzepierczyński jest najlepszym przykładem naukowca z nadania politycznego. 9 lat temu proponował geotermię, teraz ganił. Podobało mi się, że starostwo zaprosiło fachowców niepartyjnych. Sam profesor krytykował nawet rządy warszawskie. A Grobelny nie wiedząc co powiedzieć w końcu wymyślił historyjkę, że PEC ma od roku w planach pierwszy odwiert i te jego tłumaczenia o braku dofinansowania. Kamiński wyszedł i powiedział, że Geotermia podhalańska miała duże dofinansowanie i istnieje 20 lat. I co na to Grobelny. Żałosne tłumaczenia. Cieszy się kolega na koniec swojego wywodu, że PEC przymierza się do geotermii, ale nie cieszy się, że pomysł geotermii pojawił się ze strony Kamińskiego. Normalnie kupa śmiechu!!! Kim kolega jest w urzędzie?????

 • Link do komentarza też uczestnik konferencji poniedziałek, 15 października 2018 08:49 napisane przez też uczestnik konferencji

  @uczestnik konferencji ( czyżby JG?), ktory chyba nie sluchal, o czym w końcu opowiadal jego gość przyznajac na zakończenie, że jednak geotermia jest przyszłoscia dla Ģniezna jako energia odnawialna. A,że został "zmiażdżony" gość, a nie Kaminski niech świadczy fakt cytatów, które przytoczyl jeden z uczestników konferencji sprzed kilku lat, w ktorym wspomniany gość p. Grobelnego, dr inż.T. własnie w Gnieźnie zachęcal do geotermii! Czyżby temperatura wnętrza ziemi przez te kilka lat nagle zmalała? I w jakim celu więc zaproszono pana T. ktory, jak podaje "uczestnik konferencji",geotermia jest w zasadzie nieopłacalna, a rzekomo PEC poczynił w tym kierunku jakieś czynności? Po co, skoro panowie w magistracie wiedza, że to zdaniem jakichś fachowcow lipa, a jednak podobno idą w tym kierunku? A to, ze jeden z naukowcow zaproszonych przez Stowarzyszenie Energii Odnawialnej przytoczyl przykład, że gawry sa w ziemi, bo im głębiej, tym cieplej, to przykład dla takich niedowiarków, jak wspomiani "uczestnicy konferencji". Szkoda, że w rzeczową dyskusję wkradaja się niepotrzebne animozje wynikające z całkiem innych powodów.

 • Link do komentarza Basia poniedziałek, 15 października 2018 07:14 napisane przez Basia

  O tym czy wypali ta geotermia to się dopiero przekonamy jak na to postawimy na nowe bo jak widać pozostawiając stare to będzie po staremu i nawet tej geotermii nie popróbujemy nie mówiąc już o innych nowinkach. To że koalicjanci negują wszystko co przedstawia PIS jest zrozumiałe, tylko że oni w zamian nic nam ciekawszego nie oferują. Wyśmiewają 500+, obniżony wiek emerytalny itd. ale czy sami będąc u władzy w jakiś sposób ulżyli nam w codziennym życiu ? PIS zrobił bardzo dużo dla zwykłych ludzi i świat się nie zawalił wbrew czarnowidztwu koalicjantów, nawet ta UE która miała nas rozliczyć i odebrać nam pieniądze jakoś tak odwrotnie daje tych pieniążków więcej, do tego spójrzcie na ostatnie ratingi w których podniesiono ocenę Polski a one nie powstają tak sobie z niczego bo to i w skład nich wchodzą nie tylko sprawy ekonomiczne ale i polityczne . Gdyby PIS miał rozwalać ten kraj to takie ratingi są wyprzedzającymi i już by spadały, inwestorzy by uciekali od nas . Zobaczcie jak się rozwijają inne kraje , tam jest nacisk na nowoczesność , innowacyjność , na nowe źródła energii. A u nas ktoś z wizją nowoczesności traktowany jest jak w średniowieczu i na stos z nim . Figurki stawiać i gusła opowiadać byle namącić ludziom i być na tym swoim tronie żeby zarobić jeszcze więcej to ma być przyszłość dla nas szaraczków ? Nie dajmy się omamić, w Niemczech od dawna jest socjal na dzieci , wiek emerytalny w wielu krajach europejskich jest wyższy lub niższy ale tam są inne systemy i ludzie nawet wcześniej odchodzą na emerytury i jakoś nic się nie wali. Czemu ta koalicyjka nic nam nie oferuje co nam ułatwi życie ?

 • Link do komentarza uczestnik konferencji niedziela, 14 października 2018 23:30 napisane przez uczestnik konferencji

  Byłem na tej farsie za publiczne pieniądze. Miała być promocja kandydata a się nie udało. Panowie specjaliści, którzy notabene nie są geologami, jeden chemik, drugi metalurg opowiadali o wszystkim. O misiach, które inteligentnie szukają ciepłej norki, o węglu brunatnym i co można z niego zrobić i rzeczywiście o odwiertach w Gnieźnie, które trzeba pogłębić. Niestety pojawił się Grobelny z doktorem geologiem Trzepierczyńskim i zburzył misternie zaplanowany spektakl. Obaj Panowie obnażyli nie tylko kiepską wiedzę i orientację obu gości Pana Kamińskiego. Wszystko można odsłuchać, jak Pan Kozłowski pływa zapytany konkretnie gdzie są te domniemane odwierty. Najważniejsza jest konkluzja Pana Kamińskiego, że żeby czegoś się dowiedzieć trzeba wykonać odwiert próbny. Logiczne jest że do tego czasu nie można niczego obiecać, nie można też budować na geotermii strategii rozwoju miasta. I tylko to starał się niezadowolonym zwolennikom Pana Kamińskiego powiedzieć dr Trezpierczyński, zwolennik geotermii i jej propagator, na którego powoływał się Pan Kamiński. Trzeba naprawdę mieć nieźle zachwianą percepcję, żeby uznać, że Grobelny z Trzepierczyńskim zostali zmiażdżeni. To raczej niestety oni byli górą, A tak nawiasem mówiąc cieszę się, że PEC przymierza się do geotermii. Może coś z tego wyjdzie. Pewnie nie za cztery, pięć lat ale nawet jeśli perspektywa jest dłuższa to pewnie warto szukać.

 • Link do komentarza Janusz niedziela, 14 października 2018 23:21 napisane przez Janusz

  Przeczytałem ten pseudo wywiad podległej wiceprezydentowi urzędniczki z nim samym. No cóż, można i tak.Nic nie warto, nic się nie uda itd.itd. Lepiej płacić coraz więcej milionów za zanieczyszczanie środowiska przez PEC. Beton jednak zawsze pozostanie betonem i rzeczywiście żadne odwierty nie są w stanie go przewiercić.

startpoprz.123nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane