poniedziałek, 29 października 2018 13:53

I LO z dużymi grantami i nową drukarką 3D

 
I LO z dużymi grantami i nową drukarką 3D fot. Rafał Wichniewicz

Najstarsza gnieźnieńska szkoła może pochwalić się zdobyciem środków zewnętrznych na kilka projektów, które pozwolą uczniom tej placówki podnosić kompetencje w zakresie wiedzy praktycznej.

Choć rok szkolny rozpoczął się już niemal dwa miesiące temu, to uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego już mogą korzystać z nowych możliwości, jakie dają wygrane przez ich szkołę projekty. 

Pierwszym z nich jest program Fajne Granty 2018, w ramach których placówka wzbogaciła się o nową drukarkę 3D. Gnieźnieńska szkoła została wybrana jako jedna z dwunastu spośród 197, jakie starały się o pozyskanie: - Przygotowaliśmy projekt Stacja Techniczno-Adaptacyjna Chrobrzaków, w skrócie STACH. Jest to program, który jest przeznaczony dla osób, będących pasjonatami nowych technologii, wykorzystujących druk trójwymiarowy. Jesteśmy bardzo zadowoleni z wybrania naszej szkoły, a sam sprzęt odebraliśmy w poprzednią sobotę i było to połączone ze szkoleniem z jej obsługi - przekazał Paweł Matkowski, dyrektor I LO.

Mateusz Nowakowski, nauczyciel szkoły przekazał: - Od 2014 roku w szkole działa koło naukowe, w którym młodzież rozwija swoje umiejętności związane z modelowaniem, przygotowywaniem projektów i wydrukiem. Często do tej pory musieliśmy się jednak mierzyć z problemami finansowymi, związanymi z eksploatacją takiej drukarki, ale na szczęście udało się nam pozyskać nowy sprzęt, o wiele bardziej zaawansowany technologicznie. Sam projekt STACH to nie tylko drukowanie dla samego drukowania, ale pokazanie interdyscyplinarności tej drukarki. W ramach tego przedsięwzięcia, uczniowie wczują się w kolonizatorów nowej planety, na którą wysłano ww. urządzenie, a które ma produkować np. podzespoły urządzeń, które będą umożliwiać jej terraformowanie i przygotowanie do przyjęcia ludzi.

Wyżej wymieniona drukarka będzie też integralnym elementem drugiego grantu, jaki zdobyła uczelnia. To aż 195,5 tysięcy złotych na Interdyscyplinarne Laboratorium Chrobrzaków "Naukowy Fyrtel", pozyskane z WRPO: - W pisanie tego projektu zaangażowani byli wyłącznie nauczyciele naszego liceum, także jest to nasz autorski pomysł, pod kierownictwem pana Mateusza Nowakowskiego. Cieszymy się iż się to udało. W ramach własnych środków na potrzeby projektu wykonaliśmy kilka prac elektrycznych, hydraulicznych, wymieniliśmy podłogę, były prace malarskie i mamy zamówione meble i wyposażenie. Wartość naszego wkładu wynosi 30 tys. złotych - mówił Paweł Matkowski, dodając iż założeniem projektu jest uzupełnianie tego, co jest proponowane w ofercie edukacyjnej szkoły dla obecnych i przyszłych uczniów placówki: - Projekt STACH jest komplementarny z Naukowym Fyrtlem, choć nie przewidywaliśmy pierwotnie ich połączenia, gdyż grant dzięki któremu powstał STACH pojawił się później. Teraz jednak będzie mógł on nam pomóc w projekcie. Szkoła to przede wszystkim młodzież, społeczność i nauczyciele. Obecnie jeśli chodzi o edukację, to warunki są, jakie są, czyli szkoły często same muszą sobie organizować dzięki dobroduszności rodziców remonty sal czy wyposażenie. Dzięki temu projektowi będziemy teraz mieli w szkole nowoczesne laboratorium. Młodzież dzięki temu będzie mogła się poczuć jak prawdziwi naukowcy, gdzie będą się przewijać wszystkie nauki przyrodnicze, matematyczne, geograficzne itd. - mówił Mateusz Nowakowski. W ramach pozyskanych środków szkoła zakupi 15 tabletów, meble, sprzęt i szkła laboratoryjne oraz odczynniki, robot edukacyjny i monitor dotykowy LED. To pozwoli na realizację 207 zajęć warsztatowych w kilku grupach i w połączeniu z projektem STACH dotyczyć będzie ono "terraformowania planety".

Ponadto I LO włączyło się w projekt "Przygoda z przyrodą - Wielkopolski Park Narodowy laboratorium Badawczym Młodego Odkrywcy": - Został on opracowany przez pracowników stacji ekologicznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z siedzibą w Jeziorach i Wydział Biologii UAM. Nasze liceum zakwalifikowało się wraz z 11 innymi szkołami z terenu województwa, a zajęcia odbywają się już od września tego roku w Jeziorach, do sierpnia 2020 roku. Celem programu jest podniesienie kluczowych kompetencji uczniów oraz umiejętności młodzieży szkolnej - matematyczno-przyrodniczych, korzystania z technologii informacyjno-komunikacyjnej, rozwiązywania problemów i pracy zespołowej - mówiła Elżbieta Urbańska, która wraz z Małgorzatą Król-Kasprzak będą opiekować się uczniami klas pierwszych, uczestniczących w warsztatach. Projekt jest finansowany w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego w programie operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane