Wydrukuj tę stronę
sobota, 10 listopada 2018 19:57

Powiatowy Wieczór Niepodległości z wyróżnieniami

 
Powiatowy Wieczór Niepodległości z wyróżnieniami fot. Rafał Wichniewicz

W sobotni wieczór w auli I Liceum Ogólnokształcącego, odbyła się uroczystość patriotyczna, połączona z występem młodzieży oraz wręczeniem medali.

Uroczystość ta, poprzedzająca Narodowe Święto Niepodległości, była okazją do refleksji nad obchodzoną w tym roku 100. rocznicą odzyskania suwerenności przez państwo polskie. Na tę okazję społeczność licealna gnieźnieńskiej Almae Matris przygotowała widowisko historyczne, ale na scenie pojawili się młodzi aktorzy, głos zabrali organizatorzy oraz zaproszeni goście, którzy skierowali klika słów w związku z niedzielnym świętem.

- Odzyskanie niepodległości to piękny przykład działania wspólnoty. Oba nasze główne obozy polityczne, skupione wokół wybitnych liderów, jakimi byli Józef Piłsudski i Roman Dmowski, były w stanie zorganizować się intelektualnie i finansowo. Wokół nich było też wiele takich wybitnych osobowości, jak Ignacy Paderewski, Wincenty Witos, Wojciech Korfanty, Ignacy Daszyński, które to osoby podjęły ze sobą polityczną współpracę. Ci inteligentni i pracowici ludzie, byli świadomi celu wspólnego - poszerzenia politycznej samodzielności Polaków, a wkrótce także pozyskania pełnej samodzielności - mówiła starosta Beata Tarczyńska, która podkreśliła także znaczenie kobiet w zmieniającym się wówczas społeczeństwie polskim. 

Senator Robert Gaweł przekazał: - Mówimy dzisiaj o historii, patrzymy na rzeczywistość i denerwują nas czasem spory, jakie są między Polakami. Powiem tak - nic to. Przed stu laty wcale nie były mniejsze. Kłótnie, swary, dyskusje. Ten marszałek, którego dzisiaj tak czcimy, zamykał do więzienia ludzi, którzy inaczej myśleli, jak np. Wojciech Korfanty. Spójrzmy z perspektywy czasu, jak to wszystko się nam rodzi i patrzymy na wielkie postacie w sposób zupełnie inny, opisany przez historię, już nie tak emocjonalną - mówił parlamentarzysta, nawiązując do przykładania się o dbałość naszej ojczyzny. W podobnym tonie przemówił także poseł Krzysztof Ostrowski: - Polska to jest nasz wspólny dom. Nie będziemy mieli innego domu i każdy z nas, budując swoje szczęście, dobro swojej rodziny, buduje też cząstkę Polski. Najbliższe dekady to wzrost roli państw narodowych, dlatego dbajmy o Polskę, starajmy się jej bronić, nie dajmy jej poniżać i cieszmy się iż jest wolna.

Przewodniczący Rady Powiatu Dariusz Igliński, przemawiając jako ostatni z zaproszonych gości przekazał: - Musimy dbać o tę Polskę dużą, nasz kraj i ojczyznę, ale przede wszystkim o naszą małą ojczyznę. Każdy budując ją, buduje także Polskę. Budując siebie, budując domy, pracując, rozwijając się. To jest największy skarb i nie dajmy się skłócić, wmówić iż któryś z nas jest lepszy dlatego, że myśli inaczej - mówił, nawiązując iż kłótnie mogą być dobre tylko wtedy, kiedy wspólnie z nich wyciągamy wnioski dla dobra kraju.

Następnie dokonano wręczenia wyróżnień przyznanych na tę okoliczność - Godłem Promocyjnym Powiatu Gnieźnieńskiego uhonorowano Zdzisława Okrasińskiego oraz Tadeusza Musiała (medal odebrał senator Robert Gaweł). Ponadto przyznano także Medale 100-lecia Powstania Wielkopolskiego za działalność edukacyjną i społeczną, w tym szczególności promowania patriotyzmu i badania powstańczych dziejów regionu, otrzymali: Bożena Posłuszna-Brzezińska, Robert Gaweł, Paweł Matkowski, Janusz Ambroży, Grzegorz Mrówczyński, Aleksander Sekulski, Janusz Sekulski oraz Mieczysław Kukliński.

Wkrótce po tym młodzież I LO zaprezentowała widowisko historyczne, nawiązujące do różnych dzieł literackich, postaci czy zdarzeń historycznych, traktujących o walce o suwerenność polskiego społeczeństwa i wyzwolenie się spod jarzma zaborców.

Galeria

6 komentarzy