środa, 19 grudnia 2018 13:28

Szpital w zagrożeniu? Wojewoda podważa dotację, a w kasie pustka

 
Szpital w zagrożeniu? Wojewoda podważa dotację, a w kasie pustka archiwum redakcji

Potwierdza się brak płynności finansowej - przyznaje posłanka Paulina Hennig-Kloska, która dodaje iż zarząd powiatu powinien podać swoich poprzedników do prokuratury.

To kolejny odcinek niekończącej się "powieści", dotyczącej gnieźnieńskiego szpitala, jego rozbudowy, funkcjonowania i zarządzania, która jest tematem debaty publicznej już od lat. Tym razem odniosła się do tego tematu parlamentarzystka Nowoczesnej.

- Prognozy, o których mówiłam na wrześniowej sesji Rady Powiatu Gnieźnieńskiego, dzisiaj stają się faktem, wskutek rozrzutnej polityki prowadzonej w szpitalu przez pana dyrektora Krzysztofa Bestwinę. Szpital Pomnik Chrztu Polski może zaraz stać się niewypłacalny. Pan Krzysztof Bestwina zwiał, pozostawiając kasę szpitala pustą, a współodpowiedzialność za to ponosi pani starosta Beata Tarczyńska i jej zastępcy, bo przez lata i zwłaszcza ostatnie miesiące, nie reagowali na zagrożenia. Mało tego, podjęli się realizacji inwestycji, na którą po prostu nie było nas stać - stwierdziła Paulina Hennig-Kloska. Jak stwierdziła, strata na koniec września na podstawowej działalności szpitala wyniosła ponad 7 mln złotych: - Wszystko wskazuje na to, że na koniec roku ta podstawowa działalność gospodarcza może zamknąć się stratą 9, albo 10 mln złotych - dodała, wskazując iż strata netto na koniec roku wynosiła 5 mln 300 tys. złotych i była o 2 mln zł wyższa niż rok wcześniej w tym samym czasie. Na koniec roku ma ona wynieść ponad 7 mln zł: - Opieram się na danych finansowych na koniec września. Przypomnę iż w październiku pan Krzysztof Bestwina, pani Ewa Jachimczyk, władze starostwa i poseł Zbigniew Dolata zapewniali iż w szpitalu wszystko jest dobrze, nic złego się nie dzieje, strata nie będzie większa niż w ubiegłym roku, a pani poseł po prostu się nie zna. Posłanka dodała iż kapitały własne na koniec roku będą ujemne, co oznacza iż szpital nie ma żadnych własnej gotówki do kontynuowania własnej działalności, posiadając jedynie zobowiązania i wpływy z dotacji. 

Parlamentarzystka stwierdziła iż dyrekcja szpitala powinna podjąć decyzję o restrukturyzacji i konieczności dokapitalizowania: - Potrzeba na to minimum 4 mln złotych, a w budżecie środków na ten cel nie ma. Rada w tamtym okresie, na sugestie Regionalnej Izby Obrachunkowej i moje nie zabezpieczyła takich środków. Będzie to wymagało od nowego zarządu niezłej gimnastyki, korekt i przesunięć, by te pieniądze znaleźć - stwierdziła posłanka i wskazała iż te 4 mln złotych są niezbędne do tego, by szpital w ogóle mógł funkcjonować, a nie się rozbudowywać: - Poprzednia dyrekcja i zarząd powiatu doprowadzili do tego, że ciągłość funkcjonowania naszego szpitala jest zagrożona. W efekcie rządów PiS mamy zadłużony powiat, zadłużony szpital z pustą kasą i ujemnymi kapitałami, a także 30 mln zł zobowiązań oraz kredyt, który się pojawił w ostatnim czasie w instytucji finansowej Magellan wysoko oprocentowany w wysokości 10 mln złotych - mówiła posłanka, dodając iż nie ma pieniędzy zabezpieczonych na kontynuację rozbudowy lecznicy oraz ogólne funkcjonowanie.

Jak przekazała posłanka Zarząd Powiatu Gnieźnieńskiego otrzymał pismo od Wojewody Wielkopolskiego: - Kwestionuje on sposób wydatkowania przez poprzedni zarząd i dyrekcję szpitala środków, które przyszły z dotacji subwencji ogólnej w wysokości 5,7 mln złotych. To oznacza iż ta dotacja jest zagrożona i jeśli nie dojdzie do porozumienia między wojewodą a obecną władzą starostwa, to te 5,7 mln złotych trzeba będzie oddać - stwierdziła Paulina Hennig-Kloska, dodając iż problem dotyczy formalno-prawnych zestawień wydatkowania pozyskanych środków. Nadmieniła iż tym samym doniesienie do prokuratury na działalność dyrekcji szpitala było uzasadnione: - Mamy dzisiaj twarde dane, twarde wyniki finansowe, a stan środków finansowych szpitala i powiatu potwierdzają w stu procentach to, co mówiłam wcześniej. Moim zdaniem obecny zarząd powinien rozważyć, czy nie skarżyć poprzedni zarząd za poważne naruszenie dyscypliny finansów publicznych i zamach na zdrowie i życie mieszkańców naszego powiatu - mówiła posłanka. Jak dodała w sprawie wspomnianego doniesienia do prokuratury na byłą dyrekcję szpitala, parlamentarzystka była już przesłuchiwana w tej sprawie. 

Tematowi szpitala poświęcona będzie sesja Rady Powiatu Gnieźnieńskiego, która została zaplanowana na czwartek 19 grudnia. IV posiedzenie, poświęcone wyłącznie tej kwestii, odbędzie się wkrótce po zamknięciu obrad na III sesji, rozpoczynającej się o 12:00.

39 komentarzy

 • Link do komentarza wojewodzianka czwartek, 27 grudnia 2018 09:32 napisane przez wojewodzianka

  A dlaczego teraz pani poseł nie zrobi konferencji i nie "odwoła" tych bzdur o zagrożonej dotacji ??

  A może pani poseł stanie do konkursu na dyrektora szpitala skoro już ma diagnozę i wszystko wie o medycynie, prawie i budownictwie i finansowaniu tychże.

 • Link do komentarza wilk niedziela, 23 grudnia 2018 19:09 napisane przez wilk

  A co pani poseł Kluska powie o......GEOTERMII ????? W spotach czy spotkaniach przedwyborczych DLA prezydenta......Konina,nalegała wręcz o dotacje na badania i rozbudowę .....GEOTERMII,jako wielkiej szansy na tanią energię, dla mieszkańców Konina,oczywiście,jeśli zostanie nim kandydat popierany przez POstKOmunę,a u nas w GNIEŹNIE,jakoś była CICHUTKO,na ten temat !!!! A tu nagle zna się na szpitalu w.....budowie !!!! Wiarygodność z resztą tej pani i całej tej POKO jest równa zero !!!

 • Link do komentarza węgorz sobota, 22 grudnia 2018 10:25 napisane przez węgorz

  Szukaj Okoń, szukaj, węsz !.
  I taki ekspert jak poseł PHK zabrał się za szpital . A władca najjaśniejszy wierzy i podaje dalej.
  Właśnie leci kabarecik .

  Szkoda , ze pacjenci się obudzą w zdegradowanym szpitalu . Szkoda ludzi ( bo lekarze i pseudopolitycy pewnie sobie poradzą) !

 • Link do komentarza Rembrandt sobota, 22 grudnia 2018 10:01 napisane przez Rembrandt

  A relacje z sesji 20.12.???? to gdzie można poczytać - a może portalom gnieźnieńskim trochę głupio pisać o lekcji anatomii doktora Piotra Tulpa Gruszczyńskiego udzielonej poddanym.

  Kolejne polecenie do Bestwiny wydane przez media! na łamach tego portalu (dobrze , że nie można dodawać komentarzy , bo jakby Bestwina albo ktoś o takim pseudonimie dodał komentarz - to pewnie oznaczałoby to skuteczne przywrócenie pracy)
  Przedtem przyszły starosta pisał aktualnemu dyrektorowi ( nie swojemu pracownikowi) czego nie ma robić (gdyby posłuchał to może wystąpiłoby zjawisko stanięcia szpitala przed którym od kilku miesięcy ostrzega p. posłanka corazszczuplejszejnowoczesnej) a teraz zamiast cieszyć się z sukcesu związanego z powołaniem pracowitego ( w dwóch lub więcej miejscach na raz - toż to bilokacja!!) doktora Jacka B., chcą tego najgorszego dyrektora też B. przywrócić (a kodeks pracy zdaje się, że Bestwina przeczytał). Dlaczego starosta nie powoła radnego J. D na dyrektora medycznego- oczywiście dyrektora medycznego nie powołuje starosta ani tym bardziej wicestarosta - ale może to zrobić po dyrektora Jacek B ( skoro może być dyrektorem szpitala i kilku spółek ) Tym razem nie ma przeszkód - bo J.D może mieć działalność, nigdzie dłużej nie zasiedział się - myślę tylko o pełnieniu zakazu pracy dla konkurencji- ma wieloletnie doświadczenie w pełnieniu stanowisk kierowniczych, nie jest już prezydentem - więc może być dyrektorem - a i personel szpitala pewnie tez tego oczekuje - bo doktor i radny J.D wielokrotnie wskazywał wiele słusznych rozwiązań aby w szpitalu żyło się lepiej. Bestwina zakończył i zamiast mu podziękować za spokojne zwolnienie stołka i szybko ten stołek obsadzić kimś stosownym zarząd woli podchody uskuteczniać. Cieszcie się , ze tej najgorszy dyrektor odszedł . Pewnie inny powiat i inny szpital ucieszy się z tego ze gdzieś Bestwina przyjdzie!

 • Link do komentarza okoń piątek, 21 grudnia 2018 22:29 napisane przez okoń

  https://m.youtube.com/watch?v=jQETUhsWwF0 Ot i cały komentarz do tego co opowiada PHK

 • Link do komentarza Stefan12 piątek, 21 grudnia 2018 20:09 napisane przez Stefan12

  I Bestwina miałby z takimi ludźmi współpracować? Oni naprawdę traktują nas jak idiotów.

  Gniezno musi upaść by mieszkańcy poszli po rozum do głowy.

 • Link do komentarza Z boku widząc piątek, 21 grudnia 2018 15:54 napisane przez Z boku widząc

  A ja bym chciał, by tym szpitalem zarzadzała wszechwiedzaca trójca: starosta, wicestaroscina i posłowa Nowoczesna. To by dopiero był triumwirat,

 • Link do komentarza niepoeseł piątek, 21 grudnia 2018 11:12 napisane przez niepoeseł

  Pani poseł opisanym wyżej niewątpliwie profesjonalnym czynem "załatwiła" szpitalowi odejście trzeciego dyrektora , który miał wiedze i umiejętności aby rozliczać rozbudowę. Na wczorajszej radzie Dopierała powiedział , jak przez przekazano mu przez 3 dni pisma od wojewody z wezwaniem do uzupełnienia drobnego elementu , i jak w starostwie zmanipulowano obieg informacji tak aby coś co było drobną formalnością ( i już dyrektor Dopierała przygotował odpowiedni dokument i nie ma zagrożenia) urosło do rangi końca świata wymagającego oczywiście kolejnego powiadomienia kolejnej prokuratury.
  W głos pani wicestarosty w tle jest tylko kropka nad i!

 • Link do komentarza Norbert czwartek, 20 grudnia 2018 21:49 napisane przez Norbert

  Kto was w tej pseudonowoczesnej uczy takich manipulacji, które z prawdę nie mają nic wspólnego?

 • Link do komentarza ekonomista czwartek, 20 grudnia 2018 19:03 napisane przez ekonomista

  Z dzisiejszej wypowiedzi posełki wynika, że ta pani nie ma zadnej wiedzy na temat konstruowania budżetu i finansow, jakimi rządzą sie samorządy.

 • Link do komentarza wilk czwartek, 20 grudnia 2018 15:50 napisane przez wilk

  Wiarygodność tej pani,tak samo jak całego POKO równa jest ZERO !!!!!!!

 • Link do komentarza a1rh- czwartek, 20 grudnia 2018 12:32 napisane przez a1rh-

  Geniusz poseł Kloski jest powalający; zna się na wszystkim poczynając od polityki zagranicznej poprzez służby specjalne, ochronę zdrowia (specjalizacja protest aborcyjny na Chrobrego), sądownictwo, kulturę, siły zbrojne, etc. Miło jest, że taki geniusz wyrósł właśnie tutaj na ziemi gnieźnieńskiej i z taką znajomością wszechrzeczy reprezentuje nas drobne mróweczki wyborcze w polskim parlamencie. Osobiście zawsze czekam z niecierpliwością na wystąpienia poseł Kloski czy to w Sejmie, czy to w mediach, nigdy nie pomijam udzielanych prasie wywiadów, czy też innych publikacji, takich jak np. ta o naszym szpitalu. Dłonie same składają się do oklasków, a umysł drąży jedna myśl i jedno pragnienie: gdyby tak najmądrzejszy z mądrych starosta Gruszczyński, wespół z przewodniczącym Pilakiem (to przecież za jego starościńskiej kadencji szpital bujnie się rozwijał) powierzyli pani Klosce dyrektorowanie szpitalem a sukces przy takim dyrektorze geniuszu murowany. To moje marzenie zagłusza natychmiast głos rozsądku, który podpowiada, że w takim wypadku leczyć będę musiał się w Poznaniu.

 • Link do komentarza wyborca czwartek, 20 grudnia 2018 12:32 napisane przez wyborca

  Pani z Nowoczesnej powinna milczec jak grób w sprawach finansowych, bo czy z taka werwą wypowie sie takze o dlugach swojej partii, ktore jak fama glosi bedzie musialo spłacać społeczenstwo w tym także ci, którzy z ta partią i jej ludźmi nie chcą mieć nic do czynienia. Poza tym, co to za partia, z ktorej pouciekali członkowie, jak szczury z tonącego okrętu do tego stopnia, aby utrzymac klub i dostawac na niego kase w sejmie, musieli z PSL-u....................wypożyczyc posla do pełnej piętnastki! Całe szczęście, ze we wszystkich sondażach Nowoczesna nie wejdzie już do parlamentu:-)))

 • Link do komentarza Piotr czwartek, 20 grudnia 2018 09:14 napisane przez Piotr

  Ta żałosna kobieta chce, żeby szpital przynosił zysk. Ona nie rozumie, że zyskiem jest tutaj zdrowie mieszkańców.

 • Link do komentarza drHouse czwartek, 20 grudnia 2018 08:30 napisane przez drHouse

  cogito za to anonimowo również kwiczy i skamle, tak jak mu szynkę nowa władza rzuci.

 • Link do komentarza Zakodowani czwartek, 20 grudnia 2018 03:06 napisane przez Zakodowani

  Nie ma lepszej nowoczesnej metody jak atakować.

 • Link do komentarza Mak środa, 19 grudnia 2018 22:46 napisane przez Mak

  To efekt zmian rządzących i tyle

 • Link do komentarza obserwator środa, 19 grudnia 2018 22:17 napisane przez obserwator

  Wysokooprocentowany kredyt - kłamstwo - nie kredyt a pożyczka !
  Nie zaciągnięta w Magellan tylko w banku BFF - kłamstwo !
  Nie wysokoprocentowana, bo na poziomie ok. 4% - kłamstwo !
  Ta Pani potrafi jedno !

 • Link do komentarza Papusza środa, 19 grudnia 2018 20:47 napisane przez Papusza

  Ci co tu piszą to mają kompletny odlot. Koncetrują się na Nowoczesnej i tej kobiecie która mówi o sytuacji szpitala a nie myślą że za chwilę nie będą mieli, gdzie się leczyć. Niezły odlot nają mieszkańcy tego miasta. Gratuluję wszystkim.....

 • Link do komentarza Polonista środa, 19 grudnia 2018 20:24 napisane przez Polonista

  Biorąc pod uwagę ze zwolnienie dyrektora nie ma mocy prawnej bo zostało wręczone przez samowolke Starosty wbrew ustawie o samorządzie powiatowym , to słowo zwial jest chyba adekwatne.

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane