Wydrukuj tę stronę
piątek, 15 marca 2019 13:23

Więźniowie zatrzymywali ruch na drodze

 
Więźniowie zatrzymywali ruch na drodze fot. Rafał Wichniewicz

Nietypową inicjatywę wykazali więźniowie, przebywający w Zakładzie Karnym w Gębarzewie. Dwóch z nich przeprowadzało dziś dzieci przez jezdnię na ruchliwej szosie przecinającej Żydowo.

O tym iż ruch na drodze krajowej nr 15 jest duży, nie trzeba przekonywać nikogo, kto porusza się na tej trasie nawet raz na jakiś czas. O tym, że każdy może stać się sprawcą lub uczestnikiem wypadku, przekonują nas doniesienia z całego kraju. Dlatego należy zdejmować nogę z gazu i przestrzegać przepisów, które w zakresie ruchu drogowego z roku na rok coraz bardziej się zaostrzają. 

W piątkowe południe na przejściu dla pieszych w Żydowie pojawili się więźniowie z Zakładu Karnego w Gębarzewie. Włączyli się oni w akcję profilaktyczną przeprowadzania na pasach dzieci wracających ze szkoły do domów. 

- Jest to miejsce bardzo ruchliwe, bardzo niebezpieczne i postanowiliśmy, że grupa skazanych, która angażuje się w proces resocjalizacji, zaangażowała się w krzewienie postaw proobywatelskich, związanych z kreowaniem wizerunku bezpiecznego poruszania się wśród najmłodszych uczestników ruchu drogowego. W związku z tym pomysł, aby zaangażowali się w pomoc szkolnej młodzieży - mówił kpt. Krystian Rynarzewski, rzecznik prasowy ZK Gębarzewo.

Jeden z osadzonych, który brał udział w akcji, odsiaduje w gębarzewskim więzieniu karę 5 lat pozbawienia wolności za spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym. Przyczyną zdarzenia było zajmowanie się telefonem komórkowym, zamiast pilnowaniem drogi: - Pewnego dnia w moim życiu zdarzył się wypadek, zginęły dwie osoby i jestem za to odpowiedzialny. Czuję się zobowiązany, by pomóc w angażowaniu się społecznie - mówił Błażej Hadrzyński. 

 

Galeria

7 komentarzy