czwartek, 21 lutego 2019 17:35

Będzie drożej za śmieci. „Część mieszkańców nas oszukuje”

 
Będzie drożej za śmieci. „Część mieszkańców nas oszukuje” archiwum redakcji

Od 1 maja br. w Gnieźnie wzrosną ceny za wywóz odpadów selektywnych i nieselektywnych. Miasto tłumaczy iż jest to związane ze wzrostem kosztów oraz koniecznością poprawy bilansowania kwot, jakie są na ten cel przeznaczone.

W czwartkowe południe radni Komisji Gospodarki Miejskiej i Ochrony Środowiska opiniowali uchwałę, na podstawie której od 1 maja 2019 roku wprowadzone zostaną podwyżki cen wywozu odpadów. Zgodnie z treścią projektu, od tego dnia odbiór śmieci selektywnych wzrośnie z 11 złotych do 14 złotych, a nieselektywnych z 16 złotych do 20 złotych za każdą osobę zamieszkującą daną nieruchomość. 

Uzasadnienie tej uchwały starał się przedstawić wiceprezydent Jarosław Grobelny: - Przez kilka ostatnich lat staraliśmy się optymalizować system, czyli by był on coraz tańszy. Doszliśmy jednak do takiej sytuacji, kiedy się te możliwości kończą. W 2016 roku do utylizacji odpadów dopłaciliśmy 845 tysięcy złotych. W 2017 roku po podjęciu działań optymalizacyjnych dopłaciliśmy tylko 676 tysięcy. W 2018 roku z powodu "radosnej twórczości" organów rządowych, czyli wprowadzenie dodatkowych dwóch strumieni i usankcjonowanie strumienia zielonego BIO, koszty dopłaty wzrosły nam do około 2 milionów złotych - mówił, nadmieniając iż od 2016 roku udało się odszukać 2300 osób, które nie były ujęte w systemie poboru opłat za śmieci: - Kiedy zaczynaliśmy analizować tę sytuację, początkowo mieliśmy 85% pokrycia, a więc 85% zameldowanych osób było ujętych w systemie. W tej chwili mamy 91,2%, a więć odrobiliśmy zadanie domowe i dalej prowadzimy poszukiwania. Specjaliści mówią, że 10% niedoboru to jest nieźle, a my mamy 8,8%, więc jesteśmy w przyzwoitych wartościach, ale to nie jest tak, że powinniśmy dalej szukać tego, jak to rozwiązać. Poza tym zwiększyliśmy windykację, bowiem z 389 tysięcy mamy zadłużenia dzisiaj 300 tysięcy. To długo trwa, bowiem w ramach tych działań sporządziliśmy 3073 upomnienia i 1227 z tytułu wykonawczych. Tak wygląda "szarpanie się" ze śmieciami, bo czy ktoś płaci czy nie płaci, kosz mu się należy i śmieci odebrać w terminie należy - przyznawał Jarosław Grobelny. Jak dodał, w 2018 roku za wywóz odpadów zapłacono 11 mln 105 tys. złotych, z czego 6 mln zł było za odbiór, 5 mln zł za zagospodarowanie, 64 tys. zł za punkt zbiórki odpadów i 22 tys. zł za likwidację dzikich wysypisk. 

Wiceprezydent przyznał też, że przeliczając liczbę mieszkańców na koszt funkcjonowania całego systemu, obecnie na każdego obywatela Gniezna przypada deficyt 3,25 zł: - Mieliśmy tylko raz podwyżkę i nastapiła ona w 2016 roku i polegała ona na zmianie stawki za odpady niesegregowane. Było to pokłosie kontroli NIK, który nam jednoznacznie powiedział iż 11 zł i 13,50 zł nie może być, że kwota za niesegregowane musi być wyższa i dlatego przyszliśmy do rady z informacją o konieczności podwyżki. Wówczas wielu mieszkańców przeszło na odpady segregowane, ale ta tendencja trwała kilka miesięcy i mieszkańcy po tym wrócili do odpadów niesegregowanych, uważając iż kłopoty z segregacją są dla nich zbyt uciążliwe i wolą płacić wyższą stawkę - stwierdził Jarosław Grobelny. Wskazał przy tym na rosnące stawki wywozu odpadów, zwiększenie częstotliwości jazd po pojawieniu się nowych pojemników, a także rosnące ceny paliwa oraz podwyżki dla kierowców: - Proponując podwyżkę o 3 i 4 złote, proponujemy podwyżkę o 27%, a więc nie konsumujemy całego wzrostu kosztów, które powstały przez te lata. Dlaczego dzisiaj? Dlatego, że w przyszłym roku mamy kolejny wzrost tzw. opłaty marszałkowskiej, być może nie o 100%, ale o 70%. W tym roku po raz pierwszy dostaliśmy zastrzeżenia Regionalnej Izby Obrachunkowej, która mówi iż Miasto nie bilansuje w budżecie miasta kwot wynikających z poboru opłaty śmieciowej i kosztów, które miasto na to ponosi. Jest obowiązek bilansowania, ale powiem szczerze iż dziś nikt żadnych działań wobec miasta nie podjął, ale jest to sygnał iż trzeba się nad tym zastanowić. 

Jak wskazano, nie zmienia się opłata dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny, do której na początku należało 600 osób, a dziś jest ich około 1700. Dla tych osób kwota opłaty za śmieci nie ulegnie zmianie i nadal będzie wynosić 9 zł. Dla osób korzystających z dodatku mieszkaniowego, zwiększy się równowartość w tymże dodatku. 

Radny Janusz Brzuszkiewicz stwierdził iż to, że podwyżka jest nieunikniona, to jego zdaniem nikt nie miał wątpliwości. Przedstawił jednak swoje wyliczenia iż jego zdaniem podwyżka jest zbyt duża w stosunku do bilansu, jaki trzeba uzyskać. Wiceprezydent jednak odparł iż dodatkowe środki można dzięki temu przeznaczyć na chociażby nowe kosze na śmieci lub działania edukacyjne. Ponadto przedstawił aktualny stan przetwórstwa odpadów, który jego zdaniem jest aktualnie niewiele opłacalny, gdyż do ponownego przetworzenia trafia przede wszystkim szkło i część plastiku, a do systemu obecnego na Zachodzie jest jeszcze długa droga.

Radny Zdzisław Kujawa stwierdził iż są pewne kwestie, które uniemożliwiają na dokładne oszacowanie, ilu mieszkańców wciąż unika płacenia za śmieci: - W przypadku Spółdzielni Mieszkaniowej na początku 2018 roku wychodziło, że jest 18 200 mieszkańców, a na końcu wyszło 17 500. To oznaczało iż "ubyło" około 700-800 osób, bowiem ludzie deklarowali iż jest ich mniej. Jest to jednak wielkie oszustwo tych mieszkańców, jest to cwaniactwo, za które konsekwencje ponoszą ci, którzy płacą i będą obciążeni dodatkowymi kosztami - stwierdził jako prezes GSM. Stwierdził iż pięć lat temu miał na terenie spółdzielni miał ponad 22 tysiące mieszkańców, a obecnie zeszła ta liczba do 17,5 tysiąca: - O około 5 tysięcy się zmniejszyło, co wynika ze złożonych deklaracji. Jeśli chodzi o gospodarstwa domowe, to jest dla mnie kpina, bowiem w tym roku gospodarstw jest ponad 2,5 tysiąca, a więc tyle mieszka samotnych osób - mówił, twierdząc iż wielu sobie kpi z przepisów i umyślnie podaje niższą liczbę osób zamieszkujących w lokalach. Stwierdził iż nie powinno się płacić od osoby, ale od metra kwadratowego, jednakże ze znacznie łagodniejszymi wyliczeniami, bo inaczej wciąż będzie brakowało ludzi w deklaracjach: - Według wykazu oświadczeń deklaracji wynika iż mamy około 200 pustych mieszkań. Losowo, wśród tych 200 kazałem sprawdzić 50 z nich pod kątem zużycia wody za pomocą odczytu radiowego i co się okazało? Że na te 50 mieszkań 25 z nich ma zużycie na poziomie 18, 8, 10 metrów sześciennych, a więc mieszkają w nich 2, 3 albo i 4 osoby. Tylu nie złożyło tej deklaracji i 50% tych ludzi oszukuje nas i swoich sąsiadów, którzy za nich będą płacić tę podwyżkę, bo nam się nie bilansuje. Zdzisławowi Kujawie rację przyznał Janusz Brzuszkiewicz i przyznał iż trzeba poszukać innej metody przeliczania niż na osobę, gdyż w ten sposób nigdy nie dojdzie się do pełnego porządku, a koszty ponoszą przede wszystkim ci, którzy chcą uczciwie płacić. Wiceprezydent przyznał iż obecnie pozostać trzeba przy tym układzie, który jest, ale każdy pomysł na zmianę trzeba będzie w przyszłości rozważyć. Dodał, że gdyby była możliwość karania za podanie nieprawdy w deklaracji, na pewno odsetek postępujących w ten sposób zmniejszył by się znacząco.

Ostatecznie propozycja podwyżki otrzymała pozytywną opinię większości radnych obecnych na komisji, a ostateczna decyzja zapadnie w tej sprawie na sesji w przyszłym tygodniu.

64 komentarzy

 • Link do komentarza racownik piątek, 08 marca 2019 14:32 napisane przez racownik

  Jak by tak przeprowadzić dokładną kontrolę przychodów i wydatków związanych wyłącznie z obsluga smieci to głowe daję, że opłaty powinni jeszcze byc mniejsze. I wiem o czym piszę, no, ale inne nieuzasadnione koszty firmy trzeba gdzies wsadzić. Nie na darmo ma się w takich spółkach swoich zaufanych ludzi, a i rada nadzorcza jest swoja. I tak sie to kula, a ludziom wmawia się niestworzone rzeczy.

 • Link do komentarza yyyyyyyyyyyyyy piątek, 08 marca 2019 13:40 napisane przez yyyyyyyyyyyyyy

  Od wejścia ustawy śmieciowej trzeba było pilnować opłat i mądrze się gospodarzyć pieniążkami to by nie było problemu. To tak jak z tymi parkami, w ten przy urzedzie wydaliście miliony a na pozostałe już kasy nie starczyło i tak to wygląda jak wygląda . Ciekawe co zrobicie jak w tym nowoczesnym parku wysiądą te nawodnienia i inne cuda techniki a pieniążków zbraknie?

 • Link do komentarza Marek czwartek, 07 marca 2019 15:07 napisane przez Marek

  Z tą podwyżką i uzasadnieniem to chyba sobie jajca z ludzi robicie. Dzisiaj przy odbiorze śmieci segregowanych na żółty pojemnik z wcześniejszą naklejką informującą co wrzucać naklejono naklejkę samoprzylepną z opisem co ma tam teraz być wrzucane czyli to co dokładnie mamy tam wrzucać od roku i co wrzucamy od roku. Czy ktoś tam myśli w tym urzędzie , po to podwyżki żeby wydawać na tony ulotek i naklejek skoro już raz nam wytłumaczyliście do czego jest pojemnik żółty i który się nie zmienił bo nadal jest żółty ? No i do tego po śmieci segregowane stadem 3 ciężarówki jadą z łączną obsługą 9 pracowników ? Naklejacz miał pełno naklejek i naklejał na wszystkie żółte pojemniki wystawione na ulicy

 • Link do komentarza W. czwartek, 07 marca 2019 11:14 napisane przez W.

  Zacznijmy od tego, że obowiązująca od 2013 r. "ustawa śmieciowa"rzeczywiście zasługuje na swoją potoczną nazwę.

 • Link do komentarza Alibaba wtorek, 05 marca 2019 11:31 napisane przez Alibaba

  Panie Kujawa, oszustwa należy zgłaszać do prokuratury, a nie chwalić się nimi publicznie na sesjach rady miejskiej! Swoja drogą Pan, taki menedżer w każdej dziedzinie tak się daje oszukiwać?

 • Link do komentarza wilk wtorek, 05 marca 2019 00:37 napisane przez wilk

  Takiego pewnego radnego,niejakiego prezesa spółdzielni,to mieszkańcy osiedli powinni wyrzucić na bruk na taczce,za takie słowa i to co zrobił po wyborach,no ale lemingoza na poziomie gimbazy, do tego komuno wróć, go wybierała,więc może spać spokojnie,za prawie 20 tys. miesięcznie,prawda ????

 • Link do komentarza Pikuś sobota, 02 marca 2019 07:49 napisane przez Pikuś

  do hahahahahahahahahahahahahahahahahahhahahahhaha odpowiadam na pytanie "Jeśli osiągniemy 65 tysięcy, to ci Paweł obiecuję, że opłaty zmniejszymy - mówił Tomasz Budasz do radnego Jerzego Lubbe. "

 • Link do komentarza halo czwartek, 28 lutego 2019 10:38 napisane przez halo

  do mieszkańców Spółdzielni Mieszkaniowej - wasz prezes mówi że deklarujecie że jest was mniej , że to oszustwo i cwaniactwo. Co wy na to, czy jest was mniej , czy cwaniakujecie i oszukujecie ? Czy prezes przyłapał was na cwaniactwie i oszustwie ?

 • Link do komentarza wilk czwartek, 28 lutego 2019 02:04 napisane przez wilk

  Niejaki pan Zdzicho,mówi o jakimś oszustwie ???????? Czy ja dobrze przeczytałem ?????? Taki zarzut,wobec swoich wyborców ???????? Można by rzec,jaki pan taki kram,a jak to było jeszcze niedawno z podwyżkami za wodę z PIC-u ?????????? Teraz to trochę przegiął,pan Zdzicho,czyżby poczuł się znowu zbyt pewny siebie ????

 • Link do komentarza ??????? środa, 27 lutego 2019 10:00 napisane przez ???????

  cyt. "Kiedy zaczynaliśmy analizować tę sytuację, początkowo mieliśmy 85% pokrycia, a więc 85% zameldowanych osób było ujętych w systemie. W tej chwili mamy 91,2%, a więc odrobiliśmy zadanie domowe i dalej prowadzimy poszukiwania." -

  Pragnę zauważyć że segregacja śmieci, opłaty, deklaracje obowiązują jak się nie mylę od 2013 roku . Zgodnie z ustawą opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi stanowi iloczyn liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość , co stanowi stosunkowo proste rozwiązanie - skoro jesteś zameldowany to płacisz, skoro wynajmujesz to płacisz. To co robiliście przez te wszystkie lata mając do dyspozycji systemy informatyczne, dane meldunkowe, dane z działalności gospodarczej, urzędników itd.

 • Link do komentarza melanż środa, 27 lutego 2019 09:32 napisane przez melanż

  Panie Kujawa pan się nie martwi tym oszustwem bo wedle danych pana Grobelnego i u pana ubytych 800 osób tj. 4,4% niedoboru, jesteście na bardzo przyzwoitych wartościach. Ja to bym się nie bawił w te wszystkie argumenty. Skoro potrzebna kasa to trzeba skądś ją brać a że pisiory dają kasę to czemu jej nie brać. To i tak jest zamknięte koło , pieniądz krąży.

 • Link do komentarza Olo wtorek, 26 lutego 2019 18:16 napisane przez Olo

  Jezeli jakakolwiek władza twierdzi, że daje się oszukiwac,to taka władza jest to kitu i należy ją po prostu wymienić!

 • Link do komentarza hahahahahahahahahahahahahahahahahahhahahahhaha wtorek, 26 lutego 2019 17:42 napisane przez hahahahahahahahahahahahahahahahahahhahahahhaha

  Kto powiedział , cyt. "Jeśli osiągniemy 65 tysięcy, to ci Paweł obiecuję, że opłaty zmniejszymy"

  odpowiedzi należy szukać tutaj http://www.gniezno24.com/gospodarka/item/7684-zabraknie-milionow-to-nie-zrobimy-drog-czyli-awantura-o-smieci

 • Link do komentarza eeeeeeee wtorek, 26 lutego 2019 10:09 napisane przez eeeeeeee

  Że też oni pana prezesa nie oszukują na tych spółdzielnianych płatnościach i pensyjka stabilnie wpływa na konto.

 • Link do komentarza MGO wtorek, 26 lutego 2019 00:43 napisane przez MGO

  Patrząc na ilość już proponowanych podwyżek oraz tych, których się wszyscy spodziewamy(woda w lipcu/sierpniu oraz ogrzewanie z PEC), to sytuacja finansowa miasta musi być dramatyczna.

 • Link do komentarza Jarosz sobota, 23 lutego 2019 19:15 napisane przez Jarosz

  Skontrolujcie deklaracje w Spółdzielni Mieszkaniowej. Tam szukajcie pieniedzy. Jak mieszkańcy się zadeklarowali a jakie opłaty są pobierane.
  .

 • Link do komentarza Pikuś sobota, 23 lutego 2019 14:13 napisane przez Pikuś

  Podwyżka ceny śmieci równa się podwyżka dla świty prezydentów, wysokie wynagrodzenie dla managera kultury, dla prezesa i zarządu Urbis jeszcze wyższe wynagrodzenie. Teraz Budasz pokaże gdzie ma zwykłych mieszkańców tego miasta.

 • Link do komentarza Egon sobota, 23 lutego 2019 14:04 napisane przez Egon

  U mnie w domu jest wszystko ekologicznie i nie produkuje zbyt wiele tych śmieci to niby dlaczego mam płacić od osoby, od metra czy od lokalu ? Niech wprowadzą opłaty od ilości kilogramów odbieranych śmieci. Ile kto wyprodukuje tyle zapłaci niezależnie ile jest osób czy metrów i będzie sprawiedliwie bez oszukiwania. Zresztą ja to odbieram że administracja nas oszukuje narzucając jakieś swoje wyliczenia od osoby czy metra gdy faktycznie jeden wyprodukuje więcej a drugi mniej i płaci jeszcze za kogoś co wcale nie płaci bo udaje że jego nie ma w tym lokalu a niesprawna administracja tego nie ustala. Sprawa jest prosta , pod dom przyjeżdża śmieciarka z wagą a właściciel płaci za tyle kilogramów ile odebrano. W sklepie nie płacę za żywność na sztuki w zależności od ilości domowników czy metrów zajmowanego lokalu.

 • Link do komentarza radek sobota, 23 lutego 2019 08:08 napisane przez radek

  prawidłowo

 • Link do komentarza agat piątek, 22 lutego 2019 23:43 napisane przez agat

  kilka razy potarzałam że nie ma idealnego rozwiązania i nie będzie. Świadczą o tym m.in niektóre komentarze.
  Jeśli nie stosować opłat:
  - ..... od liczby lokatorów bo mieszkańcy nagle znikaja w deklaracjach
  - ....od m.kw bo samotny emeryt mieszka na 60 m.kw a 8 lokatorów na 20 m.kw
  - ...... od lokalu...bo nie wiadomo ile osób go zamieszkuje
  - ...... od domu....bo za duzo m.kw
  To co proponujecie ?
  Bo wg mnie jeśli nie mamy płacić od w/w to do każdego lokalu powinien być przypisany kibel wg wielkości mieszkania. W bloku przeliczą to na kubiki w miesiacu, podstawią duze kontenery pod blok, wywiozą x razy w danym okresie, spóldzielnia koszty podzieli wg wielkosci kibla przypisanego do mieszkania i po zawodach. Oczywiście że za "puste" mieszkanie też należy się opłata, bo kibel powinien być przypisany do lokalu bez względu na to czy jest zajęty czy pusty. Kontrole generują przecież okreslone koszty za które w opłącie za śmieci płacą dziś ci co płacą a nie ci co nie płacą.

startpoprz.1234nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

m

Ostatnio dodane