czwartek, 25 października 2018 11:55

Nadchodzi kolejna Noc Świętych

 
Nadchodzi kolejna Noc Świętych archiwum redakcji

Już za tydzień odbędzie się tradycyjna uroczystość, wspominająca świętych Kościoła katolickiego. W tym roku patronem będzie bł. ks. Stefan Wincenty Frelichowski.

Postać wspomnianego kapłana, harcerza i męczennika zabitego w niemieckim obozie koncentracyjnym, będzie przyświecać uczestnikom tegorocznej Nocy Świętych, która odbędzie się już w środę 31 października br. Hasłem będą słowa błogosławionego: "Będę uparty, tak uparty, jak byli święci".

- Bł. ks. Stefan Frelichowski, zanim został kapłanem, był młodym, energicznym młodzieńcem, który zafascynował się harcerstwem i w Chełmży był zastępowym, potem drużynowym. Poszukiwał swojej drogi, miał różne dylematy i w pamiętniku wspominał o Agnieszce, z którą łączyło ją uczucie duchowej jedności, ale ostatecznie wybrał jednak drogę życia kapłańskiego. Po ukończeniu Seminarium był skierowany do parafii w Toruniu, gdzie był wikariuszem i był wspominany jako człowiek energiczny, radosny - przybliżył postać patrona tegorocznej Nocy Świętych ks. Wojciech Orzechowski, kapelan gnieźnieńskiego hufca. W trakcie II wojny światowej ks. Stefan Frelichowski trafił do obozu, ostateczni do Dachau, gdzie wykazywał się wyjątkowym hartem ducha, niezłomnością i silną wiarą. Pocieszał więźniów, także tych bliskich śmierci i chorujących, od których niemal w przededniu wyzwolenia obozu zaraża się tyfusem i umiera w opinii świętości. 

Uroczystość Nocy Świętych rozpocznie się 31 października o godzinie 20:00 w kościele garnizonowym od modlitwy oraz litanii do wszystkich świętych, po których przybliżona zostanie postać bł. ks. Stefana Wincentego  Frelichowskiego: - Do współpracy zaprosiliśmy harcerzy, dlatego że błogosławiony był nim także, a ponadto dziś jest ich patronem. W Nocy Świętych towarzyszyć nam będzie także abp Wojciech Polak Prymas Polski - przekazał ks. Maciej Lisiecki, proboszcz parafii pw. św. Trójcy. Po tym, uczestnicy udadzą się w tradycyjnym pochodzie w kierunku katedry, któremu towarzyszyć będzie Koronka do Bożego Miłosierdzia. W bazylice nastąpi wystawienie Najświętszego Sakramentu, gdzie po krótkiej modlitwie wszyscy udadzą się na agapę do Centrum Edukacyjno-Formacyjnego.

4 komentarzy

 • Link do komentarza Kris sobota, 27 października 2018 18:21 napisane przez Kris

  Należy też zrozumieć że katolicyzm nigdy chrześcijański nie był nie jest i nie będzie . Katolicyzm został stworzony do walki z prawdziwymi chrześcijanami. To katolicy mordowali Waldensów , Albigensów. To na rozkaz watykanu ścigano Jana Husa , Marcina Lutra , Jana Wiklifa . To za czasów Jagiellonów podczas polskiej reformacji Polska była potęgą Był rozdział państwa i kościoła i wolność religijna . Dukat był stabilną walutą a sąsiedzi musieli się liczyć z Polską . Natychmiast ruszyła kontrreformacja i jezuici zaprowadzili swój katolicki porządek niszcząc państwo doprowadzając do zaborów i zniknięcia polski z mapy.

 • Link do komentarza antyświadek czwartek, 25 października 2018 23:06 napisane przez antyświadek

  @KRZYSZTOF-za to ty jestes prorokiem w tym kraju i jedynym w Gnieźnie. To raczej ty sie zastanow nad soba i swoja sekta, bo życie krotkie a zatracenie wieczne.

 • Link do komentarza Koryfeusz czwartek, 25 października 2018 21:21 napisane przez Koryfeusz

  Krzysztof, zalecam pójście do spowiedzi. Widzę tu podejrzenia opętania jakąś chrześcijańską teorią mającą zdyskredytować wiarę chrześcijańską poprzez pogaństwo. To jest działanie antychrysta, więc proszę Ciebie człowieku, abyś się opamiętał.

 • Link do komentarza Krzysztof czwartek, 25 października 2018 15:51 napisane przez Krzysztof

  Ludzie chodzą do kościoła katolickiego nie zastanawiając się co tam za pogańskie obrządki się dzieją . Słuchają ślepych przewodników idąc prosto nad przepaść wprost na zatracenie .
  Noc świętych , wielkanoc boże narodzenie to wszystko pogańskie obrządki!
  https://liberte.pl/poganskie-korzenie-chrzescijanskiego-swieta-wszystkich-swietych/
  Ludzie czytajcie Pismo Święte i przestańcie słuchać kleru ...
  Duchowni katoliccy to fałszywi nauczyciele .

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane