piątek, 04 stycznia 2019 11:38

„Przyszedł czas na zdecydowane działania”. Będzie restrukturyzacja?

 
„Przyszedł czas na zdecydowane działania”. Będzie restrukturyzacja? fot. Rafał Wichniewicz

Sytuacja finansowa szpitala jest zła, ale wpływ na tę sytuację ma kilka czynników. Na tę chwilę wiadomo iż trzeba będzie szukać różnych możliwości poprawy sytuacji finansowej lecznicy.

Do aktualnej sytuacji w Szpitalu Pomnik Chrztu Polski odniósł się p.o. dyrektora Jacek Bembnista, który na początku skomentował treść listu, jaki skierował w ubiegłym tygodniu Paweł Dopierała, dziś już były zastępca dyrektora ds. ekonomiczno-eksploatacyjnych

Jak przekazał, pismo to jest jedynie jego własną wersją wydarzeń, a udostępnione na stronie społecznościowej lecznicy na Facebooku nie oznacza iż jest ona opinią szpitala, bowiem dostęp do tego konta ma jedynie Paweł Dopierała: - W połowie grudnia pojawiła się prośba ze strony Urzędu Wojewódzkiego z uszczegółowieniem harmonogramu, na co konkretnie zostały te środki wydatkowane. Poprzednie rozliczenie było dosyć ogólne i wstępnie UW to zaakceptował, ale pojawiła się ponowna prośba o to, by to przedstawić dokładniej. Być może pojawił się spór komunikacyjny między Starostwem a Szpitalem w tym momencie reprezentowanym przez Pawła Dopierałę, który nie skonsultował swojego stanowiska ze mną i na portalach społecznościowych opublikował coś, co nie jest oficjalnym stanowiskiem szpitala. To, co napisał pan Dopierała, jest tylko i wyłącznie jego własną opinią w tym temacie - stwierdził p.o. dyrektora Jacek Bembnista. Jak dodał, nie wie co kierowało byłym zastępcą, a być może to były "przyczyny psychologiczne" polegające na opuszczaniu miejsca pracy na rzecz zatrudnienia w Środzie Wielkopolskiej: - Rozstawał się z pracą w Gnieźnie, niewiele go z tym miejscem łączyło, skonfliktował się z panią wicestarostą Jung, puściły nerwy i stąd ta niepotrzebna przepychanka słowna. Niepotrzebna, bo skorzystaliśmy z dużego dofinansowania z Urzędu Wojewódzkiego, szpital się rozbudowuje, pieniędzy potrzebujemy i niezależnie z jakim organem mamy do czynienia, każdy pieniądz jest u nas mile widziany i nie możemy się obrażać, że ktoś, kto nam te pieniądze daje, chce wiedzieć, jak są one wydawane - mówił Jacek Bembnista.

W dalszej części p.o. dyrektora odniósł się do kwestii sytuacji ekonomicznej Szpitala Pomnik Chrztu Polski: - Sytuacja ta jest zła. Nie chcę używać nadmiernych określeń, natomiast jest faktycznie bardzo kiepska, jest to tendencja trwała, narastająca od dwóch lat i obecny bilans księgowy za ten rok, obejmujący okres od stycznia do października wskazuje iż szpital wygenerował stratę na poziomie 8 mln 200 tys. złotych. Gdyby odliczyć koszty amortyzacji sprzętu, nieruchomości, zmniejszyłaby się ona do 6 mln 200 tys. złotych. Trzeba jednak zwrócić uwagę iż w tym roku, podobnie jak i w zeszłym, szpital posiłkował się obrotowym kredytem bankowym. Gdyby nie te pożyczone pieniądze, strata byłaby jeszcze poważniejsza - informował Jacek Bembnista, wskazując iż przyczyny takiego stanu rzeczy są różne. Główną mają być koszty funkcjonowania placówki: - W ciągu dwóch lat obserwujemy gwałtowny wzrost wynagrodzeń, w szczególności w zakresie wynagrodzeń lekarskich. Myślę, że w dużej mierze jest to spowodowane niefrasobliwą polityką kadrową, prowadzoną przez dyrektora Krzysztofa Bestwinę. W niektórych obszarach w ciągu dwóch lat ten wzrost jest dwu albo i trzykrotny na stawkach godzinowych w poszczególnych jednostkach szpitala, np. na SOR, oddziale chirurgicznym, ale charakteryzują się tym także inne oddziały zachowawcze - przyznał i dopowiedział, że od lat obserwuje się deficyt kadry lekarskiej, szczególnie dotyczy to Wielkopolski, stąd nie powinno dziwić zwiększanie wynagrodzeń, które pozwalają utrzymać kadry na miejscu: - Niedobory te dotyczą lekarzy ze specjalnością anestezjologii, a także na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, gdzie mamy duże obciążenie psychiczne, stąd jest mało osób do pracy w takich jednostkach. Poza tym niektóre obszary ochrony zdrowia oferują lepsze warunki pracy, np. podstawowa opieka zdrowotna bywa bardziej atrakcyjna dla lekarzy internistów, pediatrów itd.

Inną kwestią, która ma się kłaść cieniem na kwestii finansowej szpitala, jest jego rozbudowa: - Większość środków na to zadanie pochodzi z zewnątrz, a więc ze Starostwa, budżetu państwa, programów unijnych, natomiast do każdego z nich szpital musi dołożyć z własnych środków. Jest to na poziomie kilku procent, ale przy kwotach kilkumilionowych tworzą się sumy, które budżet szpitala obciążają.

Co dalej? - Przyszedł czas, by włączyć czerwony alarm, dlatego że tej wysokości strata, która na koniec roku się powiększy, już obliguje Starostwo Powiatowe do podejmowania decyzji. Mogą być one takie, że czynnik samorządowy będzie to pokrywał, co nie jest łatwe gdyż możliwości finansowe powiatu są ograniczone, albo będzie placówka restrukturyzowana - stwierdził Jacek Bembnista, kierując apel za pośrednictwem mediów: - Zwracam się do wszystkich, którym leży na sercu dobro szpitala, aby wzięli pod uwagę jak będą dostosowywali swoje działania do sytuacji ekonomicznej szpitala. Zwracam się również do pracowników, kolegów lekarzy, aby w swoich oczekiwaniach i roszczeniach płacowych, uwzględnili również sytuację placówki, w której pracują, dlatego że za chwilę mogą przyjść rozwiązania, które będą przymusowe, przykre i nieprzyjemne dla wielu pracowników tego szpitala. Przyszedł już czas na zdecydowane działania - mówił p.o. dyrektora.

23 komentarzy

 • Link do komentarza do stefana poniedziałek, 14 stycznia 2019 18:26 napisane przez do stefana

  szkoda stefan,że nie czepiasz się śmieszka, który pisze,że ktoś wymusił konkurs. Czyli co ??? Były wymogi, czy ktoś wymusił??/ A może ktoś miał jakieś cele, żeby konkurs się odbył? Oto jest pytanie.

 • Link do komentarza stefan czwartek, 10 stycznia 2019 13:22 napisane przez stefan

  do jeleń

  licz się ze slowami : prokuratura sprawdza CZY konkurs mial realizowac jakies cele jakichs osób . i tylko sprawdza. żadne osoby nie są o nic oskarzone.. ale konkursu raczej nie wymysliła zadna "osoba". wymyślil się sam bo taka byla sytuacja w szpitalu.

 • Link do komentarza z biurowca środa, 09 stycznia 2019 15:01 napisane przez z biurowca

  przeciez śmieszek napisał prawde
  co prawda ma za zwiazek z dyskredytowaniem kogos?

 • Link do komentarza jeleń środa, 09 stycznia 2019 09:34 napisane przez jeleń

  śmieszek - konkurs wymyśliła sobie jedna osoba w wiadomym celu i juz prokuratura tym się zajmuje.

 • Link do komentarza obserwator II wtorek, 08 stycznia 2019 20:21 napisane przez obserwator II

  Do: napisane przez śmieszek
  Przykre, że Pan(i) wypowiada się na ten temat!! Kilka artykułów, wywiadów w tamtym czasie ukazało się(widać niezbyt uważnym i dociekliwym komentatorem Pn(i) jest)!
  To co Pan(i) pisze, mija sie z prawdą!! A może celem jest dyskredytowanie wiadomych osób!!
  Proszę, by Pan(i) zastanowiła się nad "Alitur vitium vivitque tegendo"
  A mam namyśli brak obiektywizmu, stronniczość i kłamstwo!

 • Link do komentarza śmieszek poniedziałek, 07 stycznia 2019 15:24 napisane przez śmieszek

  A najbardziej śmieszne było to , ze ci co wymusili konkurs nie zgłosili swojej firmy do Urzędu Wojewódzkiego (nawet z BYLEJAKIM KODEM) i pojechali na urlopy w czasie kiedy trzeba było złożyć ofertę.

 • Link do komentarza obserwator II poniedziałek, 07 stycznia 2019 12:35 napisane przez obserwator II

  Czytając te wszystkie negatywne komentarze na temat p.o Dyrektora, odnoszę wrażenie, iż są one promowane przez byłą dyrekcję, lub wiadomo którego pana (tak dzielnie "walczącego w ubiegłej kadencji o dobro szpitala", a zniesławianie konkurencji)!!
  Co do zarobków, to faktycznie warto sprawdzić, zarówno obecne, jak i te przed podpisaniem umowy z Firmą zewnętrzną!!
  Do wszystkich (a może wciąż tych samych osób ), tak zawzięcie krytykujących Pana B. "Verba volant, scripta manent", pozwólcie spokojnie pracować, gdyż jest to "Conditio sine qua non" - Waszych oczekiwań!!

 • Link do komentarza techniczny niedziela, 06 stycznia 2019 23:32 napisane przez techniczny

  Prośba do pana, który pokazał, że na Dziekance był szwindel z konkursem: Prosimy bardzo o zajęcie się nie przestrzeganiem prawa w szpitalu podległym starostwu. w razie czego służymy pomocą.

 • Link do komentarza wrona niedziela, 06 stycznia 2019 22:33 napisane przez wrona

  Powiem krótko, szkoda powiatowego gnieźnieńskiego szpitala dla spółki G. + B. + H.

 • Link do komentarza qwert niedziela, 06 stycznia 2019 16:38 napisane przez qwert

  obserwator, pisząc takie bzdury , potwierdzasz, że nie masz zielonego pojęcia o tym , jak przebiegał ten śmieszny konkurs z tą śmieszną komisją z i przewodniczącą - znajomą zwycięzcy oferenta Sowiera. Dobrze ,że konkurs na Dziekance już został oceniony przez NSA. Szlaki przetarte - teraz czas na ZOZ. Ciekawe, czy uda się wmówić sędziom, że znajoma głownego i jedynego kandydata w tym konkursie była bezstronna jako przewodnicząca?

 • Link do komentarza humanista sobota, 05 stycznia 2019 12:38 napisane przez humanista

  Julian Tuwim - "Lecz nade wszystko - słowom naszym,
  Zmienionym chytrze przez krętaczy,
  Jedyność przywróć i prawdziwość:
  Niech prawo zawsze prawo znaczy,
  A sprawiedliwość - sprawiedliwość.
  Niech więcej Twego brzmi imienia
  W uczynkach ludzi niż w ich pieśni,
  Głupcom odejmij dar marzenia,
  A sny szlachetnych ucieleśnij."

  Pan Bembnista bezprawnie zajmuje obecne stanowisko, i jego decyzje, nie mają legitymacji.

 • Link do komentarza prezes sobota, 05 stycznia 2019 07:44 napisane przez prezes

  Czego nie zdążyliśmy zrobić w 2014 dokonamy teraz.
  Zaczynamy prać mózgi. Siejemy propagandę zadłużenia . Przekształcimy szpital. A ja tam kiedyś będę prezesem.

 • Link do komentarza Mlody Mieszkaniec Gniezna sobota, 05 stycznia 2019 06:14 napisane przez Mlody Mieszkaniec Gniezna

  Brak słów
  I tak to jest jak się chce kolegów obsadzić na stołkach, a nie maja żadnego pojęcia o kierowaniu jednostka
  Zaczną od najniżej zarabiajcych żeby im jeszcze zabrać, ale od Siebie nigdy nie zaczną !!!!!
  Ciągną Ciągną Ciągną tylko do siebie
  Nic nigdy nie będzie w Tym Gnieźnie
  Byle żeby Koledzy Starosty mieli dobre pensje
  A Oddaj połowę Wynagrodzenia Panie dyrektorze
  Panie Starosto Oddaj część wynagrodzenia !

  Jak mielibyście iść do zwykłej pracy za 2500-3000 zł na miesiąc to Otworzyli Byście wtedy oczy

  Żal mi na to patrzeć

  Ale za To króliczki zajebiste są

 • Link do komentarza eufemia sobota, 05 stycznia 2019 00:47 napisane przez eufemia

  "Skonfliktował się z panią Wicestarostą"

  Już się pomyliło nowemu dyrektorowi, przecież to pani wicestarosta ogłosiła światu, ze pan Dopierała jest niekompetentny - a Dopierała broniąc swojego miejsca pracy i swojej pracy w sposób nie budzący wątpliwości udowodnił komu urósł wielki nos!
  No i ta teza o stanie psychicznym Dyrektora jest równie wiarygodna jak list pani wicestarosty z przeprosinami!

 • Link do komentarza Derektore piątek, 04 stycznia 2019 22:50 napisane przez Derektore

  Czy pan Bestwina juz został zwolniony z zozu bo czekam na ogłoszenie konkursu i chce złożyć ofertę. Czyli zwolnią go tak od razu, bez wypowiedzenia? W sumie kasy by się trochę dla szpitala przydalo. A czy staroscina była odpowie za to , co zrobiła z zarządzaniem szpitalem? Czy można uzyskać odpowiedź od byłych członków poprzedniego zarządu czy coś wiedzieli o zwolnieniu?

 • Link do komentarza Piotr piątek, 04 stycznia 2019 22:08 napisane przez Piotr

  Bardzo dobra robota p. JACKU

 • Link do komentarza obserwator piątek, 04 stycznia 2019 19:00 napisane przez obserwator

  Hipokryta !!! Jacek Bembnista i jego koledzy z oddziału chirurgicznego zażądali jako pierwsi lekarze wzorostu swoich wynagrodzeń już w 2015r. !!!! A teraz się dziwią, że lekarze zarabiają więcej ! Czy Pan Bembnista - dzisiaj dyrektor szpitala zapomniał, że wraz ze swoimi kolegami z oddziału chirurgicznego już w 2015r. żadał wzrostu swoich wynagrodzeń ? Szantażowali i grozili ówczesnemu dyrektorowi, że wstrzymają przyjęcia planowe pacjentów ?! Coż za zakłamanie i chamstwo ze strony tych ludzi !
  Dlaczego był przeprowadzony sławny konkurs na o. chirurgicznym - właśnie dlatego aby J. Bembnista i jego koledzy zarabiali więcej ! tak chcecie rządzić tym szpitalem ? Ludzie na taczkach was wywiozą jak zabierzecie im pieniądze !

 • Link do komentarza psycholog piątek, 04 stycznia 2019 15:38 napisane przez psycholog

  Jak Pan nie wie co kierowało Panem Dopierałą to proszę nie publikować domysłów o cudzych intencjach i stanach psychicznych . A może to Pan ma syndrom zmian kolejnych miejsc pracy??
  Poza tym Pan Dopierała nie podał swojej interpretacji wydarzeń tylko przedstawił niepodważalne fakty.
  Czy istnieje jakiś dogmat o nieomylności Pani Jung???

 • Link do komentarza japytacz piątek, 04 stycznia 2019 14:16 napisane przez japytacz

  Jakaż finezyjna obrona niekompetencji pani Jung , czyżby pan Dopierała potrzebował pomocy psychologicznej ??. Póki co wygląda na to że dość dobrze sobie radzi sam.
  Pan Dopierała opowiedział, ze 5 z 6300 pozycji należało przedkretować
  a zestawienie przed dekretacją Pan Bembnista nazwał "dosyć ogólnym rozliczeniem" - dobór słów budzi podziw. Czemu Pani Jung sama nie zajęła stanowiska po odpowiedzi pana Dopierały ???
  Co do rozwiązań przykrych i przymusowych i nieprzyjemnych to oczywiście rozumiemy, że zacznie Pan Dyrektor restrukturyzację od grupy zarabiającej najwięcej. Problem polega tylko na tym, że w innych szpitalach też potrzebują lekarzy a lekarze zwykle samochody mają. A jak Pan Dyrektor Bembnista pozamyka oddziały to trzeba pamiętać jak onegdaj zwoływano Nadzwyczajne Rady Powiatu w sprawie zagrożenia zdrowia i życia mieszkańców . I posłanka będzie musiała znowu zareagować w obronie tychże.

 • Link do komentarza salowa piątek, 04 stycznia 2019 13:35 napisane przez salowa

  Panie p.o.dyrektorze, proszę wskazac w Polsce szpitale niezadłużone? Gnieźnieńska lecznica wcale nie jest w czołówce tych dłużników, przecież Pan o tym wie. Wszystko rodzi sie w bólach, szczególnie rozbudowa, ktora niestety nie miala szczęścia do polityków z PO, ktorzy w czasie swojej kadencji odeslali potężną kasą z powrotem, takze marszalek i radni sejmiku nie zauważaja gnieźnieńskich potrzeb,a kto tam rządzi każdy widzi.

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane