środa, 07 listopada 2018 13:50

„To nie my jesteśmy tym złym” czyli podwyżka opłat w Spółdzielni

 
„To nie my jesteśmy tym złym” czyli podwyżka opłat w Spółdzielni archiwum redakcji

Lokatorzy domów podlegających Gnieźnieńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej otrzymali zawiadomienia, z których wynika iż od 1 grudnia podnoszona będzie opłata za podgrzanie wody. Czemu akurat teraz? - pytają.

Zawiadomienia zostały dostarczone do mieszkańców w ostatnich dniach z datą 2 listopada. Informuje ona iż za miesiąc nastąpi podwyżka opłaty za podgrzanie wody za 1 metr sześcienny do kwoty 30,75 zł. Do tej pory wynosiła ona 18,14 zł. Dodatkowo opłata stała ma zostać zwiększona do wysokości 45 groszy za 1 metr kwadratowy mieszkania, podczas gdy do tej chwili płaciło się 20 groszy.

Te podwyżki, które część lokatorów mogą mocniej "uderzyć po kieszeniach", są tłumaczone podwyżką wprowadzoną przez Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, która miała miejsce... 1 grudnia 2017 roku, a więc równo rok temu. Wówczas to, jak informowaliśmy, opłaty wzrosły o 15,65% a przyczyną tego był wzrost cen opału na rynku. Teraz GSM twierdzi iż podwyżki, które wejdą za miesiąc, wynikają z przeprowadzonej analizy finansowej - opłaty mają pokrywać zaledwie 24% faktycznych kosztów podgrzania wody. 

W całej sprawie pojawia się jednak pytanie, które zadają sobie lokatorzy domów zarządzanych przez GSM - dlaczego ta podwyżka została wprowadzona dopiero w rok po tej, którą zrealizował PEC? - Zawsze po roku następuje analiza kosztów i wychodzi na to iż te koszty się pogłębiają i stają się mniej realne, dlatego trzeba było podjąć decyzję o podwyższeniu tych cen. To nie my, jako Spółdzielnia, jesteśmy tym złym, który przekazuje takie informacje, gdyż ceny podniosło Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Cena za podgrzanie ciepłej wody cały czas była nierealna i w całej Polsce spółdzielnie tak robią, że ceny za podgrzanie wody są często niższe od kosztów rzeczywistych, a różnice między tym kosztem podgrzania wody jest rozliczana w kosztach centralnego ogrzewania i u nas do tej pory też tak było - stwierdził Zdzisław Kujawa, prezes GSM. Jak nadmienił, mieszkańcy w zasobie zarządzanym przez Urbis opłacają pełną kwotę 76,77 zł za metr sześcienny, który jest faktycznym kosztem podgrzania wody: - My obciążamy mieszkańców mniejszą kwotą i ta różnica jest rozliczana tak, że koszty rozkładają się na większa liczbę osób. To rozwiązanie jest bardziej sprawiedliwe, niż to, gdyby mieszkańcy byli obciążani tą rzeczywistą wielkością, a więc 76,77 zł - twierdzi prezes spółdzielni, nadmieniając iż  opłata za podgrzanie wody nie była podnoszona od 1 listopada 2009 roku: - Dziwię się, że mieszkańcy tak do tego podchodzą i winią spółdzielnię za to, że mają to zapłacić. Gdybyśmy my nie byli pośrednikiem, nie my informowalibyśmy o tym i gdybyśmy nie my rozkładali tych kosztów, to mieszkańcy płaciliby o wiele więcej. Staramy się, tam gdzie jest to możliwe, rozkładać to tak ludziom, by to było mniej uciążliwe. Zakłada się iż podwyżka na mieszkanie o powierzchni wynoszącej około 45 metrów kwadratowych może spowodować wzrost opłat o około 25 złotych miesięcznie. 

Nie da się jednak ukryć, co też wskazują mieszkańcy kontaktujący się z nami, iż podwyżka pojawiła się akurat w kilka dni po wyborach samorządowych. Zdzisław Kujawa tę kwestię ucina krótko: - I co z tego? Co by się stało, gdybym to zrobił miesiąc wcześniej, albo dwa miesiące później? Jakie to ma znaczenie, gdyby to było miesiąc wcześniej? Wszędzie widzi się politykę, a tu nie ma polityki tylko tu jest ekonomia - przyznał prezes. Jak przyznał też, nic nie wyklucza, by w przyszłości te ceny mogłyby zostać ponownie podwyższone, ale równie dobrze mogą zostać obniżone, ja to miało miejsce kilka lat temu. Wszystko to jednak zależy od tego, jakie będą ceny węgla na rynku, które będzie zakupywał gnieźnieński PEC.

76 komentarzy

 • Link do komentarza Lola środa, 14 listopada 2018 21:01 napisane przez Lola

  Musi mieć na pensje dla nowego pracownika

 • Link do komentarza lokator środa, 14 listopada 2018 19:11 napisane przez lokator

  @ wielbiciel - podobnie jest w Urbisie, który prawem kaduka zarządza nie swoimi ( tzw. opuszczonymi) kamienicami waląc wszystkie koszty i prawdopodobnie także przychody do jednego wora. Co jest od dawna ZAKAZANE. Skutek jest taki, ze jedne kamienice pracują na inne. Kto im dał takie prawo? Nie chcą się rozliczać z właścicielami odzyskującymi po latach swoją własność. Świętować chcą jakiś rzekomy jubileusz Urbisu, ale oczy im się otworzą, jak przyjdzie im się tłumaczyć z nieprawidłowości a może i z łamania ustaw finansowych i Miasto zostanie obarczone potężnymi kosztami, to im wszystkim oczy się otworzą.

 • Link do komentarza wielbiciel środa, 14 listopada 2018 17:46 napisane przez wielbiciel

  Właśnie wróciłem do Polski czytam ostatnie wiadomości i co się dowiaduję ? Że mój ulubieniec Zdzisław Kujawa znowu narozrabiał. I to jak! Zacznę może od tego, że jak to on powiedział: „To nie my, jako spółdzielnia jesteśmy tym złym”. I tu ma racje. Bo to nie spółdzielnia jest zła, tylko on Kujawa Zdzisław. Pytam się tylko, kto temu Kujawie dał prawo mówić „my spółdzielnia” ( mówić bezczelnie o sobie jak król francuski - Ludwik XIV) . Przecież on jednoosobowo nie jest spółdzielnią! On jest tylko marnym spryciar.. oszukującym ludzi. Kujawa, to tylko przest…. łamiący obowiązujące prawo dotyczące rozliczania nieruchomości wydzielonych już jako odrębne wspólnoty. A przymus indywidualnego rozliczania bloków wg prawa obowiązującego we wspólnotach, powstało z chwilą wykupu pierwszego mieszkania w danym bloku na pełną własność. Na pełną własność, czyli razem z ułamkową częścią gruntu. Wobec powyższego, koszty za wszelkie media nie podlegają już jego władzy. On ma teraz obowiązek tylko przenosić bezpośrednio wszelkie obciążenia dotyczące wspólnoty, na jej współwłaścicieli. I nic więcej! Wszelkie manipulacje tymi kosztami, ich rozkładanie na mniej czy na więcej ludzi w ramach danego węzła, osiedla czy nawet całej spółdzielni, jest już obecnie bezprawne i karalne. ( Na takie manipulacje pozwalało mu prawo dawniej, w czasach komuny, gdy żadne z mieszkań nie było jeszcze wykupione, na pełną własność). Ale jakoś Kujawa tego, że prawo w Polsce pod tym względem już się zmieniło, ciągle nie chce zrozumieć. Wobec powyższego przypomni mu o tym w najbliższym czasie, pani Lidia Staroń z Olsztyna. Ta najbardziej biegła w sprawach spółdzielczych kobieta, przyjedzie do Gniezna razem z reporterami Telewizji Polskiej i telewizji POLSAT. W specjalnym programie telewizyjnym przypomni ona dokładnie naszym prezesom ustawy regulujące sprawy rozliczeń mediów w blokach z wykupionymi mieszkaniami. I wtedy także, odpowiedni prokurator przedstawi właściwe paragrafy prawa karnego, pod które podlega to, co zrobił w tym roku Kujawa. A łamiąc te, tak ważne dla każdego właściciela mieszkania ustawy, Kujawa naraził się nie tylko na kilkuset złotową grzywnę, ale także na kilka lat w …. . Bo to, co on tym razem zrobił, z pełną świadomością i premedytacją to już nie jakaś tam błahostka. Bo Kujawa zrobił to dodatkowo w celu osiągnięcia określonych korzyści wyborczych i ekonomicznych. I znowu Gniezno stanie się sławne w Polsce. I ponownie z tej złej, niechlubnej strony. Szkoda, że dobre imię naszego miasta przez takiego dinoz… zostanie tak bardzo zbezczeszczone.

 • Link do komentarza Belzebiusz Lucyferowicz wtorek, 13 listopada 2018 16:13 napisane przez Belzebiusz Lucyferowicz

  Uderz w stół, a nożyce się odezwą.

 • Link do komentarza wilk poniedziałek, 12 listopada 2018 15:46 napisane przez wilk

  ,Pisałem o podwyżkach już dawno,że będą jak ta stara postbolszewicka ekipa dalej będzie zarządzała w Gnieźnie !!!! Ale cóż ludziom głos rozsądku do głowy jakoś dobrowolnie nie przyjdzie,do czasu jak dostaną po kiszeni !!! Tym bardziej mieszkańcy osiedli,których PEC za sprawą NAMAWIACZY ze spółdzielni,omamił pięknymi słówkami ,powinni być rozważni !!!!! Ale jak to w starym dowcipie się mawiało,....GDZIE mieszkają największe ŁOSIE ????? NA ŁOSIEDLU..........i tak WAS mieszkańcy traktuje zarząd spółdzielni........

 • Link do komentarza Janusz niedziela, 11 listopada 2018 09:45 napisane przez Janusz

  Kapitalne się czyta to wasze zrzędzenie w komentarzach. Wybory pokazały że narzeka kilka osób nie mają zajęcia. A może są oplacani przez kogoś? Pięć lat będziecie pisać i nic z tego nie będzie bo Gnieźnianie mają swój rozum i nie są samobójcami żeby oddać swój los w wasze ręce. Dobrze wiedzą że za was byłyby podwyżki trzy razy większe

 • Link do komentarza Prezes niedziela, 11 listopada 2018 01:04 napisane przez Prezes

  Mieszkańcy Gniezna dokonali takiego, a nie innego wyboru - trzeba było myśleć przy urnach wyborczych, a nie teraz biadolić. KO, GSM i spółki miejskie mogą teraz hulać - piekła nie ma, następne wybory za 5 lat.

 • Link do komentarza Belzebiusz Lucyferowicz sobota, 10 listopada 2018 13:54 napisane przez Belzebiusz Lucyferowicz

  W odpowiedzi do...
  Zły to ptak co s.a we własne gniazdo.

 • Link do komentarza Seba sobota, 10 listopada 2018 12:04 napisane przez Seba

  @ członek - nie do kończ ma Pan rację. Jak się okaże, ze jest coś niezgodne z prawem, to nawet mandat go nie ochroni. A o etyce tego gościa lepiej nie wspominać.

 • Link do komentarza zorientowany sobota, 10 listopada 2018 11:03 napisane przez zorientowany

  Tak dla jasności niezorientowanych. Zarząd Spółdzielni jest powołany na czas nieokreślony i wyborów co roku nie ma. Co trzy lata może zmieniać się tylko Rada Nadzorcza , która może jeżeli jest to uzasadnione odwołać Zarząd.

 • Link do komentarza członek. sobota, 10 listopada 2018 10:07 napisane przez członek.

  Panu Prezesowi Kujawie możecie teraz skoczyć. Został wybrany przez mieszkańców os.Winiary na radnego i chroniony jest ustawowo przed zwolnieniem.

 • Link do komentarza odbiorca sobota, 10 listopada 2018 09:46 napisane przez odbiorca

  Teraz rozumiem całą walkę wytoczoną w kampanii wyborczej Pawłowi Kaminskiemu przez Budasza poprzez byłego prezesa PEC Grobelnego. To wszystko jakos zatacza krag. Co za obłuda, okłamywanie spoleczeństwa w imię wlasnych interesow. Ta ekipa woli płacić naszymi pieniędzmi wysokie kary za zanieczyszczanie środowiska byle nie dopuścic nowych technologii do swoich umysłów. Co sie dzieje z Polakami, że są tacy niereformowalni? Czyżby za tym kryła sie jakaś biznesowa tajemnica?

 • Link do komentarza wilk sobota, 10 listopada 2018 02:32 napisane przez wilk

  Mogę z dumą powiedzieć,A NIE MÓWIŁEM,a RACZEJ PISAŁEM ????? Chyba z pół roku temu albo lepiej!!!! Następne będą za wodę,śmieci,opłaty od gruntu i podatki od własności itp.kredyty trzeba spłacać!!! A jeszcze dodam,że Kujawa podwyższył nie dawno opłaty eksploatacyjne właścicielom mieszkań,co jest nie zgodne z prawem !!! Niech żyje KOMUNA !!!!! Wybieraliście,że tak powiem brutalnie,matoły,to płacić oszustom i hochsztaplerom !!!!!!

 • Link do komentarza Beata piątek, 09 listopada 2018 16:24 napisane przez Beata

  Sprawa dla prokuratury. Kujawa zatajal prawdziwe koszty cieplej wody zeby naciagnac kolejne bloki na przejscie na wode z pecu. Teraz jak juz osiagnal to co chcial to postanowil ujawnic jakie sa prawdziwe koszty i tym samym oszukal cala mase ludzi ktorzy zgodzili sie na podpiecie cieplej wody do swoich mieszkan. Sprawa zgloszona do TV i niedlugo o tym szwindlu bedzie glosno w calej Polsce. Panie Kujawa szykuj Pan wdzianko w paski.

 • Link do komentarza zxx piątek, 09 listopada 2018 07:58 napisane przez zxx

  A ilu z członków Spółdzielni chodzi na wybory Zarządu GSM? 2% czy 3%? Jeżeli nie chodzicie na wybory to dlaczego wogole krytykujecie obecny Zarząd, który został legalnie wybrany? Na wybory w GSM chodzi "żelazny" elektorat SLD i Pan Prezes wygrywa te wybory w cuglach więc o co ten krzyk? Chcesz coś zmienić to może ruszysz cztery litery i pójdziesz na zebrania spółdzielni i wybory do Zarządu?

 • Link do komentarza smerf mądrala piątek, 09 listopada 2018 07:25 napisane przez smerf mądrala

  No nic. Jak znam życie "biedni spółdzielcy" nie zrobią nic by uporządkować tą sprawę. Bo są marudami nie potrafiącymi nic więcej tylko marudzić, marudzić i marudzić. Ale może ta nauczka, a przede wszystkim ta informacja o rzeczywistych kosztach podgrzania wody przez gnieźnieński PEC, chociaż wstrzyma zapędy tych, których prezesi spółdzielni namawiali do tego, by wyrzucili swoje gazowe junkersy. Bo jak na razie podgrzanie wody gazem jest ciągle dużo tańsze od podgrzewania wody przez PEC. Piszę "może", bo i w to nie do końca wierzę.

 • Link do komentarza Wojtek czwartek, 08 listopada 2018 22:58 napisane przez Wojtek

  Może ktoś mi wyjaśni, bo sądzę, że pan Kujawa nie zrobi tego. W tym śmiesznym piśmie podpisanym przez Zarząd GSM, jest zdanie o podwyżce dostarczanego ciepła średnio o 21%. Jak to jest wyliczone i co wchodzi w to ciepło? Mnie interesuje koszt podgrzania ciepłej wody, a ten widzę, że wzrósł o ponad 60% , a opłata stała ponad 100%. I jeszcze dwa pytania:
  1. dlaczego opłata stała jest obliczana od m2 mieszkania?
  2. dlaczego muszę płacić za zużycie ciepłej wody, która zaczyna lecieć po ok. 2 minutach.
  Więcej pokory panie Kujawa.

 • Link do komentarza Anna czwartek, 08 listopada 2018 21:40 napisane przez Anna

  Najpierw posyłają durni ludzie Kujawę, Pilaka, Kowalskiego, Gruszczyńskiego w jaśnistą cholerę, a za chwilę dają im zieloną kartkę... Bądź tu mądry, Ty, człecze rozumny....

 • Link do komentarza wyborca czwartek, 08 listopada 2018 20:23 napisane przez wyborca

  szkoda tych pięciu lat.... bo i tak za pięć lat Gnieźnianie dojrzeją do racjonalności pomysłu Pana Pawła Kamińskiego
  Jego niedawna propozycja dotycząca rozwoju Gniezna miała i nadal ma sens.
  Panie Pawle życzę dobrej i skutecznej pracy w Radzie Miejskiej

 • Link do komentarza aaaaattttt czwartek, 08 listopada 2018 19:40 napisane przez aaaaattttt

  Z czym miał rację? Jak tu takie straty energii mają że ponad 70 zł kosztuje m3 to geotermia wyszłaby pewnie jeszcze drożej.

startpoprz.1234nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane