piątek, 12 października 2018 18:46

O geotermii jako szansie dla regionu

 
O geotermii jako szansie dla regionu fot. Rafał Wichniewicz

W piątkowe popołudnie w Starostwie Powiatowym odbyło się spotkanie poświęcone odnawialnemu źródłu energii, jakim jest geotermia. 

Spotkanie rozpoczęło się od przywitania obecnych w sali, a także zaproszonych gości w postaci prof. Ryszarda Kozłowskiego i dra Marka Kaźmierczaka. Jak przekazano na początku, nie jest to pierwsza okazja do porozmawiania na temat geotermii, gdyż już w 2016 roku odbyła się konferencja, także w Starostwie Powiatowym, gdzie przybliżono ten temat i wskazywano możliwości wykorzystania tego potencjału, szczególnie w naszym regionie.

- Geotermia nie jest ani droga, ani tania, ale jest dla nas drogą na przyszłość. To jest energia, która może służyć pokoleniom tak długo, jak tylko możemy sobie to wyobrazić, korzystając z niej bez końca. W Polsce kojarzy się geotermię z basenami i to jest wspaniała rzecz, ale prawdziwa korzyść jest wtedy, kiedy uzyskamy z niej energię elektryczną, który będzie znacznie tańszy. Grozi nam płacenie kar za emisję CO2, a więc geotermia, która da nam prąd, ciepło do naszych potrzeb gospodarczych, będzie ratunkiem dla nas - mówił dr inż. Marek Kaźmierczak, prezes Stowarzyszenia Zrównoważony Rozwój Geotermia w Polsce zaznaczając iż Gniezno leży w jednym z lepszych miejsc ku temu, by właśnie potencjał geotermii wykorzystywać w praktyce, gdyż wody na głębokości 3 tys. metrów spodziewać się można temperatury powyżej 100 stopni. Jako przykład położony najbliżej przykład podał Uniejów, gdzie poza termami, ogrzewane jest także osiedle zamieszkałe przez kilka tysięcy osób.

Prof. zw. dr hab. inż. Ryszard Henryk Kozłowski przekazał iż wiedzę o aktualnym stanie geologicznym Polski zawdzięczać można wieloletniemu programowi badań, prowadzonych po II wojnie światowej, w trakcie których wykonano w całym kraju 36 tysięcy odwiertów, z czego 6 tysięcy o znacznej głębokości (powyżej 2 km): - Całą Polskę z prof. Sokołowskim podzieliliśmy na 10 basenów geotermalnych i są takie dwa baseny szczególne - od Stargardu Szczecińskiego aż po Łódź, po drodze jest Gniezno, a drugi obejmuje Toruń, Grudziądz i inne miasta. Okręg tzw. szczecińsko-łódzki o powierzchni 67 tys. kilometrów kwadratowych posiada wody geotermalne w kredzie, jurze i triasie o łącznych zasobach 2 mln 854 metry sześcienne. Posiadają one energię cieplną równoważną 18 mln ton paliwa umownego - przekazał, dodając iż jest to największy potencjał w całym kraju. Przyznał iż w wielu przypadkach skorzystać można niekoniecznie z nowych odwiertów, ale z tych, jakie już wykonano dawniej. 

33 komentarzy

 • Link do komentarza wilk poniedziałek, 15 października 2018 14:53 napisane przez wilk

  Pani Basiu---KO owszem oferuje nam ----CMENTARZ KOMUNALNY---- to ma być ten rozwój Pierwszej Stolicy !!!Co niewątpliwie ma pewne znaczenie,bo gdy ta antypolska zgrają oszustów dojdzie z powrotem do władzy w Polsce,podniesie znowu podniesie wiek emerytalny pewno do 70 roku,wprowadzi umowy śmieciowe,więc ludzie sami będą się wykańczać,a w to miejsce sprowadzą tzw. "bezrobotnych" islamistów,jak w kalifacie niemieckim,francuskim,szwedzkim itp. !!!!A oni będą dalej mogli kręcić lody !!!!

 • Link do komentarza obserwatorka poniedziałek, 15 października 2018 10:38 napisane przez obserwatorka

  drogi uczestniku konferncji - profesor Trzepirczyński przyznał, że odwierty należy robić, a na konferencji w 2009 roku sam powiedział:
  Miasto, jak przekonuje dr Janusz Trzepierczyński z Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach, mogłoby z powodzeniem wykorzystywać energię geotermalną. Do tego pomysłu stara się przekonać władze Michał Glejzer, przewodniczący komisji gospodarki i ochrony środowiska Rady Miasta.
  i co?? /cytat z innego portalu lokalnego/

 • Link do komentarza inigo poniedziałek, 15 października 2018 10:34 napisane przez inigo

  @uczestnik konferencji: to chyba byliśmy na różnych konferencjach. Dla wszystkich zainteresowanych podam tylko, że mogą obejrzeć całą konferencję tutaj na stronie:
  http://gniezno24.com/aktualnosci/item/15586-o-geotermii-jako-szansie-dla-regionu
  A Pan dr Trzepierczyński jest najlepszym przykładem naukowca z nadania politycznego. 9 lat temu proponował geotermię, teraz ganił. Podobało mi się, że starostwo zaprosiło fachowców niepartyjnych. Sam profesor krytykował nawet rządy warszawskie. A Grobelny nie wiedząc co powiedzieć w końcu wymyślił historyjkę, że PEC ma od roku w planach pierwszy odwiert i te jego tłumaczenia o braku dofinansowania. Kamiński wyszedł i powiedział, że Geotermia podhalańska miała duże dofinansowanie i istnieje 20 lat. I co na to Grobelny. Żałosne tłumaczenia. Cieszy się kolega na koniec swojego wywodu, że PEC przymierza się do geotermii, ale nie cieszy się, że pomysł geotermii pojawił się ze strony Kamińskiego. Normalnie kupa śmiechu!!! Kim kolega jest w urzędzie?????

 • Link do komentarza też uczestnik konferencji poniedziałek, 15 października 2018 08:49 napisane przez też uczestnik konferencji

  @uczestnik konferencji ( czyżby JG?), ktory chyba nie sluchal, o czym w końcu opowiadal jego gość przyznajac na zakończenie, że jednak geotermia jest przyszłoscia dla Ģniezna jako energia odnawialna. A,że został "zmiażdżony" gość, a nie Kaminski niech świadczy fakt cytatów, które przytoczyl jeden z uczestników konferencji sprzed kilku lat, w ktorym wspomniany gość p. Grobelnego, dr inż.T. własnie w Gnieźnie zachęcal do geotermii! Czyżby temperatura wnętrza ziemi przez te kilka lat nagle zmalała? I w jakim celu więc zaproszono pana T. ktory, jak podaje "uczestnik konferencji",geotermia jest w zasadzie nieopłacalna, a rzekomo PEC poczynił w tym kierunku jakieś czynności? Po co, skoro panowie w magistracie wiedza, że to zdaniem jakichś fachowcow lipa, a jednak podobno idą w tym kierunku? A to, ze jeden z naukowcow zaproszonych przez Stowarzyszenie Energii Odnawialnej przytoczyl przykład, że gawry sa w ziemi, bo im głębiej, tym cieplej, to przykład dla takich niedowiarków, jak wspomiani "uczestnicy konferencji". Szkoda, że w rzeczową dyskusję wkradaja się niepotrzebne animozje wynikające z całkiem innych powodów.

 • Link do komentarza Basia poniedziałek, 15 października 2018 07:14 napisane przez Basia

  O tym czy wypali ta geotermia to się dopiero przekonamy jak na to postawimy na nowe bo jak widać pozostawiając stare to będzie po staremu i nawet tej geotermii nie popróbujemy nie mówiąc już o innych nowinkach. To że koalicjanci negują wszystko co przedstawia PIS jest zrozumiałe, tylko że oni w zamian nic nam ciekawszego nie oferują. Wyśmiewają 500+, obniżony wiek emerytalny itd. ale czy sami będąc u władzy w jakiś sposób ulżyli nam w codziennym życiu ? PIS zrobił bardzo dużo dla zwykłych ludzi i świat się nie zawalił wbrew czarnowidztwu koalicjantów, nawet ta UE która miała nas rozliczyć i odebrać nam pieniądze jakoś tak odwrotnie daje tych pieniążków więcej, do tego spójrzcie na ostatnie ratingi w których podniesiono ocenę Polski a one nie powstają tak sobie z niczego bo to i w skład nich wchodzą nie tylko sprawy ekonomiczne ale i polityczne . Gdyby PIS miał rozwalać ten kraj to takie ratingi są wyprzedzającymi i już by spadały, inwestorzy by uciekali od nas . Zobaczcie jak się rozwijają inne kraje , tam jest nacisk na nowoczesność , innowacyjność , na nowe źródła energii. A u nas ktoś z wizją nowoczesności traktowany jest jak w średniowieczu i na stos z nim . Figurki stawiać i gusła opowiadać byle namącić ludziom i być na tym swoim tronie żeby zarobić jeszcze więcej to ma być przyszłość dla nas szaraczków ? Nie dajmy się omamić, w Niemczech od dawna jest socjal na dzieci , wiek emerytalny w wielu krajach europejskich jest wyższy lub niższy ale tam są inne systemy i ludzie nawet wcześniej odchodzą na emerytury i jakoś nic się nie wali. Czemu ta koalicyjka nic nam nie oferuje co nam ułatwi życie ?

 • Link do komentarza uczestnik konferencji niedziela, 14 października 2018 23:30 napisane przez uczestnik konferencji

  Byłem na tej farsie za publiczne pieniądze. Miała być promocja kandydata a się nie udało. Panowie specjaliści, którzy notabene nie są geologami, jeden chemik, drugi metalurg opowiadali o wszystkim. O misiach, które inteligentnie szukają ciepłej norki, o węglu brunatnym i co można z niego zrobić i rzeczywiście o odwiertach w Gnieźnie, które trzeba pogłębić. Niestety pojawił się Grobelny z doktorem geologiem Trzepierczyńskim i zburzył misternie zaplanowany spektakl. Obaj Panowie obnażyli nie tylko kiepską wiedzę i orientację obu gości Pana Kamińskiego. Wszystko można odsłuchać, jak Pan Kozłowski pływa zapytany konkretnie gdzie są te domniemane odwierty. Najważniejsza jest konkluzja Pana Kamińskiego, że żeby czegoś się dowiedzieć trzeba wykonać odwiert próbny. Logiczne jest że do tego czasu nie można niczego obiecać, nie można też budować na geotermii strategii rozwoju miasta. I tylko to starał się niezadowolonym zwolennikom Pana Kamińskiego powiedzieć dr Trezpierczyński, zwolennik geotermii i jej propagator, na którego powoływał się Pan Kamiński. Trzeba naprawdę mieć nieźle zachwianą percepcję, żeby uznać, że Grobelny z Trzepierczyńskim zostali zmiażdżeni. To raczej niestety oni byli górą, A tak nawiasem mówiąc cieszę się, że PEC przymierza się do geotermii. Może coś z tego wyjdzie. Pewnie nie za cztery, pięć lat ale nawet jeśli perspektywa jest dłuższa to pewnie warto szukać.

 • Link do komentarza Janusz niedziela, 14 października 2018 23:21 napisane przez Janusz

  Przeczytałem ten pseudo wywiad podległej wiceprezydentowi urzędniczki z nim samym. No cóż, można i tak.Nic nie warto, nic się nie uda itd.itd. Lepiej płacić coraz więcej milionów za zanieczyszczanie środowiska przez PEC. Beton jednak zawsze pozostanie betonem i rzeczywiście żadne odwierty nie są w stanie go przewiercić.

 • Link do komentarza Prezes niedziela, 14 października 2018 23:02 napisane przez Prezes

  Obraz Budasza w 2018r. to obraz Platformy Obywatelskiej w 2015r. - nie ma, nie da się, niemożliwe itp. Jednak jest, da się, możliwe - skoro możliwe w Rzeczypospolitej Polskiej to i tym bardziej możliwe w Gnieźnie. Tak, mam nadzieję, zdecydują mieszkańcy Gniezna 21 października.

 • Link do komentarza Gnieźnianin niedziela, 14 października 2018 21:12 napisane przez Gnieźnianin

  A ja proponuje przyjżeć się drugiemu kandydatowi na liście PIS -wieczny rencista , wieczny radny powiatu, córka w ramach akcji Misiewicze kierownikiem KRUS, w międzyczasie dwa domy wybudowane z renty - istny buisnessmem dobrej zmiany. Potykacze przy każdym kościele koleś wstydu nie ma całe życie na garnuszku podatnika bleeeee

 • Link do komentarza michal niedziela, 14 października 2018 21:09 napisane przez michal

  https://www.gniezno.eu/wiadomosci/1/wiadomosc/142168/kilka_faktow_o_geotermii
  warto zobaczyc bezstonne stanowisko Urzedu Miejskiego dotyczace geotermii?? czy to przypadek??

 • Link do komentarza rtyui niedziela, 14 października 2018 13:02 napisane przez rtyui

  Piotr Naskręt , przecież wiadomo że każda inwestycja potrzebuje finansowania, nie ma nic za darmo. Co do tej katastroficznej wizji że Gniezno upadnie od geotermii i darmowej komunikacji to mam wrażenie że gorzej już być nie może , teraz może być tylko lepiej dla miasta i jego mieszkańców , tak jak to jest w innych miastach gdzie sprawdza się geotermia i darmowa komunikacja. Zmiany klimatyczne, zatrucie środowiska naturalnego, mówią same za siebie. Potrzeba nam czystej energii i ograniczania trucia spalinami samochodów, że to wszystko będzie odbywało się jakimiś kosztami ? niestety do tego doprowadziliśmy i teraz musimy się ratować albo ginąć !

 • Link do komentarza Lady sobota, 13 października 2018 22:51 napisane przez Lady

  Piotrze Naskręcie, nie wściekaj się tak! Po pierwsze: to prof. Kozłowski i dr Kaźmierczak mówili o możliwościach geotermalnych dla Gniezna, a nie p. Kamiński .
  Jeśli dla Ciebie tacy goście nie znaczą nic, to kim Ty jesteś, żeby się tak wymądrzać? Kamiński właśnie ma plan na to wymierające miasto i "wie jak to zrobić", żeby nie zniknęło z mapy.
  Ty chyba nie do końca wszystko rozumiesz, że krytykujesz nawet portal - żal, jak się Ciebie czyta. Odpocznij.

 • Link do komentarza mieszkaniec sobota, 13 października 2018 22:24 napisane przez mieszkaniec

  ad) Piotr Naskręt ; toż się chłopie napocił, hi hi hi wiemy, że dwoicie się i troicie, aby nie dopuścić do zmiany na stołkach. Tak hasło budasza ZARÓBMY WIĘCEJ to wasz prawdziwy cel.
  Wczoraj Grobelny został zmiażdżony ośmieszony. a eksperta, którego zatrudniliście, wiecie towarzysze jak skończył swój wywód....
  I jeszcze jedno ten portal jest jedyny, na którego budasz nie ma wpływu i to go boli.
  Panie Rafale proszę nie dać się zatroszczyć przez trzech panów z 300 lewymi kontami na FB . Mieszkańcy już przejrzeli na oczy, a te wpisy to śpiew łabędzi ekipy ostatniej deski ratunku. bo zrobili sobie z naszego miasta żerowisko.
  Ps. Mam pytanko czy lista do zwolnienia starych pracowników urzędu jak budasz wygrał wybory, została już zaktualizowana o kolejne nazwiska na kolejną jego kadencję? Strach się bać .

 • Link do komentarza Chrobry2 sobota, 13 października 2018 22:18 napisane przez Chrobry2

  Żałosny atak przeciwników geotermii przypomina mi platformerskie: "Nie da się, nie ma pieniędzy". Tfu! Właśnie, że z panem Kanińskim się uda!

 • Link do komentarza szperacz sobota, 13 października 2018 20:56 napisane przez szperacz

  Rok 2009. Konferencja w Gnieźnie z udziałem doradcy zastępcy prezydenta Grobelnego pana Trzepierczyńskiego. Cytat:"Dr Trzepierczyński zaznacza, że energia cieplna z wnętrza ziemi, w przeciwieństwie do węgla czy gazu, nie występuje w ograniczonych złożach. Do tego wykorzystywanie wód geotermalnych do ogrzewania budynków nie wytwarza produktów spalania. Obszar Gniezna znajduje się w obrębie tak zwanej wielkopolskiej anomalii ciepła, czyli w takim rejonie ciągnącym się od granicy zachodniej, przez ziemię zielonogórską, lubuską, większość Wielkopolski, okolice Torunia, Bydgoszczy – mówi dr Trzepierczyński. Wyjaśnia, że Gniezno jest ze wszystkich stron otoczone wodami geotermalnymi, nie ma więc podstaw twierdzić, że tutaj ich nie ma. Budowa instalacji pozwalającej czerpać energię z wód, wraz z nowoczesną siecią, to koszt 60-80 mln zł. Wykonanie samych odwiertów kosztuje kilkanaście milonów. Dr Trzepierczyński zaznacza, że samorządy czy spółki mogą szukać dofinansowań na budowę zakładów elektrociepłowniczych. Inwestycja zwraca się po około ośmiu latach."
  No to ja się pytam, kogo zaprosił prezydent na tę konferencję? Człowieka, który całym sercem, ale przede wszystkim wiedzą potwierdza projekt Pawła Kamińskiego!!!

 • Link do komentarza Piotr Naskręt sobota, 13 października 2018 17:02 napisane przez Piotr Naskręt

  Patrząc na Gnieźnieńskie realia, niestety bez dofinansowania nie stać nas na geotermie. Co z tego, że pierwszy odwiert jest finansowany przez Państwo, jak zgodnie z treścią konferencji - potrzeba przynajmniej dwóch lub więcej odwiertów. Pierwszy odwiert jest badawczy, i oczywiście można go później wykorzystać, lecz do zbudowania basenów geotermalnych, produkcji energii i wszystkich założeń programowych kandydata Kamińskiego potrzebnych jest kilka odwiertów! Skąd na to pieniądze? Musielibyśmy być szaleni, aby zgodzić się na 180 milionowe zadłużenie miasta... Czyli wyobraźcie sobie drodzy mieszkańcy - brak zapowiadanej darmowej komunikacji miejskiej (nawet dla dzieci w podstawówkach, tak jak to zapowiada prezydent Budasz), totalny nieład na Gnieźnieńskich miejskich drogach, poprzez brak środków na remonty tychże ulic, pogarszająca się struktura wszystkich miejskich nieruchomości, brak zorganizowania imprez masowych (np. kontynuacji KFA), automatyczny wzrost cen ciepła, wody, czynszów... Tak, właśnie tak to by wyglądało. Owszem, trzeba zrobić odwiert. Ale muszą najpierw zaplanować to FACHOWCY, a Pan Kamiński nie ma realnego planu, nie ma ludzi potrzebnych do opracowania konkretnego planu... Jak my mamy zagłosować na Pana Kamińskiego, który tylko mówi o wielkich rzeczach z geotermii. Ale nie ma żadnego planu, żadnej analizy, żadnego konkretnego projektu, który dawałby możliwości pozyskania funduszy unijnych na pokrycie kosztów związanych z rozwijaniem geotermii (mówimy tu o ponad 200 mln złotych!)... Nie tędy droga Panie Kamiński, konkrety! A Pan Panie Wichniewicz - nie dobrze się Pan zachowuje - bez jakiejkolwiek etyki dziennikarskiej, jest Pan stronniczy, źle prowadzi Pan ten portal, który moim zdaniem jest jednym z najlepiej prosperujących portali informacyjnych na rynku gnieźnieńskim.

 • Link do komentarza beryl sobota, 13 października 2018 13:01 napisane przez beryl

  do Teodor. ten sam Pan też powiedział, że od lat 90 ubiegłego wieku przyjeżdża i namawia władze Gniezna i kurię do geotermii.

 • Link do komentarza Dość pozorów sobota, 13 października 2018 12:28 napisane przez Dość pozorów

  Zapewne Budasz wejdzie do 2 rury i potem z Kamińskim przegra. To mój scenariusz. Zobaczymy czy się sprawdzi. Jestem za geotermią i panem Kamińskim.

 • Link do komentarza gnieźnianin sobota, 13 października 2018 11:12 napisane przez gnieźnianin

  Osoby, występujące przeciwko geotermii w mieście Gniezno przejdą do niechlubnej historii naszego miasta. PO dzisiejszej konferencji, ślad zostanie w przestrzeni publicznej.

 • Link do komentarza lolek sobota, 13 października 2018 11:12 napisane przez lolek

  Irenka i pozostali klakierzy nie podniecajcie się, ile 25 gr za wpis ?Co się wszyscy na to uwzieli....) No tak, energia wiatrowa out... Hej klakierzy czemu ustawa zmieniona, że popłynęły wszystkie elektrownie wiatrowe co były w planach? Hej ludki z pis'u ddlaczego tak mało jest elektrowni wodnych?! To już się kompletnie nie opłaca. Podniecacie się szklanymi domami, a tym co jest zawalone to pod dywan. Dyskusja ?! Czy za to już nie będziecie mieli zapłacone :)

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane

Wybory 2018 Kujawski