wtorek, 22 stycznia 2019 08:24

Migawki z miasta - Hołd dla Armii Czerwonej w miejsce Armii Krajowej

 
Migawki z miasta - Hołd dla Armii Czerwonej w miejsce Armii Krajowej fot. Rafał Wichniewicz

Do naszej redakcji dotarła informacja, że nieznana osoba zawiesiła tabliczki na cześć Armii Czerwonej w miejscu dotychczasowych, opowiadających o historii Batalionu "Parasol" i Szarych Szeregów.

We wrześniu 2018 roku nad Jeziorem Winiary otwarto ścieżkę edukacyjną, oprowadzającą wokół akwenu, gdzie wytyczono Promenadę Batalionu "Parasol". Historię tego oddziału Armii Krajowej opowiadają niewielkie tabliczki, zawieszone na latarniach. Dwie z nich zostały jednak zerwane, a najprawdopodobniej wczoraj pojawiły się własnoręcznie wykonane, oddające cześć Armii Czerwonej. 

Sprawa wydaje się o tyle interesująca, że autor tych wątpliwej estetyki tablic, umieścił je dokładnie w tych samych miejscach, gdzie do tej pory wisiały tabliczki o ww. oddziałach polskiej partyzantki. Przy tym dość znanym faktem historycznym jest, jaki los czekał większość polskich żołnierzy podziemia z AK po zajęciu terenów dawnej II Rzeczypospolitej przez wojska sowieckie, a co w kontekście zawieszonych tabliczek wydaje się być jeszcze bardziej uderzające.

Co ciekawe, tablice wykonane w ten sam sposób, które "przyozdobiły" latarnie nad Jeziorem Winiary, są podobnie wykonane do tych, jakie pojawiły się w trakcie obchodów rocznicy zajęcia Gniezna przez Armię Czerwoną, które zorganizowane zostały w 2015 roku (dostępne poniżej). Prawdopodobnie ten sam autor swojego czasu zamieszczał też tego typu tablice i napisy, w których atakował niektórych gnieźnian, pełniących funkcje publiczne.

7 komentarzy

 • Link do komentarza z osiedla środa, 23 stycznia 2019 20:07 napisane przez z osiedla

  Do Jam_Jest - uderz e stół, a nożyce się odezwą?

 • Link do komentarza Jam_Jest środa, 23 stycznia 2019 10:55 napisane przez Jam_Jest

  Do:mieszkaniec.
  *******************
  Trochę dziwna ta pańska opinia co do osoby starszej, poruszającej się na rowerze, zważywszy, że i ja też poruszam się na rowerze, ale tylko w okresach wiosenno, letnio, jesiennych. Takich osób starszych, czy w wieku niepozwalającym na takie zachowanie, w Gnieźnie może być kilkaset, żeby nie powiedzieć kilka tysięcy. Sądzę, że jest to gówniarz, któremu brak wiedzy, zrobił wodę z mózgu.

 • Link do komentarza Zw37 wtorek, 22 stycznia 2019 22:32 napisane przez Zw37

  Chyba uciekł z dziekanki xD

 • Link do komentarza Kegan wtorek, 22 stycznia 2019 21:12 napisane przez Kegan

  Posiedziałby w Rawiczu w latach 45-55 ciekawe czy zmieniłby zdanie. Ale czemu się dziwić w Gnieźnie kult czerwonych towarzyszy wiecznie żywy. Ostatnio dziecko przyniosło mi informacje- Nauczycielka do uczniów że za komuny to były czasy - żenada-co do wandala mam nadzieję że zapłaci za akty wandalizmu ( zerwane tabliczki, pomalowane ławki na Łazienkach itd. )

 • Link do komentarza mieszkaniec wtorek, 22 stycznia 2019 18:22 napisane przez mieszkaniec

  Ten sam idiota tym samym charakterem pisma obwieszał słupy w czasie poprzednich wyborów. Jest wysoce prawdopodobne, ze bryluje on także na gnieźnieńskich forach. Ma na swoim koncie także inne sprawki. Zdaje się, ze porusza się po Gnieźnie rowerem. Starszy gość.

 • Link do komentarza Aleksander Wolanin wtorek, 22 stycznia 2019 12:39 napisane przez Aleksander Wolanin

  Działania wojenne Armii Czerwonej miały wpływ na globalne losy wojny a Armia Krajowa praktycznie nic nie wniosła do zwycięstwa nad Trzecią Rzeszom. To są fakty.

 • Link do komentarza radek wtorek, 22 stycznia 2019 08:56 napisane przez radek

  Ale pacjent. Pewnie za dużo wolnego czasu...

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane