niedziela, 17 marca 2019 18:35

Migawki z miasta - Czy to Twoje?

 

Butelki szklane i plastikowe, puszki po konserwach, opakowania po mleku, kartony, a nawet rejestracja samochodowa ze stalowym mocowaniem. Mówi się o dzikich wysypiskach na przedmieściach, a ile ich zalega koło naszych własnych domów?

W zeszłym roku do Poznania przyjechał Miquel Garau Ginard. Hiszpan, urodzony na Majorce, do stolicy Wielkopolski przybył wiedziony głosem serca - za dziewczyną, która mieszka w tym mieście. Jeszcze w ubiegłym roku podczas pobytu w Barcelonie zorganizował akcję "Nie rzucaj niedopałków na ziemię", w trakcie której tysiąc osób w ciągu jednego dnia zebrało około miliona niedopałków po papierosach. Kiedy przybył do Poznania, jego kolega mieszkający w Belgii rzucił mu wyzwanie, by codziennie przez dziesięć dni poświęcał na sprzątanie swojej okolicy. Miquel podjął się tego i zaczął sprzątać okolice poznańskiego stadionu Lecha, a przy odpadach pozostawiał napis "Is this yours?". Efekt? Zobacz: "Hiszpan posprzątał okolice Stadionu Miejskiego: "przyjąłem wyzwanie". 

Akcja wyjątkowa, ale jak ma się to do Gniezna? Kilkukrotnie w ciągu ostatnich tygodni mieliśmy okazję przejeżdżać ul. Poznańską. To tam, na wysokości rozległego pola przy Dziekance, zauważyć można było mnóstwo odpadów i śmieci, zalegających w rowie położonym wzdłuż chodnika. Miquel Garau Ginard po swojej akcji w Poznaniu rzucił wyzwanie innym, by dokonywali tego samego co on w swoich okolicach. Zdecydowaliśmy się podjąć tego w niedzielne popołudnie, gdyż najwyraźniej problemu nie zauważa nikt - ani zarządca drogi, ani właściciel terenu położonego koło chodnika, ani również rada osiedla czy ktokolwiek odpowiedzialny, mieszkający w tej części miasta. A śmieci widać, nawet podczas jazdy samochodem w kierunku centrum. I jaka to wizytówka Pierwszej Stolicy Polski?

W ciągu 40 minut udało się nam posprzątać około 35-metrowy odcinek terenu zielonego, zbierając odpady do trzech worków - szkło, tworzywa sztuczne i zmieszane. W sumie kilkanaście kilogramów odpadów. Ilość butelek po wódce, sokach i winach była tak duża, że nie udało się jej w całości zapakować do worka. Wśród odpadów odnaleźliśmy kilka paragonów ze sklepów, położonych na terenie osiedla. To tylko świadczy o tym, w jakim poważaniu mają porządek mieszkańcy własnego osiedla. Fakt, że śmieci nie były zbierane w tym miejscu co najmniej od 3 lat, udowadniają terminy przydatności na opakowaniach, które udało się zebrać. 

 

Tym samym rzucamy wyzwanie zarówno zarządcy drogi, ewentualnie właścicielowi terenu i wysyłamy maile z informacją pod odpowiednie adresy. Na dalszej długości chodnika odpadów zostało co najmniej dwa razy tyle, ile uzbieraliśmy dzisiaj. Jak długo zejdzie odpowiednim instytucjom na uprzątnięcie tego terenu? Sprawdzimy. 

16 komentarzy

 • Link do komentarza Prezes środa, 20 marca 2019 00:26 napisane przez Prezes

  Krótko i zwięźle - Prezydent Miasta do odwołania w drodze referendum, Straż Miejska do likwidacji. I wszystko w tym temacie.

 • Link do komentarza Jam_Jest wtorek, 19 marca 2019 15:10 napisane przez Jam_Jest

  Uważam, że powołanie takiej formacji jak straż miejska, to tak jakby "umarlaka święconą wodą próbować wskrzesić" Brać pieniądze za noszenie munduru, i zjawiać się wtedy jak im jest to na rękę, to zwykła ignorancja wobec powierzonych obowiązków. Jaki sens było powoływać taki twór jak SM, która i tak nie spełnia swoich obowiązków. Za czasów p. Sobieralskiego nie było takiej formacji i w mieście panował ład i porządek, dzisiaj, mimo iż służb mundurowych jest więcej, bałagan jest większy i nikt specjalnie się tym nie przejmuje. Wystarczy brać co miesiąc swoje uposażenie i być zadowolonym ze swoich "obowiązków".

 • Link do komentarza mirek wtorek, 19 marca 2019 12:53 napisane przez mirek

  jeszcze coś mi w tym mętliku opinii ,wywodów nie pasuje,czy to że będziemy wyciągali coraz więcej pieniędzy z kieszeni będzie lepiej nie ,my mamy po prostu nie śmiecić,już dosyć człowiek świństwa na tym świecie narobił,śmieci już chyba mamy dość nie trzeba nam nowych wysypisk oczyszczalni bo się w tym bagnie już dziś topimy,niema co tu dużo pieprzyć tylko brać się za tych co śmiecą nie widzą problemu,tu wszyscy mamy winę,dzieci nikt nie uczy by papierków nie rzucać ,byle gdzie,trawy nie deptać szanować ,wodę,lasy, jęśli ktoś jeszcze gdz ieś uczy takich zachowań to robi to bardzo żle,mamy to co mamy boje sie o przyszłość zło pokonuje dobro,potrzebujemy wszyscy więcej szacunku na co dzień

 • Link do komentarza ????? wtorek, 19 marca 2019 09:45 napisane przez ?????

  W samo południe w parku pod oknami magistratu menele na ławce i spożywają a puszki i pety rzucają za siebie. Gdzie te kamery parkowe w takim razie ?

 • Link do komentarza zygi wtorek, 19 marca 2019 08:56 napisane przez zygi

  poniedzialek 8.30 rano.straz miejska stoi w aucie przy wenecji.w uliczce od jeziornej. pilnuje porzadku? nie !!! parę metrow dalej w prawo nad jeziorkiem na lawce dwoch meneli sobie spokojnie spedza czas. obrzydliwe.
  zlikwidowac oba wydzialy promocji.niczemu nie służą. niemieccy turysci i tak przyjada. i to w stalej ilosci. reszta turystyki i tak nie ma zwiazku z "promocją" i "klastrami".kasę na sprzątanie i sciezki rowerowe przeznaczyc (zebysmy my,lokalni turyści mieli jak w czystym i bezpiecznym srodowisku spedzac czas) , straz miejska wylapac meneli zaplacic im z tej kasy i przypilnowac sprzatania. a potem wylapac i omandatowac sr...ce kundle i ich wlascicieli. i znowu bedzie kasa na sprzatanie.

 • Link do komentarza Natan poniedziałek, 18 marca 2019 20:03 napisane przez Natan

  Wygląd miasta ( niestety także, z może przede wszystkim centrum) świadczy o jego pseudo gospodarzach. No bo jaki kram, taki pan?

 • Link do komentarza Yemplariusz poniedziałek, 18 marca 2019 12:24 napisane przez Yemplariusz

  do mieszkaniec i wszystko w tym temacie, zgadzam się z Tobą w 100%, nasza góra zarządzająca miastem z przydupasami ogranicza się tylko do fotek i komentarzy. Mieszkańcy każdego miasta śmiecą podobnie, jednak stan miasta jest zależny od władz zarządzających. Tutaj fajna sprawa z tym posprzątaniem swojej okolicy, ale ciekawe kiedy ktoś sprzątnie te worki, możliwa jest jeszcze reakcja Prezydenta że mieszkańcy muszą w sobotę dostarczyć te odpady posegregowane do zakładu oczyszczania miasta.

 • Link do komentarza mirek poniedziałek, 18 marca 2019 12:05 napisane przez mirek

  tak sie sra we własne gniazdo,ludzi tak postępujących i niewidzących problemu przybywa .porządek i stosunek do przyrody-żaden od małych dzieci po starszych,będziemy mieli wybory to o tym pamiętać trzeba!!!

 • Link do komentarza Mieszkaniec poniedziałek, 18 marca 2019 08:40 napisane przez Mieszkaniec

  Dobre. Pytanie tylko czy odpowiedzialne za taki stan osoby mają tyle honoru aby podjąć rękawicę ?

 • Link do komentarza humanista poniedziałek, 18 marca 2019 08:34 napisane przez humanista

  W polach kolo Trzemeszna, między Brzozówcem a Wymysłowem duży skład wełny mineralnej wraz z folią.
  Ktoś zasypuje zaniżenia w polu.
  Może wydział ochrony środowiska udzieli odpowiedzi - czy to zgodne z normą?!

 • Link do komentarza z terenu niedziela, 17 marca 2019 23:29 napisane przez z terenu

  Od czego sa rady osiedlowe? One niczego nie widzą i nikomu nie służą. A tam powinno się skupiać całe życie okolicy, bo oni powinni mieć wiedzę na temat swojego osiedla największą. Oni wolą brylować , zbierać laury, raz do roku zrobią jakąś imprezkę i sprawa załatwiona. A o problemach ludzi z danego terenu w ogóle nie myślą.

 • Link do komentarza Olaf niedziela, 17 marca 2019 21:35 napisane przez Olaf

  W jednym ze sklepów gdzie większość towarów kosztuje 5zł jest całkiem fajna łapka do zbierania śmieci.

  Szkoda kręgosłupa na każdego peta, śmiecia którego jakiś typ wyrzucił.

 • Link do komentarza mieszkaniec niedziela, 17 marca 2019 20:44 napisane przez mieszkaniec

  Gniezno należy do najbrudniejszych miast Polski, a może i nawet większej części świata. Ale nie ma się czemu dziwić. Fakt, że to ludzie bałaganią i to najpewniej ci, którzy tutaj zamieszkują, ale to nie zwalnia władz miejskich od troski o porządek. Jak? To już zależy od ich inwencji. W końcu wybraliśmy ich po to, by pilnowali tego miasta w wielu aspektach. Nie wystarczy poustawiać na byle jakich i brudnych do niemożliwości chodnikach jakichś zwierzątek, które podobno mają przypominać króliki. Zanim przystąpi się do dekorowania miasta ( ale także mieszkania) to najpierw należy posprzątać, by te dekoracje miały przyzwoite otoczenie. Czy naprawdę panowie w tych gabinetach na Lecha o tym nie wiedzą? Przypuszczać należy, że w ich mieszkaniach jednak przed dekorowaniem jest posprzątane, a nie na odwrót? Wracając do bałaganu. Pytamy po raz setny a może i tysięczny: gdzie jest Straż Miejska, która w swoich obowiązkach ma zapewne dopilnowanie porządku? Nie chodzi o to, by to panowie w mundurach sprzątali, ale o to by to oni, a nie mieszkańcy musieli wiecznie wskazywać ten śmierdzący od lat bajzel! Podobno jak twierdzi władza, nie ma w budżecie pieniędzy na sprzątanie. To po kiego licha sa pieniądze na inne fanaberie, które są nikomu niepotrzebne, a brakuje na podstawowe wykonywanie powinności? Do tak brudnego miasta nie zechce przyjechać żaden turysta. I co na to nowy szef promocji?

 • Link do komentarza Mee niedziela, 17 marca 2019 20:33 napisane przez Mee

  Nie rozumiem, tych ludzi którzy śmiecą,przecież wszystko odbierają z pod domu

 • Link do komentarza jac niedziela, 17 marca 2019 19:22 napisane przez jac

  ja bym dodał swój komentarz - brak śmietników i poważanie właściciela terenu w sprzątaniu tego i innych zakątków... a ceny wywozu rosną...

 • Link do komentarza Gosia niedziela, 17 marca 2019 19:03 napisane przez Gosia

  Podziwiam i wspieram!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane