Wydrukuj tę stronę
wtorek, 22 stycznia 2019 08:24

Migawki z miasta - Hołd dla Armii Czerwonej w miejsce Armii Krajowej

 
Migawki z miasta - Hołd dla Armii Czerwonej w miejsce Armii Krajowej fot. Rafał Wichniewicz

Do naszej redakcji dotarła informacja, że nieznana osoba zawiesiła tabliczki na cześć Armii Czerwonej w miejscu dotychczasowych, opowiadających o historii Batalionu "Parasol" i Szarych Szeregów.

We wrześniu 2018 roku nad Jeziorem Winiary otwarto ścieżkę edukacyjną, oprowadzającą wokół akwenu, gdzie wytyczono Promenadę Batalionu "Parasol". Historię tego oddziału Armii Krajowej opowiadają niewielkie tabliczki, zawieszone na latarniach. Dwie z nich zostały jednak zerwane, a najprawdopodobniej wczoraj pojawiły się własnoręcznie wykonane, oddające cześć Armii Czerwonej. 

Sprawa wydaje się o tyle interesująca, że autor tych wątpliwej estetyki tablic, umieścił je dokładnie w tych samych miejscach, gdzie do tej pory wisiały tabliczki o ww. oddziałach polskiej partyzantki. Przy tym dość znanym faktem historycznym jest, jaki los czekał większość polskich żołnierzy podziemia z AK po zajęciu terenów dawnej II Rzeczypospolitej przez wojska sowieckie, a co w kontekście zawieszonych tabliczek wydaje się być jeszcze bardziej uderzające.

Co ciekawe, tablice wykonane w ten sam sposób, które "przyozdobiły" latarnie nad Jeziorem Winiary, są podobnie wykonane do tych, jakie pojawiły się w trakcie obchodów rocznicy zajęcia Gniezna przez Armię Czerwoną, które zorganizowane zostały w 2015 roku (dostępne poniżej). Prawdopodobnie ten sam autor swojego czasu zamieszczał też tego typu tablice i napisy, w których atakował niektórych gnieźnian, pełniących funkcje publiczne.

Galeria

7 komentarzy