środa, 07 listopada 2018 10:00

PO i SLD przedstawiło Zarząd Powiatu

 
PO i SLD przedstawiło Zarząd Powiatu fot. Rafał Wichniewicz

Poznaliśmy oficjalną obsadę stanowisk starosty, wicestarosty, pozostałych członków Zarządu oraz przewodniczącego i wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Gnieźnieńskiego.

Przedstawiciele powiatowych struktur dwóch ugrupowań - Platformy Obywatelskiej Piotr Gruszczyński i Sojuszu Lewicy Demokratycznej Tadeusz Tomaszewski - przedstawili dotychczasowe ustalenia związane z budową koalicji w powiecie gnieźnieńskim.

- Zostałem wyasygnowany przez członków PO na starostę, a wcześniej zostało to wyasygnowane przez 12 radnych tej kadencji i miałem tę możliwość by prowadzić rozmowę z Tadeuszem Tomaszewskim. Od samego początku było wiadomo, że SLD jest najbliższym ugrupowaniem Platformie Obywatelskiej i myślę, że jesteśmy bliscy sformowania pięcioosobowego Zarządu, choć jeszcze są pewne znaki zapytania - mówił Piotr Gruszczyński. W skład Zarządu ma wchodzić dwóch przedstawicieli PO, dwóch z SLD i jeden z Nowoczesnej. 

Jak przekazał Piotr Gruszczyński, na stanowisko wicestarosty nominowana została Anna Jung. Kilkukrotna kandydatka PO do wyborów różnego szczebla, dawniej także asystentka społeczna byłego senatora Piotra Gruszczyńskiego, prowadząca .

- Z chwilą pokazania się oficjalnych wyników wiadomym było iż w Radzie Powiatu Gnieźnieńskiego większość koalicyjna będzie tworzona wokół Koalicji Obywatelskiej, a więc Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej i to do zwycięzców należą pierwsze ruchu, stąd też pierwszy telefon otrzymałem od Piotra Gruszczyńskiego i od tej pory przeprowadziliśmy trzy rozmowy, które doprowadzą do formalnego zawiązania koalicji PO-SLD - mówił Tadeusz Tomaszewski, który zdecydował iż nie podejmie się propozycji zostania wicestarostą i uznając społeczne zaufanie, pozostanie z mandatem radnego Sejmiku. 

Etatowym członkiem zarządu ma zostać Mariusz Mądrowski, również wielokrotny kandydat SLD do samorządu, który do tej pory był przewodniczącym Rady Osiedla "Tysiąclecie". Na nieetatowego członka zarządu SLD wysunęło kandydaturę Telesfora Gościniaka: - Z całą mocą chcę oświadczyć, że pan Telesfor Gościniak ma społeczne zaufanie od 20 lat. Jest wybranym radnym i jako jedyny od samego początku w Radzie Powiatu Gnieźnieńskiego. Był wicestarostą, członkiem zarządu, dyrektorem wydziału i ważne jest doświadczenie na początku funkcjonowania zarządu - stwierdził Tadeusz Tomaszewski. 

Ponadto przewodniczącym Rady Powiatu Gnieźnieńskiego ma zostać Dariusz Pilak, były starosta, obecnie dyrektor MOK. Wiceprzewodniczącym z ramienia SLD ma być Jacek Kowalski, a drugim wiceprzewodniczącym ma zostać ktoś z opozycji.

Jak przekazał były poseł, w miniony wtorek był na rozmowie u posła Zbigniewa Dolaty: - Najpierw były refleksje o wyborach, a następnie pan poseł prosił o rozważenie budowania koalicji wszystkich przeciwko Platformie. Ja powiedziałem, że taki projekt jest raczej niewyobrażalny, ale zgłosiłem propozycję budowy wielkiej koalicji bo mamy wielkie wyzwanie - budowa szpitala. Skoro PiS uważa iż ma mecenat na zdobywanie pieniędzy i jest gotowy wspomagać, to nasza koalicja jest otwarta. Zróbmy coś z Gniezna, co będzie emanować na Polskę. Skończymy wojnę polsko-polską i zaczniemy zajmować się rozwiązywaniem spraw ważnych dla ludzi. SLD jest w stanie to zaakceptować i cofnąć się w składzie zarządu. Odpowiedź jednak z tamtej strony była taka, że "z Platformą nie", więc temat się zakończył - stwierdził Tadeusz Tomaszewski.

Piotr Gruszczyński stwierdził iż koalicja nie liczy sobie już tylko 15 głosów z SLD i PO, ale więcej. Dodał iż odbył już spotkanie z przedstawicielami PSL, którzy jednak woleli pozostać w opozycji ale wspierać te projekty, które uznają oni za korzystne dla mieszkańców i powiatu. Były senator nadmienił iż skontaktował się z nim także poseł Krzysztof Ostrowski, który chce się spotkać z przewodniczącym PO w przyszłym tygodniu: - Nie widzę powodu, że jeśli ktoś jest w opozycji, to nie ma wnosić pewnych myśli czy możliwości, które pomogą nie zarządowi powiatu, ale mieszkańcom. Dlatego stanowisko posła Dolaty jest dla mnie sporym zaskoczeniem i rozczarowaniem, aczkolwiek myślę że skały też kruszeją i być może i do takich zdarzeń dojdzie, że poseł Dolata stwierdzi iż nie jest najważniejsza tylko polityka kreowana przez Warszawę, ale pewne zadania, które mamy do wykonania tu na miejscu - mówił Piotr Gruszczyński. 

W temacie rozmów ze Stowarzyszeniem Ziemia Gnieźnieńska, która ma swoich dwóch przedstawicieli w nowej radzie, były senator przyznał: - Na wyciągniętą rękę i propozycje budowania koalicji przyjęła to z pełną akceptacją. Być może to z mojej strony daleko idący wniosek, że będą uczestniczyć w klubie, ale w rozmowie z panem Dariuszem Iglińskim przyjął on propozycję żeby uczestniczyć w naszych wspólnych rozmowach dotyczących tego, co jest związane z radą, a więc uchwałach.

Jaki będzie pierwszy krok, wykonany przez nowy zarząd? Ma to być audyt w sprawie sytuacji szpitala i jego rozbudowy: - Do dzisiaj nie wiemy, w jaki sposób ma być on finansowany. Jeśli ja słyszę, że w najbliższych dwóch lat ma być finansowany ze środków szpitala, to jest to niemożliwe, gdyż on generuje co roku straty i nie wyobrażam sobie, by taki model można było zastosować. To oznaczałoby doprowadzanie do ruiny. Muszę zapoznać się z dokumentami, muszę porozmawiać ze skarbnikiem Powiatu Gnieźnieńskiego oraz osobą nadzorującą sferę finansową szpitala. Dopiero po zdobyciu tej wiedzy będzie można się odnieść do całej sytuacji - stwierdził Piotr Gruszczyński. 

23 komentarzy

 • Link do komentarza Lolo piątek, 09 listopada 2018 22:41 napisane przez Lolo

  Pani Jung zasłużyła się i to znacznie. Nikt nie był tak wierny senatorowi jak ona. A ponoć dobrze wychodzi się z rodziną tylko na zdjęciach.

  Najpierw była praca w NGO-sach, później biała plama po niej asystentka
  senatora i w ramach wdzięczności po przegranych wyborach
  szybki transfer do WORDU-u.

  Gdyby to bogate CV przedstawiane przez byłego senatora było tak imponujące to czy by się tułała tak za senatorem, który mówi o niej moja Aneczka.

 • Link do komentarza niepo czwartek, 08 listopada 2018 22:33 napisane przez niepo

  a czym ta pani jung przysłużyła się? mówi się różnie na temat jej zasług - niech ktoś odpowie?

 • Link do komentarza gnieźnianin czwartek, 08 listopada 2018 12:56 napisane przez gnieźnianin

  @matematyk. Nawet sami platformersi nie wierzą w to, co ty piszesz:-)))))

 • Link do komentarza nadawca czwartek, 08 listopada 2018 12:02 napisane przez nadawca

  Matematyk jak zwykle nie ma wiedzy o swoich koleżkach z PO, którzy siedzą już w oczekiwaniu na spray i wyroki w więzieniach. I przesyłam tobie miłą lekturę o twoich przyjaciołach
  http://www.grzechy-platformy.org/podsumowanie/

 • Link do komentarza Matematyk czwartek, 08 listopada 2018 11:16 napisane przez Matematyk

  Ja tam o przekręty platformy się nie boję. Na razie przez 4 lata PiS przy władzy mając wszystkie służby nikogo do więzienia nie wsadził choć bardzo chciał. Ani nawet zarzutów nie postawił. Za to przez ten czas jego liderzy ciężko pracują nie tylko na zarzuty prokuratorskie ale też na trybunał stanu. Oliwa zawsze sprawiedliwa i na wierzch wypływa. I tak będzie tym razem w powiecie po nieudolnych rządach pis. Ostatni dowód - wielka komisja ustami panny Wasserwanny stwierdziła że syn Tuska sam załatwiał sobie pracę w liniach lotniczych i ze jest na wskroś uczciwym czlowiekiem. Tu uwaga o synu pana Czarneckiego któremu Morawiecki załatwiał pracę a i tak biedak nie podołał.

 • Link do komentarza gnieźnianin czwartek, 08 listopada 2018 10:36 napisane przez gnieźnianin

  @matematyk. Nie stawiaj Platformy w głupiej sytuacji. Jaki audyt? Jaka prokuratura? Jakie przekręty? Mają donosić, żeby przy okazji ich przekręty wyszły na światło dzienne?

 • Link do komentarza wyborca powiatu czwartek, 08 listopada 2018 09:58 napisane przez wyborca powiatu

  Panie Gruszczyński, jeżeli to układy rodzinne, to zaczyna się nepotyzm, jakiego świat nie widział.

 • Link do komentarza Tomek czwartek, 08 listopada 2018 08:41 napisane przez Tomek

  Skoro PO wygrało to niech się zabiera do pracy a nie do rozliczania z poprzednikami.
  Niech pokarze ,że dostało mandaty wyborców słusznie.
  Pamiętajmy, że czas biegnie szybko a kolejne wybory niebawem.

 • Link do komentarza szperacz środa, 07 listopada 2018 21:18 napisane przez szperacz

  Znalezione w sieci:
  https://panoramafirm.pl/wielkopolskie,gnie%C5%BAnie%C5%84ski,gniezno,my%C5%9Bliwiecka,31/hostel_piastowski_s.c._dorota_gruszczynska_miroslaw_jung-zeaseb_abi.html
  Jakiś przypadek znanych nazwisk?

 • Link do komentarza Matematyk środa, 07 listopada 2018 21:02 napisane przez Matematyk

  Dogadywanie się z pisem albo sprzedawczykami z PSL jest bez sensu.Ci ludzie pokazali ze nic nie potrafią. Zróbcie audyt szpitala i starostwa , bilans otwarcia , żeby czarno na białym było widać od czego zaczynacie. Każda przewalka powinna być wyjaśniona i jeśli trzeba zgłoszona do prokuratury.Dyrekcja powinna być rozliczona z każdej wyrzuconej w błoto złotówki. Zresztą sprawa o niegospodarnosc juz jest w prokuraturze.To samo dotyczy starostwa.pPamietajcie, że Ziobro nie stanął przed Trybunałem Stanu z powodu niechlujstwa platformy i to co się teraz dzieje to konsekwencja nierozliczenia ich z przekrętów. Nie zamiatajcie niczego pod dywan w imię politycznej poprawności.

 • Link do komentarza tutejszy środa, 07 listopada 2018 15:37 napisane przez tutejszy

  Zeus, co takiego Budasz zrobil dla Gniezna, bo nie wiemy i nie widzmy.

 • Link do komentarza ciocia środa, 07 listopada 2018 14:20 napisane przez ciocia

  Pan Gruszczyński do p. Jung : mów mi wuju !!!
  zasługa p. Jung w polityce jest pokrewieństwo z p. Gruszczyńskim !

 • Link do komentarza humanista środa, 07 listopada 2018 13:42 napisane przez humanista

  Nie obstawiam powrotu poprzedniej dyrekcji zoz, stawiam na kogoś z plakatów przedwyborczych na wspólnej lawecie.

 • Link do komentarza Kasia B. środa, 07 listopada 2018 13:30 napisane przez Kasia B.

  Gratulacje dla p.Jung,wielkiego społecznika i oddanego ludziom człowieka .Zyczę powodzenia w nowej pracy

 • Link do komentarza Zeus środa, 07 listopada 2018 12:42 napisane przez Zeus

  No to się zaczyna. Dyrekcja Szpitala do wymiany oczywiście na starą czyli wraca pan.F i cały skład lekarski Szpitala nie dokończymy bo pan F. już powiedział ze za duży i niepotrzebny .Stara gwardia wraca p.K wyczekal na stanowisku prezesa a teraz ba wicestarosta to trzeba się ustawić Ale jak się głosuję nie myśląc tylko po to by było przeciw pis to tak jest.Budasz dużo zrobił dla Gniezna i dobrze ze będzie mógł to kontynuować a jak bylo ze szpitalem za po wszyscy widzieli. Juz nidlugo będzie prywatny

 • Link do komentarza Xyv środa, 07 listopada 2018 12:33 napisane przez Xyv

  Dajcie już spokój z Dolata bo się robi niedobrze

 • Link do komentarza Wystarczy popytać środa, 07 listopada 2018 12:23 napisane przez Wystarczy popytać

  Anna Jung to HIT

 • Link do komentarza Piotr środa, 07 listopada 2018 12:05 napisane przez Piotr

  Pani Jung, która wielokrotnie startowała i nie odniosła sukcesu, zostanie wicestarostą. Śmiech na sali! Nie potrafiła zdobyć zaufania wyborców więc na siłę dostaje stanowisko.

 • Link do komentarza Czyt. środa, 07 listopada 2018 11:56 napisane przez Czyt.

  Ciekawe, czy coś się zmieni w obsadzie stanowisk różnych wydziałów, np oświaty. Było by dobrze.

 • Link do komentarza ola środa, 07 listopada 2018 11:38 napisane przez ola

  powodzenia dla nowej koalicji

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane