środa, 03 kwietnia 2019 10:18

Oświadczenie ws. strajku nauczycieli

 
Oświadczenie ws. strajku nauczycieli archiwum redakcji

W związku z planowanym strajkiem nauczycieli, wiceprezydent Michał Powałowski wystosował oświadczenie, dotyczące sytuacji gnieźnieńskich placówek oświatowych, podlegających Urzędowi Miejskiemu.

Do chwili obecnej wszystko wskazuje na to, że zapowiadany w całym kraju strajk nauczycieli dojdzie do skutku. Jak informuje Urząd Miejski, w przypadku gnieźnieńskich szkół i przedszkoli dotyczy on prawie wszystkich placówek.

- Biorąc pod uwagę napływające z Warszawy informacje, dziś nie wiemy, jak długo potrwać może cała akcja protestacyjna. Dlatego proszę rodziców czy prawnych opiekunów dzieci, by jeżeli to tylko możliwe, zatrzymali uczniów i przedszkolaków w domach - informuje Michał Powałowski, zaznaczając iż dyrektorzy gnieźnieńskich szkół podstawowych, gimnazjów oraz przedszkoli przekazali, że ze względu na strajk niemożliwe będzie przeprowadzenie normalnych zajęć lekcyjnych gdyż w placówkach nie będzie stosownej obsady.

Jeżeli dzieci pojawią się w szkołach czy przedszkolach, kwestia organizacji opieki dla nich będzie należała do dyrektorów placówek. W chwili obecnej trwają rozmowy z przedstawicielami innych jednostek miejskich o możliwości wsparcia szkół i przedszkoli, przynajmniej jeżeli chodzi o zapewnienie opieki uczniom i przedszkolakom, którzy pojawią się 8 kwietnia i w następnych dniach strajku w szkołach i przedszkolach - przekazał wiceprezydent, zaznaczając dodatkowo:Raz jeszcze chcę podkreślić, że nie mówię o przeprowadzeniu normalnych zajęć, a jedynie zagwarantowaniu opieki tym, którzy pojawią się w szkołach i przedszkolach. Nie ukrywam jednak, że biorąc pod uwagę deklarację gotowości przystąpienia przez nauczycieli do strajku, nawet zapewnienie opieki dla tych dzieci jest problematyczne.

Kolejne spotkanie w tej sprawie z dyrektorami szkół i przedszkoli planowane jest na najbliższy czwartek – 4 kwietnia:Ponownie proszę więc rodziców czy prawnych opiekunów dzieci, by jeżeli to tylko możliwe, zatrzymali uczniów i przedszkolaków w domach - mówił wiceprezydent, dodając iż w chwili obecnej nie podjęto żadnych decyzji dotyczących rekompensaty wynagrodzeń dla strajkujących za utratę zarobków. Obecnie są szukane rozwiązania, które mają złagodzić straty finansowe strajkujących nauczycieli, pracowników administracji i obsługi.

Jak przekazano na końcu, w przypadku gdyby odwołano akcję protestacyjną przed ww. terminem 8 kwietnia, zajęcia odbędą się według planowanego harmonogramu.

58 komentarzy

 • Link do komentarza Weronika wtorek, 09 kwietnia 2019 10:17 napisane przez Weronika

  Nauczyciele mogliby zacząć uczyć dzieci tak by cokolwiek wynosiły z zajęć a ich pensja powinna zależeć od zaangażowania. Zachowują się tak jakby pracowali za darmo. Pretensje o to że nie wyrabiają się z materiałem bo brak czasu ale na strajk znaleźli czas. Popatrzcie na to ile jest rodziców którzy nie mają z kim zostawić swoich dzieci i muszą brać urlopy bo w szkole jest tylko 25 wolnych miejsc. Normalnie parodia.

 • Link do komentarza wilk poniedziałek, 08 kwietnia 2019 13:04 napisane przez wilk

  Przypominam tylko,że swego czasu ZNP jako komusza organizacja wychwalała komunizm i zapewniała o SOJUSZU i wiecznej PRZYJAŹNI POLSKO-RADZIECKIEJ !!!!! I z taką organizacją,wychwalającą ZBRODNICZY USTRÓJ identyfikują się dziś niektórzy nauczyciele !!!!!! To pytam się;;;CZEGO ONI uczą w szkołach,nie daj boże nasze .....dzieci czy wnuki ??????? I DLACZEGO uczą w szkołach ????

 • Link do komentarza Marek Z poniedziałek, 08 kwietnia 2019 12:46 napisane przez Marek Z

  A może w końcu zrezygnować ze szkół bezpłatnych i wprowadzi szkoły opłacane przez rodziców Bonami edukacyjnymi , które rodzice dostawali by od Państwa polskiego . Program bonów edukacyjnych – dostępny wszystkim rodzicom – stworzyłby ogromny zasób pieniędzy szukających dobrej oświaty. Pobudziłoby to znacznie konkurencję i innowacyjność, wywarłoby to presję na poprawę szkół publicznych, które przecież mogłyby istnieć w systemie bonów obok tych prywatnych.
  Szkoły publiczne byłyby zmuszone znacząco polepszyć jakość i obniżyć koszty. W przeciwnym razie straciłyby wszystkich swoich klientów na rzecz alternatyw zapewnianych przez sektor prywatny, oferujących dzieciom nie tylko lepsze wykształcenie, ale też w korzystniejszej cenie.

 • Link do komentarza bryk poniedziałek, 08 kwietnia 2019 09:22 napisane przez bryk

  Nie rozumiem w czym problem. Skoro powiat i miasto stać na utrzymywanie tego zawodowego tragicznego żużla to tym bardziej mogliby dołożyć nauczycielom do pensji

 • Link do komentarza rezigiusz poniedziałek, 08 kwietnia 2019 06:00 napisane przez rezigiusz

  @emerytowany nauczyciel wreszcie ktoś napisał prawdę. Cóż tu nie chodzi o pieniądze tylko o politykę. Szkoda ze ZNP nie było tak waleczne jak likwidowano u nas Gimnazjum nr.2 gdzie miała zostać powołana Sp nr.4 i nie broniła swojej braci nauczycieli a pani pełniąca funkcje p.o. dyrektora otrzymała "mieszkanie komunalne" przy pensji którą można zweryfikować w oświadczeniu majątkowym jak mniemam w "nagrodę" bo ja z zona nie mamy oboje takich poborów jak ta pani sama i otrzymała mieszkanie komunalne. Cóż widać o co tu chodzi a wiec uklady i układziki a do tego nie dobro dzieci tylko polityka

 • Link do komentarza emerytowany nauczyciel niedziela, 07 kwietnia 2019 14:15 napisane przez emerytowany nauczyciel

  Jako emerytowany nauczyciel oddaję swoją osobę do dyspozycji mądrej dyrekcji szkoły, która potrzebuje pedagogicznej opieki w czasie egzaminów w najbliższym tygodniu. Wstydzę się za brać nauczycielską, która stchórzyła i poddała się presji strajkowej. Gdzie Wasze ideały? Jestescie manipulowani, dajecie tym przykład swojego poziomu intelektualnego. Kłamiecie na temat swoich poborów, was trzeba by także co nieco podszkolić w wielu dziedzinach,.

 • Link do komentarza do Polly sobota, 06 kwietnia 2019 08:22 napisane przez do Polly

  Nie chce się dużo rozpisywać i znam pracę nauczyciela ale to co Pani pisze to brednie. Jakie 40 godzin owszem mogą być ale to są dodatki za które macie płacone dodatkowo, wolne w ferie czy wakacje płatne nie tracicie urlopu na wypoczynek. Owszem macie dyżury ale płatne. Nie pisze Pani o dodatkach które dostajecie jak ktoś napisał "biedni nauczyciele". W tym roku strajk, przyszłym strajk i tak co roku. Największa krzywdą jak to Pani Napisała że kocha pracę z dziećmi to to co teraz robicie NIE SZANUJECIE DZIECI !!!!

 • Link do komentarza KrulJulian sobota, 06 kwietnia 2019 01:04 napisane przez KrulJulian

  A jaki poziom intelektualny prezentują rodzice, którzy oddają dzieci pod opiekę takich durnych nauczycieli? Przecież są szkoły prywatne, nauczanie indywidualne? Walić nauczycieli, zabierzmy dzieci i sami ich uczmy

 • Link do komentarza KosiaRz piątek, 05 kwietnia 2019 19:01 napisane przez KosiaRz

  Za ten strajk nauczyciele nie powinni mieć zapłacone, bo nie świadczą pracy a co do odrobków i lekcji w lipcu czy sierpniu to takiego wała jak Polska cała, że puszczę dzieci na odrobek!

 • Link do komentarza Flash piątek, 05 kwietnia 2019 18:48 napisane przez Flash

  https://www.money.pl/gospodarka/strajk-nauczycieli-opzz-apeluje-do-pracodawcow-o-pomoc-pracownikom-w-zapewnieniu-opieki-nad-dziecmi-6367071230944897a.html

  Przyłączam się do akcji i "solidaryzuje" się zapewniając pracownikom wolne, niestety bezpłatne.. gdzyż warunki pracy nie pozwalają na przebywanie nieletnich bez szkolenia BHP i regulacji w tej kwestii Państwowej Inspekcji Pracy na terenie firmy i pewnie wielu innych firm i zakładów produkcyjnych i zachęcam wszystkich właścicieli i wszystkie firmy do wsparcia szlachetnej akcji!

 • Link do komentarza Prezes piątek, 05 kwietnia 2019 01:10 napisane przez Prezes

  Pan Powałowski robi sobie jaja z rodziców, nie po raz pierwszy zresztą. To Miasto Gniezno odpowiada za działalność szkół i przedszkoli oraz zapewnia bezpieczne warunki ich działania, zgodnie z prawem oświatowym. Rodzic posyła dziecko do szkoły, a obowiązkiem miasta jest podjęcie takich działań, aby dzieci miały zapewnioną opiekę, w końcu za to urzędnicy miejscy biorą wysokie apanaże. Zgodnie z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych za udział w strajku pracownik nie otrzymuje wynagrodzenia. Jeżeli chce Pan dofinansować "biednych" nauczycieli to proszę wziąć kapelusz i oblecieć Urząd Miejski oraz najbliższą sesję Rady Miasta - na pewno wszyscy ochoczo wrzucą po parę Sobieskich na strajkujących nauczycieli.

 • Link do komentarza Smile czwartek, 04 kwietnia 2019 22:26 napisane przez Smile

  Obawiam się że Twoja kosmetyka nie zarobi na nauczycielach wszak nie od dzisiaj wiadomo że Panie nauczycielki pracują od rana do późnej nocy. Nie mają czasu na latanie po kosmetyczkach.

 • Link do komentarza pierożek czwartek, 04 kwietnia 2019 15:35 napisane przez pierożek

  moja kosmetyczka dziś mi obwieściła, że od dziś dla tzw. ciała pedagogicznego ma nowy wyższy cennik.... popieram, ciało pedagogiczne od dawna myśli, ze wszystkie rozumy pojadło i tylko oni mają monopol na wiedzę,jej głoszenie, niestety tylko tak myślą, od dziś zapłacą więcej....

 • Link do komentarza rodzic czwartek, 04 kwietnia 2019 12:48 napisane przez rodzic

  Rewelacyjny komentarz "kaganek oświaty" ze środy 18:22. Nic dodać, nic ująć.

 • Link do komentarza FOKA czwartek, 04 kwietnia 2019 08:48 napisane przez FOKA

  Do NAUCZYCIEL: też Pan był tak bojowy, jak trzeba było za PO pracować 2 h TYGODNIOWO za darmo, też żądał Pan zapłaty za godziny dodatkowe np. SKS-y, które teraz są płatne, też Pan protestował jak wchodziły tysiące bzdurnych zarządzeń i całe tony papierów do wypełniania, też bronił Pan tych nauczycieli, których mobowali dyrektorzy, też walczył Pan o "godne" wynagrodzenie, jak PO mówiła ostro, że dla nauczycieli podwyżek nie będzie i już... takich pytań mogłabym zadać tysiące, lecz nie sądzę, że odpowie Pan uczciwie, bo nie o dobro nauczycieli tu chodzi - i każdy rozsądny to wie!

 • Link do komentarza Przykre czwartek, 04 kwietnia 2019 08:36 napisane przez Przykre

  Stefan przypominam, że najniższe wynagrodzenie to 2250 zł Powiem Tobie skoro ten młody nauczyciel zarabia 1800 zł netto to niech się cieszy. U mnie w Urzędzie po administracji i prawie zarabia się po 25 latach 2100 zł netto. za 40 godz. tygodniowo, a i po pracy trzeba brać pracę do domu . Taka Polska, ludzie za darmo dostają 4000 zł, a za pracę 2250 zł

 • Link do komentarza Euzebiusz czwartek, 04 kwietnia 2019 08:09 napisane przez Euzebiusz

  Przez lata mojej edukacji nauczycieli z powołania spotkałem tylu, że można ich na palcach jednej ręki policzyć. Reszta to byli ci, którym po prostu w życiu chyba nie wyszło i belframi zostali za karę. Nie potrafili wytłumaczyć zagadnień, zobrazować problemu, wprowadzić w temat, a jedynie wydawać polecenia i kazać samemu do późnych godzin odrabiać zadania w domu. Oczywiście zasypując sprawdzianami, kartkówkami itp. Za tę ich robotę więcej im się nie należy, chyba, że temu ułamkowi,który naprawdę potrafi podejść do ucznia. Reszta jest do rozgonienia. Ano i kończyłem szkoły uważane w Gnieźnie za "dobre", a nie jakieś prowincjonalne czy zawodówki :)

 • Link do komentarza Marta czwartek, 04 kwietnia 2019 07:55 napisane przez Marta

  Wypłata wynagrodzeń nauczycielom za czas strajku to naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

 • Link do komentarza Marek czwartek, 04 kwietnia 2019 06:16 napisane przez Marek

  Wincyj 500+ i innego rozdawnictwa. Jak bardzo trzeba być ograniczonym aby nie widzieć tego co się wydarzyło:
  - kupowanie głosów,
  - wzrost inflacji,
  - brak pracowników,
  - podejście matek typu "należy się",
  - bierność zawodowa
  to wszystko demotywuje tych co ciężko pracują, a nauczyciele są w o tyle niekomfortowej sytuacji, że to samo państwo co rozdaje pieniądze patologii, reguluje również ich pensje.

 • Link do komentarza Kupszcza czwartek, 04 kwietnia 2019 05:57 napisane przez Kupszcza

  Kochani. Przecież to odgórne zarządzenie ZNP czerwonego od lat na wylot. Idą wybory wiec róbmy strajk anty PiS. Doloza jakieś pieniądze, aby nie stracić elektoratu. Taka tania zagrywka polityczna kosztem dzieci i rodziców. W jakim zawodzie były podwyżki o 5% przez ileś lat co roku. W jakim zawodzie jest tyle wolnego, w jakim zawodzie urlop dla poratowania zdrowia. No to ostatnie się zdarza wśród policji, sędziów itd. mam ojca nauczyciela i wiem ile wolnego ma.

startpoprz.123nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane