wtorek, 19 lutego 2019 13:23

Nietypowa lekcja z przewodnikiem psa

  mn
Nietypowa lekcja z przewodnikiem psa zdjęcia nadesłane / kpt. Krystian Rynarzewski

Nagar - pies wyszkolony do zadań specjalnych, pracujący w Zakładzie Karnym w Gębarzewie, odwiedził uczniów ze Szkoły Technicznej Mundurowej i wraz ze swoim przewodnikiem zaprezentował swoje umiejętności.

Wspomniana szkoła kształci uczniów w 4-letnim technikum logistycznym, oferując naukę poszerzoną o innowację pedagogiczną o nazwie „klasa mundurowa" o profilach: strażackim, wojskowym i Służby Więziennej. Młodzież ma możliwość zdobycia dodatkowych kwalifikacji branżowych, potwierdzonych odpowiednimi certyfikatami, przydatnych do pracy w służbach. Zajęcia dodatkowe odbywają się na strzelnicach oraz w centrach i ośrodkach szkoleniowych Wojska Polskiego, Służby Więziennej i Państwowej Straży Pożarnej. Gębarzewskie więzienie, na podstawie porozumienia z placówką, współdziała w kształtowaniu patriotycznych i obywatelskich postaw uczniów Szkoły Technicznej Mundurowej o profilu Służby Więziennej. Dzięki spotkaniom młodzieży z funkcjonariuszami utrwala się pozytywny wizerunek Służby Więziennej, co sprzyja zainteresowaniu uczniów służbą. Wizyta w murach szkoły była doskonałą okazją do przedstawienia aktualnej oferty zatrudnienia i przybliżenia młodym ludziom warunków rekrutacji. Zajęcia w klasie o profilu penitencjarnym cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem młodzieży, która deklarują chęć związania się ze Służbą Więzienną po ukończeniu szkoły.

Czym zajmuje się przewodnik psa i do jakich celów jest wykorzystywany pies specjalny w więzieniu? Na te i wiele innych pytań uzyskali odpowiedź uczniowie, dla których lekcja z udziałem czworonoga okazała się dużą niespodzianką. Zadaniem psów w Służbie Więziennej jest przede wszystkim prewencja, czyli kontrola osób, przesyłek z zewnątrz, a także kontrola cel, pomieszczeń oraz terenu jednostki. O tym, że nie każdy pies nadaje się do służby i jak duże znaczenie mają jego naturalne predyspozycje oraz dobry stan zdrowia opowiadał uczniom sierż. Mateusz Greser. Każdy pies, zanim rozpocznie pracę za kratami, odbywa wspólnie ze swoim przewodnikiem szkolenie w Zakładzie Karnym w Czarnem. Podczas kursu psy są szkolone m.in. z zakresu wyszukiwania narkotyków i substancji psychotropowych w pomieszczeniach, pojazdach, paczkach oraz nieprzyjmowania pokarmów znalezionych i podawanych przez osoby obce. Jest to przede wszystkim doskonały czas na integrację ze swoim opiekunem. W trakcie lekcji młodzież miała niepowtarzalną okazję przekonać się, jak w praktyce radzi sobie Nagar i jak szybko potrafi wykryć niedozwoloną substancję ukrytą np. w radioodbiorniku.

Dzięki zawartemu porozumieniu i zaangażowaniu mjr Karoliny Mantey-Sekulskiej kierownik działu penitencjarnego, uczniowie gnieźnieńskiej placówki mają możliwość poznania specyfiki pracy w Służbie Więziennej, do której chcą wstąpić po ukończeniu szkoły.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane