sobota, 19 stycznia 2019 15:49

Migawki z miasta - Za lekkomyślność trzeba płacić

 

W ratowaniu ludzkiego życia lub mienia, niejednokrotnie decydują sekundy. Tymczasem niejednokrotnie zdarza się, że przez lekkomyślność innych, pomoc na miejsce może dotrzeć za późno.

Taka sytuacja miała miejsce w sobotnie, wczesne popołudnie na ul. Dąbrówki. Około godziny 13:00 tą drogą skierowały się jadące do akcji dwa wozy straży pożarnej z gnieźnieńskiej jednostki. Niestety, tuż przed skrzyżowaniem z ul. Franciszkańską napotkały na "wąskie gardło" utworzone przez nieprawidłowo zaparkowane samochody. O ile pierwszy wóz ratunkowy przecisnął się na styk między drzewem a pojazdami, o tyle pojazd z drabiną mechaniczną już nie i w efekcie strażacy musieli go cofać aż do ul. Mieszka I, by mógł kontynuować jazdę inną drogą do miejsca zagrożenia. 

Po chwili na miejscu pojawili się strażnicy miejscy, poinformowani o problemie, jaki napotkali strażacy. Nie minęła chwila, kiedy pojawił się pierwszy z kierowców, który nie krył zdziwienia tą sytuacją, a jeszcze bardziej tym iż będzie musiał zapłacić mandat. Przyznał iż parkując nie zauważył stojącego metr od jego pojazdu znaku o zakazie zatrzymywania. Kolejni otrzymali także wezwania za postój samochodu w miejscu niedozwolonym i nie unikną kary, niestety dość małej w porównaniu do niebezpiecznej sytuacji, jaką mogli w ten sposób spowodować. 

W powyższej sprawie pozostaje jeszcze jedna kwestia, która budzi pewne kontrowersje. Kiedy 22 lata temu rewitalizowano starówkę, pomyślano o oddaniu większej przestrzeni pieszym, a zmniejszeniu przejazdu pojazdów przez tę część miasta. Tak też stało się na ul. Dąbrówki, gdzie na poszerzonym chodniku ustawiono duże kwietniki, które miały "izolować" strefę pieszą od kołowej. Jak się jednak okazuje, są one "ruchome", bowiem od dawna stoją na środku wytyczonego chodnika, oddając tym samym miejsce pod samochody, które parkują w taki sposób, jak widać na prezentowanych zdjęciach. Pozostaje więc pytanie, co będzie, jak w końcu kwietniki "dotrą" pod ściany kamienic, a samochody zajmą cały chodnik?

 

33 komentarzy

 • Link do komentarza hihihi czwartek, 24 stycznia 2019 13:39 napisane przez hihihi

  odsunięte donice ? a może ta odległość odsunięcia od krawędzi jezdni i ta długość uzyskanej przestrzeni oraz fakt że tam niemal codziennie parkuje pewien samochód dostawczy coś wyjaśnią ? ale kto by w tym mieście sobie tym głowę zawracał ?

 • Link do komentarza GNIEZNIOK środa, 23 stycznia 2019 02:44 napisane przez GNIEZNIOK

  tak jak w innych miastach w całej Polsce i na świecie wystarczy służby porządkowe wyposażyć w pająki (autolaweta z HDS) i kto nie przestrzega przepisów dostanie z 1500 za taka usługę to w moment zmądrzeje

 • Link do komentarza Marek wtorek, 22 stycznia 2019 10:50 napisane przez Marek

  W Poznaniu to SM się nie patyczkuje. Widziałem jak w jednym miejscu stało kilkanaście samochodów na zakazie i SM założyła wszystkim blokady na koła i równo kasowali bez wyjątku. Czy to miejsce na ulicy Dąbrówki to jakieś nietykalne jest , ciekawa sprawa ?

 • Link do komentarza Kolejowy dojeżdzajacy wtorek, 22 stycznia 2019 08:29 napisane przez Kolejowy dojeżdzajacy

  Władza najnormalniej w świecie sobie nie radzi z rządzeniem i wystarczy zajrzec na dworzec by zobaczyc w jakich warunkach pasażerowie teraz zimą oczekuja na pociag. Pewnie, powie prezydent, ze to nie jego dzialka,ale to przecież gnieźnianie siedzacy na posadzce, bo miejsce dla pasażerow zajmuje magistracki urząd!

 • Link do komentarza cierpliwy poniedziałek, 21 stycznia 2019 15:21 napisane przez cierpliwy

  urzędasie oni czytają komentarze tylko o tym samym trzeba ze 100 razy napisać i dopiero jest reakcja , czyli czytają

 • Link do komentarza m poniedziałek, 21 stycznia 2019 15:14 napisane przez m

  Czy ktoś się orientuje czy na tajwanie to miejsce ogrodzone co tam kanapowi latem biesiadowali to jest teraz miejscem zbiórki opakowań szklanych , tyle tam flaszek leży.

 • Link do komentarza :-)))))))))))))))) poniedziałek, 21 stycznia 2019 15:01 napisane przez :-))))))))))))))))

  Do urzędas - zapewniam że czytają, zwłaszcza te komentarze, chyba nawet są ich najwierniejszymi czytelnikami. Jak w komentarzach ukaże się coś co nie miało wyjść na zewnątrz to ci dopiero jest szukanie przecieku a najlepsze że nawet nie przypuszczają jak blisko mają tych gadułów co to bywają tu i ówdzie .

 • Link do komentarza aby do następnego pożaru poniedziałek, 21 stycznia 2019 14:36 napisane przez aby do następnego pożaru

  bo w naszym kraju musi najpierw dojść do tragedii to wówczas są kontrole, nowe przepisy, zmiany na stanowiskach , tak więc czekajmy cierpliwie jak w tym miejscu dojdzie do tragedii na skutek źle parkowanych pojazdów i braku odpowiednich reakcji to wówczas zjadą się tu wszystkie służby kontrolne, będzie o nas głośno w mediach i dopiero zapanuje porządek z parkowaniem

 • Link do komentarza Ex SM poniedziałek, 21 stycznia 2019 11:47 napisane przez Ex SM

  Do Senior, nie ma Pan pojęcia o czym Pan pisze... Sowicie opłacana? No może tylko na stanowiskach komendantów którzy sami w 2 zarabiają tyle co 6 zwykłych strażników.

  Do urzędas dowodem nie sygnałem owszem ale nie mamy gwarancji ze te sygnaly nie są brane pod uwagę prawda? To ze jest jak jest to po primo mala liczba straznikow po drugie olewanie tematów przez policję...

  do tumek a właśnie po to by sukcesywnie z tym walczyć ale przy wprowadzeniu pewnych zmian i rozbudowy bo prawda jest taka że policja nie bawi się w parkowanie wcale...

 • Link do komentarza hehehe poniedziałek, 21 stycznia 2019 10:06 napisane przez hehehe

  Faktycznie to szczególne miejsce to już do znudzenia jest pokazywane z tym nieprzestrzeganiem przepisów parkowania

 • Link do komentarza tumek poniedziałek, 21 stycznia 2019 10:00 napisane przez tumek

  montowilo to po co nam opłacana straż miejska

 • Link do komentarza urzędas poniedziałek, 21 stycznia 2019 09:30 napisane przez urzędas

  Do montoliwo- a czy informacja z mediow nie jest takze dowodem, albo co najmniej sygnalem dla poszczególnych służb, że dzieje sie źle w zarządzanym przez nich mieście? Słychać od czasu do czasu, jak wladze,ale także niektorzy urzędnicy a nawet radni twierdzą, że nie czytają lokalnej prasy, a komentatzy już w ogóle. Trudno o bardziej lekceważący stosunek do spraw miejskich, bo choć w tych wpisach czytelnikow czasami jest pewna zlośliwośc, to jednak w większosci, jak można zauważyć są one podyktowane troską o nasze wspólne miejskie sprawy.

 • Link do komentarza jeżdżę to widzę poniedziałek, 21 stycznia 2019 08:48 napisane przez jeżdżę to widzę

  Takich miejsc w centrum, gdzie dopuszcza się na robienie parkingów z miejsc z tego wyłączonych, jest pełno. Kolejny jest na Rynku przy wylocie z Farnej, następny mamy na Farnej, gdzie samochody parkują przed bramą wjazdową na teren kościoła oraz na chodniku na łuku drogi po drugiej stronie. Następne przypadki to ul. Świętokrzyska przy skrzyżowaniu z ul. św. Jana, przy bramie do szpitala na św. Jana, wyjazd z Łubieńskiego w ul. Chrobrego i wiele innych.

 • Link do komentarza montoliwo niedziela, 20 stycznia 2019 20:38 napisane przez montoliwo

  Pod koniec 2018 uległy zmianie przepisy w skutek których Straż Miejska może ukarać kierowcę źle zaparkowanego pojazdu na podstawie zdjęcia nadesłanego przez obywatela. Wystarczy opisać datę, czas i wskazać precyzyjnie miejsce dołączyć fotkę i gotowe nie trzeba się nawet podpisywać. Każdy może walczyć z patologią parkowania!

 • Link do komentarza senior niedziela, 20 stycznia 2019 12:43 napisane przez senior

  To wina gospodarza miasta, że nie potrafi wyegzekwować od podległej sobie służby, jak sądzę sowicie opłacanej, wykonywania podstawowych obowiązków służących normalności w tym zaniedbanym mieście. No i teraz a propos zaniedbania. Miałem okazje z powodu awarii mojego samochodu i przekazania go do naprawy, chodzić pieszo po mieście. To, co ujrzałem, przeszło moje najśmielsze oczekiwania. Nie spodziewałem się poprawy, ale tak zasranego i zabrudzonego centrum nie widziałem od lat. Przede wszystkim chodniki. Nieporządkowane od lat, dziury, wystające płyty lub ich brak. nad tym nikt nie panuje! No ale wiszą kwiaty na lampach ulicznych, zamiast napraw. Budynki brudne, odrapane, popisane, odpadające tynki. Byłem na tzw. halach ostrzyć nożyczki. Takiej Azji nie widziałem od dziesięcioleci podróży po świecie. Jak Panu nie wstyd Panie Prezydencie Gniezna za takie miasto? To świadectwo Pana osoby, jest Pan wszakże prezydentem piąty rok, więc żadnego usprawiedliwienia za bałagan nie przyjmuję. To Pana dom i tym bardziej trzeba ładu i porządku, ze pracować powinien Pan dla nas . Przecież pracuje Pan za nasze pieniądze. Po co były Panu te wszystkie króle i króliki, jak nie potrafi Pan zadbać o czystość i estetykę???

 • Link do komentarza Zenek niedziela, 20 stycznia 2019 11:21 napisane przez Zenek

  do Mieazko - przecież macie tam pozatrudnianych nowych strażników w tym dwóch kierowników - emerytów ponoć nieźle opłacanych to co oni robią, niech dla zdrowia i zapewnienia nam porządku przejdą się ulicami i zobaczą jak to faktycznie wygląda z tym parkowaniem w naszym mieście

 • Link do komentarza kierowca niedziela, 20 stycznia 2019 11:13 napisane przez kierowca

  Straż Miejska i Policja od dawna jeżdżą ślepi po ulicach, temat parkowania w mieście jest im znany. Wystarczyłoby żeby wzięli sie do pracy i wykonywali swoją pracę uczciwie to i w miescie byłby porządek, a w kasie miasta więcej pieniążków. W końcu za swoją pracę mają wynagrodzenie. Wstyd

 • Link do komentarza Kierowca niedziela, 20 stycznia 2019 11:04 napisane przez Kierowca

  Proponuję wysłać ten artykuł Komendantowi Policji i Straży Miejskiej. Ciekawe czy coś z tym zrobią ?

 • Link do komentarza Alina niedziela, 20 stycznia 2019 08:48 napisane przez Alina

  Niestety parkowanie w naszym mieście wola o pomstę do nieba. Ludzie parkują gdzie im się podoba nie czytając znaków. Proponuje przyjrzeć się wjazdowi na posesje przy aptece dom leków na ul Miezzka 1. Non stop parkowane są tam auta utrudniając dojazd na posesje a policja i straż miejska nic nie robi.

 • Link do komentarza lalunia niedziela, 20 stycznia 2019 08:36 napisane przez lalunia

  Przecież temat parkowania w tym pokazanym miejscu nie jest poruszany pierwszy raz. Wielokrotnie o tym pisano i publikowano zdjęcia. Miejsce nie jest odległe i nie można tego tłumaczyć brakiem "rąk do pracy" tym bardziej gdy do dyspozycji mają samochody i monitoring. W czym więc problem ? Może jak słychać to faktycznie w tym mieście są "równi i równiejsi" ? Przecież tych kwietników nie przesuwa pierwszy lepszy kierowca , bo taki miałby stracha że zostanie zauważony. Ponadto ten przykład jak i mnogość innych świadczy że wbrew obietnicom nie zostały rozwiązane problemy parkowania w centrum miasta.

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane