wtorek, 12 lutego 2019 10:01

O mały włos stracił majątek. Oszuści wciąż wydzwaniają

 
O mały włos stracił majątek. Oszuści wciąż wydzwaniają archiwum redakcji

79-letni mieszkaniec Gniezna zdążył przelać pieniądze w banku, ale policjantom udało się zatrzymać transakcję. Mężczyzna do końca nie wiedział iż padł ofiarą oszustów.

Gnieźnieńscy policjanci ostrzegają przed szajką, która wyłudza od seniorów pieniądze, bazując na społecznym zaufaniu, którym starsze osoby darzą stróżów prawa. Od początku roku gnieźnieńscy policjanci otrzymali kilka zgłoszeń odnośnie próby dokonania oszustw. Osoby, które stoją za tym, działają systemowo i konsekwentnie - tylko jednego dnia dzwonią kilka lub kilkanaście razy do osób, które próbują oszukać.

Przekręt „na policjanta” polega na dzwonieniu do seniorów i przedstawianiu się jako funkcjonariusz Centralnego Biura Śledczego Policji. O mały włos a oszukany zostałby także 79-latek z Gniezna, który w miniony poniedziałek 11 lutego odebrał telefon od Marii Nowickiej, rzekomej funkcjonariuszki CBŚP, która próbowała wmówić swojej ofierze, że zajmuje się kradzieżą pieniędzy z rachunków bankowych. Niestety, prawie skutecznie. Przekonany, że ktoś poznał dane jego konta, zdecydował się pobrać środki z banku i przelać na podane przez “funkcjonariuszkę” konto. W ten sposób łupem oszustów padło prawie 20 tys. zł. W ostatniej chwili, już po przelaniu pieniędzy, gnieźnieńskim policjantom kryminalnym udało się transakcję zablokować, gdyż zostali powiadomieni o całym zdarzeniu przez krewnego 79-latka, który dowiedział się o całej sytuacji wkrótce po dokonaniu wpłaty.

Policjanci apelują do rodzin osób sędziwych, by te zajęły się swoimi starszymi bliskimi i ostrzegły je przed sposobem działania oszustów. Ci bowiem nawet dzisiaj wykonali kolejną serię telefonów do mieszkańców Gniezna, o czym została już powiadomiona miejscowa komenda.

4 komentarzy

 • Link do komentarza Geniu czwartek, 14 lutego 2019 09:18 napisane przez Geniu

  Skąd oszuści znają jaką ilość pieniędzy ma ktoś na koncie? Po takiej próbie wyłudzenia od znajomej doszedłem do wniosku, że wtyka jest w Banku. Nikt mi nie powie, że dokładna kwota przechowywanych pieniędzy jest znana nawet najbliższym .

 • Link do komentarza Mee wtorek, 12 lutego 2019 17:25 napisane przez Mee

  Żeby zadzwonili,że są z ZUSu,ale na CBŚ się nabrać.

 • Link do komentarza Qwerty wtorek, 12 lutego 2019 12:29 napisane przez Qwerty

  Tom to nic nie da na ich miejsce przyjdą nowi.

 • Link do komentarza Tom wtorek, 12 lutego 2019 10:10 napisane przez Tom

  Jak najprędzej wylapac złodziej i bandziorów. Posówć się do prowokacji i w tym czasie powiadamiaj policję łapy pouciąć złodziejom starszych osób

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane