poniedziałek, 17 grudnia 2018 08:23

Świąteczne paczki trafiły do Polaków na Wschodzie

  mnopr
Świąteczne paczki trafiły do Polaków na Wschodzie zdjęcie nadesłane

Grupa wolontariuszy Stowarzyszenia ODRA-NIEMEN wróciła z wyprawy na polskie Kresy północne, dokąd zawieźli dary przekazane przez gnieźnian w trakcie ostatniej zbiórki.

W ostatnich dniach, dziewięć osób z Gniezna, Poznania, Pobiedzisk i Bydgoszczy pokonało 2900 km i dostarczyło ponad 120 paczek świątecznych Polakom zamieszkującym na Litwie (Święciany, Nowe Święciany, Podbrodzie) i Łotwie (Daugavpils, Krasław, Ogre, Ryga, Jelgava ,Jekabpils, Iecava). 

Paczki z produktami spożywczymi przemysłowymi, zebranymi w dniach na przełomie listopada i grudnia przez wolontariuszy gnieźnieńskiej Szkoły Podstawowej nr 7 w sklepach PSS Społem w Gnieźnie, przygotowane zostały przez młodzież z koła Światowego Związku AK w Gnieźnie. Dodatkowo do Grodu Lecha trafiły produkty zebrane przez oddział Stowarzyszenia ODRA-NIEMEN w Bydgoszczy oraz paczki dla Sybiraków, przygotowane przez szkoły w Ostaszewie koło Bydgoszczy.

Gotowe paczki wręczono osobiście mieszkającym na Litwie i Łotwie polskim kombatantom, Sybirakom, osobom najstarszym i samotnym, polskim nauczycielom i zasłużonym działaczom polskich organizacji polonijnych. Dodatkowo słodycze, przybory szkolne i książki przekazano polskim przedszkolakom z Dyneburga (Łotwa) i Podbrodzia (Litwa). Do każdej paczki dołączony został opłatek oraz kartki z życzeniami, własnoręcznie przygotowane przez dzieci.

Podczas wyjazdu, wolontariusze nie zapominali też o polskich cmentarzach wojennych oraz miejscach pamięci narodowej, na których zapalono liczne znicze. Odwiedzono również miejsce urodzenia marszałka Piłsudskiego - Zułów oraz dom w Święcianach, w którym urodził się wybitny pilot Stanisław Żwirko.

Wyjazd zakończono wizytą w Wilnie przekazaniem żywności oraz wózka inwalidzkiego siostrze Michaeli Rak, która prowadzi jedyne litewskie hospicjum w Wilnie i buduje hospicjum dziecięce. 

Jak informują organizatorzy akcji, w tym roku ich wyjazd był wyjątkowo długi ale po raz pierwszy dotarli z paczkami w rejon Rygi i okolic. Towarzyszyły im jednak wyłącznie pozytywne emocje oraz liczne wzruszenia, związane ze spotkaniami I wspomnieniami, sięgającymi często okresu II RP. Podkreślają, że wartość edukacyjna wyjazdu jest olbrzymia, a co najważniejsze po raz kolejny ich grupa pokazała, że macierz pamięta i nie zapomni o Polakach, znajdujących się daleko poza granicami Polski.

Tegoroczna eskapada nie byłaby tak udana gdyby nie pomoc kilku osób i instytucji. Dlatego organizatorzy dziękują Elżbiecie Fischer i Ewie Modelskiej oraz wolontariuszom ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Gnieźnie, PSS Społem Gniezno, firmie Auto Sanok Jankowo Dolne, drukarni Majorczyk Gniezno i szkole podstawowej w Ostaszowie. Jak dodają, bardzo im pomagają także Polacy na co dzień mieszkający na Łotwie i Litwie. Bez ich pomocy nie byliby w stanie dotrzeć bezpośrednio do aż tak wielu osób. W imieniu całej grupy Paweł Ruszkiewicz, koordynator akcji, chciałby podziękować następującym osobom: Alina Apolione i Ryszard Stankiewicz (Daugavpils), Józef Dobkiewicz (Krasław), Inga Płocina i Maria Legeza (Ryga), Maria Kudrjawceva (Jelgava), Leokadia Bełuze (Jeabpils), Wacław Wiłkajć (Święciany), Irena Bejnor i Anna Lastawska (Podbrodzie), siostra Michaela Rak (Wilno).

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane