czwartek, 10 stycznia 2019 10:36

„Jak ci ludzie mogą sobie spojrzeć w oczy?”

 
„Jak ci ludzie mogą sobie spojrzeć w oczy?” fot. Rafał Wichniewicz

Zarzuty o robienie z byłego dyrektora przestępcy i gnębienie jego rodziny, a także o braku logiki w działaniu skierował poseł Zbigniew Dolata wobec przedstawicieli koalicji rządzącej w powiecie.

Konferencja przedstawicieli PiS jest odpowiedzią na ostatnie działania i spotkania zarządu oraz tymczasowej dyrekcji Szpitala Pomnik Chrztu Polski w znanym wszystkim dobrze temacie. Na początku Beata Tarczyńska, była starosta a obecnie radna powiatowa, odniosła się raz jeszcze do kwestii zwolnienia dyrektora Krzysztofa Bestwiny: - Zrobiłam to dlatego, że wypowiedzi już przedtem obecnych członków Zarządu wskazywały iż współpraca między dyrektorem a nowym Zarządem właściwie jest niemożliwa. Przypomnę tu list otwarty pana Gruszczyńskiego, który mówił o tym, że pan Bestwina musi się powstrzymać od pewnych decyzji, które wpłyną na działalność szpitala. W związku z tym uważałam iż korzystniejsze dla dyrektora szpitala i dla nowego Zarządu będzie to, że ta współpraca zostanie zakończona. Oczywiście nie była ona dla mnie łatwa, ponieważ bardzo wysoko oceniałam kompetencje pana dyrektora Bestwiny - stwierdziła Beata Tarczyńska dodając iż nie rozumie postępowania oraz słów kierowanych od osób z obecnego Zarządu, który z jednej strony uważa go za profesjonalistę i osobę godną dalszego sprawowania stanowiska, a z drugiej oskarżają go o różne negatywne działania.

Poseł Zbigniew Dolata stwierdził iż w działaniach obecnego Zarządu widać "brak logiki w działaniach": - Wypowiedzi z jednej strony iż jest to osoba, która zna się na tajnikach rozbudowy, mechanizmie finansowym i jest to profesjonalista, a z drugiej strony są działania, które podejmowane były w ciągu tych czterech lat, czyli nieustające ataki, próby odwołania, a po wyborach nieformalne naciski by podał się do dymisji. Wyrazem publicznym tych nacisków był ten apel pana Gruszczyńskiego, zaledwie radnego elekta, aby dyrektor wstrzymał się od podejmowania wszelkich decyzji. Plus zawiadomienie do prokuratury z zarzutami o niegospodarność, bardzo poważnymi i zupełnie nieudokumentowanymi. To wszystko wskazywało na to iż ten zarząd nie chce współpracować, a teraz udawali iż jednak chcieliby mieć takiego dyrektora. No trzeba się na coś zdecydować. Chodziło o jedno - by dyrektora zniszczyć, sponiewierać. To, co ten zarząd robi, to jest absolutnie haniebne i nie boję się użyć tego określenia. Ścigają człowieka, który cztery lata życia poświęcił dla naszego szpitala - stwierdził parlamentarzysta, stwierdzając iż z Krzysztofa Bestwiny "zrobiono przestępcę". Wskazał iż spodziewając się tego, zdecydowano się go zwolnić przed oddaniem władzy. Obecne postępowanie Zarządu, który dyscyplinarnie zwolnił dyrektora, poseł określił: - To rozwiązanie, które stosuje się wobec osób, które popełniły bardzo poważne czyny przeciwko zadaniom, do których zostały wyznaczone. Pracowników, którzy rażąco naruszyli prawo. Tutaj jakie jest wyjaśnienie? Że nie chciał z nimi współpracować. To jest wolny kraj, każdy ma prawo do tego, by decydować o tym, z kim chce współpracować. Zwłaszcza po tych wszystkich inwektywach. Jak można poważnie traktować wypowiedzi Zarządu o chęci współpracy z panem Bestwiną wobec zawiadomienia do prokuratury o niegospodarność? - pytał Zbigniew Dolata. 

Jak dalej dodał parlamentarzysta, nie pojmuje postępowania niektórych osób, które obecnie stanowią koalicję rządzącą w powiecie: - Tadeusz Tomaszewski "Zawsze dla ludzi". Pan Bestwina często spotykał się z klubem SLD i panem Tomaszewskim osobiście, tłumaczył im zawiłości rozbudowy i problemów związanych z funkcjonowaniem szpitala. Pan Tomaszewski dzisiaj firmuje ściganie nie tylko dyrektora Bestwiny, ale również jego rodziny i się jeszcze tym chwalą, że go ścigają po szkołą, napastują żonę, dziecko. To jest niepojęta rzecz i nieprawdopodobna. Ja szczerze mówiąc, wiedząc o tym i czytając, szczypię się i zastanawiam się, czy ja śnię? Jak ci ludzie mogą sobie spojrzeć w oczy? Jak oni mogą funkcjonować, wrócić do rodziny po takich świństwach, które robią człowiekowi, którego jedynym przewinieniem jest to, że przez cztery lata tutaj ciężko pracował i efekty tej pracy są widoczne. Jak złym trzeba być człowiekiem, żeby coś takiego robić osobie, która nic nikomu złego nie zrobiła i jest pozytywnie oceniana przez ogromną większość personelu? - pytał Zbigniew Dolata, wskazując iż Krzysztof Bestwina, w przeciwieństwie do swoich poprzedników, nie dokonywał masowych zwolnień. Stwierdził iż to tylko pokazuje, co by się działo w Polsce, gdyby PO wygrała wybory - zwłaszcza iż Krzysztof Bestwina nie jest politykiem, a tylko dyrektorem szpitala. Zwracając się do dziennikarzy powiedział: - Tutaj potrzeba wspólnego frontu obrony czci i godności człowieka. Również oczekuję tego od państwa, jako od dziennikarzy. Nie, wyłącznie podkładania mikrofonu tym złym ludziom. Panu Tomaszewskiemu, Gruszczyńskiemu i innym członkom zarządu, którzy coś takiego robią. To od tego zależy czy będziemy mogli spojrzeć sobie w lustro - mówił, wskazując iż to jest zwykły haniebny atak na człowieka, który na pewno będzie się bronił w sądzie, ponieważ skutki nagonki na niego odczuwa cała rodzina.

W dalszej części Zbigniew Dolata stwierdził iż mówienie o tym, że szpital jest zadłużony, jest na wyrost, ponieważ prawdopodobnie nie ma w Polsce jednostki tego typu, która by nie była zadłużona: - Oni sami w 2014 roku zostawili nam szpital w takim stanie, który charakteryzował brak działań związanych z rozbudową, zostawiając ruinę, dekapitalizacja majątku zmniejszyła majątek do 24 milionów złotych, obecnie dzięki dyrektorowi Bestwinie i staroście wzrósł on do ponad 75 milionów złotych. My odziedziczyliśmy deficyt porównywalny z tym obecnym - stwierdził Zbigniew Dolata, wskazując iż mówienie o zadłużeniu jest nieuprawnione, ponieważ to biegły rewident pojawi się w szpitalu w marcu, a na przełomie kwietnia i maja pojawi się raport o wyniku finansowym. Stwierdził iż deficyt, jeśli zostanie wskazany, to tylko z powodu konieczności "odtworzenia części usług medycznych, które wcześniej nie były realizowane, a które musiały powstać z uwagi na konieczność dostania się do drugiego poziomu sieci szpitali", jak np. laryngologia: - To rodzi koszty, ale na przyszłość jest dla szpitala zyskiem. Co by oznaczała nieobecność w drugim poziomie sieci szpitali? Mniejszy ryczałt i mniej środków dla szpitala. Jak pani Hennig-Kloska bredzi coś, bo to są brednie i nie waham się tego użyć, o zmniejszających się kapitałach szpitala, to ona kompletnie nie rozumie specyfiki szpitala. Nie rozumie, że to nie jest firma, która wypracowuje zysk ze sprzedaży młotków, bo produkuje młotki, a jak nie sprzeda to zbankrutuje. Szpital dostaje ryczałt z NFZ i jego wysokość jest zależna od tego, na jakim poziomie jest szpital - stwierdził parlamentarzysta, wskazując oddziały laryngologii, gastroskopi czy kolonoskopii.

Następnie Zbigniew Dolata odniósł się do ostatniej konferencji pełniącego obowiązki dyrektora Jacka Bembnisty, kiedy ten był jeszcze lekarzem w tej lecznicy: - Sam wielokrotnie szantażował dyrekcję szpitala, domagając się kolejnych podwyżek, a nawet zaprzestał świadczenia usług medycznych. Są pisma do dyrektora Bestwiny, które pan Bembnista wystosowywał, domagając się zwiększenia swoich poborów, podobnie zresztą "lejący teraz łzy nad sytuacją szpitala" kierujący oddziałem anestezjologii pan doktor radny Dziel, który kilka razy w ubiegłym roku domagał się podwyżek. Oni dzisiaj mają czelność mówić, że pan dyrektor Bestwina prowadził niefrasobliwą politykę, jeśli chodzi o wynagrodzenia lekarzy. Sami stosowali szantaż, sami grozili odejściem od wykonywania obowiązków i dzisiaj oskarżają dyrektora o niefrasobliwą politykę wynagrodzeń. Trzeba być człowiekiem pozbawionym zasad, absolutnie amoralnym, żeby takie rzeczy publicznie mówić, mając tego typu grzechy na sumieniu - stwierdził poseł, na końcu raz jeszcze odnosząc się do odrzuconej poprawki PiS do budżetu powiatu, w którym wskazywane było przekazanie nadwyżki na rozbudowę szpitala. Zbigniew Dolata określił to jako naruszenie zasad Konstytucji, ustawy o samorządzie i statutu powiatu, gdyż nie dopuszczono do głosowania nad tym projektem, stąd parlamentarzysta uważa iż budżet obecny jest "nielegalny i niezgodny z prawem". Stwierdził też iż środki starano się pozyskać w budżecie województwa wielkopolskiego: - Ta poprawka była procedowana w Komisji Zdrowia. W trakcie obrad reprezentująca zarząd, pan wicemarszałek Jankowiak i pani Wodzińska, przedstawili uzasadnienie, dla którego zarząd odrzuca tę poprawkę - wynikało z tego iż zarząd powiatu nie wystąpił o dotację. Czyli pan Gruszczyński, Tomaszewski, nie złożyli wniosku do zarządu województwa o te 10 milionów, które są zapisane w naszej poprawce. Dlatego zarząd zaopiniował to negatywnie. Jak wskazał, takie działanie obecnego zarządu doprowadzi do tego, że nie mając środków na dalsze prace, wykonawca zejdzie z placu budowy i spowoduje to konieczność ogłoszenia w przyszłości nowego przetargu - a to w efekcie będzie znacznie podrażało inwestycję.

35 komentarzy

 • Link do komentarza Pielęgniarka 3 czwartek, 24 stycznia 2019 11:32 napisane przez Pielęgniarka 3

  Do pielęgniarki 1.Skoro masz takie newsy z pierwszej ręki to nie jesteś pielęgniarką. Ja tam póki co widzę resztki sowmewdu na korytarzach szpitalnych.Piszę resztki bo 1 lekarz w normalnym dniu pracy to przegięcie i szyderstwo z wielkich obietnic. I zagrożenie dla pacjentow. I ktoś za to jest odpowiedzialny. Ktoś , kto patrzył na to z perspektywy powiatu i dyrekcji szpitala. Również ci goście ze zdjęcia.

 • Link do komentarza Jam_Jest czwartek, 24 stycznia 2019 04:14 napisane przez Jam_Jest

  Mamy już niewątpliwie t/z początek tegorocznej kampanii wyborczej. Posłowie pis-u i nie tylko, "uruchamiają swoje prywatne masarnie, jak idzie o t/z kiełbasę wyborczą".

 • Link do komentarza Pielegniarka 1 czwartek, 24 stycznia 2019 00:53 napisane przez Pielegniarka 1

  Do pielęgniarki ! A czy wiesz że chirurdzy z poznania zostali już umownie wykurzeni !? Prof Murawa zrezygnował po nagonce za „zbyt duże zabiegi”, „operacje nie dla Gniezna”, itp. Wraca stare - szykujta pacjenci bułę jak dawniej ! A i o uśmiechu, empatii i wyrozumiałości lekarskiej zapomnijcie !!!

 • Link do komentarza pielęgniarka środa, 23 stycznia 2019 14:37 napisane przez pielęgniarka

  Niech pan Dolata przyjdzie dziś do szpitala i zobaczy ilu specjalistów chirurgii dziś jest na oddziale. Czy to nie jest zagrożenie dla mieszkańców powiatu? Co za los nam ci ludzie zgotowali. I jeszcze konferencje robią. Hańba.

 • Link do komentarza obserwator II środa, 16 stycznia 2019 15:32 napisane przez obserwator II

  poniedziałek, 14 stycznia 2019 12:01 napisane przez obserwator II

  Do: piątek, 21 grudnia 2018 20:09 napisane przez brzechwa
  i wszystkich zaciekłych adwersarzy nowego Zarządu

  Pozwól (cie) spokojnie pracować !! Czas na krytykę , kpinę, pozostaw(cie) na później!!
  To nie czas na ostrą nagonkę, złośliwości, podszyte sarkazmem!!

  "i tak się skończy ta odyseja Szpital Pomnik Chrztu."

  Nie jesteś jasnowidzem!! Trudno zrozumieć Twój pesymizm??!!

  Dedykuje Tobie i innym oponentom obecnej tzw. " Władzy"

  "Skrwawione ręce, opalone skrzydła -
  Anioł usłyszał - "Odejdź! nic nie wskórasz."
  I już nie błyszczą srebrne w słońcu pióra,

 • Link do komentarza RPMP niedziela, 13 stycznia 2019 17:14 napisane przez RPMP

  Wszystko zawiera się w jednym zdaniu " uważałam iż korzystniejsze dla dyrektora szpitala i dla nowego Zarządu będzie to, że ta współpraca zostanie zakończona." A staroście nie powinno czasami przyświecać to, co będzie korzystniejsze dla szpitala i mieszkańców powiatu?

 • Link do komentarza heheh sobota, 12 stycznia 2019 08:15 napisane przez heheh

  do dobry doradca, Gniezno i powiat się obudzą jak im szpital zamkną

 • Link do komentarza Scarlett piątek, 11 stycznia 2019 21:01 napisane przez Scarlett

  Jak czytam te komentarze wielkich znawców, co kto może, a czego komu nie wolno, to się zastanawiam, skąd u was tyle jadu? czy naprawdę nie widzicie w drugim człowieku nawet namiastki dobrej woli nie mówiąc już o prawie, które na pewno nie zostało przekroczone. ile w was wszystkich musi być nienawiści, żeby pisać takie obraźliwe nie mające nawet podstaw komentarze? Pewnie w niedziele chodzicie do kościoła, na święta do spowiedzi, ale z grzechu nienawiści to się nie spowiadacie.

 • Link do komentarza dobry doradca piątek, 11 stycznia 2019 16:04 napisane przez dobry doradca

  Pani Tarczyńska miała jedno uprawnienie - podpisać dokument - wypowiedzenie pana Bestwiny, na którym było napisane że rozwiązuje z Panem B. umowę o pracę na podstawie art. .... kodeksu pracy zgodnie z uchwałą zarządu powiatu nr..... z dnia....., zgodnie z art..... ustawy o samorządzie powiatowym, po czym w biurze mu to wręczyć, a za 3 miesiące dać swiadectwo pracy.
  Pani Tarczyńska jednoosobowo może zatrudnić i odwołać komendanta straży np. Myślę, że to pani Tarczyńska osobiście dokonując samowolki powinna odpowiadać karnie za to, co zrobiła w zozie, a być może to była ustawka z panem B., bo o tym świadczą ujawnione wczoraj nagrania z monitoringu w starostwie. Kto wie, co ustalili rano 21 listopada, skoro pan B. wyszedł, a za pół godziny już na poczcie było wysłane wypowiedzenie, po czym po poludniu pan B. znowu jest w starostwie i odbiera medal, a wypowiedzenia odebrać nie może i dziwnym trafem skutkuje to o miesiąc dłuższym wynagrodzeniem???Szanowny zarządzie, weź to pod uwagę....

 • Link do komentarza dobry doradca piątek, 11 stycznia 2019 15:50 napisane przez dobry doradca

  do miastowty- tiaaaa..... , bo nam się te pieniądze po prostu należały. Na szczęście Gniezno i powiat pokazały, jaki mają stosunek do tzw. sukcesów PIS w domu i zagrodzie.

 • Link do komentarza wzburzony piątek, 11 stycznia 2019 14:29 napisane przez wzburzony

  Do: napisane przez miastowy
  Wstyd!! Chyba Pana komentarz dotyczy Pana i Osób w imieniu których Pan pisze??!!

 • Link do komentarza czytelnik piątek, 11 stycznia 2019 13:22 napisane przez czytelnik

  Pikusiu, kto wyleciał i skąd na bruk? bez konkretów jesteś podłą żmiją.

 • Link do komentarza Pikuś piątek, 11 stycznia 2019 09:31 napisane przez Pikuś

  A PiS jak traktuje ludzi ? Też wyrzucanie ludzi na bruk jak nie jest z PiS-u!!! Ziejecie nienawiścią i obłudą !!!! I te wasze nagrody bo się należą mówią za was.

 • Link do komentarza spółka piątek, 11 stycznia 2019 07:47 napisane przez spółka

  I wszystko jasne , "budowany" szpital ma być spółką. Taką prawdziwą z prezesem , viceprezesami i radą nadzorcza. Spółka wybuduje , a szpital z pieniędzy uzyskanych z NFZ będzie płacił spółce za możliwość leczenia mieszkańców.
  Jakie szerokie koryto !!!! IIe ludzi się ustawi ??? Czy tu będzie miała zastosowanie ustawa z 9 września 2016 r o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami (Dz. U. 2016 poz. 1202). ?
  A gdzie troska pani poseł o zagrożenie prywatyzacją ???

  No i najciekawsze pytanie , czy te miliony JUŻ włożone w rozbudowę tez staną się majątkiem spółki ???

 • Link do komentarza Gnieźnianka czwartek, 10 stycznia 2019 22:57 napisane przez Gnieźnianka

  Skandal to jest na miarę krajową. POpluczyny pozwalają w pył szpital a ty piszesz jakieś brednie. Wstyd i jeszcze raz wstyd. Piękną opinię gnieźnianom wystawia starostwo.

 • Link do komentarza Lady czwartek, 10 stycznia 2019 22:46 napisane przez Lady

  Dolata zaczyna być nudny, bardzo nudny, strasznie nudny.

 • Link do komentarza czytelnik czwartek, 10 stycznia 2019 22:39 napisane przez czytelnik

  Rzetelny przekaz konferencji!

 • Link do komentarza miastowy czwartek, 10 stycznia 2019 21:53 napisane przez miastowy

  Panie Skandal, dlaczego pan kłamie w żywe oczy? Dlaczego pan oczernia ludzi bezpodstawnie? kto i za ile panu każe pisać kłamstwa? Nie wstyd panu? Co nas obchodzi Dziel? Że niby pracuje za darmo.? Czy to jest zgodne z przepisami? Plączesz i mieszasz nic nie warte wywody, ze jeden za darmo 9 czego nie rozumiemy) a inny bierze kilometrówki ( skoro ma do tego prawo). Ale żmija zawsze będzie manipulować, podpuszczać, kręcić, byle oczerniać .

 • Link do komentarza wzburzony czwartek, 10 stycznia 2019 21:38 napisane przez wzburzony

  napisane przez Skandal
  Pan komentarz jest uzasadniony, zawiera wszystkie życzenia większości mieszkańców Gniezna!!
  Panie Dolata jak można tak postępować, czy kiedyś Pan przestanie, czy nie wystarczyło Panu tych wszystkich intryg- wstyd!!
  Proszę niech pan da spokojne pracować obecnej koalicji!! Pana czas już minął i efekty są, jakie są!!
  A obwiniane Pana Gruszczyńskiego, czy Tomaszewskiego, a także podważanie kompetencji lekarzy (Pan wie o których mowa) - to już wielka przesada, pomówienie!!

 • Link do komentarza zdzichu czwartek, 10 stycznia 2019 19:08 napisane przez zdzichu

  Ile razy można się dorobić na rozbudowie szpitala???
  Trzeba rozebrać to co już zbudowano! Katastrofa budowlana!!!

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane