piątek, 18 stycznia 2019 16:28

Plakatowy wandalizm znowu w akcji

 

Obklejone słupy, drzewa, a wcześniej także skrzynki elektryczne i gazowe. Tak promuje się Młodzież Wszechpolska, ale też firmy. Straż Miejska tylko w ubiegłym roku ukarała kilku takich sprawców dewastacji.

Od rana w centrum miasta na stylowych latarniach ulicznych, ale także drzewach, zawisły plakaty przymocowane taśmą klejącą. Promują one spotkanie dotyczące powstania wielkopolskiego, a które organizowane jest przez gnieźnieński oddział Młodzieży Wszechpolskiej. Wiele z plakatów przytwierdzono za pomocą taśmy klejącej, która mocno przywiera do farby na słupach i przy zrywaniu schodzi razem z nią. 

Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z komendantem Straży Miejskiej Tomaszem Francuszkiewiczem, który przekazał nam iż funkcjonariusze zauważyli plakaty w piątkowych godzinach rannych. Od razu rozpoczęły się czynności wyjaśniające, czy w tej sprawie ktokolwiek występował o jakąkolwiek zgodę. Jednocześnie zabezpieczono monitoring, na podstawie którego stwierdzono iż czynu dokonano w czwartek w późnych godzinach wieczornych. Postępowanie w tej sprawie cały czas trwa.

Młodzież Wszechpolska już kilka tygodni temu dała o sobie "znać" w tym samym stylu, zamieszczając plakaty zachęcające do wstępowania do ich organizacji oraz zapraszające na inny wykład. Afisze wówczas pojawiły się na skrzynkach elektrycznych, gazowych, a także elewacjach kamienic - nie uzyskując zgody od właścicieli tychże obiektów. Wtedy też plakaty te były przymocowane klejem,  który uniemożliwiał ich całkowite zdarcie i tym samym trwale je oszpecił. W związku z aktualnym działaniem skierowaliśmy publiczne zapytanie na Facebooku organizacji o to, czy w ten sposób ma wyglądać promocja ich spotkań. Zapowiedź wykładu, na którym zamieściliśmy pytanie, zniknęło wkrótce z serwisu, a MW poinformowała iż sobotnie spotkanie zostało odwołane z przyczyn od nich niezależnych.

Niestety, plakatowych wandali wciąż nie brakuje, a czego dowodem są wciąż szpecące ulotki, plakaty itp. na latarniach, rynnach, drzwiach i skrzynkach elektrycznych w całym mieście. Tylko w ubiegłym roku Straż Miejska miała osiem tego typu spraw, które dotyczyły plakatów wieszanych w miejscach do tego niedozwolonych. Jak przekazał nam Tomasz Francuszkiewicz: - W trzech przypadkach sprawy zakończyły się mandatami, a reklamy dotyczyły sprzedaży chemii gospodarczej oraz jedna dotyczyła cyrku, który w celu reklamy wynajął firmę zewnętrzną. Ponadto w okresie wyborów były dwie sprawy i w obu przypadkach banery usunięto, a sprawa zakończyła się pouczeniem. Pozostałe trzy inne sprawy także zakończyły się pouczeniami - poinformował. Jak dodał, w przypadku gdy właściciel obiektu (np. budynku lub elementów infrastruktury miejskiej) stwierdzi iż poniósł szkodę z tytułu ww. działań, powinien osobiście zgłosić taką sprawę i wówczas można podjąć odpowiednie kroki prawne.


Komentarz. W sprawie nielegalnych plakatów, wieszanych na infrastrukturze miejskiej informujemy od lat, ale jak widać temat cały czas powraca, a w raz z nim pytanie, czy autorzy tych czynów naprawdę nie widzą, jak ich czyn szpeci przestrzeń publiczną? Miejmy nadzieję iż powyższa sprawa da do myślenia tym, którzy tego dokonali, a którzy wystawili niezbyt dobrą opinię osobom, które będąc bez winy w tej sprawie, na tych plakatach pojawili się z imienia i nazwiska. Miejmy też nadzieję iż w krótkim czasie plakaty te znikną tak szybko, jak się pojawiły.


Pierwsze poniższe zdjęcia pochodzą z października i listopada 2018 roku. Ostatnia seria zdjęć jest z 18 stycznia br.

7 komentarzy

 • Link do komentarza Hirek poniedziałek, 21 stycznia 2019 15:08 napisane przez Hirek

  Może by się wzięli jeszcze za ten reklamowy misz-masz i przy okazji niech ktoś załatwi żeby to boczne oświetlenie od pomnika opatrzności ustawili bardziej w dół bo tak wali po oczach w kierunku na ulicę że prawie oślepia kierowców w nocy

 • Link do komentarza centrum poniedziałek, 21 stycznia 2019 09:14 napisane przez centrum

  przed moim domem skrzynka też została zapaskudzona jednym z ich plakatów i nie da się zerwać!!!!!!!!

 • Link do komentarza jojo niedziela, 20 stycznia 2019 09:55 napisane przez jojo

  To są ci słynni patrioci?

 • Link do komentarza rw sobota, 19 stycznia 2019 22:50 napisane przez rw

  Marku, miej pan odwagę i się podpisz z imienia i nazwiska, jak komuś ad personam zarzucasz hańbę. Hańbą i to bezczelną jest fakt, że pomimo nagłośnienia bałaganu, jaki zrobiła MW na terenie miasta, te plakaty nie zostały od razu zdjęte i to przy pełnej świadomości, że spotkanie zostało odwołane, a jego uczestnik zażądał ich usunięcia, bo jego nazwisko jest stawiane w złym świetle.

  Kolejna sprawa to fakt, że większość takich bałaganiarzy umieszcza plakaty anonimowo, tak, że trudno jest namierzyć autora. Pod tymi plakatami MW się podpisała, identyfikując się z bajzlem, jaki zrobiła. Po raz trzeci w krótkim czasie!

 • Link do komentarza marek sobota, 19 stycznia 2019 22:09 napisane przez marek

  Artykuł stronniczy wiele organizacji uroczystości i wydarzeń i koncertów jest naklejanych na miejscach nie do tego przeznaczonych ,a stawianie Młodzieży Wszechpolskiej w złym świetle jest haniebne. Jak winić to wszystkich równo panie redaktorze....

 • Link do komentarza Obywatel piątek, 18 stycznia 2019 22:24 napisane przez Obywatel

  Wolność Tomku w swoim domku.

 • Link do komentarza 89 piątek, 18 stycznia 2019 20:59 napisane przez 89

  Tak przy okazji małe pytanko , czy w Gnieźnie funkcjonuje obowiązująca od dwóch lat ustawa krajobrazowa, czy został uchwalony lokalny kodeks reklamowy ?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane