Wydrukuj tę stronę
wtorek, 11 grudnia 2018 07:34

Kronika miejscowa - 11 grudnia 1938 roku

 
Kronika miejscowa - 11 grudnia 1938 roku archiwum redakcji

Rok później polska prasa już nie wychodziła, ale w grudniu 1938 roku jeszcze nikt tego nie mógł przewidzieć. Tymczasem codzienność zaskakiwała wielu mieszkańców Gniezna.

11 grudnia 1938 roku, a więc 80 lat temu, dziennik Lech. Gazeta Gnieźnieńska donosił:

 

Na ul. Mikołaja najechał ostatnio motocykl P.Z. 49635 na przechodzącą przez jezdnię p. Franciszkę Szambelan zamieszkałą przy ul. 3 Maja 53. Wskutek zderzenia doznała ona lekkich obrażeń cielesnych.

Na szosie z Gniezna do Witkowa zdarzył się w ub. poniedziałek karambol samochodu ciężarowego firmy Bacon-Export z jednokonnym zaprzęgiem p. F. Burzyńskiego z Jelonka (leśniczówka). Na skutek zderzenia koń doznał złamania przedniej nogi a wóz p. Burzyńskiego uległ lekkiemu uszkodzeniu. Sam wypadek zdarzył się na odcinku szosy, przechodzącej przez las Jelonek.

W ub. sobotę około godz. 11 osadzono w areszcie pewnego osobnika podającego się za 23-letniego Zygmunta Wojtkowiaka z ulicy Mieczysława 1, który w nocy na sobotę awanturował się w hotelu Francuskim oraz stawił bierny opór interwenjującemu policjantowi.

W nocy na 8 bm. zawitali do składu mistrza krawieckiego p. Wł. Brońskiego przy ulicy Chrobrego 9 złodzieje, którzy przywłaszczyli sobie 3 sztuki materiału na ubrania wizytowe, wartosci 210 zł. Przyszłe już "wizyty" odbędą złodziejaszkowie ubrani po wizytowemu.

U mistrza piekarskiego p. Nitki zatrudniony był od dłuższego czasu jako uczeń niejaki Czesław Wiśniewski. Jak p. Nitka ostatnio stwierdził, był to gagatek nielada, gdyż dopuszczał się systematycznych kradzieży wyrobów piekarskich oraz zabrał mu budzik.

  •  
  • ul. Mikołaja - dziś odcinek ul. Łubieńskiego między ul. Mieszka I a Chrobrego
  • ul. Mieczysława - ul. Mieszka I

1 komentarz