piątek, 08 lutego 2019 10:59

Nie przyznała się do palenia śmieci - kara będzie wysoka

  UM
Nie przyznała się do palenia śmieci - kara będzie wysoka źródło: UM Gniezno

Nawet 5 tysięcy złotych grzywny grozi mieszkance ul. Strumykowej, która spalała w domowym piecu niedozwolone odpady. Kobieta wpadła podczas rutynowej kontroli strażników miejskich, którzy pobrali próbki popiołu z paleniska i wysłali je do ekspertyzy.

Kilka tygodni temu, podczas własnej interwencji w budynku przy ul. Strumykowej strażnicy skontrolowali 4 mieszkania, w których istniało podejrzenie spalania śmieci w przydomowych piecach. W 3 mieszkaniach ujawniono nieprawidłowości, a dwóch właścicieli na miejscu ukarano mandatami z art. 191 Ustawy o odpadach.

W jednym przypadku, mimo że ujawniono w palenisku odpady niedozwolone, właścicielka nie przyznała się do winy. Funkcjonariusze pobrali próbki paleniskowe do specjalnego wiaderka, które przesłano do badań do certyfikowanego laboratorium w Jastrzębiu Zdroju. Otrzymana ekspertyza próbek z pieca, potwierdziła termiczne przekształcanie (spalanie) niedozwolonych substancji (śmieci/odpadów) w piecu, z którego została pobrana próbka. Wobec sprawczyni wykroczenia zostanie skierowany wniosek o ukaranie do sądu, grozi jej grzywna w wysokości do 5 tys. zł oraz zwrot kosztów badania próbek jakie poniósł Urząd Miejski w Gnieźnie w kwocie 603 zł.

Tylko w styczniu 2019 r. Straż Miejska przeprowadziła 92 interwencje dotyczące podejrzenia spalania niedozwolonych odpadów, w 16 przypadkach potwierdzono niedozwolony proceder, 12 sprawców ukarano mandatami na kwotę 2450 zł, skierowano 2 wnioski o ukaranie do sądu, a 2 osoby pouczono. 

15 komentarzy

 • Link do komentarza obywatel niedziela, 10 lutego 2019 20:37 napisane przez obywatel

  To ja się pytam szanownych kontrolerów i tych, co wymierzają kary, czym ma palić emeryt, który całe życie ciężko pracował i na stare lata z tzw, starego portfela ma 1200 zł emerytury? Zgoda, na na czynsz dostanie kilkadziesiąt złotych dodatku, ale prąd, gaz, i ten nieszczęsny opał? A poza tym musi tez coś zjeść, umyć się, wyprać i często niestety kupować nietanie leki. Zanim ponownie kogoś zechcecie ukarać, to pomyślcie, jak pomóc tym ludziom, którzy znikąd nie mają żadnej pomocy i ledwo wiążą koniec z końcem. Przecież ta osoba dostawszy tak wysoka grzywnę w życiu jej nie zapłaci, a komornik niczego jej nie weźmie, bo po prostu ona na pewno nie ma żadnego majątku. To jest obieg zamknięty.

 • Link do komentarza bardziej doświadczony niedziela, 10 lutego 2019 19:31 napisane przez bardziej doświadczony

  Jadę Wolności, kłęby czornego dymu z jednego domu jednorodzinnego , a na balkonie stoi człowiek młody i pali papierocha..... Nie stać drania na węgiel ? Stać!!! Biedny by 300 zł na miesiąc nie wydał na ćmiki. Pomnóż 300 razy 12 miesięcy to jest 3600. Ile węgla można kupić i na jaki okres? Woli cwaniak śmiotki palić i się cieszy głupi, że innych oszukuje...ot, typowy ...

 • Link do komentarza paweł niedziela, 10 lutego 2019 14:39 napisane przez paweł

  do Aaabbbbaaa , ciekawe czym ty palisz?chyba ze masz na gaz i ciepłą posadę gdzieś obok prezydenta i nie musisz pracować. wegiel jest coraz gorszej jakosci a te ich certyfikaty ze spelnia normy to smiech. zanim sie rozpali to zawsze leci mocny dym znawco wielki.

 • Link do komentarza Jam_Jest niedziela, 10 lutego 2019 11:01 napisane przez Jam_Jest

  Palenie byle czym w piecach domowych, uważam za karygodne, ale!!! Czy nasza STRAŻ miejska choć przez chwilę zwróciła uwagę, na pracujące silniki panów taksówkarzy? NIE!!! Byłem mimowolnym świadkiem zignorowania przez przechodzących dwóch panów ze straży miejskiej, którzy bardziej skupiali się na zrywaniu ogłoszeń ze słupów, znaków drogowych i ze wszelkich możliwych miejsc oblepionych ww. ogłoszeniami, czy też reklamami związanymi z kredytami, niżeli tym, że samochody stojąc na t/z słupku, mają włączone silniki. Skoro walczymy o czystość powietrza, czyli walka ze smogiem, to wydaje mi się, że włączone silniki aut oczekujące na klienta, też mają swój udział w zagrożeniu smogowym.

 • Link do komentarza Julka sobota, 09 lutego 2019 18:37 napisane przez Julka

  Palą śmieciami w piecach - czyli nie dopełniają obowiązku utrzymania czystości i porządku na terenie nieruchomości - czyli nie zbierają i nie przekazują odpadów komunalnych - czyli nie składają deklaracji i nie płacą za odbiór śmieci - czyli organ sprawujący nadzór nad realizacją powyższych obowiązków nie bardzo sobie radzi z tym tematem.

 • Link do komentarza jeleń sobota, 09 lutego 2019 08:15 napisane przez jeleń

  Czy znane są wyroki sądu w tych dwóch sprawach

 • Link do komentarza ?? sobota, 09 lutego 2019 07:14 napisane przez ??

  Ale to że tysiące diesli z wyciętymi filtrami truje nas rakotwórczymi spalinami stojąc w zakorkowanym mieście to już nikomu nie przeszkadza ?

 • Link do komentarza miastowy piątek, 08 lutego 2019 22:59 napisane przez miastowy

  Na Strumykowej nie mieszka żadne bogactwo. To biedni ludzie, których nie stać na wille czy mieszkania własnościowe. Dostali prawdopodobnie od kogoś jakieś drewniane odpady, to napalili. Złapanie jednego winowajcy i taki szum, jakby całe Gniezno się zatruło. proszę ochrony Środowiska, w mojej okolicy ktoś bez przerwy pali śmieciami i petami, bo nawet okna nie można otworzyć wieczorem. Takich winnych szukajcie, a nie biedna kobietę, która nawet może nie wiedziała, że na tych drewnianych odpadach jest jakaś trucizna. Zajmijcie się może w końcu samochodami, które po znajomości przechodzą kontrole, bo jazda za takim śmierdziuchem spalinowym jest niemożliwa. Z tego przypadku jest tak, jak w tym przysłowiu, że kowal zawinił, a cygana powiesili!

 • Link do komentarza AUTHOR piątek, 08 lutego 2019 22:42 napisane przez AUTHOR

  Nie piszcie głupot: prawdopodobnie śmieci same zorganizowały sobie wycieczkę do pieca - właścicielka natomiast stanowczo sprzeciwiała się temu pomysłowi. Węgiel drogi..., to mam prawo truć wszystkich na około, bo nie mogę odłożyć 80 lub 100 zł miesięcznie by uskładać na opał? Nie piszcie, że nie można odłożyć.. Węgiel owszem nie jest tani ale palenie śmieciami to zwykłe chamstwo, egoizm i lenistwo. Lenistwo, bo do pieca bliżej niż do kubła na śmieci. Nie ma wytłumaczenia dla palenia śmieciami!!!! Chcecie inhalować się dymem z palonego plastiku lub płyt meblowych, nie przeszkadza Wam palenie odpadami, to rozpalcie ognisko na środku własnego pokoju, usiądźcie z małżonkiem, rodzicami, dziećmi i głęboko wdychajcie; wdech, wydech, wdech.... na zdrowie.

 • Link do komentarza Aaabbbbaaa piątek, 08 lutego 2019 20:37 napisane przez Aaabbbbaaa

  Zapraszam strażników na pustachowe. Tu co drugi g... nem pali. Zima nie da się z domu wyjść

 • Link do komentarza Ela piątek, 08 lutego 2019 16:45 napisane przez Ela

  A czy straż miejska od tak ma prawo sobie wejść do domu aby pobrać próbki z pieca czy nawet w innej sprawie? Przecież bez odpowiednio wydanego nakazu w danym celu, nie trzeba nikogo wpuszczać.

 • Link do komentarza lechosław piątek, 08 lutego 2019 14:37 napisane przez lechosław

  Bardzo dobrze! Tym bardziej, gdy kobieta kłamie w żywe oczy.

 • Link do komentarza Jorg piątek, 08 lutego 2019 13:58 napisane przez Jorg

  Górę Państwo. A czym Ci biedni mają palić? Tona węgla 1tys. A renty 1,5 tyś. Gdyby ich było stać to na pewno palili by ekologicznie .ja gdy zobaczę w wizjerze straż. To ich informuję że rodziców nie ma w domu i nie mają prawa wejść do mojego mieszkania acha A te ich drobny do pomiarów nie mają żadnych certyfikatów do legalnego pomiaru. Oczywiście jestem za ekologią Ale nie tędy droga też bym chciał ogrzewać gazem i być Eko Ale nie stety mnie nie stać!!

 • Link do komentarza BB piątek, 08 lutego 2019 12:09 napisane przez BB

  Ciekawe jak udowodnili że to właścicielka mieszkania wrzuciła śmieci do pieca i je spalała

 • Link do komentarza szok piątek, 08 lutego 2019 11:33 napisane przez szok

  "Ale przecież Straż Miejska jest niepotrzebna"...

  Dobra robota!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane