wtorek, 11 grudnia 2018 07:34

Kronika miejscowa - 11 grudnia 1938 roku

 
Kronika miejscowa - 11 grudnia 1938 roku archiwum redakcji

Rok później polska prasa już nie wychodziła, ale w grudniu 1938 roku jeszcze nikt tego nie mógł przewidzieć. Tymczasem codzienność zaskakiwała wielu mieszkańców Gniezna.

11 grudnia 1938 roku, a więc 80 lat temu, dziennik Lech. Gazeta Gnieźnieńska donosił:

 

Na ul. Mikołaja najechał ostatnio motocykl P.Z. 49635 na przechodzącą przez jezdnię p. Franciszkę Szambelan zamieszkałą przy ul. 3 Maja 53. Wskutek zderzenia doznała ona lekkich obrażeń cielesnych.

Na szosie z Gniezna do Witkowa zdarzył się w ub. poniedziałek karambol samochodu ciężarowego firmy Bacon-Export z jednokonnym zaprzęgiem p. F. Burzyńskiego z Jelonka (leśniczówka). Na skutek zderzenia koń doznał złamania przedniej nogi a wóz p. Burzyńskiego uległ lekkiemu uszkodzeniu. Sam wypadek zdarzył się na odcinku szosy, przechodzącej przez las Jelonek.

W ub. sobotę około godz. 11 osadzono w areszcie pewnego osobnika podającego się za 23-letniego Zygmunta Wojtkowiaka z ulicy Mieczysława 1, który w nocy na sobotę awanturował się w hotelu Francuskim oraz stawił bierny opór interwenjującemu policjantowi.

W nocy na 8 bm. zawitali do składu mistrza krawieckiego p. Wł. Brońskiego przy ulicy Chrobrego 9 złodzieje, którzy przywłaszczyli sobie 3 sztuki materiału na ubrania wizytowe, wartosci 210 zł. Przyszłe już "wizyty" odbędą złodziejaszkowie ubrani po wizytowemu.

U mistrza piekarskiego p. Nitki zatrudniony był od dłuższego czasu jako uczeń niejaki Czesław Wiśniewski. Jak p. Nitka ostatnio stwierdził, był to gagatek nielada, gdyż dopuszczał się systematycznych kradzieży wyrobów piekarskich oraz zabrał mu budzik.

  •  
  • ul. Mikołaja - dziś odcinek ul. Łubieńskiego między ul. Mieszka I a Chrobrego
  • ul. Mieczysława - ul. Mieszka I

1 komentarz

  • Link do komentarza Zenek wtorek, 11 grudnia 2018 11:08 napisane przez Zenek

    Zauważcie jakie to były czasy, bez RODO, bez ochrony jak to ładnie napisali "gagatków" wszystko podane do publicznej wiadomości. Dziś niestety większe prawa czasami ma gagatek niż ofiara. Pokazywać twarze, ujawniać personalia przestępców.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane