poniedziałek, 29 października 2018 13:17

Więcej głosów, ale wynik ujemny. „Do tanga trzeba dwojga”

 
Więcej głosów, ale wynik ujemny. „Do tanga trzeba dwojga” fot. Rafał Wichniewicz

Działacze Prawa i Sprawiedliwości postanowili się odnieść do wyników wyborów samorządowych, które miały miejsce przed tygodniem. Jest porażka, ale czy są powody do dumy?

Działacze związani z PiS w osobie dotychczasowej starosty i nowej radnej Beaty Tarczyńskiej, nieetatowego członka Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego Moniki Twardowskiej (która nie uzyskała mandatu na kolejną kadencję), nowego radnego Marcina Makohońskiego oraz posła Zbigniewa Dolaty podsumowali wyniki wyborcze, dzięki którym - jak twierdzą - tracą władzę w powiecie, jednak chcą merytorycznie pomagać nowemu zarządowi.

- Wynik wyborów trzeba rozpatrywać w kilku wymiarach. Jeśli chodzi o sejmik, to w powiecie gnieźnieńskim wygrało PiS, zdobywając 28% głosów, 16 106 wyborców poparło tę listę, wygrywając z SLD co było niespodzianką, a na trzecim miejscu ze stratą 4% była PO i Nowoczesna. To się przełożyło na dwa zdobyte mandaty w skali okręgu, a gdyby liczyć tylko z naszego powiatu byłyby trzy mandaty. Myślę, że wkład naszych kandydatów tj. Małgorzaty Pietrzak-Sikorskiej i Łukasza Grabowskiego sprawił iż wynik był taki, a nie inny. W Radzie Miasta też możemy mówić o sukcesie, bo mieliśmy jednego radnego, a mamy ich obecnie pięciu, co jest wzrostem. W powiecie ponieśliśmy stratę dwóch radnych z okręgów miejskich, ale w skali powiatu zwiększyliśmy ilość głosów na listę PiS w porównaniu do 2014 roku o 4442 głosy, więc znacznie więcej osób głosowało na PiS, czyli 16 200 wyborców - stwierdził Zbigniew Dolata i jak dalej dodał, jego zdaniem utrata dwóch radnych i tym samym przejście do opozycji jest efektem innego czynnika: - Efekt mandatowy jest ujemny niestety i jest to wynik przede wszystkim bardzo dobrego rezultatu pana prezydenta Tomasza Budasza, który pociągnął listy Koalicji Obywatelskiej i w Radzie Miasta i w Radzie Powiatu. Wygraliśmy do Rady Powiatu w okręgach pozamiejskich, ale w mieście przegraliśmy i tutaj należą się gratulacje za ten wynik osobisty dla Tomasza Budasza. Wyborcy docenili jego pracę i ta kadencja była najbardziej obfita w sukcesy Zarządu Powiatu ze szpitalem na czele i wiele sukcesów w inwestycjach było w mieście. Wyborcy jakoś tak zidentyfikowali te sukcesy jako sukcesy wyłącznie Tomasza Budasza i taki efekt wyborczy przełożył się pracy prezydenta na wyniki do Rady Miasta i Rady Powiatu - stwierdził parlamentarzysta. 

- Najprawdopodobniej będziemy w opozycji w Radzie Powiatu, ale tu, jak i w Radzie Miasta, będziemy starali się być merytoryczni i działać na rzecz mieszkańców naszego miasta i powiatu - stwierdził Zbigniew Dolata i w kwestii ewentualnej współpracy z nowym zarządem stwierdził: - Należałoby o to spytać nowy zarząd, bo ja jako poseł w ciągu tych czterech lat udowodniłem iż jestem skuteczny w pozyskiwaniu środków na rozbudowę szpitala, o czym wszyscy wiedzą. Do tanga trzeba dwojga. Ja miałem świetnego partnera, a więc obecny zarząd powiatu, świetną dyrekcję szpitala, także było łatwo współpracować, kiedy była taka wola z drugiej strony. Mam nadzieję iż nowe władze powiatu będą kontynuowały te inwestycje, które rozpoczęliśmy i nie będzie odwetu w kwestiach personalnych, czego się obawiamy.

Przedstawiciele PiS przede wszystkim podziękowali też wszystkim tym, którzy głosowali na to ugrupowanie i na konkretnych kandydatów, a także osobom, które pomagały przy prowadzeniu kampanii: - Gratuluję prezydentowi, bo to jest jego sukces i należą się słowa podziwu dla prezydenta, że w taki sposób zagospodarował ten elektorat, który na niego zagłosował. Praca naszego zarządu w minionej kadencje to różne decyzje, także te trudne i to na terenie Gniezna i powiatu. Podstawową decyzją była rozbudowa szpitala i uważam, że to jest dla nas najważniejsze, ponieważ od początku kadencji z takimi hasłami szliśmy do wyborów, że doprowadzimy do tego by rozbudowa była kontynuowana. Jestem dumna z tego, że stałam na czele takiego zarządu, który doprowadził do tego, że nastąpiła rozbudowa szpitala - mówiła Beata Tarczyńska, wspominając także rozbudowę Centrum Kształcenia Praktycznego, przebudowę ul. Konikowo czy halę przy ul. Sobieskiego, wskazując iż przez te cztery lata udało się pozyskać prawie 100 milionów złotych dofinansowania: - Sądzę, że to był historyczny moment dla powiatu gnieźnieńskiego. Życzę wszystkim, by udawało się im pozyskiwać jeszcze więcej.

27 komentarzy

 • Link do komentarza Wiktoryn niedziela, 04 listopada 2018 10:11 napisane przez Wiktoryn

  Gino ! Masz rację ! Jeśli jeszcze przypomnimy, że główna siła dolatowego wojska, to Tarczyńska, nie tak dawno prominentna działaczka PO, a szefem biura poselskiego był późniejszy radny PO, że na listach wyborczych PiS p.Dolata umieścił niegdyś przyszłego szefa struktur Palikota w naszym okręgu a i obecnie można tam było znaleźć np. wielbicielkę Jaruzelskiego, czy osobę uczciwą inaczej, to wypada spytać i to na cały głos ! Kim Pan jest naprawdę, panie Dolata i komu Pan NAPRAWDĘ służy ? Bo że nie PiS, które jest ostatnią nadzieją Polski i Polaków, to pewne.

 • Link do komentarza melchior niedziela, 04 listopada 2018 08:35 napisane przez melchior

  W pisie jest przewaga takich Dolatów, więc o przyszłość Polski się nie boję.

 • Link do komentarza Gino sobota, 03 listopada 2018 00:05 napisane przez Gino

  Więcej takich Dolatów i Polski prawdziwej niedługo nie będzie. Max, ma Pan rację.

 • Link do komentarza Max ze Śródmieścia piątek, 02 listopada 2018 11:06 napisane przez Max ze Śródmieścia

  Pan Dolata powinien poważnie pomyśleć o dobrym lekarzu psychiatrze. Wskazane także byłoby spotkanie z egzorcystą, bo nienawiść do Ostrowskiego wylewa się wszystkimi porami skóry, nie licząc otworu gębowego. To klasyczny przykład opętania i ataku zła na dobro. Senator Gaweł ujawnił ostatnio to, co właściwie wszyscy wiedzieli. "Rządy PiS" w powiecie, którymi się przez ostatnie cztery lata Dolata wszędzie chwalił mogły zaistnieć WYŁĄCZNIE dzięki osobistemu autorytetowi dra Ostrowskiego, który nakłonił trzech radnych PSL do przystąpienia do koalicji z radnymi PiS. Inaczej nadal rządziłby stary układ z osławionym Gruchą na czele. Najbardziej mnie boli, że przez takich Dolatów Gruszczyński mógł dotrzymać słowa sprzed czterech lat cyt. "my tu jeszcze wrócimy". Tu, czyli do rządów powiatem. Zakochany w sobie i swoim słowotoku Dolata powinien poważnie pomyśleć o perspektywie wywiezienia na taczkach, bo już jego najwierniejsi pretorianie zaczynają myśleć i otwierają im się oczy.

 • Link do komentarza Dariusz czwartek, 01 listopada 2018 13:46 napisane przez Dariusz

  Poseł Dolata to największy szkodnik w mieście Gnieźnie. A jeżeli chodzi o zarząd i władze starostwa to widać po sprawie szpitala i PKS. Żenada. Pani Tarczynska czas wrócić do sklepu a pani Twardowski do biura turystycznego to najlepiej umiecie

 • Link do komentarza analityk środa, 31 października 2018 23:04 napisane przez analityk

  @ kibolo - kler nie wygrał, bo nie ma księdza w ławach tej rady. Sorry, masz pan rację, jeden pastor jednak jest.

 • Link do komentarza wyborca PiS wtorek, 30 października 2018 23:04 napisane przez wyborca PiS

  Kto upoważnił Dolatę do wypowiadania się za radnych miejskich? Oni maja swój rozum i nie potrzebują podpowiadacza, szczególnie takiego, który systematycznie rozwala wszystko, co nie jest po jego myśli.I dzięki temu, mamy najgorszy wynik od kilku kadencji.

 • Link do komentarza kibolo wtorek, 30 października 2018 19:29 napisane przez kibolo

  W końcu Q... kto wygrał te wyboru skoro wszyscy są zadowoleni?Chyba kler.

 • Link do komentarza Paletki łączą - karty odkryte wtorek, 30 października 2018 18:52 napisane przez Paletki łączą - karty odkryte

  Poseł Zbigniew Dolata z PIS i współpracownicy wychwalają prezydenta Gniezna - członka Platformy Obywatelskiej, tworzącego komitet z Sojuszem Lewicy Demokratycznej i .Nowoczesną. To ewenement w kraju, żeby Poseł PIS tak się wypowiadał. To powinien dowiedzieć się Pan Prezes i Władze PIS. Czym prędzej tym lepiej.

 • Link do komentarza ubuntu wtorek, 30 października 2018 12:35 napisane przez ubuntu

  Dolata zrobił prawdziwie antypisowską kampanię. Kiedy nawet KO, SLD, Nowoczesna czy GPS prowadzili kampanię w miarę opartą na merytorycznych argumentach, przedstawiając swoje racje czy coś innego, to PiS Dolaty wytoczył działa w formie szkalowania GPS jakimiś durnymi wymysłami. W ten sposób tylko się ośmieszyli

 • Link do komentarza majeranek wtorek, 30 października 2018 12:12 napisane przez majeranek

  Panie pośle - mówiąc krótko, pycha kroczy przed upadkiem. Teraz tego boleśnie doświadczyliście i widać, że za tymi uśmiechami niektórych kryje się szukanie miejsc pracy :)

 • Link do komentarza wrednapluskwa wtorek, 30 października 2018 12:08 napisane przez wrednapluskwa

  słowa Dolaty należy odczytywać tylko tak: "jeśli na ciebie plują, powiedz, że to deszcz pada" czyli przegraliśmy, nic nie mamy, ale jesteśmy z tego dumni jak roztrwoniliśmy dorobek czterech lat.

 • Link do komentarza Fabio poniedziałek, 29 października 2018 22:16 napisane przez Fabio

  Propaganda Dolaty przekroczyła Mont Everest! On wygrał, bo przegrał! Może wreszcie jego poddańcza ekipa zrozumie, że w tych wyborach zrobił wszystko, by przegrać. Wygląda to na celową ustawkę, jak mówiło się w kampanii wyborczej, Dolata jakby był umówiony z Budaszem. I dał się wykiwać. Nie zdobył miasta i przegrał powiat. I niech przestanie wciskać kit ludziom o ilości zdobytych głosów, bo to nie ma ŻADNEGO znaczenia. PiS przegrał tylko i wyłącznie dzięki Dolacie i niech on raz na zawsze sobie to uświadomi i przestanie oszukiwać siebie, nas i Warszawę. Słabe listy, buta i pewność siebie do tego stopnia, że nie było przyzwoitej i porządnej kampanii wyborczej, brak koordynacji, każdy kandydat pracował w ciemno, bo wielu z nich to ludzie nowi, wmawiał każdemu, że ma duże szanse. Dolacie zależy tylko na kolejnej własnej kadencji do parlamentu i nic więcej się dla niego nie liczy. I nie łudźcie się, że jesteście mu do czego innego potrzebni. Tylko do glosowania na niego za rok. Jest jednak nadzieja, że odpowiednio mu podziękujecie i skończy się epoka tego posła w Gnieźnie.

 • Link do komentarza Orka poniedziałek, 29 października 2018 21:51 napisane przez Orka

  Bezradny Dolata znów zaczyna.Panie Gruszczyński poqon qo z Gniezna,i przywróć starą ekipę chirurgów do pracy.

 • Link do komentarza urzędas poniedziałek, 29 października 2018 19:31 napisane przez urzędas

  Wy chcecie pomagać nowemu zarządowi? Przecież oni was nawet o to nie poproszą. Co wy gadacie takie farmazony? Wyników wyborów nie rozpatruje się w "kilku wymiarach"! Bo, albo się wygrało, albo przegrało. I tyle w temacie panie Dolata. Przegrał pan kolejny raz kolejną kadencję i niech pan raczej nie manipuluje słowami. Pan śmie mówić o sukcesach inwestycyjnych Budasza? W jakiej końcu Pan jest partii? Pan jest skuteczny w jednym, w odwracaniu kota ogonem i w tym, że PiS w Gnieźnie jest coraz słabszy.

 • Link do komentarza rezigiusz poniedziałek, 29 października 2018 19:07 napisane przez rezigiusz

  Nie wierze w to co czytam

 • Link do komentarza antypis poniedziałek, 29 października 2018 18:55 napisane przez antypis

  Dolata mówi brednie - jego zdaniem przegrali do powiatu, bo ludzie byli głupi i myśleli ,że to Budasz buduje szpital. No co za przewrotny człowiek - fotografował się od pół roku z Traczynską i resztą na tle szpitala, dyrektorzy prowadzili agitację wyborczą szpital wykorzystując a on bredzi...Co do czystek personalnych to tylko przypominam panią Wróbel - z dnia na dzień wyrzuconą przez staraścinę. A Hen wyrzucony ze szpitala przez Bestwinę - zresztą wygrał w sądzie pracy. I co pan powie panie Dolata na te czystki?

 • Link do komentarza Mentor poniedziałek, 29 października 2018 18:53 napisane przez Mentor

  Panie DOLATA daj pan spokój.Gniezno ma już pana dosyć.

 • Link do komentarza mimi poniedziałek, 29 października 2018 18:17 napisane przez mimi

  Tarczynska zejdz ze sceny. Dzieki tobie mamy Gruszki.

 • Link do komentarza radek poniedziałek, 29 października 2018 16:48 napisane przez radek

  tak myślę, że Chrobry też pewnie był z PiS...

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane