Wydrukuj tę stronę
wtorek, 05 marca 2019 09:15

Studia podyplomowe – czy warto?

  Artykuł sponsorowany
Studia podyplomowe – czy warto? zdjęcie nadesłane

Rozmowa z dr Iwoną Gawrecką, kierownikiem Międzywydziałowego Ośrodka Studiów Podyplomowych Gnieźnieńskiej Szkoły Wyższej Milenium.

Czy studia wyższe to dziś za mało? Mam już dyplom wyższej uczelni – po co mam iść na kolejne studia?

Studia podyplomowe wybierają głównie osoby, które chcą poszerzyć swoje umiejętności i kompetencje zawodowe i rozwinąć swoją karierę. Takie studia umożliwiają zdobycie nowej praktycznej wiedzy z obszarów nam pokrewnych lub – całkiem nowych. Można się specjalizować w ramach danego zawodu, np. logopeda może doskonalić się w zawodzie i podjąć studia z neurologopedii, a kierownik firmy lub przedsiębiorca – studia menedżerskie z zakresu zarządzania.

Można też uzyskać całkiem nowe umiejętności, np. osoba prowadząca biuro może zapisać się na specjalizację „księgowość małych i średnich przedsiębiorstw z elementami kadr i płac” i sprawować nowe stanowisko.

Studia podyplomowe oprócz szansy na zawodowy awans dają też możliwości realizacji marzeń. Wśród naszych studentów są osoby, dążące do realizacji swoich życiowych celów – np. pani pracująca w sieci sklepów spożywczych, posiadająca niepełnosprawne dziecko, postanowiła zrobić studia podyplomowe „Oligofrenopedagogika - edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną” i otworzyła prywatne przedszkole specjalne. Inna studentka pasjonującą się pedagogiką podjęła u nas studia o specjalności „Przygotowanie pedagogiczne” i teraz prowadzi zajęcia taneczne z dziećmi.

Jakie studia podyplomowe cieszą się największą popularnością?

Prowadzimy studia o specjalnościach nauczycielskich, terapeutycznych i menedżerskich. Najwięcej naszych studentów to nauczyciele, uzyskujący kwalifikacje do nauczania kolejnego przedmiotu albo kolejne uprawnienia pedagogiczne. Zmiany w systemie edukacji nakładają na nauczyciela obowiązek ciągłego dokształcania.

Bardzo dużą popularnością cieszą się również studia z zakresu pedagogiki specjalnej – na rynku pracy istnieje tutaj ogromna luka i specjaliści w tej dziedzinie są obecnie bardzo poszukiwani. Według barometru zawodów www.barometrzawodow.pl pedagodzy specjalni oraz nauczyciele przedszkolni to w całej Polsce zawody deficytowe. W Polsce następuje pozytywna zmiana w postrzeganiu osób z niepełnosprawnościami oraz zwiększa się świadomość społeczna. Podam przykład. Coraz więcej rodziców dzieci m.in. z autyzmem lub niepełnosprawnością intelektualną wychodzi z dziećmi z przysłowiowych czterech ścian, powstaje coraz więcej przedszkoli integracyjnych i placówek terapeutycznych. Istnieje ogromne zapotrzebowanie na tego typu usługi. Na studiach podyplomowych można się dokształcić, by w takich specjalistycznych placówkach pracować.

Co mogłaby zaproponować Pani młodym ludziom, którzy szukają swojej zawodowej drogi?

Przełamujmy schematy, analizujmy trendy, myślmy odważnie, rozwijajmy swoje pasje – to się zawsze opłaci. W Gnieźnieńskiej Szkole Wyższej Milenium uruchomiliśmy ostatnio dwie nowe, bardzo ciekawe specjalności. Osobom, które chcą rozwijać się w biznesie polecam „Marketing marki w Internecie”, gdzie można poznać nowoczesne podejście do sprzedaży poprzez m.in. Social Media, najnowsze internetowe narzędzia promocji i kreowania wizerunku w „sieci”.

Osoby, które kochają pracę z dziećmi proponujemy „Kreatywną Edukację Dzieci” – alternatywne metody edukacji poprzez pedagogikę zabawy, ruch muzykę. Jest tanecznie, energetycznie i bardzo bardzo praktycznie. Nauczyciele i pedagodzy poznają wiele konkretnych przykładów zabaw plastycznych, piosenek, układów tanecznych, pomysłów na przedstawienia itp. Studia będą prowadzone przez specjalistów z Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA oraz „Szkoleń z Wyobraźnią”. Zapraszam serdecznie.

STUDIA PODYPLOMOWE GSW Milenium -> Start w maju 2019 


Dr Iwona Gawrecka - wieloletni nauczyciel i kierownik placówek oświatowych. Pedagog z pasją. Twórczyni i dyrektor Niepublicznego Zespołu Szkół Milenium w Gnieźnie, kształcącej dzieci i młodzież od przedszkola do liceum oraz Międzywydziałowego Ośrodka Studiów Podyplomowych Gnieźnieńskiej Szkoły Wyższej Milenium. Odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej - najwyższym wyróżnieniem ministerialnym, jakie może otrzymać nauczyciel. 

Galeria