wtorek, 20 listopada 2018 18:57

Kolejny król przybył do Gniezna

 

We wtorkowe południe na Trakcie Królewskim pojawiła się przedostatnia z zaplanowanych wszystkich rzeźb - tym razem jest to postać króla Wacława II.

Był ostatnim polskim królem, koronowanym w Gnieźnie - we wrześniu 1300 roku koronę założył mu na głowę arcybiskup gnieźnieński Jakub Świnka. Wacław II zwany także Czeskim, był wówczas już od wielu lat także królem Czech. Postać króla trzyma w ręku grosz praski, który z powodzeniem wprowadził także na terenach należących do Polski. Towarzyszą

Urodzony w 1271 roku w Pradze, pochodził z dynastii Przemyslidów i był synem króla czeskiego Przemysław Ottokara II oraz księżniczki halickiej Kundegundy z dynastii Rurykowiczów. Znaczną część swojej działalności politycznej poświęcał Czechom, a jego zainteresowanie terenami należącymi do Polski pojawiło się w 1289 r., kiedy to przyjął hołd księstwa bytomskiego, a w 1291 r. cieszyńskiego i opolskiego. Powołując się na zapis swej ciotki Gryfiny, wdowy po Leszku Czarnym, wystąpił także z pretensjami do Krakowa, który udało mu się jeszcze w tym samym roku opanować. W 1292 r. wyparł Władysława Łokietka z Sandomierza i zmusił go do złożenia hołdu z ziemi sieradzkiej, brzeskiej i łęczyckiej. Po wygnaniu Łokietka z kraju zajął w 1300 r. Wielkopolskę i Pomorze Gdańskie, a w Gnieźnie koronował się na króla Polski. Rok później przejął opiekę nad małoletnimi książętami legnicko-wrocławskimi, uzyskując wpływy na Śląsku, a w 1303 r. poślubił córkę Przemysła II, Ryksę Elżbietę, tworząc w ten sposób podstawy prawne do panowania w Wielkopolsce. Dokonał reorganizacji polskiej administracji, wprowadzając urząd starosty, sprzyjał miastom i dążył do utworzenia własnego stronnictwa wśród duchowieństwa polskiego na czele z Janem Muskatą poprzez obsadę stanowisk kościelnych. Zmarł nagle 21 VI 1305 r., pozostawiając tron jedynemu synowi Wacławowi III, który jednak zginął w niewyjaśnionych okolicznościach, szykując się do wyprawy przeciw Władysławowi Łokietkowi. Pochowany został w Pradze. 

10 komentarzy

 • Link do komentarza MGO czwartek, 22 listopada 2018 01:13 napisane przez MGO

  Pomnik upamiętniający okupanta. Masakra

 • Link do komentarza Gosia środa, 21 listopada 2018 19:04 napisane przez Gosia

  Tłem każdego dnia są stojące dostawczaki i osobówki ..... żenada dla tego króla. ...

 • Link do komentarza humanista środa, 21 listopada 2018 17:05 napisane przez humanista

  Jeśli Straż Miejska nie może sobie poradzić z tymi co dokarmiają gołębie, to może Sanepid się tym zajmie !?
  Kolejny ładny akcent historii.
  Nad jez Jelonek kolejny. Czy to Lech, bo tylko z DK 5 widziałem?

 • Link do komentarza tutejszy środa, 21 listopada 2018 16:30 napisane przez tutejszy

  Hans, fanie Budasza, zwróć swojemu Panu uwagę, że nie o tło chodzi a o tyłek, bo czy to jest stosowne,, by krol stal d**skiem do kosciola?

 • Link do komentarza Anna środa, 21 listopada 2018 15:48 napisane przez Anna

  A nie można było wszystkich królów umieścić na rynku, deptaku i przy katedrze? Kto ma biegac po Gnieznie i ich szukać, czy taki turysta poleci na targowisko ????? Ale lepsze są te piramidy egipskie przy teatrze!!!! Co one oznaczają????

 • Link do komentarza rezigiusz środa, 21 listopada 2018 15:20 napisane przez rezigiusz

  @Hans a tlo ze straganow targowych (betonowe stoliki) toś ślepy i nie widzisz czy udajesz g...a źe nie widzisz. Pezypomnę Ci teź jakie bylo załozenie placu na którym obecnie stoja te betonowe paszkwile a mianowicie ten kawalek betonu mial byc placem rekraacyjnym ale wpadl jeden w UM aby te stoly znieść na dół i tak na nich nikt nie chce targować. Takze rozejrzyj sie dokładniej

 • Link do komentarza Hans środa, 21 listopada 2018 13:15 napisane przez Hans

  Tłem jest zabytkowy kościół św. Wawrzyńca, więc nie wiem o co chodzi z tym tłem

 • Link do komentarza mama środa, 21 listopada 2018 07:35 napisane przez mama

  Ok . Ale to tło !! Nie było w Gnieźnie okazalszego miejsca? Z Lepszym tłem ??

 • Link do komentarza Marco środa, 21 listopada 2018 07:24 napisane przez Marco

  Przystojniak z tego czeskiego Wacława

 • Link do komentarza Kibic wtorek, 20 listopada 2018 21:48 napisane przez Kibic

  Król ładny, oby go całego nie zapaskudzily wstrętne srajoki które są tam dokarmianie.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane