piątek, 23 listopada 2018 07:05

III LO aktywnie buduje świadomość obywatelską

  mn
III LO aktywnie buduje świadomość obywatelską zdjęcie nadesłane

W minioną środę uczniowie dwóch klas tytułowej placówki, realizujących wiedzę o społeczeństwie na poziomie rozszerzonym, wzięli udział w wycieczce do Warszawy.

Wyjazd był możliwy dzięki zaproszeniu skierowanemu do uczniów przez posła RP Zbigniewa Dolatę. Celem tak swoiście rozumianej edukacji, było połączenie teoretycznej wiedzy zdobywanej na lekcjach, z praktyką pracy parlamentu. Uczniowie obserwowali pracę posłów podczas pierwszego czytania poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o Sądzie Najwyższym. Następnie uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez pana posła Dolatę, w czasie których poznali strukturę i funkcje parlamentu, zakres pracy posłów, etapy procesu legislacyjnego i ważne terminy legislacyjne. Dla uczniów klasy trzeciej była to cenna powtórka przed maturą; dzięki niej mogli „u źródeł” sprawdzić czy rozumieją pojęcia takie jak: inicjatywa ustawodawcza, procedowanie, promulgacja czy vacatio legis.

Uczniowie zwiedzili także Salę Kolumnową, hall główny z jego cennymi pamiątkami, a na zakończenie wizyty w Sejmie zjedli obiad w sejmowej restauracji.

Ostatnim etapem był udział w lekcji muzealnej pt. „Niech się Polska przyśni Tobie…” organizowanej w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Intencją tych zajęć było przybliżenie historii odradzającego się państwa polskiego poprzez dorobek kultury. Uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie polskie drogi do Niepodległości, wizje państwa widziane oczami polityków i artystów. Konfrontacja polityki i sztuki poprzez dzieła Jacka Malczewskiego, Zofii Stryjeńskiej, Tadeusza Makowskiego czy Wojciecha Kossaka, pozwoliła na nowo zrozumieć sens walki o wolne państwo i trudne początki odrodzonej Polski. W wędrówce po Warszawie nie zabrakło przystanku przed Grobem Nieznanego Żołnierza, uczniowie zobaczyli też: Kolumnę Zygmunta, Zamek Królewski i Pałac Prezydencki.

Wyjazd do Warszawy był dla uczniów odskocznią od lekcji w szkolnej ławce, ale pozwolił też na aktywizowanie ich do bycia obywatelami, przekazując im wiedzę, umiejętności oraz postawy potrzebne do obywatelskiego rozwoju.

1 komentarz

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane