środa, 14 listopada 2018 08:28

Ostatnia makieta - Gniezna, którego już nie ma

 

W miniony wtorek na Rynku zagościła ostatnia z czterech zaplanowanych w ramach Traktu Królewskiego makiet. Przypomina ona o dawnym układzie urbanizacyjnym Gniezna.

To miasto, w którym żyli dawni mieszkańcy Gniezna przez setki lat, a które nie dotrwało do czasów dzisiejszych. W ramach powstającego Traktu Królewskiego, jako czwarta i ostatnia z makiet wykonanych na jego potrzeby, zagościła miniatura podglądowa średniowiecznego układu urbanizacyjnego królewskiego Gniezna z okresu około XV - XVI wieku.

Ośrodek miejski, otoczony murami z trzema brami wjazdowymi, ratuszem na Rynku oraz nieregularną siatką ulic, aczkolwiek nieco przypominającą współczesny ich układ. Projekt opierał się w znacznym stopniu na makiecie istniejącej w Muzeum Początków Państwa Polskiego oraz interpretacjach ustaleń historyków oraz archeologów. Stąd też istniejący, jeszcze nie w pełni rozbudowany klasztor i kościół OO. Franciszkanów, przyległy klasztor klarysek, ratusz na Rynku. Taki obraz Gniezna trwał zapewne do 1613 roku, kiedy to strawił je pierwszy duży pożar miasta, zresztą największy w historii. Odbudowa zajęła lata, ale samo miasto nigdy nie odzyskało dawnej świetności.

Ten układ urbanizacyjny przetrwał do 1819 roku, kiedy to wybuchł ostatni pożar miasta. Przy odbudowie postanowiono uregulować siatkę ulic i działek - wyprostowano ul. Tumską, część Rynku, a także wytyczono nową ulicę - dzisiejszą Chrobrego. To makieta, na którą czekali przewodnicy miejscy, a która jest idealnym uzupełnieniem ceglanych linii, ułożonych w nawierzchni Rynku od 1997 roku, rysującym dawne położenie zabudowy sprzed pożaru w 1819 roku.

5 komentarzy

 • Link do komentarza Mieszkaniec środa, 14 listopada 2018 16:34 napisane przez Mieszkaniec

  Fajna sprawa tylko dlaczego taka fuszerka ? Dlaczego nikt nie zadba aby kostka przy danych makietach została ładnie przycieta. Np. przy aptece na ul. Chrobrego.

 • Link do komentarza Stefan środa, 14 listopada 2018 15:23 napisane przez Stefan

  Dwa dni deszczu i będzie powódź w makiecie.
  Mieliśmy w historii Gniezna powódź?

 • Link do komentarza d środa, 14 listopada 2018 13:34 napisane przez d

  do Szymon Zieliński - poczekamy 2-3 lata i jak jeszcze zajdzie brudem i ptasimi odchodami to całkiem upodobni się do tamtych czasów

 • Link do komentarza czytelnik środa, 14 listopada 2018 12:49 napisane przez czytelnik

  Z ta wodą na makiecie to chyba wiele się w Gnieźnie nie zmieniło na współczesnych chodnikach :-(

 • Link do komentarza Szymon Zieliński środa, 14 listopada 2018 09:26 napisane przez Szymon Zieliński

  Widać, że zadbano o detale historyczne nawet w zakresie inżynierii - woda stoi na ulicach tego "grodu", czyli kanalizacji brak:)

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane