środa, 07 listopada 2018 13:50

„To nie my jesteśmy tym złym” czyli podwyżka opłat w Spółdzielni

 
„To nie my jesteśmy tym złym” czyli podwyżka opłat w Spółdzielni archiwum redakcji

Lokatorzy domów podlegających Gnieźnieńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej otrzymali zawiadomienia, z których wynika iż od 1 grudnia podnoszona będzie opłata za podgrzanie wody. Czemu akurat teraz? - pytają.

Zawiadomienia zostały dostarczone do mieszkańców w ostatnich dniach z datą 2 listopada. Informuje ona iż za miesiąc nastąpi podwyżka opłaty za podgrzanie wody za 1 metr sześcienny do kwoty 30,75 zł. Do tej pory wynosiła ona 18,14 zł. Dodatkowo opłata stała ma zostać zwiększona do wysokości 45 groszy za 1 metr kwadratowy mieszkania, podczas gdy do tej chwili płaciło się 20 groszy.

Te podwyżki, które część lokatorów mogą mocniej "uderzyć po kieszeniach", są tłumaczone podwyżką wprowadzoną przez Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, która miała miejsce... 1 grudnia 2017 roku, a więc równo rok temu. Wówczas to, jak informowaliśmy, opłaty wzrosły o 15,65% a przyczyną tego był wzrost cen opału na rynku. Teraz GSM twierdzi iż podwyżki, które wejdą za miesiąc, wynikają z przeprowadzonej analizy finansowej - opłaty mają pokrywać zaledwie 24% faktycznych kosztów podgrzania wody. 

W całej sprawie pojawia się jednak pytanie, które zadają sobie lokatorzy domów zarządzanych przez GSM - dlaczego ta podwyżka została wprowadzona dopiero w rok po tej, którą zrealizował PEC? - Zawsze po roku następuje analiza kosztów i wychodzi na to iż te koszty się pogłębiają i stają się mniej realne, dlatego trzeba było podjąć decyzję o podwyższeniu tych cen. To nie my, jako Spółdzielnia, jesteśmy tym złym, który przekazuje takie informacje, gdyż ceny podniosło Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Cena za podgrzanie ciepłej wody cały czas była nierealna i w całej Polsce spółdzielnie tak robią, że ceny za podgrzanie wody są często niższe od kosztów rzeczywistych, a różnice między tym kosztem podgrzania wody jest rozliczana w kosztach centralnego ogrzewania i u nas do tej pory też tak było - stwierdził Zdzisław Kujawa, prezes GSM. Jak nadmienił, mieszkańcy w zasobie zarządzanym przez Urbis opłacają pełną kwotę 76,77 zł za metr sześcienny, który jest faktycznym kosztem podgrzania wody: - My obciążamy mieszkańców mniejszą kwotą i ta różnica jest rozliczana tak, że koszty rozkładają się na większa liczbę osób. To rozwiązanie jest bardziej sprawiedliwe, niż to, gdyby mieszkańcy byli obciążani tą rzeczywistą wielkością, a więc 76,77 zł - twierdzi prezes spółdzielni, nadmieniając iż  opłata za podgrzanie wody nie była podnoszona od 1 listopada 2009 roku: - Dziwię się, że mieszkańcy tak do tego podchodzą i winią spółdzielnię za to, że mają to zapłacić. Gdybyśmy my nie byli pośrednikiem, nie my informowalibyśmy o tym i gdybyśmy nie my rozkładali tych kosztów, to mieszkańcy płaciliby o wiele więcej. Staramy się, tam gdzie jest to możliwe, rozkładać to tak ludziom, by to było mniej uciążliwe. Zakłada się iż podwyżka na mieszkanie o powierzchni wynoszącej około 45 metrów kwadratowych może spowodować wzrost opłat o około 25 złotych miesięcznie. 

Nie da się jednak ukryć, co też wskazują mieszkańcy kontaktujący się z nami, iż podwyżka pojawiła się akurat w kilka dni po wyborach samorządowych. Zdzisław Kujawa tę kwestię ucina krótko: - I co z tego? Co by się stało, gdybym to zrobił miesiąc wcześniej, albo dwa miesiące później? Jakie to ma znaczenie, gdyby to było miesiąc wcześniej? Wszędzie widzi się politykę, a tu nie ma polityki tylko tu jest ekonomia - przyznał prezes. Jak przyznał też, nic nie wyklucza, by w przyszłości te ceny mogłyby zostać ponownie podwyższone, ale równie dobrze mogą zostać obniżone, ja to miało miejsce kilka lat temu. Wszystko to jednak zależy od tego, jakie będą ceny węgla na rynku, które będzie zakupywał gnieźnieński PEC.

91 komentarzy

 • Link do komentarza Tlumacz środa, 21 listopada 2018 08:32 napisane przez Tlumacz

  Jolu opłata stała to opłata za gotowość instalacji do podania ciepłej wody. Za Twoim licznikiem czeka cały czas ciepła woda, która niestety stygnie i musi być na bieżąco podgrzewana. Trochę niesprawiedliwe jest liczenie tego od powierzchni - powinno być od każdego lokalu stała stawka bo czy masz mieszkanie duże czy małe to rura stygnie podobnie.

 • Link do komentarza Jola wtorek, 20 listopada 2018 20:57 napisane przez Jola

  Dzisiaj akurat jechałam autobusem do pracy, bo zaniemógł mój samochodzik i autobusie posłyszałam rozmowę dwóch pań, do której potem przyłączyły się jeszcze dwie. A panie te rozmawiały nerwowo na temat podwyżek w spółdzielni mieszkaniowej. Sama się dotąd tym nie za bardzo interesowałam, bo jak dotąd mąż płaci wszystkie rachunki. Ale z tego co posłyszałam, to za ciepłą wodę płacimy dwa razy. Raz za rzeczywiście zużytą wodę, a właściwie za jej podgrzanie . A drugi raz płacimy jakąś opłatę stałą. I właśnie na temat tej opłaty stałej, te panie tak nerwowo rozmawiały i pomstowały dość mocno. Bo ta opłata stała ni jak się ma prawdopodobnie do tego ile się zużywa wody, bo ona jest płacona od metrów kwadratowych mieszkania. Czy coś takiego. A nie od ilości litrów pobranej wody. Ktoś , może mi to jakoś dokładniej wytłumaczyć, bo mąż wróci z trasy dopiero pod koniec tygodnia. I nie mam kogo spytać. A trochę mnie ten temat zaciekawił.

 • Link do komentarza telewidz niedziela, 18 listopada 2018 15:11 napisane przez telewidz

  Jest świąteczna niedziela. A w telewizji POLSAT w związku z aferą wokół KNF- u ( Krajowego Nadzoru finansowego), ciągle teraz mówią o jakimś " PLANIE ZDZISŁAWA ". Czy to imię jest obecnie najsławniejszym imieniem w Polsce???

 • Link do komentarza inigo niedziela, 18 listopada 2018 14:29 napisane przez inigo

  @zenon: ale kolega popłynął. Zadałem proste konkretne pytania, a szanowny gość metodą cepa młóci nie na temat. Powtórzę: ile osób w tym roku zrezygnowało z gazowych podgrzewaczy na rzecz ciepła systemowego i jakie były im przedstawiane stawki za podgrzanie wody i czy uprzedzono ich, że ceny na koniec roku wzrosną 70%? Bo GSM wiedział, że wzrosną bo sam w piśmie do ludzi powoływał się na podwyżkę PECu, która miała miejsce w grudniu 2017. Więcej nie muszę dodawać. Niech szanowny zenon nie odwołuje się do podwyżek o których sam pisze, tutaj chodzi o nabijanie ludzi w butelkę. Na marginesie: poglądy polityczne prezesa GSM mnie nie interesują, bo nawet nie wiem jakie ma, choć mogę się domyślać po jego przynależności do partii, której korzenie tkwią w PZPR... A co do sprawności? Nie wiem o jaką sprawność koledze chodzi. Czy chodzi o sprawność manipulowania cenami?

 • Link do komentarza Anna niedziela, 18 listopada 2018 13:14 napisane przez Anna

  do zenon. Nikt się nie czepia poglądów prezesa. Chodzi tylko o uczciwość prezesa wobec "swoich" spółdzielców. Uważasz że to co zrobił, było uczciwe i zgodne z prawem?

 • Link do komentarza zenon sobota, 17 listopada 2018 11:08 napisane przez zenon

  Do Inigo. A czy ciebie ktoś uprzedza jak kupujesz nowy samochód ,że mogą wzrosnąć ceny benzyny. Nie bądź śmieszny. Czy też tak będziesz protestował jak za chwilę wzrosną ceny energii elektrycznej, gazu . Czy zakładając instalację gazową w samochodzie jesteś uprzedzony, że ceny gazu nie wzrosną . Jesteście wszyscy śmieszni z tym czepianiem się Spółdzielni. Czepiacie się pewnie dlatego, że prezes tej spółdzielni ma inne poglądy niż wy i jest od was sprawniejszy. I tu jest pewnie cały "pies pogrzebany".

 • Link do komentarza pytaczek sobota, 17 listopada 2018 00:53 napisane przez pytaczek

  Prezes gnieźnieńskiej spółdzielni lubi tylko dziennikarzy przychylnych. Czy taka przychylność nie jest sprzeczna z prawem?

 • Link do komentarza Stefan piątek, 16 listopada 2018 10:07 napisane przez Stefan

  Ludzie! Ale dajecie się dymać!
  Podgrzenie prądem 1m3 wody to koszt około 20zł!

  A PEC chce od was 76zł!!!

 • Link do komentarza IP piątek, 16 listopada 2018 06:59 napisane przez IP

  Nie korzystałbym z takiej kancelarii prawnej która w sprawie z oskarżenia prywatnego przewiduje wystąpienie z wnioskiem do Prokuratury o ustalenie IP komputera . Postępowanie w takiej sprawie wygląda całkiem inaczej , więc po co tracić pieniążki na wykonanie zbędnej czynności ? No i co ma na celu samo ustalenie adresu IP ?

 • Link do komentarza czytelnik czwartek, 15 listopada 2018 21:43 napisane przez czytelnik

  Panie Zdzisławie Kujawa, w którym miejscu portal i jak rozumiem dziennikarze nie są Panu przychylni? I co oznacza Pana zdaniem "przychylność"? Rozumiem, że wg Pana nieprzychylne znaczy nieprawdziwe?

 • Link do komentarza Stefan czwartek, 15 listopada 2018 20:28 napisane przez Stefan

  Panie Zdzisławie Kujawa, proszę o poinformowanie kiedy będzie pierwsza rozprawą, publiczność stawi się bardzo licznie.

 • Link do komentarza Inigo czwartek, 15 listopada 2018 18:49 napisane przez Inigo

  Panie prezesie, jeśli mówi Pan, że tu jest ekonomia a nie polityka, to zarząd powinien Pana zwolnić za niegospodarność, że dopiero po roku od podwyżki PECu jest reakcja GSM. A z drugiej strony proszę powiedzieć ilu mieszkańców w tym roku podłączyło się do PEC (mam na myśli podgrzanie ciepłej wody)? Czy byli uprzedzeni o tym, że cena za podgrzanie wody wzrośnie pod koniec tego roku? Bo że wzrośnie to wiedzieliście już od grudnia 2017

 • Link do komentarza Zdzisław Kujawa czwartek, 15 listopada 2018 17:03 napisane przez Zdzisław Kujawa

  Seba. Nieprawdą jest, że GSM zmusza nie pytając się o zgodę mieszkańców budynków w których likwidowane są tzw. junkersy. Każdorazowo musi być wyrażona zgoda większości lokatorów w danym budynku. Nie mamy takiego obowiązku , bo jest to w kompetencji Zarządu ale to robimy. Likwidujemy "junkersy" i zakładamy ciepła wodę nie tylko dla wygody mieszkańców czy własnego widzimisię ale ze względu na niebezpieczeństwo zatrucia tlenkiem węgla ulatniającego się z niesprawnych "junkersów". Co do ceny za podgrzanie wody to jest szansa na jej obniżenie ze względu na chęć obniżenia mocy zamówionej przez PEC. Chcemy zrobić to od przyszłego roku zmieniając nieco regulamin rozliczania podgrzania ciepłej wody. Skutkować to będzie niższymi opłatami niż wcześniej zakładano.

 • Link do komentarza Seba czwartek, 15 listopada 2018 10:48 napisane przez Seba

  Panie Prezesie Zdzisławie Kujawa! Panie (prawie) Przewodniczący Rady Miasta Gniezna! Niech Pan nie zwala winy na PEC, że ciepła woda jest droga, bo to Pan nie pytając nikogo o zgodę na siłę zakłada ludziom ciepłą wodę w mieszkaniach i nakazuje likwidację podgrzewaczy wody, a tym samym nagania Pan klientów dla monopolisty PEC!!! Niby robi Pan dobry uczynek spółdzielcom pokrętnie tłumacząc, że podnosi Pan cenę podgrzania wody tylko o 69,5%, a resztę zapłacą i tak wszyscy zapłacą w kosztach c.o.

 • Link do komentarza Zdzisław Kujawa czwartek, 15 listopada 2018 08:19 napisane przez Zdzisław Kujawa

  Pan / Pani "Wielbiciel"
  I przelała się czara goryczy. Nie mogę pozwolić na dalsze obrażanie mojej osoby. To już nie jest krytyka . To jest już poniżej pewnego poziomu przyzwoitości. Nawet na tym portalu tak mi nie przychylnym nikt nie jest anonimowy i właśnie dzisiaj poprosiłem kancelarie prawną o złożenie do Prokuratury wniosku o ustalenie IP komputera z którego zostało to napisane. Mam zamiar tak jak to czyniłem wcześniej wystąpić do sądu o ochronę moich dóbr osobistych zgodnie z Art 212 KK.

 • Link do komentarza Lola środa, 14 listopada 2018 21:01 napisane przez Lola

  Musi mieć na pensje dla nowego pracownika

 • Link do komentarza lokator środa, 14 listopada 2018 19:11 napisane przez lokator

  @ wielbiciel - podobnie jest w Urbisie, który prawem kaduka zarządza nie swoimi ( tzw. opuszczonymi) kamienicami waląc wszystkie koszty i prawdopodobnie także przychody do jednego wora. Co jest od dawna ZAKAZANE. Skutek jest taki, ze jedne kamienice pracują na inne. Kto im dał takie prawo? Nie chcą się rozliczać z właścicielami odzyskującymi po latach swoją własność. Świętować chcą jakiś rzekomy jubileusz Urbisu, ale oczy im się otworzą, jak przyjdzie im się tłumaczyć z nieprawidłowości a może i z łamania ustaw finansowych i Miasto zostanie obarczone potężnymi kosztami, to im wszystkim oczy się otworzą.

 • Link do komentarza wielbiciel środa, 14 listopada 2018 17:46 napisane przez wielbiciel

  Właśnie wróciłem do Polski czytam ostatnie wiadomości i co się dowiaduję ? Że mój ulubieniec Zdzisław Kujawa znowu narozrabiał. I to jak! Zacznę może od tego, że jak to on powiedział: „To nie my, jako spółdzielnia jesteśmy tym złym”. I tu ma racje. Bo to nie spółdzielnia jest zła, tylko on Kujawa Zdzisław. Pytam się tylko, kto temu Kujawie dał prawo mówić „my spółdzielnia” ( mówić bezczelnie o sobie jak król francuski - Ludwik XIV) . Przecież on jednoosobowo nie jest spółdzielnią! On jest tylko marnym spryciar.. oszukującym ludzi. Kujawa, to tylko przest…. łamiący obowiązujące prawo dotyczące rozliczania nieruchomości wydzielonych już jako odrębne wspólnoty. A przymus indywidualnego rozliczania bloków wg prawa obowiązującego we wspólnotach, powstało z chwilą wykupu pierwszego mieszkania w danym bloku na pełną własność. Na pełną własność, czyli razem z ułamkową częścią gruntu. Wobec powyższego, koszty za wszelkie media nie podlegają już jego władzy. On ma teraz obowiązek tylko przenosić bezpośrednio wszelkie obciążenia dotyczące wspólnoty, na jej współwłaścicieli. I nic więcej! Wszelkie manipulacje tymi kosztami, ich rozkładanie na mniej czy na więcej ludzi w ramach danego węzła, osiedla czy nawet całej spółdzielni, jest już obecnie bezprawne i karalne. ( Na takie manipulacje pozwalało mu prawo dawniej, w czasach komuny, gdy żadne z mieszkań nie było jeszcze wykupione, na pełną własność). Ale jakoś Kujawa tego, że prawo w Polsce pod tym względem już się zmieniło, ciągle nie chce zrozumieć. Wobec powyższego przypomni mu o tym w najbliższym czasie, pani Lidia Staroń z Olsztyna. Ta najbardziej biegła w sprawach spółdzielczych kobieta, przyjedzie do Gniezna razem z reporterami Telewizji Polskiej i telewizji POLSAT. W specjalnym programie telewizyjnym przypomni ona dokładnie naszym prezesom ustawy regulujące sprawy rozliczeń mediów w blokach z wykupionymi mieszkaniami. I wtedy także, odpowiedni prokurator przedstawi właściwe paragrafy prawa karnego, pod które podlega to, co zrobił w tym roku Kujawa. A łamiąc te, tak ważne dla każdego właściciela mieszkania ustawy, Kujawa naraził się nie tylko na kilkuset złotową grzywnę, ale także na kilka lat w …. . Bo to, co on tym razem zrobił, z pełną świadomością i premedytacją to już nie jakaś tam błahostka. Bo Kujawa zrobił to dodatkowo w celu osiągnięcia określonych korzyści wyborczych i ekonomicznych. I znowu Gniezno stanie się sławne w Polsce. I ponownie z tej złej, niechlubnej strony. Szkoda, że dobre imię naszego miasta przez takiego dinoz… zostanie tak bardzo zbezczeszczone.

 • Link do komentarza Belzebiusz Lucyferowicz wtorek, 13 listopada 2018 16:13 napisane przez Belzebiusz Lucyferowicz

  Uderz w stół, a nożyce się odezwą.

 • Link do komentarza wilk poniedziałek, 12 listopada 2018 15:46 napisane przez wilk

  ,Pisałem o podwyżkach już dawno,że będą jak ta stara postbolszewicka ekipa dalej będzie zarządzała w Gnieźnie !!!! Ale cóż ludziom głos rozsądku do głowy jakoś dobrowolnie nie przyjdzie,do czasu jak dostaną po kiszeni !!! Tym bardziej mieszkańcy osiedli,których PEC za sprawą NAMAWIACZY ze spółdzielni,omamił pięknymi słówkami ,powinni być rozważni !!!!! Ale jak to w starym dowcipie się mawiało,....GDZIE mieszkają największe ŁOSIE ????? NA ŁOSIEDLU..........i tak WAS mieszkańcy traktuje zarząd spółdzielni........

startpoprz.12345nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane