piątek, 15 lutego 2019 16:26

Prokuratura zajmie się kontrolą NIK w szpitalu

 
Prokuratura zajmie się kontrolą NIK w szpitalu archiwum redakcji

Podejrzenie niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy Najwyższej Izby Kontroli będzie przedmiotem działań podjętych przez Prokuraturę Rejonową w Gnieźnie. Chodzi o kontrolę w gnieźnieńskim szpitalu.

Śledztwo w tej sprawie zostało wszczęte z dniem 28 stycznia na wniosek posłanki Pauliny Hennig-Kloski, która w ten sposób postanowiła zasygnalizować zaistniałe - jej zdaniem - nieprawidłowości podczas kontroli, przeprowadzonej przez NIK w okresie od stycznia do kwietnia 2017 roku. Mowa tu o dość głośnej sprawie konkursu na udzielanie świadczeń zdrowotnych na oddziale chirurgii w Szpitalu Pomnik Chrztu Polski. 

W ocenie posłanki kontrola została przeprowadzona w oparciu o nieprawdziwe dane i przesłanki. Dowody zgromadzone w aktach kontroli pozostawiają wiele do życzenia co do rzetelności, a wątpliwości budzi ich matematyczna poprawność,pauli w związku z czym w raporcie przyjęto jej zdaniem wiele błędnych założeń. Przykładem ma być chociażby jest etatyzacja na oddziale chirurgii przed i po konkursie: - Raport sugeruje, że wcześniej pracujący na oddziale lekarze wypełniali 3 etaty a po konkursie 5, co było uzasadnieniem wzrostu nakładów funkcjonowania oddziału o 60%. Tymczasem rzetelna analiza doprowadza nas do wniosków, że przed konkursem załoga lekarska oddziału to 4,5 etatu a wypełnienie zobowiązania po konkursie w ilości 5 etatów można poddać pod wątpliwość - stwierdziła posłanka.

Prokuratura Rejonowa w Gnieźnie postępowanie wszczęła na podstawie art. 231 par. 1 Kodeksu karnego: (...) w sprawie przedłożenia podczas przeprowadzonej kontroli przez Najwyższą Izbę Kontroli Delegatura w Poznaniu nierzetelnych i poświadczających nieprawdę dokumentów księgowych i rozliczeniowych w zakresie realizacji usług świadczeń zdrowotnych na oddziale chirurgii Szpitala Miejskiego w Gnieźnie za okres od stycznia 2016 r. do marca 2017 r.

30 komentarzy

 • Link do komentarza Dawid Jung piątek, 01 marca 2019 09:04 napisane przez Dawid Jung

  Panie Dawidzie, skoro "coś Pan wie", ma Pan moralny obowiązek wynikający z art. 304 & 1 kpk. Pozdrawiam.

 • Link do komentarza Dawid piątek, 01 marca 2019 07:38 napisane przez Dawid

  Ale jeleń po których "nich"? Bo mi sie widzi ze najmniej winni to ci z nik. a reszta po rownych pieniądzach. kruk krukowi oka nie wykoli. a takiemu co zarabia kokosy to wolno jeszcze wiecej .wiem cos o tym - mam duzą rodzine w okolicy.....

 • Link do komentarza jeleń środa, 27 lutego 2019 12:55 napisane przez jeleń

  Juz po nich. To tylko kwestia czasu.

 • Link do komentarza Wiem coś o tym sobota, 23 lutego 2019 18:18 napisane przez Wiem coś o tym

  Kontrola niku w zozie przypominała wizytę policjanta u złodzieja. Policjant grzecznie zapukał do domu złodzieja i pytał przez zamknięte drzwi - szanowny Panie złodziej czy pan ukradł 50 tys?a złodziej przez zamknięte drzwi odpowiada - nie panie władzo.I policjant pisze raport - byłem, sprawdziłem. Nie ukradł.

 • Link do komentarza Tucson czwartek, 21 lutego 2019 08:30 napisane przez Tucson

  " prokurator juz na podstawie tych komentarzy rozpocznie sledztwo " cha cha ha cha to urzedas jak kazdy inny , do 15 i do domci u a ty sie czlowieku bujaj z problemem. Nawet jak podetkniete na tacy to i tak jest pytanie do jasnie pana przekrętasa "czy zrobił przekręt " i ten ma czas na wyczyszczenie sprawy ( no chyba ze ktos zwinie batonik ze sklepu - wtedy władzunia jest bez wzglendna- znane: jak ukraźc to juz miliony )...i to sie dotyczy kazdej strony politycznej . i tych poprzednich co wyszli z roboty i załatwiali inne prace i sprawy i tych nowych z Poznania ( ale oni chociaż uprzejmni dla pacjenta i rozne nowe operacje robili )

 • Link do komentarza Dziki środa, 20 lutego 2019 19:24 napisane przez Dziki

  dokładnie!
  Nie było ich codziennie wszystkich- to prawda co mowią ? Ludzie w szpitalu nie wiedzą gdzie przyjmowali albo jakie interesy swoje zalatwiali ? Czy derekcja nie znalazla jakis papierow ? Nie słyszeliście? Posel słucha jakis plotek zamias o fakty sie dowiedziec

 • Link do komentarza Wizytator środa, 20 lutego 2019 12:48 napisane przez Wizytator

  Do pracownik szpitala - zapytaj lepiej czy NIK wziął pod lupę harmonogramy sowmedu , w których byli wpisywani lekarze widmo. I czy sprawdził czy oni byli w pracy i czy sprawdził, kto akceptowal te fałszywe harmonogramy. To jest dopiero pole do popisu dla kontroli.A PAN Sowier to istna bilokacja - od 7.00 do 15.oo w Gnieźnie iw Raszei poznań . Równocześnie.
  Ktoś jeździ na nartach w górach i równocześnie figuruje w grafiku? Śmiech. ...Lepiej nie rozwijaj tematu bo prokurator juz na podstawie tych komentarzy rozpocznie sledztwo. A z kasy zozu pieniążki płynęły strumieniem wartkim. Tak bezczelne oszustwa pod płaszczykiem starosty i posła. Jakby pielęgniarka 15 minut wcześniej z roboty wyszła, to by dyscyplinarkę dostała. ..

 • Link do komentarza smutny środa, 20 lutego 2019 12:33 napisane przez smutny

  do:pracownik szpitala
  Ile w Tobie nienawisci, podszytej zawiscia! jaki brak obiektywizmu, a ile oszczerstw!!PRZYKRO!!

 • Link do komentarza jeleń środa, 20 lutego 2019 11:48 napisane przez jeleń

  pracowniku szpitala - nawet nie wiesz, jak się mylisz..... Posłanka miała dostęp do tych samych dokumentów, co NIK, do tych samych danych. Nie wymieniłeś jescze kilku pracujących w tym czasie - dra Reszelskiego, Domagały, Janusza, Gieryna, ba, nawet Madeja. Ale nie o to tu chodzi. Możesz zaklinać rzeczywistośc - prawda jest zupełnie inna i widać ją w tabelkach, przedstawionych Nikowi. Ale jak ktoś nie umie tabliczki mnożenia ... i wysnuwa wnioski, żeby usprawiedliwić przekręt... Opatrznośc czuwa, by sprawiedliwości stało się zadość. Zima wasza, wiosna nasza, jak mówi klasyk.

 • Link do komentarza też pracownik szpitala środa, 20 lutego 2019 10:48 napisane przez też pracownik szpitala

  Pani posłanka powinna otrzymać jakąś nagrodę typu "liczydło roku" albo "wiemnejlepiej" . A może powinna przestać ufać uprzejmym donosicielom ze szpitala którzy sprytnie podsuwają jej swoje projekcje i interpretacje,
  Pacjenci widza ile dobrego zadziało się w szpitalu od 2015-2018 , pracownicy też widzą,
  Amoże pani poseł zainteresuje się teraz najbardziej aktualnymi stawkami lekarskimi w szpitalu i szybko coś doniesie wyczekującym prokuratorom???
  Pani poseł przestrzegała przed prywatyzacja w wykonaniu pisu (dość śmieszne!) - a POdobno w starostwie jeden dobry pracownik stworzył już biznes plany dla powstania spółki.

 • Link do komentarza medyk środa, 20 lutego 2019 09:37 napisane przez medyk

  Do "maro"- poprzednik moze i niektorym popsul interesy, ale takze niektorym bezkarnie i wbrew prawu kieszenie napychal do granic mozliwosci. I nie reagowal na oczywiste łamanie prawa pod swoim bokiem. Ale nie popuscimy tego, prawo musi byc respektowane i będziemy do konca walczyc o wyjasnienie i ukaranie winnych. I nie interesuje nas opcja polityczna.

 • Link do komentarza pracownik szpitala wtorek, 19 lutego 2019 16:10 napisane przez pracownik szpitala

  Kontrolerzy NIK widząc i licząc wszystkie rachunki Bambnisty, kzołowskiego, kozłowskiego nr2 i kowalskiego oraz potwierdzając je przelewami na konta tych panów policzyli ile godzin bywali do południ ci panowie. I wyszło prosto średnio 3 lekarzy do południa ! oczywiście posełka nie mając dostepu do tych danych wie lepiej i sypie oszczerstwami na prawo ilewo ! Skandal ! kto wreszcię tę kobietę pozwie za niezgodne z prawem oskarżanie innych a już szczytem bezczelności jest oskarżanie kontrolerów Najwyższej Izby Kontroli ! Może kolega posełki bembnista, kozłowski i kowalski powiedzą, że każdy z nich przed sierpniem 2016r. prowadzili aktywność w innych szpialach i przychodniach. Do tera są tacy bezczelni, że bębnista będąc P.O. dyrektora szpitala we wtorki od 10:30 do 14:00 przyjmował pacjentów w Vivax ! Może to posełka zgłosi do prokuratury ! Dlaczego tutaj w stosunku do swoich kolegów jest taka tolerancyjna !!!

 • Link do komentarza maro wtorek, 19 lutego 2019 13:11 napisane przez maro

  " powiatowy wyborca"
  Nikt nie jest slepy- patrzeć było chociażby na parking kto czerpał. A szpital stoi i to za pisu w powiecie został doprowadzony do przyzwoitego stanu. I za pisu w starostwie i szpitalu mielismy i chyba na razie jeszcze mamy bardzo dobrych lekarzy z Poznania. Ale ponoć mowią pracownicy szpitala ze niestety to sie zmieni . A tu jak widze to jacyś wypisują naokrągło przeciwko bylemu kierownikowi szpitala. Komuś intetesy popsuł i teraz opluwa? Róznie ludzie mowią...

 • Link do komentarza matematyk 2 wtorek, 19 lutego 2019 09:11 napisane przez matematyk 2

  do speed - papierki i fakty się nie zgadzają, to widać na pierwszy rzut oka, a dla urzedasa z nik to powinno być widoczne od razu. Jeśli nie było, pytanie, kto za tym stał ,żeby nikowiec tak oczywistych rzeczy nie zauważył? Kto mu kazał pisać, że zwiększyła się ilość świadczeń, skoro dokumenty audytu starostwa mowią coś zupełnie innego? To może audyt starostwa pisowskiego został sfałszowany? Wybierz sobie albo jedno albo drugie, bo te dwie prawdy się wykluczają. Tylko mała uwaga - audyt starostwa powstał w oparciu o te same dokumenty żródłowe, co raport NIK. Żadne śledztwo w sprawie nie będzie umorzone. Też się załóż. Na szczęście dla publicznych pieniędzy.

 • Link do komentarza petent wtorek, 19 lutego 2019 09:04 napisane przez petent

  Ad. Rejestratorka -skoro ma pani taką wiedze, to należy samemu donieść do odpowiednich czynnikow, ale za skutek nie ręczę, sam bowiem mam smutne doświadczenie w podobnej sprawie. Organy powołane do sprawowania nadzoru nad placowką lekceważy petentów, a nowa wladza już szczególnie.

 • Link do komentarza rejestratorka poniedziałek, 18 lutego 2019 17:15 napisane przez rejestratorka

  do medyk

  oczywiście , że należy kontrolować ,
  np. to , ze w sobotę i w niedzielę, NIE BYŁO lekarza na wieczorynce w godzinach około południa do wieczora ( a z NFZ płaci Szpitalowi za 3 lekarzy w wieczorynce) , zamiast mieć nadzieję zgłoś to do NFZ i niech winni zostaną ukarani a pieniądze zwrócone

 • Link do komentarza powiatowy wyborca poniedziałek, 18 lutego 2019 13:44 napisane przez powiatowy wyborca

  Ad. Obserwator -moze to ty czerpałes calymi garsciami za poprzednika no i teraz tobie go żal? Ale my wszystkimi dozwolonymi sposobami doprowadzimy do ujawnienia nieprawidlowosci. Niestety, poprzednia wladza powiatu też przyłożyla reke do łamania ustawy.

 • Link do komentarza speed poniedziałek, 18 lutego 2019 12:33 napisane przez speed

  Do matematyk
  O ile zaklad że umorzą?
  Tobie sie wydaje ze to śledczy z filmów? a nie ze sie bada czy zgadzają sie paperki i kwitki ? a nie fakty i przekręty? Ze sie nie pyta : panie przestepco czy tego a tego dnia popelnil pan przestepstwo? nie? to dobrze.i kwita.
  idzcie skopac ogrodek albo garaż przed wiosną sprzątnąc bo tu żadnych atrakcji nie będzie.

 • Link do komentarza obserwator poniedziałek, 18 lutego 2019 09:29 napisane przez obserwator

  Juz od dawna na miescie mowią ze w tej sprawie szpitala " to tylko ...jak nie wiadomo o co chodzi to wiadomo o co .... Awantury bo zabrali komus mozliwosc zarabiania kupe pieniedzy a jednak szpital w tym czasie wybudowano -kazdy widzi ...A jeszcze chcą oskarżac kontrol z Niku ...bo uczciwie sprawdzila ze szpital jest teraz dobrze zarządzany
  ..Szkoda ze wladza sie w starostwie zmienila ... i dyrekcja w szpitalu...

 • Link do komentarza umiejący czytac ze zrozumieniem poniedziałek, 18 lutego 2019 07:18 napisane przez umiejący czytac ze zrozumieniem

  Przekręt na ok. 1 mln na rok czyli 3 lata to 3 mln. To jest chyba spora kasa? Uzasadnienie ekonomiczne dla przeprowadzana konkursu? Taaa.... .

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane