Wydrukuj tę stronę
środa, 20 marca 2019 12:46

Kolejne czujniki powietrza pojawią się na mapie Gniezna

 
Kolejne czujniki powietrza pojawią się na mapie Gniezna fot. Rafał Wichniewicz

Jeszcze w tym roku na terenie miasta pojawi się pięć kolejnych czujników powietrza, które będą informować o jego jakości. Wszystkie pojawią się w miejscach, które są narażone na wyższe stężenie zanieczyszczeń.

Od ponad roku w Gnieźnie funkcjonuje system, realizowany we współpracy Urzędu Miejskiego i Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, polegający na monitoringu jakości powietrza. Składa się na niego pięć czujek, zlokalizowanych na budynku Magistratu, rektoracie PWSZ przy ul. Wyszyńskiego, warsztatach przy ul. Słowackiego, Szkole Podstawowej nr 8 i Szkole Podstawowej nr 3. Na tych małych stacjach badany jest bieżący poziom stężenia pyłów PM 10 oraz PM 2,5, a więc te występujące m.in. w smogu. Poza tym wykonywane są również pomiary wilgotności oraz ciśnienia, które to czynniki mają również duży wpływ na stan powietrza.

Jeszcze w tym roku planowana jest rozbudowa tego systemu o kolejne pięć punktów. Czujniki mają się pojawić na budynku Szkoły Podstawowej nr 2, Przedszkola nr 12 przy ul. Pocztowej, Przedszkola nr 17 na os. Piastowskim, w rejonie basenu GOSiR oraz na Przedszkolu nr 2 przy ul. Wrzesińskiej.

Co z pozostałymi osiedlami, gdzie problem zanieczyszczenia powietrza jest wciąż spory? - W kolejnej edycji myślimy o tym, by obsłużyć także osiedla niewyposażone w takie czujniki, a więc Arkuszewo, Piekary, Skiereszewo, być może także dalsza część Dalek, ale wówczas musimy pomyśleć o czujnikach, które będą zasilane własnym źródłem energii i będą połączone systemem telefonii komórkowej - przyznał wiceprezydent Jarosław Grobelny.

Aktualny stan powietrza na terenie Gniezna można obserwować na stronie powietrze.gniezno.eu lub też klikając w baner widoczny w prawej kolumnie. 

 

Galeria

3 komentarzy