czwartek, 24 stycznia 2019 15:09

Darmowa linia MPK zlikwidowana, ale mają być inne

 
Darmowa linia MPK zlikwidowana, ale mają być inne archiwum redakcji

Od początku roku mieszkańcy, którzy w soboty korzystali z darmowej linii autobusowej nr 0, utracili ten kurs łączący Winiary z centrum. MPK tłumaczy to spadkiem zainteresowania wśród podróżnych.

Mieszkańcy północnej części miasta, ponad trzy lata temu zyskali w soboty darmowe połączenie z centrum. Linia nr 0, kursująca cztery razy dziennie z ul. Lednickiej na Dąbrówki i z powrotem z ul. Łubieńskiego, od 5 stycznia br. została zlikwidowana, a na przystankach pojawiły się informacje w tej sprawie, które jednak nie wyjaśniają powodów takiej decyzji.

W tej sprawie kilka dni temu skierowaliśmy zapytanie do MPK Gniezno, które nadesłało nam odpowiedź: Początkowo cieszyła się dużym zainteresowaniem pasażerów, czego główną przyczyną było pobieranie opłat w Strefie Płatnego Parkowania w soboty. Po zniesieniu tych opłat, w lipcu 2016 r., z przejazdów linią 0 korzystało coraz mniej osób. Byli to głównie pasażerowie posiadający inne uprawnienia do bezpłatnych lub ulgowych przejazdów (osoby starsze, emeryci) - przekazała nam spółka, nadmieniając przy tym iż nie prowadzono dokładnych pomiarów średniej ilości osób korzystających z linii nr 0, posiłkując się jedynie tym, o czym informowali kierowcy.

Jak nas poinformowano: Obecnie w spółce trwają prace nad przygotowaniem innych projektów dotyczących bezpłatnych przejazdów, które będą wprowadzone jeszcze w tym roku. Poza tym po raz kolejny w letnie weekendy, w lipcu i sierpniu, wszystkie przejazdy autobusami MPK będą bezpłatne.

Na początku roku, przy okazji odejścia ze swojego stanowiska prezesa MPK Gniezno Piotra Stasiaka i powołania następcy w osobie wieloletniego wiceprezesa Wojciecha Gulczyńskiego, poinformowano o trudnej sytuacji finansowej spółki. W najbliższym czasie ma zostać przedstawiony program naprawczy, który miałby pozwolić na poprawę kondycji ekonomicznej zakładu.

7 komentarzy

 • Link do komentarza szofer niedziela, 27 stycznia 2019 18:43 napisane przez szofer

  Dużo jeżdżę autobusami i trochę obserwuję mieszkam niedaleko zajezdni MPK i widzę co się dzieje. Jakie prace trwają kto to pisze, kiedy je wprowadzą " na koniec roku" powinni myśleć w zeszłym roku a nie teraz. Linia 0 została zlikwidowana, a wprowadzili 14 dlaczego tylko do Kawiar dlaczego nie jedzie dalej przez Osiniec. Kursy 4 tylko w wybranych godzinach. W weekendy problemy z dojazdem do pracy- nie zsynchronizowane połączenia. Linia 22 z Wierzbiczan na Dalki przez Tysiąclecie, coś podobnego z Winiar by się przydało. A i nieszczęsna 7 przez kierowców nazwana ekspresówką ciągle opóźniona dlaczego?(20 minut przez całe miasto sprawdziłem rozkład). Prace nad zmianami trwają długo i co nadal trwają. Może były prezes zabrał ze sobą ? Gdzie ten plany kto to planuje. A teraz stojące autobusy w korkach od Witkowskiej Wrzesińskiej po Lecha i Chrobrego, ktoś to też zaplanował...

 • Link do komentarza A sobota, 26 stycznia 2019 10:49 napisane przez A

  a z ul. Cegielskiego wydostać się to marzenie....

 • Link do komentarza Rozczarowana piątek, 25 stycznia 2019 18:44 napisane przez Rozczarowana

  Wielka bzdura ze nikt nie jeździł, ja osobiscie często korzystałam i nigdy nie był autobus pusty, wręcz przeciwnie wielu ludzi myliło się i odbijalo bilety. Jestem decyzją rozczarowana szukali oszczędności i padło na tą linie.

 • Link do komentarza Olaf piątek, 25 stycznia 2019 15:11 napisane przez Olaf

  @Bil trochę racji masz ale trochę nie masz.

  Policz ile wydasz przez cały miesiąc kupując za każdym razem 2,70zł.
  Jadąc w dwie strony 17 dni i bilet miesięczny się zwraca. 18 dnia już tracisz.
  Mam na myśli bilet sieciowy imienny za 92zł. Więc jak odliczysz 8 dni to i tak średnio 5 dni jeździsz za darmo.

  Myśląc w ten sposób kupując bilet kolejowy do Poznania i idąc na urlop wystąp do przewoźnika o ulgę bo masz 5 dni wolnego i wolny weekend więc 7 dni nie będziesz korzystać.

  @Kawior widzisz same minusy mieszkania poza Winiarami? To się przeprowadź. Możemy się zamienić. Sklepów też zazdrościsz? Parkingów z którymi jest kłopot?

  Darmowy autobus raczej był puszczany z innych przyczyn niż robić komuś dobrze.

 • Link do komentarza pasażer 0 piątek, 25 stycznia 2019 13:38 napisane przez pasażer 0

  Nie należę do osób starszych (i nie pobieram emerytury- renty) a co sobotę korzystałam z linii 0 . Twierdze że dużo osób korzystała z tej linii w "moim" wieku.

 • Link do komentarza Bil piątek, 25 stycznia 2019 05:42 napisane przez Bil

  Jeżeli po raz kolejny w letnie weekendy, w lipcu i sierpniu, wszystkie przejazdy autobusami MPK będą bezpłatne to bilety miesięczne powinny być w tym okresie tańsze. Kupując bilet miesięczny płaci się z góry za te dni! I to dużo tańsze ponieważ jest to min 8 takich dni w miesiącu. Czekamy na uregulowane tej kwestii... W przeciwnym razie to kłamstwo.

 • Link do komentarza Kawior czwartek, 24 stycznia 2019 23:35 napisane przez Kawior

  My z kawiar, pustachowy, dalek, skiereszewa. też byśmy chcieli taką linę 0, pępek miasta winary a my to gorszy sort ???

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane