piątek, 30 listopada 2018 10:38

Praca w parowozowni wre. Czy pojawią się nowe eksponaty?

 
Praca w parowozowni wre. Czy pojawią się nowe eksponaty? źródło: Parowozownia Gniezno

Bieżące utrzymywanie terenu, ale także naprawa infrastruktury niezbędnej do pracy z taborem - to tylko część działań, jakich w ostatnich miesiącach podjęło się stowarzyszenie dbające o gnieźnieńską parowozownię. 

Obiekt przy ul. Składowej, który szczególnie jest odwiedzany przez gnieźnian w trakcie corocznych Dni Pary, tylko w tym roku odwiedziło 4 tysiące turystów z 12 krajów i 163 miast. To spora liczba, zważywszy na fakt iż z samego punktu informacji turystycznej na Rynku w 2017 roku, skorzystało niespełna 9 tysięcy indywidualnych zwiedzających. Temu ruchowi w parowozowni sprzyjało też to, że wprowadzono regularne oprowadzanie w konkretne dni tygodnia (od wtorku do niedzieli latem i od czwartku do niedzieli w czerwcu i wrześniu). Nawet w grudniu, miesiącu niezbyt sprzyjającym zwiedzaniu na wolnym powietrzu, możliwe będzie zwiedzanie w pierwsze dwa weekendy.

Samo zarządzanie parowozownią to nie tylko obsługa turystów przez własnych przewodników, ale także działalność statutowa. W tym roku zmienił się zarząd Gnieźnieńskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei, które opiekuje się częścią obiektów. Liczba członków organizacji, która także zmieniła nazwę na Parowozownia Gniezno, wzrosła, a to pozwoliło na bardziej optymistyczne spojrzenie na wspólną pracę na rzecz lokomotywowni.

Od czerwca br. ruszyły prace porządkowe, zabezpieczające i naprawcze. Remontowane są pomieszczenia wystawiennicze, a dotychczas jedyna posiadana lokomotywa, tzw. Brydzia, przeszła piaskowanie i została po raz pierwszy od wielu lat uruchomiona w celu sprawdzenia jej sprawności technicznej.

Najbardziej zaawansowaną pracą ostatnich miesięcy była jednak wymiana podkładów kolejowych pod obrotnicą. Stare, zniszczone belki zostały wymienione na nowe, a dzięki temu urządzenie będzie mogło w przyszłości przyjąć ciężar składów - takich, jakie dawniej na nie wjeżdżały. Dlaczego zdecydowano się na te prace? Przedstawiciele Parowozowni Gniezno nie ukrywają iż prowadzą rozmowy z prywatnymi oraz państwowymi ośrodkami w sprawie pozyskania taboru kolejowego, który stoi na różnych stacjach w całym kraju i zwyczajnie niszczeje, a w tutejszej lokomotywowni mogłoby być przechowywane w lepszych warunkach. 

Wolną chwilę wolontariusze - członkowie organizacji, poświęcają na prace porządkowe. Poza utrzymaniem zieleni, która - jak to ma w naturze - cały czas odrasta tam, gdzie dawniej leżał koks i olej wyciekający z parowozów, trwają też drobne naprawy, malowania itp.

Parowozownia Gniezno otrzymała status organizacji pożytku publicznego, co pozwala na pozyskiwanie środków na bieżące funkcjonowanie i rozwijanie oferty. Stowarzyszenie cały czas zmaga się z problemami natury podstawowej - potrzebne są wciąż ręce do pracy, a jeszcze bardziej firmy i instytucje, które chciałyby współpracować i wesprzeć finansowo lub rzeczowo całą inicjatywę. Członkowie organizacji często własnym nakładem finansują wiele wydatków, jednak i te możliwości często się wyczerpują. Dlatego każdy, kto chce wesprzeć działalność stowarzyszenia, może to uczynić pod numerem konta: 07 2490 0005 0000 4530 1462 8429 lub pisząc maila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

2 komentarzy

  • Link do komentarza Mieszkaniec piątek, 30 listopada 2018 16:47 napisane przez Mieszkaniec

    Super obiekt. Wart jest zainteresowania. Może władze pomogą Tym ludziom. Mielibyśmy kolejne miejsce w Gnieźnie do zwiedzania

  • Link do komentarza Pracownik piątek, 30 listopada 2018 12:26 napisane przez Pracownik

    A może ktoś zrobiłby porządek na torach i wokół nich od wiaduktu w kierunku stacji bo leżą dzikie wysypiska śmieci. Nikt tego nie kontroluje. To wstyd dla miasta. Budasz ma to w nosie bo to teren kolejowy, ale kolej jest w mieście.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane