sobota, 10 listopada 2018 10:14

III Liceum – dla Niepodległej

  mn
III Liceum – dla Niepodległej zdjęcie nadesłane

11 listopada dla uczniów III LO jest okazją do świętowania dwóch wydarzeń - rocznicy odzyskania niepodległości, ale także rocznicy bitwy pod Chocimiem z 1673 roku, w której brał udział patron tej szkoły - Jan III Sobieski.

W tym roku, z okazji setnej rocznicy odzyskania wolności, akcent wspólnego świętowania Dnia Patrona został przesunięty na to wydarzenie. Tradycyjnie już był na nim „obecny” sam król wraz z małżonką, ale tym razem licealiści postanowili zaprezentować Janowi III Sobieskiemu ludzi, którzy swoją postawą, życiem i dokonaniami udowodnili, że jako naród zasłużyliśmy na wolność i potrafimy rozsławiać imię Polski na całym świecie. 

Ci, którzy „przybyli”, by przedstawić swoje dokonania, reprezentowali różne dziedziny: między innymi: naukę, sztukę, politykę, religię, sport. Pojawił się marszałek Józef Piłsudski, tuż za nim, przy dźwiękach swoich kompozycji, wkroczył Ignacy Jan Paderewski. W sali gimnastycznej gościli również: Jan Paweł II, Lech Wałęsa, Irena Sendlerowa, Czesław Miłosz, Maria Skłodowska-Curie, Wisława Szymborska, Zbigniew Religa, Andrzej Wajda, a także Wanda Rutkiewicz, Robert Lewandowski i Adam Małysz.

By dodatkowo podkreślić fakt, że już 100 lat możemy cieszyć się wolnością, społeczność szkolna o symbolicznej godzinie 11:11 na dziedzińcu odśpiewała hymn Polski. Młodzież stworzyła flagę narodową, wypełniając sobą kontury naszego kraju. Symboliczny orszak prowadził, oczywiście, sam król – Jan III Sobieski.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane